Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 2
(#) TAttila77 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 22, 2020
Hát ezaz. A magas rácsfeszültség miatt is én nem kezdenék vele semmit sem.
Én ajánlanám neki a PL509-est, vagy mai elérhető 6,3V fűtésű változatát az el509-et. Ez leglább audiofil végfoknak is való végcső. /Paravicini EAR859/ De az elektrocso.hu-n talál hozzá egy nagyon jó kis cikket egy kiváló SE-het ami lényegesen egyszerűbb mint az EAR. Ezek a csövek legalább valóban tudják is igen kiváló minőségben produkálni a max 13W-ot. Úgy tudom, hogy ezek a csövek amit említettem a legnagyobb tudású sugártetródák, brutális nagy katódfelülettel, az ettől többet tudók, vagy nagy fűtést kívánnak, vagy hatalmas anódfeszt.
Nekem nagyon bejött, ha komoly alkatrészekkel építem és jó meghajtást kap, akkor nagyon tetszetős kellemes hangú SE építhető velük. És ezekhez kis impedanciás kimenő kell, ami könnyebben kivitelezhető. 1680 ohm az illesztése papír szerint az el509-esnek és Pl-nak is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2020
(#) TAttila77 válasza tdi75 hozzászólására (») Jan 15, 2020
Mér nem endgem kérdeztél? Nemrég építettem ezekkel a Tim De Paravicini féle EAR859-es SE-t
Az illesztőellenállása a csőnek 2000 óhm! Legalábbis én ezt vettem ideálisnak. Ez tökéletes illesztés hozzá,amúgy 1650 óhm, de direkt 2k-ra tekertem a kimenőt.
Amúgy nem is kell sokat keresni, tessék:
https://www.frihu.com/images/2019/09/svetlana-el509.pdf
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2020
(#) cua válasza Ronen hozzászólására (») Aug 13, 2016
Orosz oldalakon altalaban (de nem mindenhol!) sugartetrodanak irjak le.
Europai oldalakon es majd minden aukcios site-on az el509 orosz megfelelolojenek tartjak, ami viszont pentoda

Mellesleg az 'Elektroncso' topic el, azt hasznalhatod ilyen informaciok beszerzesere.
(#) Gery78 válasza kristikoma hozzászólására (») Jan 6, 2016
Igaz, hogy nem PL, de az el509-et gyártják ma is, megtalálható a JJ gyár kínálatában. JJ csövek
Nekem a Qualiton sorozaton akadt meg a szemem, hogy GK71-es csövet alkalmaznak. Mit tudhatnak azok a csövek? Állítólag a grafit anódos csövek nagyon jól szólnak.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2016
(#) küzmös Gergely válasza Condy hozzászólására (») Aug 8, 2015
P-s változatot már nem, de el509-et még gyártanak.
(#) FordPrefect válasza mark.budai hozzászólására (») Jún 21, 2015
Idézet:
„A Svetlana és a JJ gyárt oktál foglalatú el509-eket”
Gyártott. A 6P45-höz, és előbbiekhez is új, külön fűtőtrafót kell APX-be beépíteni. Úgyhogy be kell spájzolni PL509-ből, most még azért annyira nam drága, és együtt kell élni azzal a tudattal, elmúlt az világ, amikor pár sörért csöveket lehetett szerezni.
(#) mark.budai válasza Allen Collins hozzászólására (») Jún 21, 2015
Szia!
Más fűtéssel 6P45C, 6KG6 jó bele. A Svetlana és a JJ gyárt oktál foglalatú el509-eket, ezek is jók helyette.
De mi számít drágának? A felsoroltak közül még mindig a PL509 és 519 a legolcsóbb. Ne sajnáld rá, megéri rákölteni. Olyan gyorsan úgy sem használódik el a cső.
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Jan 9, 2015
Illetve, van olyan hogy az adatlapon le van írva, hogy beépítési helyzet fekvő vagy álló. Pl: Bővebben: Link Mindenesetre teljesítmény csöveknél fekvő beépítésnél javasolt a csövet úgy forgatni, hogy a rács + anód laposabb síkja függőleges legyen.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2015
(#) crapgame hozzászólása Ápr 30, 2014
Jó napot mindenkinek!
Tudja valaki, hogy a 6p45s és a 6p42s között mi a lényegi különbség (nem a lábkiosztásra gondolok)? Mert a legtöbb helyen azt lehet olvasni, hogy az el509 alternatívái. A 42p-is?
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2014
(#) szili83 hozzászólása Okt 17, 2013
Konstrukciók kérdésem lenne:

Itt egy kép egy csöves erősítőről

Valami hasonlót szeretnék, hogy a csövek kint lesznek, és a NYÁK a dobozban. De a trafókat érdemes kitenni? És ha kiteszem, akkor olyan trafó burkolatot hol lehet beszerezni?
(#) mayky válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
Ha megnézed a Svetlana el509 adatlapját:

DC plate voltage, pulsed 8000 V, tehát az adatai alapján bírnia kellene a sorvégfokban is. A 6.3 V-os fűtést meg kell oldani, de egy orosz színes TV-ben biztos menne, amiben az eredetije volt 6P45SZ néven.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) mayky válasza kérdező hozzászólására (») Szept 14, 2013
P-s csövet lehet, hogy nem fognak gyártani, de el509-et gyártanak most is. Vagy ez.
(#) FordPrefect válasza Bassmester hozzászólására (») Ápr 18, 2012
el509.
(#) FordPrefect válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 12, 2011
Gratulálok! Csak nem volt időm, nemrég értem haza, tökéletes a leírás. Egy dologra szeretném csak felhívni mindernki figyelmét: A SVETLANA jelzéssel kijött el509 felső/alsó (per II változat) anódkivezetésű változatok nem kompatibilisek ez eredeti EL/PL509,519-el, sőt, még a régi (Ős) 6P45SZ-el sem. Más cső. Hasonlítsd össze a gyári jelleggörbéket. Nem jobb, nem rosszabb, más!
(#) Imi65 válasza Jackass hozzászólására (») Szept 11, 2011
Idézet:
„Az EL84 nek van "nagytestvére"? Olyan cső ami hasonló felépítésű de nagyobb teljeseitményű? A PCL86 nál ugyanez?”
Igen, az EL84-enek tulajdonképpen az EL34 tekinthető valamilyen szinten "nagytesónak". A paraméterei egyes vonatkozásokban 2x-es, más vonatkozásokban többszöröse az EL84-esnek. Határesetben (itt már nem HiFi-ben gondolkodunk) 100W is kihozható belőle PP B osztályú kapcsolástechnikában. Azonban sokan javasolják, hogy inkább 2 db EL84-el kell kiváltani alacsonyabb teljesítményű beállításokban, mert a kicsi EL sokkal könnyebben hajtható. PCL86-osnek én nem találkoztam "izmosabb" verziójával.
Idézet:
„A különféle csőzajok sörétzaj jellemzően hallható a zenében vagy csak nagyon túlvezérelt esetben? Hogyan lehet eldönteni hogy éppen melyik jelenség játszódik le? Hogyan lehet megállapítani hogy a cső elhasználódott?”

A zajok inkább a kis kivezérléseknél, igen alacsony jelszinteknél jelenthetnek problémát, amit aztán - a hasznos jellel együtt - még további fokozatokkal tovább erősítünk. A végfokozatok ilyen jellegű zaja nem igen hallatszik.
A csövek elhasználódása egyrészt a katód kimerülésében mutatkozik meg. Egyes definíciók szerint akkor tekintünk egy csövet elhasználódottnak, ha az anódáram az 50%-ára csökken, más meghatározás szerint akkor, ha a meredeksége 70%-ára csökken az eredeti értéknek.
Másrészt léteznek olyan jellegű meghibásodások, ami a további használatot nem teszi lehetővé. Ezek lehetnek zárlatok, átvezetések, szakadások, kontakthibák, ill. gázosság, ami a cső "megfutását" eredményezi.
Idézet:
„Ezeket a csöveket direkt audiócélra fejlesztették? Triódás vagy pentódás végfokot érdemesebb építeni? Melyiknek mi az előnye?”

Az EL34/84 audiocélra fejlesztett csövek.
Mindegyik beállításnak van előnye, hátránya. Ezt a tervezők is korán felismerték, és e célból helyeztek el a kimenőn megcsapolást a segédrácsnak. Ennek helye a végpontokhoz képest meghatározza, hogy milyen jellegű a kapcsolás. A tápfeszültségre kapcsolt segédrács pentódás, míg az anódra kapcsolt segédrács triódás üzemet ad. A két végpont között elhelyezett megcsapolásra kötött segédrács ún. ultralineár beállítást ad. Ennek az előnye, hogy egyesíti (kompromisszumokkal) a triódás beállítás kisebb torzítását, a pentóda jó hatásfokával. Ez azt jelenti, hogy számottevő teljesítménycsökkenés nélkül már érződnek a trióda előnyei is.
Idézet:
„Vannak még itthon 6P45S csöveim amik nagyon tetszek már csak a méret miatt is. Ezekhez is vannak a PCL86 hoz és EL84 hez hasonló egyszerűbb felépítésű kapcsolások?”

Én, személy szerint igen jó hangúnak találom a 6P45Sz-t. Természetesen vannak rajzok, a cső teljesen azonos az el509/519-el, illetve jó közelítéssel a PL509/519-el. Ez utóbbiaktól kissé jobban terhelhető, és az ezekhez tervezett áramkörökbe illeszkedik. SE-ben lehetséges a 10W átlépése. PP-ben itt is elérhető a 100W.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 19, 2011
Én ez szerint kötném be.
Kár belefolyni.....
(#) frecsko hozzászólása Jún 19, 2011
Igazából mindenre. Lábkiosztás, fűtőfesz / áram, anódfesz / áram..... (és egy egyszerű kapcsolás mert ki szeretném próbálni, hogy működik e még)
Ezt találtam ez egyik oldalon: 6n45C Equivalents el509 EL519. Ezekről kicsit több infó van angolul.
(#) Swedhart válasza dragon073 hozzászólására (») Feb 15, 2011
Hali eredetileg a 6p45sz ill:el509-es csövel orosz tv sorvégfok csőve.Evvel a csövel hejetesitettük be az l807-es csövet a beag 100-as erösitöbe birja üdv Tamás
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Dec 18, 2010
Idézet:
„Akinek a mérés mindenek fölött van, annak nem szabad ilyen erősítővel kezdeni”


Nem mindenek felett, de azt is Tőletek tanultam, hogy a 10kHz-es négyszögjelből mit lehet és kell kiolvasni.
Ha csak a mérés számítana... Mint talán említettem, (bár mikor itt jártál nem mutattam), van egy olyan Rotel erősítőm ami a 30kHz-es négyszögjelet is simán viszi, mégsem ezt hallgattuk a zeneszobában...
A fülre összehasonlítás azért nehéz, mert csak egy oldal készült el ebből a kapcsolásból, azért "kapaszkodom" annyira a "mérhető minőségi jellemzőkhöz".
E88CC-k vanak most minden pozícióban az oktálfoglalatos el509-ek elött.
Te átépítenéd Synolára?! Ha ez nem jön össze, inkább a Danielak féle kapcsolás, ahhoz van is néhány új ECL82-öm. (De egy EAR "meghóditása" jobban hízelegne )
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Dec 15, 2010
Sajnos minden hiába... Már az összes alkatrészt kicseréltem sőt beszereztem két újabb Svetlana el509-2 csövet is. Rengeteg mérésen vagyok túl, és most már meggyőződésem, hogy az az elveszett beállítás egy rendellenes működés eredménye lehetett.
Az a végcső ami akkor volt a kapcsolásban a mostani beállítások mellett háromszor akkora rácsáramot kér a vezérléshez mint a többi.
Utólag megnézve az akkori mérési adatokat a kimenő csatolása is valamivel kisebbre adódott, a 29,6-al szemben akkor 29-re jött ki.
Ahhoz képest, hogy ezt a kapcsolást milyen sokan dícsérik és kit-ben is létezett, meglehetősen kevés utánépítéssel kapcsolatos írást találtam róla a net-en. Egy német nyelvű oldalon mintha azt írnák, hogy Paraviciniék a 13W-ot csak 500V feletti tápfeszültségnél érték el.
Nálam most 8 ohmon 9,4-9,6 Veff vehető ki 1kHz-en, ahol még biztosan nem vág és torzul szemre a szinusz. Ehhez a végcső 330 ohmos a meghajtó cső 1,4-1,5 kohmos katódellenállást kíván (ez utóbbi végcsőfüggő). 72mA nyugalmi és 74mA csúcsárammal hajtva, (ez sem éppen egy takarékos üzemmód.)
A 10kHz-es négyszögjel felfutó éle semmilyen beállításban sem lesz meredekebb (max. a túllövés nagyobb), gondolom ezért főként a kimenő a felelős.
Kérdésem: Nagy hibát követek el, ha az első cső "megnövekedett" katódellenállásigényét nem az áthidalt 1kohm, hanem az alsó 120 ohm növelésével elégítem ki? (Így csökkene az érzékenység is.) Maradhatna itt eleve egy huzaltrimmer, vagy az már negatívan befolyásolná a kapott hangot?
(#) lpcollector hozzászólása Dec 5, 2010
Valami otromba tréfát űz velem ebben az EAR859-ben.
Tegnap "visszaalakítottam" a kapcsolást és most más irányban indultam el. Az első cső katódellenállását csökkentettem miközben próbáltam minnél kevésbé növelni a végcső katódellenállását. Igyekeztem így beállítani a kimeneten a legnagyobb kivehető jelet. Találtam is egy tökéletes munkapontot meglepően alacsony, 60mA-nyugalmi áramnál. (A képen egy 10,5Veff-es 1kHz-es jel látható.)
Olyan stabilnak bizonyult, hogy több órán át méregetve mind a 14db E88CC csövemet végigpróbáltam benne mindkét csőpozícióban. Voltak olyan csövek, amik mindenhol megállták a helyüket, de kb. a fele csak a katódkövető pozícióban volt jó, gondolom ezek lehetnek a használtabb gyenge csövek. Közben felvettem a feszültségértékeket is a rajzra. Ma reggel gondoltam belepróbálom a másik el509-es csövet is. Egy picit nagyobb nyugalmi árammal, de hozta az elvárt értéket. Miközben kerestem a kivezérlés határát (figyelve a szkóp ábráját és a mV mérőt az 1 ohmos katódköri ellenálláson) egyszer csak hirtelen eltünt a szinusz felső csúcsát durván féloldalasan levágva, és azóta sem a csőcsere sem más nem tudta visszahozni a korábbi állapotot.
A feszültségértékek alig térnek el (csak kb. annyit amennyit a hálózat ingadozik) de ezzel a beállítással már a 8Veff is alig jön össze. Próbáltam cserélni a végcső katódkondiját, mert észrevettem, ha azt kiiktatom hasonló jelenséget produkál. Sajnos ez sem oldotta meg a problémámat. Most teljesen tanácstalan vagyok...
(#) lpcollector válasza sturbi hozzászólására (») Dec 2, 2010
Nagyobb árammal a kaszkódot még megpróbálhatom, de akkor borul a mostani status quo. A végcső ennél a tápnál és ennél a terhelésnél nem nagyon bír el kisebb katódellenállást úgy, hogy a disszipáción belül maradjak. Az első cső katódellenállásának növelésével sikerült most beállítani a 72mA nyugalmi áramot. Ennyit megkíván ahhoz, hogy megmaradjon a végén 9,6-10,2 Veff-nél a szinusz alsó és felső csúcsa is.
Teljesen azért nem szívesen építeném át a kapcsolást...(Hol jövök én ahhoz, hogy egy Paravicinit "átírjak"... )
Két csővel, akár egyetlen 6E5P-vel meghajtva a triódába kötött el509-et egyszerübb dolgom lenne, de úgy nem mondhatnék le a csatolókondiról...
(#) lpcollector válasza CHZ hozzászólására (») Nov 25, 2010
Ha jól értelek, akkor marad a 330 ohm az el509 katódjában, hogy a disszipáción belül tudjak maradni, az első cső anódkörében megváltoztatom a két ellenállás arányát 330k-330k-ra hogy lerontsam az érzékenységet, (így a hangja se változik), majd az áthidalt 1k-s katódellenállás helyére egy huzalpotit berakva megpróbálom elérni a kimeneti jel szimmetrikus vágását.
Mennyire tudom így felborítani a DC szinteket? Mire érdemes figyelnem közben?
(#) lpcollector válasza lpcollector hozzászólására (») Nov 24, 2010
Este méregettem az el509SE-t (képek talán majd a hétvégére) és közben felmerült bennem néhány kérdés:
Fogalmam sincs Paravicininek hogyan sikerült a rajzon feltüntetett értékekkel a 35W-os anóddisszipáción belül maradni, mert 500V-os tápfeszültségnél kb.495V jut az anódra, míg a katód kb. 20V-on van, így az anódáram 78mA, de ez már 37W disszipáció.
Próbáltam csökkenteni az anódfeszültséget, de a szimmetrikus vágáshoz itt is nagyobb áramot kért: Ua-k=447V, Ia= 92mA, így 10,2 Veff felett kezdett vágni szépen szimmetrikusan, de ezzel már 41W volt a disszipáció!
Az utolsó beállítás végül így alakult: Ua-k=470, Ia=72mA (Rk=330 ohm) Uki=9,6Veff 1kHz-en 8 ohmra (ekkor még látszik a szinusz alsó és felső pici csúcsa is, a MAX38 szinuszjelének sajátossága). Itt viszont már közel sem szimmetrikus a vágás, a tetejét hamarabb lenyesi, miközben az alja inkább kerekedik.
Ekkora illesztésre a 13 W torzítatlanul biztosan nem jön össze.
CHZ mester ugye Te is úgy gondolod, hogy ezért a 1,5W többletér nem érdemes áttekerni a kimenőt? (Az általad javasolt menetszámokkal készült Fleta mester műhelyében.) A szekunder menetszámot amúgy sem tudnánk növelni ilyen huzalvastagságnál a 75 menet a max. ami elfér egy sorban.
Az anódról történő visszacsatolásnál használt kondik értékéről valahol azt olvastam, hogy a 2*47pF valószínüleg elírás, ennél nagyon lekerekedik a négyszög, ezt tapasztaltam én is, sőt így a teljes kivezérlésnél már a 10kHz-es szinusz felső csúcsa is elhajlik jobbra. A helyette javasolt 2*4,7pF-nál viszont megjelenik már 1kHz-en a túllövés, igaz így sem rosszabb a 10 kHz-es négyszög mint a G807-nél, de ehhez már képek kellenek...
Amivel még jó lenne valamit kezdeni az az érzékenység (erre figyelmeztetett is CHZ mester), a teljes kivezérléshez 230 mVeff elegendő. Nem azt kívánom, hogy olyan érzéketlen legyen mint a 6C33C, amúgyis tervezek az elejére egy fokozatkapcsolót, de azért 1Veff környékére jó lenne feltornászni. Ehhez is várnék ötleteket...
(#) lpcollector hozzászólása Nov 23, 2010
Tegnap éjjel végre "megszólalt" a DC csatolt el509 SE erősítőm (jobb oldala).
Első bekapcsolásra működött (találomra berakott E88CC és Svetlana el509-2 csövekkel) és 1kHz-en 8 ohmra 9Veff szemre torzítatlan szinuszt produkált.
Kicsit faragnom kell még rajta mert túl nagy az anóddisszipáció (anód-katód 475V / 78mA). A 250 ohmos katódellenállás helyett egy 470 és egy 560 ohmos van párhuzamosan kötve így az 255 ohra adódik. Ezzel nem teljesen szimmetrikus a vágás, a szinusz alsó csúcsát elöbb vágja. A visszacsatolás frekvenciafüggő részét is be kell állítanom, mert van egy kis túllövése már 1kHz-en is. Valószínüleg a trafó légrésén is babrálnom kell mert nagyobb teljesítményen 20Hz-en nem olyan szép a négyszög mint az ugyanilyen (SM102b) vasra készült 6C33C SE-nél.
A kimenő a menetekből számolva és terheletlenül kb.5,9 kohmra illeszt, terhelve ez inkább 6,3 k.
Majd teszek fel képeket, és biztosan fogok majd segítéget is kérni Tőletek...
(#) lpcollector válasza hgy hozzászólására (») Szept 30, 2010
Az árról és a forrásról írtam privátban.
"Perverz vagyok magam is, nekem bejön az anódsapka. Viszont amíg a G807-nél tökéletesen eltakarja az anódkivezetést a kerámia sapka, ennél a csőnél jócskán kilóg alóla, és ugye 500V...
Ha beválik az el509-2, ez marad. (Ebből a Svetlana-ból még lenne utánpótlás és csereszabatos a JJ el509S-el.)
CHZ mesternek is jobban tetszene így, ő nem "perverz"...
(#) lac- hozzászólása Szept 20, 2010
Üdv, ismét felteszem, hátha falaki meglátja, MAGNOVAL (PL508, PL509, el509, EL519) csőfoglalatot nemtud valaki szerezni, vagy miből lehetne bontani esetleg? Köszi.
(#) lac- hozzászólása Szept 19, 2010
Más: nemtud valaki MAGNOVAL csőfoglalatot szerezni? PL508 vagy a PL509, el509, EL519 -hez való, nekem a már sokszor emlegetett 508 ashoz kellene.
(#) lpcollector válasza hgy hozzászólására (») Szept 16, 2010
Valóban csak a fűtésben különbözne az el509 a PL509-től?
Azzal, hogy az el509-2-nél az oktál foglalat lábára "fordították vissza" az anódkivezetést, nem szenvedett kárt a jól kialakított elektróda-struktúra?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem