Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 252
(#) erbe válasza Golfer hozzászólására (») Feb 1, 2025
Idézet:
„Mi a hat Relais szerepe ebben a tàpban?”

Adatlapja szerint interaktív a szünetmentes. A sok relé a trafó primer fokozatai váltogatásával a kimenetet igyekszik tartományon belül tartani. Ilyenkor még nem aktiválódik az akkumulátoros inverter, csak a hálózatról üzemel.
(#) luluzulu hozzászólása Jan 23, 2025

TIG AC/DC 200P

Sziasztok!

Hozzájutottam egy kínai univerzális hegesztőhöz ami nem hajlandó semmilyen módban működni. Valószínűleg sohasem működött gyárilag rossz volt a belsejéből ítélve, pormentes, füst nyomok nincsenek. KB fel lelhető hozzá a legfontosabb kapcsolások, már pár órát ültem rajta de nem tudok dűlőre jutni. Sajnos már páran próbálták meg javítani de valószínűleg sikertelenül.
A fő tápot valószínűleg sikerült helyre állítani a kimenetin a feszültség meg van, minden beállításra reagál, viszont a kimeneti végfok nem hajlandó működni.

Jelenleg a nagy áramú rész szét van választva és 40V- labortápról próbálgatom az kimenti invertet, a hegesztő bekapcsolva van csak le van húzva a magas feszültségű csatija a tranzisztorokról. Jel vezetékek össze vannak kötve.

DC módban mintha jól működne, a szabályzó panelról meg érkezik a DC jel, a kimeneten meg jelenik szépen a 40V DC, terhelésként rá van akasztva egy 220V/100W izzó és parázslik az izzó szál.

Viszont AC módban csak fél periódus van jelen. A vezérlő panelról megérkezik a ellentétes jel az OPTO-k ra, a kitöltés is szépen változik ha tekergetem. Ha lehúzom a FET-eket akkor mindegyik kimeneten meg van a négyszög jel szépen. Külön külön próbáltam a FET csoportokat úgy tűnik működnek. Itt viszont elfogyott a tudásom. Nem teljesen értem valójában hogyan is kellene eben az esetben működni a teljes hídnak ilyen formában és meghajtással.

Ahogy próbálgattam lekapcsolgatni a FET csoportokat úgy vettem észre hogy ami DC üzemben működő fet csoport AC-ban nem hajlandó.

A kapcsolások közül az én gépem valahol a 2-ő között van. Az AC/DC inverter része az az első pdf

Van-e öltetettek hogyan induljak tovább? Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Lac364 válasza Lac364 hozzászólására (») Jan 9, 2025
Meg is érkezett az erről az oldalról rendelt inverter. Németből jött adó és áfa mentesen. Tesztelni csak jövő héten tudom. Ha valaki lát benne fantáziát igy kisebb kockázattal rendelhet az oldalról.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2025
(#) tamast2 válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 31, 2024
Köszönöm a segítségeket, megnézem, hogy itt Erdélyben mit lehet venni. Esetleg olyan inverter, ami állítható frekvenciával rendelkezik és alacsony feszültségű? Az is egy db. készülék, nincs programozás, stb. Amikor az első kérdést írtam nem számítottam rá, hogy ez ilyen hosszú lesz
(#) Lac364 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 31, 2024
Ha hetvenért elküldik szerintem teljesen jó ár.Egy PNI inverter négy éve volt 120eft. Szerintem most még több lehet.Tartaléknak vettem, vagy egy újabb klimát kötnék rá a meglévő rendszerre igy két inverter két klima biztonságosabb kevésbé túlhajtva. Csak küldjék el
(#) kendre256 válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 31, 2024
Nyomatják a reklámot az biztos, kb. hetente kapok tőlük (visszaszámlálós) emailt, miután 2022-ben vettem tőlük egy SPH-3k PWM-es invertert. Akkor még Powland néven volt, de úgy sejtem, hogy azóta megvette Powlandot (vagy a nevet) az Easun.
Azért az árak is csökkentek valamelyest, 2022 júliusában 220 USD volt a 3 kW-os PWM-es inverter ára, az MPPT-s drágább volt. Most már csak hasonló teljesítményű MPPT-s van náluk, a 3 kW körüli 190 USD most (akciósan), de wifi is van hozzá. Akkor Németországból küldték, megjött rendesen, azóta is működik.
Bővebben: Link
(#) bitmixer válasza Lac364 hozzászólására (») Dec 31, 2024
A leárazás valóban csak kamu, a visszaszámlálás is, ahogy Régi motoros is írja. Én dec elején vettem tőlük egy hasonlót a szomszédnak, ma is szinte fillérre ugyanannyiért adják. Meg is jött 9 nap alatt, úgyhogy ebből a szempontból nem tartom kockázatosnak. Sok sikert hozzá!
(#) SKY válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 30, 2024
Ez eon-os munka?? Már ne haragudj, de ez egy undorító trehány munka.
Te amúgy ki vagy a projektben? Egy jószándékú ismerős villanyszerelő? Mert lehet, hogy nem is kellene egyelőre hozzányúlni, hanem alaposan körbefényképezve, dokumentált hibákkal együtt (egy független villamos biztonsági felülvizsgáló segítségével) az eon-t kellene rákényszeríteni, hogy önköltségen találjon elfogadható műszaki megoldást, építse át a rendszert vagy telepítse másik helyre. Ami papírokat adtak hozzá, kapcsolási rajz, jegyzőkönyv stb. azt most fényképezd vagy szkenneld be, hátha akarnak helyette adni egy "javítottat".

A töltőből ítélve az lehetett az elképzelés, hogy az energia nagy része helyben legyen felhasználva autótöltésre, minimális visszatáplálással, bár akkor is bekerülhetett volna az inverter és az akku az épületbe és maximum az ac-t kellett volna visszavezetni az autótöltőhöz ha közelebb nem lehet.

Az inverter IP65-ös védettségű, tömszelencékkel ellátva, ezzel nincs is akkora gond.
Az akku alján lévő kapcsolók és csatlakozók egy éven belül szét fognak korrodálni, így biztosan belefolyik még az eső is, a páráról és a hófúvásról nem is beszélve. Minimum meghibásodik, de ha az akkukhoz is befolyik a víz, akkor annál is nagyobb probléma lehet. IP21-et tilos lett volna így felszerelni a kültérre.

Másik nagy hiba, mint az adattáblán is rajta van, hogy 0 fok alatt nem tölthető, de a -10 fokos kisütésbe is bele lehet kötni. Erre mondhatják, hogy akkor a védelem gondoskodik róla, hogy ilyen hőmérséklet mellett "ne üzemeljen". Kérdés mi volt a szerződésben, mert ha nem volt kikötve használati korlátozás, a rendszernek 0-24-ben működnie kell, akkor kutya kötelességük ezt védett helyre beépíteni és a megfelelő hőmérsékletet is biztosítani számára.

Az inverterbe menő kábel sima MT. Ez sem szerelhető csak így kültéren. Jó hogy védőcsőben van a nagyja, de akkor is éri az UV és az eső. Ennek és a kommunikációs kábeleknek is illett volna UV álló típusoknak lenniük.

Milyen túlfeszvédelmek vannak az AC és DC oldalon? Már a kapcsolási rajzból kimaradt a túlfeszvédelem, vagy láthatóan eltér a megvalósult rendszer a rajztól?

Van különálló áram-védőkapcsoló az autótöltőnek vagy igazolhatóan bele van építve?

Úgy látom az árnyékokból, hogy biztosan nincs még összefüggő tető sem felette, csak a napelemek, de azok között nyilván beesik az eső. Az eon ha hajlandó is hozzányúlni, akkor minimális módosítással, minimális költséggel csinálná, vagyis szerintem azt lehetne elérni náluk, hogy hoznak egy kültéri műanyag vagy fém elosztószekrényt, legalább egy IP55-ös védettségűt és abba átszerelik legalább az akkumulátort és megoldják a szekrény fűtését is.

Elég sürgető a probléma, de ezt helyrehozni százezres nagyságrend, ne vállald magadra. Ha most belenyúlsz a rendszerbe vagy bármit módosítasz, akkor már mindent rád tudnak fogni. Beszéljetek az eonnal és addig is legalább valami esővédő terítőt találhatnál az akkura.
(#) Ge Lee válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 30, 2024
Rá van írva az akkupakk címkéjére, hogy 0 fok alatt nem tölt, ezt eleve nem szabad kültérre rakni, minimum garázsba vagy valami hasonló helyre. Ha be van kötve a kommunikáció az inverter és az akkupakk között akkor azok kommunikálnak egymással, és ha túl hideg van, nem is fog tölteni.
Ezzel így annyit lehet csak csinálni, hogy építesz neki nikecellből egy dobozt ami teljesen zárt, és teszel bele 2db 24V-os izzót vagy ellenállást sorba kötve ami felfűti benne a levegőt annyira hogy mindig bőven pluszban legyen a hőmérséklet. Ha jól zár a nikecell akkor nem kell sok, szerintem 5-10W fűtés elég.
(#) Villanymozdony válasza SKY hozzászólására (») Dec 30, 2024
Még kiegészíteném a korábbi hozzászólásomat, hogy az inverterem ugyan lemezgarázsban van, ami eléggé be tud melegedni, de van alatta egy ventilátor, ami 30 °C feletti levegő hőmérséklet esetén bekapcsol, így az inverter hűtőbordája nem melegszik túl. Egyébként közvetlenül a lemezre van szerelve, ami szintén jó hővezető.

zaza99: Az áthelyezés esetén biztosan újra kell engedélyeztetni? Ha nem, akkor érdemes lenne átrakni.
Egy olyan megoldás lenne még járható szerintem, hogy az akkus tárolót teszed be a házba, és egy csőben a kisfeszültségű DC kábel megy el. Ez viszont elég drága lesz a nagy keresztmetszetű kábelezés miatt, és a veszteség is nőni fog.

Én elképzelhető, hogy egy szekrényt vennék neki ami fűthető, nyáron meg ventilátorral szellőztethető. Használt ipari szekrényeket keress.
(#) SKY válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 30, 2024
Így már értem a helyzetet. Van ház meg távolabb kocsibeálló a napelemekkel és a tulaj azt akarta, hogy egy AC kábel menjen ki az egészhez és a kocsibeállónál legyen felszerelve minden, a hibrid inverter meg a lítium akku is? Le kellett volna beszélni a hülyeségről, vagy hagyni a munkát.

Nincs mód rá, hogy mindent átszereljetek a házba? Remélhetőleg a napelemek még éppen belefértek 2 sztringbe. A négy DC kábelt simán el lehetett volna vinni a földben védőcsőben, maximum 2-2 túlfeszvédő kell az inverternél és a kocsibeállón. 4-es kábel is elég lett volna 20-30m-re.

Tárolni és kisütni lehet mínuszokban a lítiumot, de 0 fok alatt nem szabad tölteni. Ezért a bolondbiztos rendszerek már 5 fok alatt tiltják a töltést, esetleg átprogramozható még néhány fokkal kisebbre.
Van, hogy ezért a védelemért nem a külső töltésvezérlő felel, hanem az akkucsomagba integrált BMS része, vagyis lehet hogy nem tudsz vele semmit sem kezdeni, ami persze nem is baj, mert a felhasználót védi.
Az a gyanúm, hogy ha meg is oldod az akkufűtést akkor is lesznek még itt garanciális problémák...
(#) Villanymozdony válasza SKY hozzászólására (») Dec 30, 2024
Nyáron nem tervezek kétmodulos üzemet, mert akkor rendes fényt kap az összes. Csak a téli hónapokban lesz rá szükség.

Egyébként most a 6+2 modul a teljes ködben 150 W-ot termel. Ez azért érdekes, mert a szikrázó napsütésben, amikor a 415-ös modulok rendesen kapták a fényt, de a kisebbek árnyékban, akkor 80-90 W-ot tudott kivenni az inverter.
(#) SKY válasza Villanymozdony hozzászólására (») Dec 30, 2024
Ez igaz, de akkor is egy vicc hogy a névleges teljesítményű üzemre napi óralimit kell, mert nem bírja egy berendezés, annyira pontosan van becsülve a várható élettartam (garanciális idő) és vele a költségcsökkentés. Napi 3,5 óra helyett lesz 5 óra maximális teljesítményen?
Hosszabb ideig fognak melegedni a félvezetők, a beépített tekercsek, de még ez sem kellene hogy problémát jelentsen, mert ha lassú felmelegedéssel is de a plusz wattok okán elérné a túlmelegedést, akkor az inverterek általában képesek a túlmelegedés miatti teljesítménycsökkentésre, biztos hogy ilyen miatt megvédik magukat.
A másik hogy az elkók nagyobb igénybevételnek lesznek kitéve, tartósan nagy áram több hőt generál a soros veszteségi ellenálláson, hosszabb ideig van kitéve a nagyobb melegnek. De egy elkonak így is, úgy is véges az élettartama.

Egyébként meg ennél sokkal többet tehetsz az élettartamért az elhelyezéssel, pl. tetőtér helyett pincébe, direkt napsütés helyett beltérbe. De az sem jelent sok mindent, hogy meg van adva a túlméretezési teljesítmény, a gyártó maximum a valószínű legkedvezőtlenebb esetekkel számolhat. A mellékelt napelem teljesítmény-hőfokfüggése -0,35%/C, vagyis azzal hogy a tetőn 25 fokról 45 fok üzemi hőmérsékletre melegszik máris veszít 7% teljesítményt, már csak 386W-os lesz.

Az üresjárási feszültségtől valószínűleg mindig el fog indulni az inverter, de a munkaponti fesz 65-85V közötti lesz, lehet hogy most télen működik, de nyári melegben lesz vele probléma, nem indul el amikor már termelhetne. A besugárzástól is függ a kimeneti feszültség, reggeli és esti órákban szintén túl alacsony lehet a feszültség. Én biztos, hogy kettővel meg sem próbáltam volna. Jobb lett volna, ha a kettő nagyobb helyett három kicsit próbálsz meg ugyanoda tenni. Vagy visszatérsz az eredeti négyhez, amik nem voltak árnyékban és azok lesznek az állandó üzemű napelemek. Mindenesetre kíváncsi vagyok milyen tapasztalataid lesznek a kétmodulos üzemmel.
(#) SKY válasza Villanymozdony hozzászólására (») Dec 29, 2024
Aha, valami kezd rémleni. Hozzászólás
Mintha azt pont én írtam volna, hogy a fontosabb határértékek, úgymint az áram és feszültség betartható ezekkel a 400W körüli modulokkal is ha még sorosan kötöd, viszont papírforma szerint az inverter 2kVA/kW-os és 2,3kW-ig lehet túlméretezni, amit túllépsz a 6x285+2x415=2,54kW-al, de gyakorlatilag ez nem fog problémát jelenteni, mert az inverter jó esetben megfogja a munkaponti teljesítményt a maximumnál, ezzel kisebb értéken fogja tartani a levett áramot és feszültséget. De a garancia ugrik, ha kiderül...

Az inverternek kell minimum 70-80V feszültség az induláshoz. Ez elég necces lesz 2db 35V-os modullal. Lehet, hogy most a télen működni fog, de a nyári melegben már nem. Az üresjárási feszültségre a besugárzás is hatással van.

Mi a pontos típusa az új moduloknak?
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2024
(#) Villanymozdony válasza SKY hozzászólására (») Dec 29, 2024
Ugyanolyan DC kismegszakítót kötnék rá, amit az inverter elé kell rakni. Az 2P DC kismegszakító, és sorba kötöm a két pólust.

6 db. modul volt a Growatthoz, ezt most kiegészítettem 2 db. 415 W-os modullal. (Úgy alakítottam ki a helyet, hogy további 1-2 db is felférjen, de ez nem most lesz.) A 6 db modul lenne kiiktatva, mert a 2 db modul is több teljesítményt ad, ha nincs árnyékban. A 415-ös modulok árama csak kis mértékben tér el a 285-ös panelekétől, így amikor nem lesznek árnyékban a 285-ös modulok, akkor bőven 2 kW felett lesz a beépített teljesítmény. A Growatt 2 kW-os, azt stabilan leadja majd ha minden jól megy, a túlpanelezést engedi a gyári doksija. (Ehhez kb. február végéig várni kell, akkorra fordul el a bolygónk annyira.)

Egyébként a kismegszakító ideiglenes lenne, a végleges megoldás DC szilárdtestrelé lenne, ami napfény érzékelő szenzor alapján kapcsolna.

Az optimalizáló nem rossz, de az arra a modulra lesz jó, amelyik a kémény miatt kap árnyékot.
(#) erbe válasza Villanymozdony hozzászólására (») Dec 28, 2024
A rövidrezárás nem okozhat gondot a napelemeknél. Különösen ilyen hűvösebb időben. Kérdés, megoldaná-e a problémádat. Szerintem az a gond, hogy az árnyékolt panelek kiesésével annyira leesik a feszültség, hogy az inverter szabályzási szintje alá kerül. Akkor már az MPPT nem tud megfelelően szabályozni.
(#) SKY válasza Villanymozdony hozzászólására (») Dec 28, 2024
Szerintem valamit melegítene az a folyamatos pár amper.
Kiszakaszolni annyiból állna ha az összes napelem sorosan van, hogy kell egy kétpólusú DC kismegszakító a sztring két végén amit kiszakaszolsz és ezzel párhuzamosan egy egypólusú, ami rövidre zárja a szabadon maradt két véget. De gyakorlatilag az is elég, ha csak az egyik vége lenne bontva, vagyis két független 1P kismegszakító elég.
Ezek ellentétesen működnének. Persze meg lehet ezt csinálni másfajta kézi kapcsolóval is.

Akkus a rendszer? Nem tudod ezt külön felhasználni pl. DC csatolásban? Lenne az állandó string, ami az inverterre kapcsolódik és az táplál be a hálózatba vagy tölti az akkut és lenne a gyenge sztring, ami egy MPPT töltésvezérlőn keresztül direktben csatlakozna az akkura. Túltölteni úgysem engedné, mert van benne védelem, így csakis akkor dolgozna, ha tényleg van terhelés. Kérdés, hogy a külső töltésvezérlő és az inverter töltésvezérlője mennyire gabalyodik össze, ha egyszerre dolgoznak.
(#) antikzsolt válasza Villanymozdony hozzászólására (») Dec 28, 2024
A szigetüzemű inverter milyen? Mint másodlagos inverter beépíteném a hálózatba ha lehetséges. Amikor elmegy az áram róla bypass kapcsolóval kikapcsolnám a rendszerből. Ha aksis és van is hozzá akkor a legjobb. Amúgy nem igazán éri meg visszatölteni a rendszerbe már, hacsak nem vagy benne még a 10 évben
(#) Villanymozdony hozzászólása Dec 28, 2024

String zárlat üzemszerűen

Sziasztok!
A következő kérdésen gondolkodtam: Adott egy hely, ahol vannak napelemek a garázson, és a háztetőn is. Ezek jelenleg egy stringként működnek, amivel az év nagyobb részében nincs is gond. Most viszont az a helyzet, hogy garázson lévő panelek árnyékban vannak, a háztetőn lévők viszont megkapják a fényt rendesen.
Már korábban beszéltünk itt az MPPT-ről, hogy elvileg a bypass diódákon át kellene tolnia az áramát annak a panelnek, ami rendesen meg van világítva, és csak az árnyékos modul esik ki a termelésből.
Sajnos úgy tűnik, hogy ehhez "buta" az inverter MPPT-je, szegényke mindig a nagyobb feszültséghez tartozó munkapontot találja meg, holott ha "globális" módon nézné a munkapont görbét, akkor megtalálná a kisebb feszültséghez tartozó munkapontot. Ilyen a betáplálós inverterem, de egy próbára beüzemeltem a szigetüzeműt, és ugyanazok az eredmények.
Arra gondoltam, hogy első körben mi lenne, ha egy DC kismegszakítóval egyszerűen rövidre zárnám a garázson lévő stringet azokban a hónapokban, amelyekben árnyékot kapnak. (Ház árnyéka, a faág miattit már megoldottam fűrész segítségével. ) Így az inverter ráállna rendesen a munkapontra.

Kérdés, hogy a garázson lévő panelek mennyire díjaznák a zárlatot? Én úgy tanultam, hogy a napelemek áramgenerátorok, ezért nyugodtan rövidre lehet zárni. Kérdés, hogy a gyakorlatban ez ártana-e nekik?
Egyelőre kismegszakítóval zárnám rövidre, de tervezem ezt automatizálni DC szilárdtest relével. Egyszerűbb simán rövidre zárni, mint teljesen kiszakaszolni.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2024
(#) dara válasza zaza99 hozzászólására (») Dec 28, 2024
Arra lettem volna kiváncsi hogy li ion lifepo vagy savas lugos e az akksi.Mennyi a töltöttségi állapota az akksinak?Kérte volna a kraftot?Meg,nem lett volna egy hely,pl garázs vagy más eldugott hely ahova be lehetett volna tenni?A szerelők könnyen rávágják hogy jó az ott a szabadba semmi baja nem lesz,ja de hogy minuszba nem veszi a töltést nem számít az inverter alatt a szabadban könnyebb a szerelés.
(#) zaza99 hozzászólása Dec 22, 2024

sungrow inverter távoli elérés

Sziasztok!

Az Eon álltal telepített Sungrow invertert Winet-S adatgyűjtővel milyen programba tudom beregisztrálni hogy lásam az adatokat?
Az isolarCloud azt írja hogy az inverter már regisztrálva van, az eon home-hoz megcsináltam a fiókot, de ott meg az jött válaszban hogy majd felveszik velem a kapcsolatot. De semmi.
(#) janir18 válasza Lali24 hozzászólására (») Dec 15, 2024
Hello!
Ezt inkább itt kellene kérdezni Hegesztő inverter javítás
(#) Villanymozdony válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 5, 2024
Lifepo4 elvileg nagyon jó, de sok a gagyi, ami nem tudja a ráírt kapacitást. Mindenképp olyat vegyen, ami komplett 12 V-os, beépített BMS-el. Akár az inverter márkanevével megegyezőt. Ez azért fontos, mert a külön cellákból megépített pakkban ha eltérések vannak, az a BMS ellenére is gondot okoz majd.
12 V inverternél még az probléma, hogy nagyon nagy áramot vesz fel akku oldalon. Nekem is 12 V-os van, igaz nem lifepo4-el, hanem villanyautóból bontott cellákból épített pakkal.
Mindez persze egy betáplálós inverter mellett van, önmagában a szigetüzem nem vált be nálam, de egy jó szünetmentes szerepét betölti.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2024
(#) SKY válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2024
Szerintem ez a jelenség valamilyen hanyag áramköri tervezési hiba. Egy levegőben lógó bemenet a mikrovezérlőn vagy más cmos ic-n. Esetleg a félhíd felső tagjának meghajtásával van kapcsolatban, ott előfordulhat egy "lebegő kondenzátor" (flying bootstrap capacitor), ami a felső tagnak tárol gate meghajtó töltést. A mosfetekben mindig van egy párhuzamos dióda, amik határolnak a DC táp felé, de lehet hogy IGBT-ben nincs mindig és valami ilyesmi lesz. Akkor az a kérdés, hogy minimum mekkora impedanciával földelheted a kimenetet, ahol már nem áll le az inverter. Ezt egy potméterrel kipróbálhatod. Nekem a legszimpatikusabb megoldás a szimmetrikus diódás, de ez még okozhat problémát a power stationnak. Lehet, hogy be kell iktatni egy pár száz ohmos soros ellenállást a diódákkal vagy a közösből földelés felé. Legalább azért, hogy alacsony impedanciás zárlatnál tévesen ne az inverter álljon le, hanem biztosan működjön amíg kioldja az áramvédőt.

Az érzékeny áramvédők 20-25 ezertől kezdődnek. Lásd pl. Siemens 5SV3111-6 vagy Eaton PF7-16/2/001-A

MSZ HD 60364-5-511:2010 Kisfeszültségű áramfejlesztők
551.4.3.3.3. A statikus konverter mindkét oldalára leválasztóeszközt kell elhelyezni.
(Vagyis minden aktív, azaz fázis és nullavezetőbe vagy áramvédő, vagy több pólusú kismegszakító, vagy egy kézi leválasztó kapcsoló)

551.6.1. Ha a közcélú hálózat kapcsolt alternatívája:
- önműködő átkapcsolóeszköz kell a megfelelő reteszeléssel
- vagy háromállású, középállásban megszakító átkapcsoló

MSZ HD 60364-4-41:2018 Áramütés elleni védelem

Villamos elválasztás:
410.3.6. Egynél több fogyasztókészülék táplálására a villamos elválasztást csak akkor szabad használni, ha a berendezés szakképzett vagy kioktatott személyek ellenőrzése alatt áll úgy, hogy felhatalmazás nélkül azon nem lehet változtatásokat végezni.

413.3.3. Az elválasztott áramkör aktív részeinek egyetlen pontját sem szabad más áramkörökkel vagy a földdel, vagy a védővezetővel összekötni.

413.3.6. Az elválasztott áramkör testeit nem szabad összekötni sem más áramkörök védővezetőjével vagy a testeivel, sem pedig a földdel.

Több fogyasztó esetén:
C3.4. AZ elválasztott áramkörhöz tartozó testeket szigetelt, földeletlen egyenpotenciálra hozó vezetőkkel össze kell kötni. Ezeket a vezetőket nem szabad összekötni más áramkörökhöz tartozó védővezetővel vagy testekkel, illetve bármilyen idegen vezetőképes résszel.

C3.5 Az összes csatlakozóaljzatnak legyen védőérintkezője, amelyeket össze kell kötni a C3.4. szakasz szerinti egyenpotenciálra hozó rendszerrel.

C3.7 Biztosítani kell, hogy ha azonos időben két testnél lép fel hiba és ezeket különböző polaritású vezetők táplálják, egy védelmi eszköz a 41.1 táblázat szerinti lekapcsolási időn belül kapcsolja le a táplálást. (0,4s)

IT-rendszerek:
411.6.1. Ha a készülékek testének földelési ellenállása olyan kicsi, hogy az érintési fesz egyszeres testzárlatnál nem több 50V-nál, akkor önműködő lekapcsolás nem okvetlenül szükséges.
411.6.3.1. Ha az IT rendszer az első hibánál nem kell hogy kikapcsoljon, akkor a hibát a következők valamelyikével jelezni kell:
- szigetelés-ellenőrző (IMD)
- hibaáram-ellenőrző (RCM)
A hiba esetén hallható és vagy látható jelzés kell.
(#) Atis57 válasza SKY hozzászólására (») Nov 30, 2024
Szia!

Köszi, hogy foglalkoztál vele!

innen; " Hova akarod beépíteni az áramvédőt? Mert nem értem, ha a kimeneti dugalj földelését megszakítod és az elszigetelt készülék két pólusa közül valamelyiket földeled külsőleg, akkor miért állna le az inverter."
A kimeneti dugalj földelő érintkezője lóg a levegőben, nem kell megszakitani.
A H hidas kimenet egyik kimeneti pontját földelve megállt --sipolt a hiba miatt.--A választ nem tudom.
A kimeneti dugalj után két hosszabbitó van Y elágazásban. Elé egy dobozt , s abba...mindent.
S ebből többet is kell késziteni.
Igaz,hogy régebbi -de ezt ismerem;

https://admittancia.wordpress.com/wp-content/uploads/2018/07/kc3bcl...me.pdf
(#) SKY válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 30, 2024
Szia!
Ötletet adtál a virtuális földdel. Először is felejtsd el a relés megoldást, főleg a további fényérzékelőset. Az alábbiak sem biztonságosak, "csak elmélkedjünk róla".
Vegyél egy rendes 10mA-es ÁVK-t és minimum A-típust, AC típust tilos.

Az alábbi megoldásokat próbálgattam egy leválasztótrafóval. Mennyire bírja az inverter a meddőt? A kondenzátorokkal létrejön egy féltápfeszültségű pont 115V, az osztó kb. 30-65mA állandó meddőárammal dolgozik. Egy 30mA-es A ávk-m volt kéznél, ami 5,1K-s ellenállással kiold, de érezhetően lassabb pár tized másodperccel, a hibaáram a kioldás határán lehet kb. 18mA.

A szimmetrikus diódás megoldás nem csinál meddőáramot, viszont ez nem működik AC típusú áramvédővel. Az 5K1 hibahelyi ellenállással, gyors, határozott működése van.
A fenti kettő szimmetrikus kialakítás mindkét pólus zárlatára működésbe lép.

A diódás vagy kondenzátoros aszimmetrikus kialakításnak az a hátránya, hogy csak az egyik pólus földzárlatára működik stabilan, a másik csak nagy terhelőáram hatására oldana ki.

A diódák a biztonság fokozása miatt vannak megduplázva, lehet használni graetzet is a mellékelt bekötés szerint.

Hova akarod beépíteni az áramvédőt? Mert nem értem, ha a kimeneti dugalj földelését megszakítod és az elszigetelt készülék két pólusa közül valamelyiket földeled külsőleg, akkor miért állna le az inverter.

Van 2-3 szabvány hordozható áramforrásokhoz és lakókocsikhoz ábrákkal, csak nem volt időm még szemezgetni belőlük.
(#) M3g0ld0m hozzászólása Nov 29, 2024

iweld zx 160 ng inverter hegesztőgép

Üdv! Lenne egy iweld zx 160 ng inverter hegesztőgépem, a probléma az lenne vele hogy amikor be kapcsolom világit az O.C Jelző, és mikor éphogy ívet kap akkor leáll a hegesztő gép de ugyan ugy világit az O.C égő. Kérdés mit lehet a gond vele illetve mit tudok csinálni vele
(#) Régi motoros válasza bitmixer hozzászólására (») Nov 25, 2024
Pont klímát? Értem én, hogy inverteres, na de majd nagy melegben mikor kellene a MAX energia, akkor is elég lesz? És tudom azt is, hogy csúcsban se fogyaszt nagyon 1.5kW felett egy 3.5kW -os inverteres jószág.
Nekem egy sokéves csak On/Off 2.6kW -os klímám van, az pont 1kW villanyt eszik üzem közben.
Na de mikor majd később jön az ötlet, hogy "hát ha már van ingyen áram, de jó lenne ha arról menne még ez is, az is, meg amaz is", akkor szerintem a 2kW gyorsan megrogyik.
Egyébként a 2.2kW az valójában csak 1.8kW mint látható a címkén ezt érdemes figyelembe venni.

Ha már vesz én inkább a 3kW -ost választanám, az még belefér a 24V -os rendszerbe.
Ha muszáj a magyar garancia, akkor meg ott van a hivatalos magyar forgalmazó.
Ha nem szükséges, akkor meg az EU forgalmazótól olcsóbban is megvehető.

Ui.: Természetesen lehet más márka is, én csak azért ajánlottam ezeket, mert EASUN -al indítottál.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2024
(#) Atis57 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 25, 2024
Szia!
Igen igy is lehet számolni.....igy már egészen baráti lenne az ár.

Nyáron a klima ,ha van s birja is(inverteres kell ).A napi termelés 80%-t önmagában elfogyasztja .

Vannak alkatrészek aminek az élettartama , korlátos.
Nálam savas akku; 6-8év ,volt régebbi ami 10évet is kibirt.
inverter ,töltő;a 15 évet már elmondhatom. de a legrégebbi 75w-s inverter 1986os --(a riasztót, Fi relét,routert viszi)
Napelem szintén 1986-s, 1998-s is van, de a nagyobbak 2010 óta üzemelnek.
persze van kb 200 000Ft nyi tönkrement eszközöm is (kisérleteztem,jó tanácsokat is elfogadtam ),s igy jártam.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2024
(#) Ge Lee válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 25, 2024
Ezt inkább úgy érdemes számolni, hogy meghibásodásig. Esetemben ez úgy néz ki, hogy kb. fél milla volt az egész, a saját munkámat nem számolom bele, ha mással csináltattam volna akkor ez majdnem a duplája lenne. Termel évente kb. 1000kWh-t. Azért csak ennyit, mert nyáron nem lehet optimálisan kihasználni egy szigetüzemű rendszert. Nem tudom azt megcsinálni, hogy ha délelőtt 11 órakor fel van töltve az akkupakk, akkor nekiállok bekapcsolni mindenféle fogyasztót, tehát egy csomó energia elmegy a semmibe ilyenkor. Tegyük fel, hogy 13 évig működik (biztos nem fog). Ha 500000Ft volt a költségem, és a 13 év alatt termelt 13000kWh-t akkor 500000/13000=38,5Ft-ra jön ki 1kWh.
De ehhez az kell, hogy a 13 év alatt ne hibásodjon meg semmi. Ha abból indulok ki, hogy egy telefonban 4-5 év alatt behal a lion akku, akkor szinte biztos, hogy a Kona cellák sem fognak elmenni 13 évet, de lehet hogy az inverter sem, tehát ettől rosszabb lesz a helyzet. Hogy mennyivel az majd akkor derül ki.
Következő: »»   1 / 252
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem