Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Might Inverter D-124C töltésvezérlésének módosításaSziasztok!Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek egy D-124C tip inverterrel kapcsolatban.Alapjában véve 2 üzemállapota van. 1. esetben akkumulátoros betáplálással tranzisztorokkal kapcsolgatva hajt egy transzformátort (220V/2X13,8V AC) ezzel előállítva a 220V-ot.Ez rendben működik is. Viszont a 2. üzemállapotban 220V-os betáplálással töltené vissza az akkumulátort.Ezt egyszereűen teszi meg.Trafó szekunderen megjelenik 2X13,8V AC ezt 2 db 25FC13 dióda két utas módban egyenirányítja és kimegy az akkura.(Fontos info a transzformátor középpontját használja + saroknak mind inverter mind töltő üzemmódban.)Mivel a készülék 220V-ra van méretezve és jelenleg a hálózatban 230-235V jelenik meg ezért egyszerűen túltöltés a gond 16,4-16,5V DC. Tudnátok olyan szabályozó kapcsolást javasolni amivel 14,5-14-6V-os szintet tudnék tartani és a test ágon végez szabályzást? ahogy fentebb is írtam a szimmetrikus szekunderem közepe a + az nem fordítható az inverter üzem miatt.Gondolkodtam tirisztoros szabályzásban , T32-25-06 típusom lenne is több de a meghajtásukban nem vagyok jártas.
Idézet: „Egy felhő esetén 250W ról visszaesik akár 11,5Wig s kb 1 perc alatt elér a végéig--vagy.....” Hasonlóan szabályozott a szigetüzemű inverterem is. Az néha random "leült", mármint egyszer csak leszabályozott akár 0-ra is, utána szép lassan megkereste a legjobb munkapontot. A hálózatos inverter MPPT-je gyorsabban megtalálja, de csak egy picivel tud több teljesítményt kivenni mint a szigetüzemű. Túl nagy különbség nincs, de kicsit olyan, mintha nagyobb feszültséget hagyna, mint kellene. Kéne egy 2 kW-os teljesítménypotméter, és egy DC teljesítménymérő, ami egyfajta kézi MPPT lenne. Azzal ki lehetne deríteni, hogy mit tud a string az adott fényviszonyoknál. Egyébként nem hiszem, hogy ennyire rosszul "tippelgetne" az inverter MPPT-je, de valamiért próbára teszi a villamosságtan tudásomat. A hozzászólás módosítva: Vas, 21:38
Ha be akarod tartani az invertered paramétereit, akkor még két max 295W-os modult rakhatsz rá. Ha az én rendszerem lenne, akkor lehet hogy ehhez beszereznék még két panelt, amik nagyon hasonlóak a meglévő használtakhoz és betartják a max DC teljesítményt, ha pedig további teljesítmény kellene, akkor valószínűleg egy újabb független rendszerben gondolkodnék.
De rajtad áll ha mégis kísérleteznél, ezek az új modulok jó árban vannak, valószínűleg nem károsítanák az invertert.
Szia!
Tudod a nézőpont ? Én kisebb szigetüzemű rendszerrel foglalkozom.A legnagyobb inverter eddig 800W-s volt. Az átlag a 200-500W közé esik. Horgász csónakon már a 36V sem egészséges! Az az 1-2 Tulaj által hozott 48-96V-s inverter nem sokáig birta.Hamar javitani kellett volna--de nem vállalta senki.( én meg eleve nem !)Pedig csak egy kis zárlat volt!
Szia!
Nekem fordított meglátásom van, míg a 12-24V-os inverterek hamarabb halnak, addig a nagyobb 48V-os inverterek sokkal tovább bírják. Normális 2-3kW-os vagy nagyobb inverter nincs is csak 48V-os. Negyed annyi áramerősség azért nagy előny. Nem mindegy, hogy 100A kell vagy csak 25.
Szia!
Az autóknál 20+ éve volt egy felbuzdulás 12V helyett 42V legyen néhány 100 autó után abbahagyták.(mert 3db akku ,teljesen más elektronika ) A rézvezeték árát meg nem a keresztmetszet határozza meg hanem "a mennyiségi kedvezmény" néhány 100-1000 m helyett 300 -500 000 m ! S ilyenkor mindig felmerül a "régi" berendezések kidobása ! (ez még nem kapható---de a 12V már minek? ) világitásban a 3db soros led ,v 7db soros led nem biztosan lessz jobb. Hálózati Led lámpánál meg a 70V --egyáltalán nem jobb ! (mennyi led megy tönkre? ) De ezt se mi fogjuk megoldani! Napelem? Nem tudom ,szigetüzemben használtál már 12/24V helyett 48--60--72--96V-t? Az utóbbiak nagyon eszik a töltésvezérlőt ,invertert , BMS-t is. A 20 éves 12V-s cucc meg még működik --1-1 évi karbantartással. A hozzászólás módosítva: Szo, 19:50
Adatlap szerint 10A, én nem tennék rá többet, mint az Isc_max. A maximális teljesítmény (STC) 2300W lehet, vagyis betartható a feszültség és áram maximális értéke úgy, hogy a napelemes teljesítmény nagyobb, mint az inverter névleges teljesítménye. Ekkor biztonsággal visszaszabályozza az inverter a napelemes teljesítményt azokban a ritkább időszakokban, amikor több teljesítményre képesek a napelemek.
Feszültségnél egyértelmű, hogy eldurranhat egy kondi. Az áram viszont csak egy lehetőség, valószínűleg egy olyan MPPT-vel szabályzott DCDC konverter van benne, ami limitálni fogja a maximális bemeneti áramot, vagyis hiába tudnak többet a panelek, sosem lesz kihasználva a maximális teljesítményük és akármennyi panelt teszel rá, sosem fog 10A fölé menni a bementi áram (ha jól megtervezték azt a kapcsolást). De ez egy általános védelem, hiszen a konverterhez szükséges kapcsolóelemek és tekercsek is méretezve lettek valamilyen csúcs és effektív áramra.
Diódám most nincs, de teszek egy próbát valamelyik hétvégén.
Egy másik kérdés is felmerült: Ha a Growatt inverter max. bemenő árama 11 A, az azt jelenti, hogy nem szabad 11 A-nél nagyobb áramot tudó paneleket rátenni, vagy rá lehet (akár jóval nagyobbat is) csak nem használja ki? Megsütni nem szeretném az invertert.
Ha a kapcsolóüzemű tápokat nézem, némely két üzemmódban működik. Egyik a 120V ( gondolom a DC 150V erre jó) a másik a 230v os. Egyik esetben dupla az áram. Ha a string össz feszültsége nem érik el a 300V-ot gondolom az inverter üzemmódot vált. ( fél feszültség dupla áram) A termelt feszültség viszont erősen napfényfüggő, ezért váltogat.
Ha a cellák össz üresjárati feszültsége terhelve nem éri el a 300V-ot, az inverter próbálkozik, hátha kisebb feszültségen ki tud venni többet. Azt nézd meg, a billegés milyen teljesítmény szintnél következik be. ( gondolom az kb ugyan az mindig.) Ha ez így van, akkor csak a váltási pontot szúrtad ki, semmi baja az egésznek.
Nem is lesz rá szerintem soha magyarázat, csak azt jegyeztem meg, hogy előfordul, hogy az inverter nem találja valamiért a munkapontot.
Nálam biztos hogy teljesen külön kezeli a két bemenetet, nem csak dióda van betéve. (Felhő átvonulásnál leesik a teljesítmény, és a két string feszültsége többször felváltva változik, egyik nő mikor a másik csökken, akár 50-60Vos különbség is van.) Igen számít a 2V, a 10A körüli munkaáram mellett 20W különbség. De hiába próbálta az inverter a bemenet létező legkisebb feszültségét tartani, ami még el sem éri az MPP rendes működési küszöbét, a rövidzárlati áram bekorlátozza a kivehető teljesítményt. Itt legalább 1000W energia kihasználatlanul maradt.
Azért tartotta volna a névleges munkaponti feszültség felén a paneleket? Mindkét stringre egyszerre lett kötve, de egy is elviselte volna. Az inverter névleges teljesítményének duplája lehet a panelek teljesítménye. Ez nem magyarázza azt, hogy az első próbaidőszak és a mostani állapot között csak a DC túlfeszültséglevezető a különbség, mégis akkor téves munkaponton működött.
Szia!
Erre sem tudok válaszolni.--De Te is ugyanazt figyelted meg , mint én.! Sok 2-3 stringes inverter bemenete egy és ugyanaz , csak diódákkal elválasztva. Hátha valaki tudja a választ? De látod az a 2V -t ugyanolyan feltételek mellett -"-elég nagy eltérés"! Rb 300V /5-8A =60.....37,5 Ohm . A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2024
Világmárka ongrid invertere, próbaüzem két string, két külön bemenetre kötve, működik. Hivatalos üzem párhuzamosan kötött stringekkel és bemenettel indult, mert egy DC túlfeszlevezető lett beépítve. Működik. Egy idő után feltűnt, hogy a termelési grafikon mintha egy lapos széles púp és egy rövid magas összege lenne. Előszedve a napelem bemenő feszültségének görbéjét feltűnt, hogy a minimális 150Vot tartja mikor gyengébben termel, és erősebb termelés esetén ugrik meg a feszültség. A két párhuzamos sor egymás felett van szerelve ugyan arra a tetőre, az alsó tud egy minimális árnyékot kapni. Úgy döntöttem ez nem lesz jó, beszerelek még egy villámvédelmet és átkötöm két külön bemenetre, hiába javasolták a szakemberek, hogy felesleges.
Azóta ritkán van 300V alatt a bemenő feszültség, szinte egész nap 2Vnál nagyobb különbség nincs a két string feszültsége között. A termelés is egyetlen görbe lett, ami észrevehetően több mint előzőleg volt, helyre került a munkapont. Ha azt feltételezzünk, hogy a párhuzamos kötés miatt szorult be 150Von, akkor mivel lehet magyarázni, hogy a próbaüzem külön bemenetes időszakában miért volt szintén beszorulva 150Vra? Nem tudok logikus magyarázatot adni, egy újabb újraindítás kellett, hogy helyére kerüljön az inverter esze. (ugyan olyan inverter máshol egy stringgel szerelve első indítástól kezdve helyesen kezeli a panel feszültségét)
Jövő hétvégén viszek műszert, amivel lemérem amiket leírtál.
Eddigi tapasztalatok: Bármelyik modult takarom le, kb ugyanannyira esik a teljesítmény. Ha kiiktatok egyet, akkor nem csökken le annyira mint takaráskor. Az izzó (12 V 35 W spot halogén) világított amikor közel teljes sötétségben egy 12 V-os autóakku feszültségét kapcsoltam rá. Legközelebb lemérem, mekkora feszültség esik a stringen ilyenkor. Mielőtt felszereltem őket a nyáron, azonos feszültségeket mértem a modulokon a Nap felé állítva. Az áramok is közel álltak a névlegeshez. A nyáron volt, hogy kb. 1450 W-ot mutatott az inverter. Az inverter 70 V-felett elindul, ezt bizonyítja, hogy 3 modullal is működött egy próba erejéig. Ami még érdekes, hogy amikor nincs árnyék, a feszültség lemegy kb. 140 V-ra, az adott megvilágításhoz tartozó legnagyobb teljesítményű munkapontra. Amikor megjelenik az árnyék, és lezuhan a teljesítmény, a feszültség felmegy kb. 200 V-ra. Mégis olyan, mintha valami megfogná az áramot, ezért elmegy a munkapontja a többi modulnak is. Idézet: „A teljes , meg a félhidas inverterek nem tudnak meddőáramot előállitani (legalábbis jó pár mérnök szerint )” Már miért ne tudna? Az olyan lenne mint, ha autóval nem lehetne kanyarodni, csak egyenesen menni. Általában egy ilyen inverter főáramköre képes bármit létrehozni, ha a szabályzókör fölötte úgy kívánja (az már más kérdés, hogy a szabályozókörben esetleg ez-az le van tiltva, vagy nincs leprogramozva). Induktív és kapacitív meddő létrehozása az igazából semmiség, meg lehet csinálni akár még a jelalak javítást is, szabályozott módon felharmónikus injektálást is. Egy teljes híd mind a négy negyedben tud kapcsolni (+U +I| -U -I | +U -I | -U +I), így már csak a megfelelő kapcsolgatásokat kell jól egymás után tenni és közel bármilyen áramalakot létre lehet hozni. Ha ez nem így lenne, akkor nem működnének szünetmentesről az indukciós motorok(pl keringető szivattyúk)
Szia!
ehhez;" amit az inverter felfesz az tiszta meddő (azt nem tudom melyik irányú, de mindegy is). Nem értettem pontosan akkor sem és most" A teljes , meg a félhidas inverterek nem tudnak meddőáramot előállitani (legalábbis jó pár mérnök szerint )Ha egy elég induktiv fogyasztót táplálsz akkor a hálózatból kénytelen pótolni. Itt érdekes kapacitiv áramok is előfordulnak--Nem tudom mire vélni a cap.0,48-t !! Tehát a nem tiszta hatásos teljesitmény, érdekes áramokat-irányokat is hoz magával. A hálózat hossza ,+ a fogyasztói is sokat befolyásolnak. A legrosszabb rész a 0,05....0,25Pnévl. tartományban van.(a mobil töltők , sima kapcsoló üzemű tápom és a passzivPFC tápok miatt). Legjobb lenne az ellenállás fűtéses felhasználás (bojler, mosógép stb )
Ha megmérnéd az áram fázisszögét amit felvesz a hálózatból, jó eséllyel tiszta meddő áramot látnál. Legalábbis hasonló rendszeren a szomszédnál én ugyan ezt tapasztaltam, az 4A-t kajált, ha kell ha nem, először felharmónikus áramokra gyanakodtam de nem befolyásolta semmilyen fojtó vagy zavarszűrő, aztán a villanyórán megnéztem mit mutat (amikor tisztán csak az inverter volt hálózaton mint fogyasztó) kisilabizáltam a villanyóra paraméterek között mi micsoda, és kiderült, hogy amit az inverter felfesz az tiszta meddő (azt nem tudom melyik irányú, de mindegy is). Nem értettem pontosan akkor sem és most sem, hogy minek, így ez az üzemmód inkább hanyagolva lett. Gyanítottam, hogy kell valami áram, ami biztosítja a hálózattal együttfutást, de azért több száz VAR az kicsit sok (még akkor is, ha a VAR-ért nem is kell fizetni lakkosági felhasználókét).
Talán kell a folyamatos bypass és az inverter a meddő áram injektálással követi másolja a hálózatot, így tuja a hálózat és inverter vegyes összetételű energiamixet biztosítani. Úgy értem hogy a hálózatba az inverter szabályozott módon meddő áramot tol be. Ha ezt tisztán tudja, akkor az inverter mögötti teljes hatásos fogyasztás solar ésvagy battery forrásból származik. Ha a solar ésvagy battery nem elégséges, akkor a hálózat felől a meddő mellett a hiányzó hatásos áram is megjelenik. Viszont a meddő árammal "tartja a lépést" fázisszinkront és amplitúdót, úgymond ezzel szabályozza be magát, és ezzel tudja a vegyes energiamixet létrehozni.) A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2024
Sikerült szóra bírni az SML II invertert,megvannak a napelem és az akku adatai.A hálózat adatait három JSY 194 adja,az inverter meg rs485-el.Az R fázison van a hibrid 14 kWh akkuval,az S,T fázisokon két EHE visszatáplálós inverter.A monitoron jól látható mi történik a hálózaton,a valós fogyasztás/MVM vételezés különbsége és a betáplálás.A hibrid alaposan csökkenti az MVM vételezést,de visszatáplálósoknál kis odafigyeléssel is eredményes.A szenzorok és rs485 kezelést a pincében az inverterek mellett egy Mega 2560 végzi,az adat feldolgozást három szinttel feljebb(30 m kábel után)ESP32 a monitorral.Az volt a cél,mennyi felesleges energiát lehet elvenni a napelemektől más hasznosításra,mint a visszatáplálás.A következő cél ennek megvalósítása lesz.
Nézd meg yt-on Mikrosilver vieóit, sok fajta inverter beállítása és teszt van rajta.
Abból megtudhatod melyik beállítás hogyan viselkedik, és hogy kell beállítani hogy neked megfeleljen. SUB = Solar Utility Battery. Neked talán a SBU = Solar Battery Utility mód kellene, ha van ilyen. A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2024
Kevés az infó. Mennyi ilyenkor az akku feszültsége? Nem tudom hogy annál mit jelent a SUB mód, de mindegyiket be lehet úgy állítani, hogy csak a napelemből töltsön, hálózatból ne. Nekem a vegyes beállítás esetén is kizárólag akkor tölt hálózatból hogyha a bypass-hoz közeledik az akku fesz és nincs napsütés. Ezen kívül még egy halom dolgot be kell állítani az almenükben ahhoz hogy minden klappoljon.
A SUB mód annál lehet hogy az, hogy napelemből és hálózatból is töltsön. Illetve ha az olyan felépítésű inverter mint az enyém, akkor annál kizárólag csak a 24V-os táp tudja hajtani a konvertert, azaz teljesen mindegy hogy a napelemből mekkora teljesítmény jön be, az akku töltési a prioritás, mert a napelem közvetlen feszültségét nem tudja a kimenetre kapcsolni, más az inverter belső felépítése mint a nagyobb testvéreinek, ezért is kerül csak feleannyiba. Easun Power bypass mód miért?Sziasztok!Easun Power 3KW-os inverterem van 2KW napelemmel. SUB módban amikor süt a nap, van tartalék bőven, akkor is bypass módban van. 150W-ot vesz fel a hálózatból, amikor a terhelés kb 1KW. A kimeneti feszültség 230V-ra van állítva, de a bypass miatt ez megegyezik a hálózati feszültséggel ami 240V körül van. Ha lekapcsolom a hálózati feszültséget, akkor az inverter kimeneti feszültsége beáll 230V-ra, és kikapcsol értelemszerűen a bypass mód. Miért van ez? Miért vesz fel a hálózatból 150W körül ha rendesen süt a nap? A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2024
ECO-285P-60
Uoc_max +8°C: 40,03V Uoc_max -5°C: 41,28V Uoc_max -15°C: 42,24V Uoc_max -20°C: 42,72V Isc_max 70°C: 9,78A Tehát a két modul sorosan maximum 85,44V-ra, párhuzamosan 19,56A-re képes. Melyik optimalizálód van? TS4-A-O típus esetén túl fogod terhelni a 80V-os bemenetet 85,44V-al. Viszont ez akkor fordulhat elő, ha a külső hőmérséklet 8 fok alá csökken, vagyis az őszi-téli szezonban, erősebb besugárzást kap és épp nincs terhelés alatt, megszakad napközben a termelés, lesz egy pillanatnyi áramszünet. Orosz rulett. Ha nem sajnálod az optimalizálót meg lehet próbálni, maximum háromért fizetsz a végén. Legalább csak egyről van szó és mást nem tud tönkretenni a rendszerben. De az is lehet, hogy mondjuk alapból 90-100V-ot bír a rendszere és ez sem károsítja. Nem találtam irományt ami részletezné a számítást. Ellenben volt olyan TS4-A-O Flex MLPE típus is, ami csak 500W-ot és 90V-ot tudott. Volt egy régebbi TS4-O típus 375W-os, az biztosan csak egy modulra köthető, de talán olcsóbban beszerezhető ahol még akad. Tigoval nem foglalkoztam, nem tudom milyen változatok voltak az évek során. A TS4-A-2F viszont egy kétmodulos verzió, külön kivezetett csatlakozásokkal. Az adatlap nem egyértelmű, de elvileg a 20A-es verzió is nem együtt, hanem bemenetenként bírja a 15A-t és 500W-ot. Egy ilyenre biztonsággal ráköthetnéd a két modult. Vagy marad 1 optimalizáló/1 napelem. Growatt 2000-S Max PV power (STC): 2300W Max DC voltage: 450V MPP work voltage range: 70-450V Start voltage: 80V Max input current: 10A 6db modul sorosan: Uoc_max: 256,32V, Ump: 189,6V, P_stc: 1710W 4db modul sorosan (kiesett kettő): Uoc_max: 170,88V, Ump: 126,4V, P_stc: 1140W Az inverterednek tökéletesen kellene üzemelnie akkor is, ha csak négy modullal működteted. A napelem adatlapja szerint biztosan van benne 3db bypass dióda. Innen jönnek a kérdések: 1. Ha a 6 modul éppen 1kW-ot tudott az 166W/db. Ha változatlan besugárzás mellett ebből kiesik kettő az árnyék miatt, akkor a maradék négyre kb. 664W már nincs messze a 400-tól. Lehet, hogy nem túl feltűnő módon csökkent a megvilágítás is mire odaért az árnyék. Valamint mekkora a teljesítménycsökkenés, ha több sort és/vagy biztosan csak egy sort ér az árnyék? A sztringáramot és az összteljesítményt naplózza az inverter? Lehet, hogy kipróbálhatnád ezt egy stabil nagysütéses időben, egy-egy cella leragasztásával soronként. Bár ha nem látod real-time, akkor az 50-100W változást lehet hogy nehéz kiszúrni. Esetleg Y csatlakozókkal feszt mérni az árnyékolt modulon? A 2/3 1/3 feszültség jobban észrevehető. 2. Biztos, hogy mindegyik beépített dióda működőképes?
3db 24 voltos lesz igy 3x480ah +1db 24 voltos (900ah) ami már megvan. Ha minden igaz , nekem bőven elég én nem egy aksi gyilkos vagyok . Én népelemre főképpen a napsütésre építek , de jó az ha van tartalék . Előbb kapcsol át az inverter hálózatra minthogy pusztán nyerészkedésből megspóroljak pár kw-ot. "A fel nem használt cellákat ki kell üríteni" ezt még nem hallottam azt hittem a savas akkumulátorokat feltöltve lehet eltárolni sokáig...
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2024
Growatt 2000-S inverterem van, hálózatra táplál. Gondoltam inverter hibára is, de akkor nem adna le rendes teljesítményt árnyékmentes pillanatokban se. Olyankor szépen megy.
Sosem lesz a paneleknek nagyobb üresjárati feszültségük a rendszerbe kapcsolva mit ha csak külön méricskélnéd.Nyugodtan rakd rá a két panelre.
"hideg miatti teljesítmény növekedés miatt"Hát ez meg mia rosseb?A hatásfoka nő a táblának de az üresjárati feszültsége attól még nem nő az egekbe mivel terhelve van és adott.Az inverter megkeresi az optimális munkapontot ami ugymond jóval az üresjárati feszültség alatt van.
Köszi! Életben jobban néz ki. A mobiltelefon fényképező része kiemeli az összes porszemet. A méret fontos, de az alkatrészek is adják magukat. Az inverter IC ilyen pici és a kvarc is. A fentebb linkelt SSD1906QT2 panelbe lesz bedugva. A probléma az volt , hogy a 6 lábú inverter IC mágnesezhető és a csipesz amit használtam szintén.
Ad-Vesz mérő pontossága fázishasításos szabályozó eseténSziasztok!Adott egy 1,5 kW-os fűtőbetéttel szerelt bojler. A hálózatra táplálós inverterem viszont nem ad le mostanában tartósan 1,5 kW-ot. Arra gondoltam, hogy mi lenne, ha a bojlert egy "közönséges" dimmerrel, azaz fázishasításos szabályozóval leszabályoznám pl. 0,8 kW-ra. Nem kell sürgősen meleg víz, lassan is melegedhet. Látszólag egyszerű, de mi történik ha pl. a szinuszjel tetejénél gyújt a tirisztor, és az idő egy részében az energia a hálózat felé megy, egy részében meg a hálózatból a bojler felé. A tirisztor bekapcsolt állapotában a felvett teljesítmény nagyobb mint az inverter teljesítménye. Így egy nagyon nem szinuszos AC menne át a mérőn. Ilyenkor periódusonként integrálva nézi az energiaáramlást?
Ez is Easun inverter,mint említettem a másik inverternél is sikerült,a cím,sebesség és modbus ismeretében összeállítottam a lekérdező adatsort a crc-vel együtt.Most is ezt fogom csinálni,de az adatgyüjtő programba nem akarok fél ismerettel belenyúlni(az most működik),ezért kellene valamilyen külső tesztprogram.Azt szeretném tudni mennyi felesleges energiát lehet elvenni az inverter elől,a hálózati adatok megvannak az adatgyűjtőben,de mivel ez hibrid,az akkuval kapcsolatos adatok is kellenek.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2024
SML II inverter ModbusRégebbi napelemes inverterekből elég nehéz adatokat kinyerni,legutóbb az EHE inverteremnél sikerült kis szenvedéssel,RS485-el néhány fontosabb regisztert elérni.Most egy SML II hibriddel próbálkozom,erről sem érhető el semmi adat.Egy wifi modult adtak hozzá,mint kiderült RJ45 csatlakozón keresztül RS232-vel kommunikál a modullal.Ez semmire nem jó,nekem minden RS485-ön működik,egy ilyen átalakítóval sikerült Modbus kapcsolatot létesíteni a JSY 194 teszt szoftverével.Legalább a slave címét és az átviteli sebességet ismerem(az inverterről ez sehol nem derül ki),de visszaküldött egy hibás regiszter kódot a saját címével,ez már fél siker.A regiszterek kiosztása nem ismert,tehát csak próbálkozni lehet,keresek egy egyszerű RS485 USB teszter programot.Amiket találtam bonyolultak,fizetősek vagy rövid ideig ingyenesek,nekem elegendő lenne egyszerűbb változat.Vagy ha esetleg találkozott már valaki ezzel az inverter problémával.
Ha már a "fejlett nyugat", mi a műszaki megoldása az inverter adatok kötelező beszolgáltatásának? Volt már abból más kapcsán jogi probléma, amikor köz/közüzemi dologra kötelezően előírva a magánszemély a saját internetét volt kötelező használni, seccperc elhasalt az EU-ban, mert jogilag nem kötelezhetnek internet előfizetésre, sem arra, hogy ha például adatforgalom alapú díjat fizet valaki, akkor azon kötelezően kell helyet hagynod közszolgáltatónak. Ezek jogilag mind problémásak.
A céllal egyetértek, jól dönteni, ütemezni, pufferelni csak adatok birtokában lehet, de az inverter adatokból önmagában nem jutnak a hálózatra nézve tisztán hasznos információhoz, hiszen nem látják azt, hogy abból én villanyszekrényen belül mennyit veszek le belőle azonnal, csak és kizárólag az 5 perces/negyedórás smart fogymérő jelent a szolgáltató felé a hálózatra nézve hasznosat, de az meg nem valós idejű hanem negyedórás amihezeg egy egyszerű kivonással is hozzájuthatnának. De az meg eddig is kötelező volt mióta HMKE van. Csak ugye a jogszabály tervezetben inverter adat van. |
Bejelentkezés
Hirdetés |