Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   250 / 251
(#) kendre256 válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Szia! Én itt csak a programozó szoftvert látom, a manualt nem
(#) szendi001 hozzászólása Ápr 1, 2024 / 1
 
Sziasztok! A napokban hallgattam WEB Sdr-t. Jól hallom, hogy 28 Mega egész jól megy?
(#) veroka válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 2, 2024 /
 
Köszi, de ez sajnos csak a programozó. Ez megvan nekünk is, bár nem programozzuk a rádiókat.
(#) Gobe54 válasza veroka hozzászólására (») Ápr 9, 2024 /
 
Talán az ANICO Kft Bővebben: Link tud segíteni.
Gyanús lehet hangfrelvenciás erősítőben egy csatoló elkó....
A hozzászólás módosítva: Ápr 9, 2024
(#) veroka válasza Gobe54 hozzászólására (») Ápr 9, 2024 /
 
Köszönöm, közben megkaptam a szervízdoksit. Nekem is az elkók jutottak az eszembe, de be kell valljam még nem álltam neki keresni melyik is lehet. De az ANICO is jó ötlet, ha nem jutok dűlőre akkor felkeresem őket.
(#) szsrobert válasza szendi001 hozzászólására (») Ápr 9, 2024 /
 
Jól.
(#) Ch4rl3s hozzászólása Máj 13, 2024 /
 
Sziasztok? Érdeklődöm a rádiózás irán, és szeretnék egy vevőt építeni a 3,5MHz-es 80 méteres sávra. Neten találtam egy egyszerű kapcsolást, amit kezdésnek tervezek megépíteni. A kapcsolásban szereplő tranzisztort nem találtam egyik webshopban sem. Ebben tudna valaki segíteni, hogy mivel helyettesíthetném? Valamint szerintetek ez a kapcsolás valóban életképes, vagy inkább ne fűzzek hozzá sok reményt? Esetleg lenne valakinek egy bevált vevő kapcsolás, amivel amatőr sávot lehet venni?
(#) Gafly válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
Ha volna egy csöves, vagy tranzisztoros "kukaszökevény" rádiód, egyszerűbb lenne.

Békéscsabán "kistafírungozunk" ahogyan kell, ha eddig még nem sikerült semmit sem hallani...
(#) Ch4rl3s válasza Gafly hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
Van otthon egy régi tranzisztoros rádió, kb. 30 éves és még működik. Van egy csöves rádióm is, azon a műhelyben a Petőfit hallgatom. Mire gondolsz, ezeket áthangolni vagy ezekből kitermelni a szükséges alkatrészeket?
(#) Gafly válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
Működő, használtban lévő csöves rádiót nem barmolunk szét.
A tranzisztoros milyen?
(#) Ch4rl3s válasza Gafly hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
A tranzisztoros az Ingelen tr 4001, eléggé leharcolt állapotban van, a gombjai kontaktosak és csak az fm forgókondija működik, a másik az teljesen be van állva, a kondi tengejét még fogóval sem bírom megforgatni. A petőfit azt lehet rajta hallgatni. Ha ezt át lehet hangoni valamelyik amatőr sávra, akkor az az egyszerűbb vagy építeni egyet?
(#) Gafly válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
Skálából lehet következtetni, de szerintem átfaragható.
Lehet hogy csak egy (egy tranzisztoros) "beat" oszcillátor kell hozzá, és hallhatsz sok csodát.
Kérünk képet.
(#) Ch4rl3s válasza Gafly hozzászólására (») Máj 13, 2024 /
 
Itt a kép a skáláról.
(#) Gafly válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Már most is van benne "amatőrsáv", értem ez alatt a KW-t.
Tessék rendbetenni, és "beat oszcillátort" tenni mellé.
Ha veszel valamit, és tetszik is, akkor át lehet hangolni "tuti rádióamatőr vevő"-nek 3.5 MHz-re, igazán szerintem ott van élet...
(#) rectamas válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Használható ez a rádió is, a 7MHz-es (7,0MHz-7,2MHz) sáv benne van, csak a beat oszcillátor kell bele az SSB/CW vételhez, viszont a könnyebb hangolhatóság miatt nem ártana széthúzni a sávot.
Leginkább egy VEF202, VEF206, VEF Spidola,... egyéb dobváltós rádiót ajánlok átalakításra.
(#) Gafly válasza rectamas hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Dehát neki ez a rádiója van, és teljesen jó a célra, ne vetessünk már vele másikat.
(#) rectamas válasza Gafly hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Egysávos vevőnek teljesen jó, de ha szeretne egy másik sávon is fülelni, akkor nehéz tovább bővíteni.
Egy VEF rádiót sokszor egy sör áráért lehet venni, az átalakításának bő irodalma van.
(#) rectamas válasza rectamas hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Mondjuk az MW sávot felhúzni 1,8MHz-2.0MHz-re (160m) nem problémás.
(#) Gafly válasza rectamas hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Működőképes rádiónak használható funkcióját nem barmoljuk szét.
(#) szendi001 válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Szia OM! Több egyszeru modja van. Ha hasznaltaho keszuleket akarsz az eslo dolog, hogy venni kell Ebay-rol egy VFO-t. Kerem nezd meg a mellekelt megosztott projektet. Ez egy rendes keveros vevo. Van nalam hozza par darab nyak. Keress meg privatban es kuldok belole ajandekba.Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2024
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Elvileg ez mukodik VFO nelkul is, sajat VFO ja van, de ha tudni szeretned mely frekvenciat veszed, lenyegesen egyszerubb egy olcso VFO val. Bővebben: Link
(#) Gafly válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 14, 2024 / 1
 
Ne keverük a BFO-t a VFO-val.
(#) szendi001 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Miert kevernem. A BFO a radioban amit kuldtem a masodik NE612 vel van megoldva, es kvarc stabil. A VFO az elso NE612 vel van megoldva, es varicap hangolasu. En ezt a megoldast nem tartom pontosnak. A bejegyzesem nem az elozmeny levelezesemhez szolt, igy kerem ne verd a fejed a falba.
(#) pucuka válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Máj 14, 2024 / 1
 
Elnézést, csak most láttam a hozzászólásodat. Igazán örvendetes, hogy érdeklődsz a rádiózás iránt, és az is, hogy az amatőr rádiózást céloztad meg.
Azt látom, hogy letöltöttél az internetről egy kapcsolást, amivel a 3,5 MHz -es amatőrsávot szeretnéd figyelni. Szeretném a figyelmedet felhívni, arra, hogy amikor az ember egy ismeretlen terepre lép, tájékozódni kell. Ezt vidáman megteheted, a mai világban, gugli a barátod. Keresd, a rádióamatőr, HAM oldalakat.
Az a kapcsolás, amit letöltöttél, az önmagában nem alkalmas az amatőr sávok vételére, mert az egy audion kapcsolás, ami csak a kétoldalsávos AM adások vételére alkalmas, ahogy egy rádió műsorvevő is. A tranzisztorok helyettesítésére is rákérdeztél, szinte bármilyen kisteljesítményű hangfrekvenciás tranzisztor megfelel, pl. a BCxxx sorozatból.
Az általad megcélzott 3,5 MHz -es amatőrsáv 300 kHz széles, ha megnézed a bemutatott rádiód skáláját láthatod, hogy az átfogását csökkenteni kell, sávnyújtást kell alkalmaznod, hogy az egyes állomásokat elkülönítve hallgathasd. Mondjuk, a vevő sávszélességével is gondjaid lesznek, de majd erre menetközben rájössz.
Ebben a sávban csak távíró CW, és SSB üzemmódok vannak, amelyek vételéhez segédvivőt, BFO -t kell alkalmazni.
Egyszóval tájékozódj tanulj, lesz eredmény, itt az oldalon is sok segítséget kaphatsz.
(#) Gyantáscin válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Sze, 8:59 /
 
Az eredeti kérdésedre válaszolva. Bármelyik kisteljesítményű NPN tranzisztor használható. A hangfrekvenciás tranzisztorok is vígan megküzdenek a 3,5 MHz-el, pl. :https://www.hestore.hu/prod_10020802.html
A siker attól is függ, hogy milyenek az elvárásaid. Lévén, hogy ez egy visszacsatolt audion - némi szerencsével - a távíró adásokat, több szerencsével akár az SSB üzemmódú beszélgetéseket is meghallhatod.
(#) sany hozzászólása Pé, 21:06 /
 
Csak elméleti kérdés.
Adott egy kézi PMR rádió. Tegyük fel, hogy éppen rádiózok a lakásban. Kint villámlik. Tönkre mehet a rádió?
Vagy ha tönkre megy, akkor már a házba csapott a villám?
(#) xenon válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Szo, 11:40 /
 
Itt van egy régi kapcsolás, elég jó leírással.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Szo, 13:24 / 2
 
Ha a lakásban rádiózol, akkor igen nagy valószínűséggel nem fog tönkremenni, sőt még ha a kinti szabad térben, akkor is kicsi a valószínűsége.
Ha pedig az antennába közvetlenül belecsap, akkor meg úgyis mindegy, lesz egy kis szénkupac.
Ahhoz, hogy a rádió villámcsapástól kárt szenvedjen, ahhoz a rádiónak a földdel közvetlen érintkeznie kellene, de ez ugyebár nem fordulhat elő, már ha engedélyezett típusról van szó.
Bármilyen nagy a villám által keltett elektromágneses térerősség, a PMR sugárzási csillapítása is elég nagy, valamint a villám által keltett elektromágneses sugárzás a 400 MHZ -es sávban elég alacsony. Jelentősebb teljesítmény inkább a 30 MHz -es sáv alsóbb részéből származik.
A tönkremenési esély csak közvetlen találat esetén nagy.
(#) xenon válasza Ch4rl3s hozzászólására (») Szo, 16:00 /
 
Még találtam kettőt, ezek is elég egyszerűek.
(#) Doky586 válasza sany hozzászólására (») Szo, 16:14 / 1
 
Csak a tetőantennára kötött rádióknak eshet baja.
Következő: »»   250 / 251
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem