Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Szia!
Idézet a cikkből: Idézet: „PCF8583 trimmer kondenzátor hangolása: - A PCF8385 a táp bekapcsolása után 1 Hz -es jelet ad ki az INT kimenetén. Ezt a nyitott nyelőelektródás kimenetet nem használja az óra, a méréshez 4k7 ellenállással a PCF8385 tápjára kell húzni. - Az óra bekapcsoláskor olvassa ki az RTC -ből az időt, attól az időtől maga számolja, az idő állításánál az RTC adatait is beállítja. Beállítás úgy történhet, hogy beállítjuk az órát az infra távirányítóval, esetleg a DCF77 segítségével. Ezután magára hagyjuk egy hosszabb időszakra (DCF77 lecsatlakoztatva, távirányítóval nem állítunk időt). Kikapcsoljuk az órát és kis várakozás után ismét bekapcsoljuk. Leolvassuk az időt, kiértékeljük a késés vagy sietés nagyságát, ennek alapján módosítjuk a trimmer kapacitását.”
Szia !
Természetesen a cikk alapján próbáltam állítani. A trimmert azért cseréltem mert ami benne volt az 8-35pF fésűs tip.és nem éreztem azt,hogy a max. kapacitásnál az óra sietett volna. Most 3-15pF van benne ,és a másik végértéknél,min kapacitásnál is késik. Az RTC -öl veszem le az elválasztó glimek jelét természetesen tranzisztoros vezérléssel,erről itt a fórumon volt már szó. A mérés alatt pontos frekvencia mérést gondoltál(1Hz)?
Szerintem picit félreértetted Hp41C mondandóját.
Ha az óra folyamatosan tápot kap akkor a PIC saját maga számolja az időt és nem foglalkozik az RTC-vel. Ha nem kap tápot egy ideig akkor bekapcsolás után a PIC kiolvassa az RTC-t és onnantól számolja saját maga az időt. Egyébként a 8-15 pF kevés szerintem, nekem 10-40 pF van benne és mindkét irányban el állítja az RTC-t rendesen. Tehát: beállítod az időt hagyod menni mondjuk egy napot (ennyi idő alatt nem téved nagyot a PIC) elveszed a tápot, kis idő múlva visszaadod. Megnézed, hogy mit mutat az óra a valósághoz képest. Ilyenkor kell tekergetni a trimmert. Illetve nem tudom, hogy nézted-e az elemet, hogy jó-e még. Ha te is így gondoltad és simán üzem közben is késik akkor ott szerintem a PIC melletti kvarc +22pF kondik körül lehet gond, de ehhez már kevés az én tudásom, csak tipp. Az összerakásnál próbáltam, hogy a visszajelző villogása észrevehető-e a trimmer forgatása közben, de nem láttam semmit. Valami pontosabb mérés talán jó lenne, de az 1Hz-t nem egyszerű eset pontosan mérni. Remélem nem hordtam össze sok hülyeséget!
Még mindig nem jutottam sokkal előrébb a kialvó csöveimmel kapcsolatban. Kísérleteztem picit és a 4028-at kivéve a helyéről az össze kimenetét +5V-ra húztam, aminek az lett az eredménye, hogy mind a 6 cső üzemelt, de mivel a multiplex nem tudott érvényesülni, a csövekben több szegmens is egyszerre világított és ment a másodperc kijelzés is. Ebből arra következtetek, hogy a 74141 jó és inkább a 4028-nál van valami.
Kérem, hogy akinek van valami ötlete, hogy merre keressem a hibát, ne tartsa magában!
Szia! Most, hogy mondod és nézem a paneltervet, szerintem lemaradt a CD4028 alatti átkötés ami a D lábat köti a földre. Nem vagyok biztos benne, mert nincs előttem az óra, de ez okozhat ilyen jellegű hibát?
Szia! Ismét nagy voltál! Annyira közel sikeredett az ic lábához az átkötés forrasztása, hogy nem tűnt fel, hogy nincs beforrasztva az ic lába. Lehet, hogy az életbe nem jövök rá nélküled! Köszönöm!
Csupasznak és Vicsysnek is köszönöm a segítő hozzászólást!
Szia!
Gratulálok, most már megy rendesen...
Egy kis finomság a csőkedvelőknek, igazi ritkaságokkal
A háttérben azok a nagyok milyen típusúak és hol szerezted ha szabad kérdezni?
Azok a nagyok z566m-es csövek, és ismerősömtől kaptam.
Gratula, szép gyűjtemény, valahol nekem is van a csöveimről korábban egy ilyen egybe-kép. UV fényben fényképeztél, hogy világít az összes VFD meg az E1T?
Szép! Nemrég volt a vaterán valami hasonló nagy 14000-ért darabja! :csodalk:
És az még nem is volt vészes érte. Már ahhoz képest, hogy meddig is felmehetett volna. Azok z568m-ek voltak. Na megtaláltam közben amit régen linkeltem be.
Köszi, igen uv fényben fotóztam, így gyönyörűen látszanak a csövekben a karakterek
"Na megtaláltam közben amit régen linkeltem be"
Fúú azért te is szerencsés vagy, ott virítanak a z568m-es csövek, nem könnyen juthattál hozzájuk.
Meglehet, de nekem annyit nem ér az biztos!
Van egy pár Z570 csövem amin elkezdett lekopni a festék. Lemossam a maradékot is vagy maradjon inkább úgy?
Szia!
Légyszíves segíts helyre tenni a dolgokat az RGB világítással kapcsolatban. Találtam egy komplett tervet Z573 csőhöz amin a vezérlőpanelon vagy 4 db tüske az RGB számára és hozzá a kijelzőpanel is meg van csinálva. Viszont egyszer beszéltünk már erről a témáról és akkor adtál egy paneltervet amin csak a ledek vannak az ellenállásokkal és van rajta valami smd ic is. A kérdésem igazából az lenne, hogy az első változat működik-e úgy magában (nincs rajta az az ic ami a külön panelon) vagy ha nem akkor a külön panel ehhez a vezérlőhöz csatlakoztatva működik-e? A vezérlő panel huzalozása eléggé eltér a cikkben lévőtől, de ha jól látom a 4db tüskén és azok huzalozásán kívül lényegében megegyezik. Ezt jól látom?
Szia!
A mule_v2 rgb.lay valamiféle RGB led vezérlőhöz készült, nincs róla információm. A RGB led Mule 4.lay (MCP23017 I / SO van rajta) áramkörét kezeli a program.
Szia! Az RGB led Mule 4.lay működik,tesztelve van. A másik az egy kínai RGB vezérlővel működik teljesen különáll a program nem kezeli.
Sziasztok Hp41C, patexati!
Akkor már csak azt kérdezném, hogy melyik emule vezérlőpanel illik hozzá?
A mule v2 rgb lay, az egy "kínai" rgb vezérlőhöz lett tervezve. Csak rá kell dugni. A másik az a Mule hoz lett tervezve, vezérli a mule programja. Amit belinkeltél mule tervet az is vezérli az rgb led mule 4 -et. Patexati rátette nekem is.
Szia!
Amin megvan az I2C busz 4 pólusú csatlakozója.
Sziasztok.Megépítettem az órát és működik is úgyahogy.Legnagyobb gond vele hogy üzem közben több szám is halványan világít.Nem tudok rájönni a gondra.Adhatnátok pár tippet.
Szia! Nem sok az anódfeszültség? Próbáltad levenni kicsit? Lehet a nyákon a forrasztómaradvány (flux,gyanta) okoz némi gondot.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |