Fórum témák
» Több friss téma |
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd!
I. A helyes tápfeszültségek megléte.
II. A kimeneten van-e egyenfeszültség.
Élesztés.
Ez a jelenség számomra olyan, már mint a visszacsatolás értékének növelése, mint amikor a régi lemezjátszók túl közel voltak a hangsugárzókhoz, elkezdődött egy bizonyos szintű gerjedés. De majd Reloop kollégám kijavít, azaz szépen technikailag kijavít engem. Sajnos nem vagyok erősítő guru. De Ő viszont nagyon az!!!
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
Szia! Köszönöm a tanácsod lehet akkor vissza térek a 370ohm-ra mert a 220ohm meg a 370ohm között már nem vettem észre nagy különbséget. A 820ohmtól egyértelműen jobb a 370ohm és akkor lehet itt meg is állok vele.
Igen egy közép útat kell választani, Sixtek, remélem jól írtam a kedves Nevét, ő amikor feltette a kapcsolást akkor egy arany középutat választott a visszacsatolásban is. Érdemes a közelében maradni. Persze örülünk a visszacsatolás értékének növelésével, olyan mint ha nagyobbat szólna, de ez már csalóka egy kicsit. Mivel építettél egy aránylag szép teljesítményű erősítőt, a hangsugárzóidat vagy hozzá kell méretezni , vagy sosem leszel igazából megelégedve.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
Ami a hangsugárzót illeti az igaz csak jó lenne hozzá egy nyertes lottó szelvény is...
Na, jó csak így megelőzted magad. Ez pont olyan, hogy építesz egy trafót, tápot. Rákötsz egy izzót, most vagy kiég, vagy halványan világít. Egyik sem jó.
Szia Szami! Hogy ne számítana. Rosszúl írtam valamit. Légyszi javíts ki.
Igen, valóban hasonló a két jelenség.
A különbség csupán annyi, hogy a lemezjátszó-hangsugárzó páros esetében pozitív visszacsatolás jön létre. A gerjedés jellegű jelenségek mindig pozitív visszacsatolástól vannak. A visszacsatolt jel azonos fázisban van a forrás jellel. A végfok kapcsolásokban viszont negatív visszacsatolás van megvalósítva. A negatív visszacsatolás esetén a visszacsatolt jel ellen-fázisban (180 fok) van a forrás jellel. A negatív visszacsatolás növelésével pont kiküszöbölhetők a belengések, amikről írsz. Túlzásba vinni viszont valóban nem szabad, mert attól már "döglött" lesz a hangja.
Sziasztok!
Egy pusztán elméleti kérdéssel fordulok hozzátok. Eszembe jutott, hányszor találkoztam azzal hogy egy gyári végfokban bele pakoltak még irgalmatlan mennyiségű kondenzátort, mondván hogy az javít rajta. Én is találkoztam olyan végfokkal amiben "csak" 10 000u puffer volt, mégis nagyon jól szólt. Eszembe jutott egy képlet: E=1/2C*U^2 -->ez ugye a kondenzátorban tárolt energia. Jól látható hogy a feszültséggel négyzetes összefüggésben van. Tehát amikor valaki irgalmatlan mennyiségű puffert tesz egy olyan végfokba ahol elég magas a tápfesz, ott az kvázi értelmetlen, mert már így is hatalmas energia van a kondikban? Javítsatok ki ha hülyeséget írtam, de ez fogalmazódott meg bennem, és szeretném szakértő kollégák véleményét is hallani.
Értettem! Akkor nem feszegetem ezt a kérdést
A segédprogi érdekes, mókázok majd vele egy kicsit
Üdv, még mindig a SONY erősítőmbe próbálnék életet lehelni, korábban nem sikerült semmilyen leírást szereznem a pótláshoz itt se lettünk okosabbak, de most már akadt egy lengyel. Viszont elakadtam benne a szövegben a pirossal jelölt részt nem értem igazán, hogyan is kellene bekötni (google fordítás). A könnyebbség kedvéért amit sikerült belőle kihámoznom, azt lerajzoltam. Ha valaki rápillantana az nagy segítség lenne, annyi hogy TDA7296 az amim van itthon de az tudtommal ugyanúgy beköthető mint a TDA7294.
Szia! Ez sajnos nem működik. A számtalan hiba egyike például a TDA7296 13-as lába nem kap tápot. Készítsd el ezt a parányi panelt!
A parányi panellel nem is lenne gond mindaddig, még valaki annak ki és bemeneteit össze nem mossa az eredeti végfok panellel (amiben persze nem tudott még segíteni senki). A tápellátás az egyértelmű, ugyanis már összeépítettem a végfokot így külön és hasráütésszerűen bele is építettem az erősítőbe, de nem hajlandó üzemelni, ugyanis az eredeti végfoknál vannak plusz lábak amik ha kimaradnak azért lehet halott az egész. Magyarul akkor ezt a kis panel ki és bemeneteit kéne megfelelően összekötni... vagy én rontottam el valamit...
Bemenet 2,15, kimenet 6,8 lábak. Táp 9 pozitív, 7,13 mínusz. Mellékelek egy rajzot is, remélem helytálló.
Tök jó, hogy én is tudtam valamit. (tudom, hogy nem volt valami bonyolult)
Az erősítőben így van: 7,13 negatív, 9 pozitív, 16-os a nulla egy diódán keresztül. Bemenet a 2,15 kimenet a 8,10. De a kimenet nem csak kimegy a hangszóró csatlakozókra, hanem elmegy a hangszínszabályzóra. Továbbá kiforrasztott állapotban a 3-as 5-ös 6-os 11,12,14-es lábak szabadon lógnak. Pedig részei a panelnek és alkatrészekre csatlakoznak. Ezekkel mit kezdjek tuti, hogy ezeket is vagy össze kell kötni vagy valamit kezdeni kell velük ahhoz hogy üzemeljen. Mellékelem a kapcsolási rajzát.
Az 5,12 lábak a visszacsatolás, azt használja hangszínszabályozásra is. Erről szívem szerint lemondanék. A 6,11 feszültségutánhúzás, rajta van a TDA-s panelen ezzel nem kell foglalkozni. Az 1,16 koppanásgátló, szintén meg van. A 3, 4, 14 bypass kondikra a TDA-nak pedig nincsen szüksége.
A TDA-s panel testet kösd D201 anódjára ami egyenesen a csillagpontról jön.
Sziasztok!
Légyszíves segítsetek kideríteni, mi okoz zajt a rendszeremben. Van egy JLH fejhallgató-erősítőm, aminek éppen észlelés határon van a zaja ha rövidre zárom a bemenetét. Ennek a bemenetére kötök egy PGA2310 hangerőszabályozó IC-t, aminek 120dB a jel-zaj viszonya. Ahogy rákötöm, a közel nulla zajszint megemelkedik nagyon zavaró szintre. Rákötve egy LM3875 végfokra és hangfalra, amire egyébként rá kell tapasztani a fülemet, hogy halljak némi sistergést, olyan zajszint alakul ki, hogy a hangfaltól 3m-re ülve a fotelból hallani a sistergést. Többeknek is van ilyen IC-jük és váltig állítják, hogy tök néma. Felvettem a kapcsolatot már a gyártóval is, egy fejlesztő segít nekem kideríteni hetek óta, de sikertelenül. Van valakinek bármi ötlete, hogy mitől nőhet meg a zajszint azon kívül, hogy az előtte lévő fokozat vinné be azt a rendszerbe? Nagyon hálás lennék a segítségekért, mert már hetek óta minden nap ezzel birkózok.
Másik végfokkal nem próbáltad? Valami impedancia illesztés okozhatja, vagy hibás passzív alkatrész is lehet zajos.
A hozzászólás módosítva: Jan 23, 2014
Sajnos csak ez a két erősítőm van.
Rákötöttem csak a PGA-t a hangkártyámra (elég gagyi darab), és megmértem RMAA-val magát a hangkártyát visszavezetve saját magára, majd a PGA-n keresztül, hogy leromlik-e az érték. A hangkártyának -86.2dB míg a PGA-nak -85.1dB lett a mért értéke. Tehát elvileg nem rosszabb, mert én ezt a különbséget a jóval hosszabb mérőzsinórnak is betudnám.
Sziasztok.
Megépítettem a kapcsolást a TDA 7294-es IC-vel. azt hiszem ALKOTÓ rajza alapján. Szimpla 1 IC-s. Jelenleg csak egy régi 24V 300W-os transzformátorom van itthon. Abból csináltam tápot neki. A +- pontok között 33V -ot mértem elvileg ennek elégnek kell lenni a kapcsoláshoz. Viszont azt csinálja hogy kb30 sec-ig szól szépen, ahogy kell. De ezután elkezd halkulni és torzítani. A kapcsolás bekötésénél a feszültség nem esik. a kapcsolásban pedig nem igazán tudok mérni mert ahhoz durva a műszerem. Van valami ötletetek hogy mire gyanakodjak? És a feszt jól mérem a +és- pontok között vagy a gnd-hez képest kellene?
Nem. Hanem ilyet
De már megyek is a témájába. Köszönöm. De azt hiszem hogy a táppal lesz baj. közben mértem egyet a gnd-hez képest, és a + feszültség lassan esik lefelé. Régi erősítőből mentettem a kondenzátorokat, valószínű az lesz a baj, ha jól gondolom.
Hű, de ismerős! A táp lesz a ludas. Vigyázz feltöltött kondira ne kösd rá a panelt!
Akkor elnézést, a te terved.
Csak már annyit olvasgattam hogy keverem a neveket. Pár napja már bújom a fórumot, és kicsit összezavarodtam. Már csak ezt a táp dolgot kell megtanulnom hogy mit mivel mérjek, és mennyi a maximum amit megkaphat az IC. Ha mérem a feszt akkor a +és - közt kell, vagy a gnd hez képest? Gondolom a +--t mert sokan úgy írják. (A következő egy hidalt projekt lesz. Azt ez a trafó amit írtam meghajtaná szerinted?) |
Bejelentkezés
Hirdetés |