Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   151 / 151
(#) Potkiller válasza proli007 hozzászólására (») Jún 29, 2024 / 1
 
Sziasztok! Bár régi bejegyzés, és azóta az újabbnál-újabb verziók meghaladták (talán) ezt a kapcsolást, de a hozzám hasonló utánépítőknek hasznos lehet.

Ezen kapcsolásnál futottam bele abba az anomáliába (mint kiderült, nem egyedül), hogy nagyfényerejű LEDeket ültettem a panelbe, minekután hamar kiderült, hogy:
1, a referencia feszültséggel ugyan lehet szabályozni a LEDekre jutó áramot, ezzel pedig a fényerőt, de!
2, ez a tokon belüli kapcsolástechnika miatt módosítja a kivezérelhetőséget is.
Az eredeti referencia ellenállásarányokat betartva emeltem 22k/33k-ra a feszosztó értékeit, viszont a fényerő csak elhanyagolhatóan csökkent, cserébe a kivezérelhetőség teljesen módosult. Pár dolgot átfutva, visszaraktam az eredeti 1k/1k5 párost, elővettem a LEDekhez bekötött 47-68R ellenállásokat (2W-os szénrétegek, ugyan nem "égtek" el, de jelentős hőt termeltek) elkezdtem kísérletezni előbb 10x nagyságrendekkel, utóbb kOhm értékekkel. A 4k7-5k6 (utóbbi van bent jelenleg is) szemkímélőnek bizonyult, valamint 0,6W-os kivitellel nem melegszik szinte semennyire. Fontos megemlíteni, hogy így is módosult a LEDek felvillanásához tartozó feszültségérték, de szubjektív szemszögből mivel nálam inkább díszelem, mint sem műszer, így bőven az elfogadható kategóriába tartozik. Szóval, ha van a fiókban sok-sok nagyfényerejű LEDje az embernek és nem akar normál LEDeket venni, ez is egy megoldás.

Tisztelettel, Roland.

Az idézésért elnézést kérek, de ehhez a hozzászóláshoz tudnám leginkább csatolni a fönti szösszenetet.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) Massawa válasza Potkiller hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Az sem tul optimális, söt bargraph ( oszlopos) üzemmödban egyenesen rossz, hiszen egy ellenálláson folyik át minden LED árama, azaz gyakorlatilag igy árammoduláciot kapsz. Pontos ( egyszerre csak 1 LED világit) üzemmodban jo a megoldásod.

Ha oszlopos üzemmodeban gondolkodsz, akkor jobb lenne, ha LEDek táplálására egy feszstabit (LM317 stb) tennél oda, ahol egy potival beállithatod a LEDek fényerejét. Az ellenállás nem kell, igy a LEDek akár 4-5Voltrol is mehetnek.
(#) Potkiller válasza Massawa hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Nem is hangzik rosszul, köszönöm a tippet . Igen, bargraph volt a cél. Most hogy írod, az első néhány led fényereje valóban csökken, ha magasan van a kijelzés értéke.
(#) Massawa válasza Potkiller hozzászólására (») Jún 29, 2024 /
 
Az LM kimenetei áramgenerátorosak, azaz ahhoz fix feszültség kell a LED-ek tápjára. Ráadásul még igy is gond lehet, többszinü LEDek nem egyforma optikai meg elektromos tulajdonságaival. Azaz nem egyforma a fényerejük, a szinük vagy mind a kettö.

Valamikor ilyen kijelzökhöz hölgyek csapatai válogatták a LEDeket ( több ezer darabot naponta és fejenként). Akkoriban a sárgák szinhüségével is baj volt. A cég sok százerer LEDet használt, ha jol emlékszem 48 volt egy kijelzöben - egy berendezesben akár több mint 100. Azokat a LEDeket amik nem mentek át a teszten egy nagykereskedö vette át.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2024
(#) nandika76 hozzászólása Okt 11, 2024 /
 

Peak det

Sziasztok!

Szeretném a PEAK-DET kijelzőt megépíteni, és ha lehet 30 ledesre módosítani. Kérdésem, hogy simán csak sokszorozom tovább a ledek számat a hozzátartozó alkatrészekkel vagy egyébb megoldás kell hozzá?
Az 50 voltos tápfesz mennyire fontos, lehet-e kissebb feszről is járatni pár alkatrész módosításával?
Köszi a válaszokat előre is!!
(#) dB_Thunder válasza nandika76 hozzászólására (») Okt 12, 2024 /
 
Nemigen.
(#) nandika76 hozzászólása Okt 23, 2024 /
 

40 ledes vu meter

Sziasztok!

Ezt a kapcsolást szeretném 40 ledesre módosítan. Ebben kérném nálam sokkal avatottabb elmék segítségét. A lm 3914-es topikban találtam 4 ic-t sorba fűzve, de az nem pont vu meter kapcsolás. A 20-as verziót már régebben megépítettem és nagyon jól működik, ezen felbuzdulva gondoltam a 40-es verzióra.
Előre is köszönöm a segítséget!!
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2024
(#) proli007 válasza nandika76 hozzászólására (») Okt 23, 2024 /
 
Hello!
Megépítheted a 40 Led-el is, ahogy az antennás rajzon látható. De az alsó LM3914-es RLo-pontját a GND-re kötöd, a legfelső Ic RHi pontjának, meg a tápból stabilizálhatod a referenciáját, egy 2,2k és egy BZX55C6V2 zénerrel. Tehát 6,2V lesz a referencia.
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2024 /
 
Gondolom a VU meter az kivezérlésjelzőre akarna utalni. Akkor nem lesz zavaró a működés csúcsegyenirányító, és logaritmizáló áramkör nélkül? Ez így hiába 40 led, a lépésköz lineáris, azaz rosszabb lesz mint egy logaritmikus 10 LED-es.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2024
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Okt 23, 2024 /
 
Nem az én kívánságom, de 40 Led-es logaritmikusnak, maximum egy stúdió indikátorban lenne helye.
(#) dB_Thunder válasza proli007 hozzászólására (») Okt 24, 2024 /
 
Nem néztem az IC adatlapját, de lehet érdemes lenne ez egyes IC-k referencia tartományát "elhúzni"(ellenállásokkal), hogy közelítsen a log. kijelzéshez! Persze 1-1 IC-n belüli kijelzés továbbra is lineáris maradna, csak a teljes tartomány közelítene a logaritmikushoz!
(#) proli007 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Okt 24, 2024 /
 
Hello!
Igen, meg lehet próbálkozni törtvonalas közelítéssel, de túlzásba nem lehet esni.
Részben a komparátorok 3..15mV-ban megadott offset feszültsége miatt.
Részben a csúcsegyenirányító offset és minimális kimeneti feszültsége miatt.
Részben, hogy 1V alatti referencia esetén, megváltozik a komparátorok viselkedése, mert "átúszó" jellegűvé válik. Bár lehet ilyen alkalmazás mellett ez nem jelent gondot.
De 4 plusz ellenállás használata talán nem lehet gond. (A 10k ellenállások az Ic belső referenia osztót szimulálják. Azokra nincs szükség.)
Következő: »»   151 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem