Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
A jelenlegi tápom a téma elején említett egyik legelső táp, működik megfelelően, de a teljesítménye kevés már nekem.
A lényeg, amit meg akarok oldani, hogy ennek digitális legyen a vezérlése, és ezért nekem sokkal jobb lenne, ha a gnd-hez képest kellene a vezérlést megoldanom. Közben átnéztem egy-két más megoldású tápot is, és rajzoltam egy kicsit. Ez a verzió talán kicsit jobb lesz. A jp1-en jönne be a vezérlőfeszültség amit DAC-okkal állítok elő. Milyen hibák vannak még rajta? Idézet: „nekem sokkal jobb lenne, ha a gnd-hez képest kellene a vezérlést megoldanom.” Miért, ebben szerinted nem a GND-hez képest működik a vezérlés?
Igazad van rosszul fogalmaztam, de éjszakai műszak után kicsit kábult vagyok.
Tehát azt szeretném elérni, hogy a GND hez képest 0-5V-ig terjedő feszültséggel (amit az IC1C és IC1D-re vezetek) kitudjam vezérelni a kimeneti 30-50V feszültséget és 0-5A áramot. Remélem így érthetőbb a szándékom.
Egy PC táp átalakítás szerintem neked szuper lenne. Meg tudnád oldani a digitális vezérlést és teljes egészében kapcsolóüzemű lenne az egész, nem kell nagy trafó és hatalmas puffer.
Nézd meg ezt a rajzot. A földhöz képest emelt feszültséggel tudod vezérelni a két hibaerősítő - bemenetét, vagyis szabályozni a feszültséget és az áramot. A különbség csak annyi hogy az áram szabályozásához nem kell csak max. néhány tized volt sönttől és a kívánt áramtól függően. Tehát a digitális vezérlést úgy kéne megcsinálni (vagy a kimenetét leosztani) hogy pl. 0V-nál lesz áramminimum, 0,4V-os vezérlőjelnél pedig maximum, mondjuk 5A vagy amennyit akarsz. Ezt szerintem meg tudod oldani.
Még mindig nem érted...
Ez a labortáp az eredeti állapotában (ahogy a weboldalamon szerepel) is már feszültségvezérelt! Na jó, pontosabban egy iciri-piciri módosítással azzá tehető.
Ezt szánom előfokozatnak. Már szereztem is hozzá tápot.
Hello!
Ennek egy apró hibája van, hogy a söntön eső feszültséget nem veszi figyelembe a feszültség szabályozás.. üdv! proli007
Ezt értem is, csak azt nem tudom, hogy a söntöt ha átrakom a negatív oldalra, vagyis a gnd-be, akkor miben változik annak bekötése a comparátorba.
Amit utoljára linkeltem képet, az nem működőképes? Mi benne a hiba?
Lehet, hogy mégis ezt a tápot kellene felhasználnom? Itt már minden készen van, rosszabb ez valamiben?
Csak a tranzisztoros részt cserélem ki 1 fetre és kész is.
Szerinted a kimenet feszültsége (árama) hogy alakul ki nem a söntön keresztül?
Ha nem "venné figyelembe" akkor nem is tudnék tizedre ugyanakkora feszültséget mérni a kimeneten 0 és 5A terhelés esetén is. Pedig az bizony stabil, terheléstől függetlenül.
Megtaláltam a tökéletes rajzot. Mekkora hülye vagyok, hiszen mér régebben is nézegettem itt, de elfelejtettem.
Alkotó-s átrajzolat Pioneer tervei alapján nevű rajzról van szó. ebben minden úgy van, ahogy nekem az kell. Szinte tökéletes! Egyedül a fetes véget kell ráaplikálnom, és tökéletes!
Sziasztok! Megtudnátok mondani nekem, hogyEzt miért nem ajánljátok? Mármint valahol ebben a topikban olvastam, hogy ez nem olyan jó, de miért nem? (mert én megépítettem és kifogástalanul megy)
Mondtad, hogy nincs a pc tápos labortápodban külön feszültség a műszernek. Terveztem tegnap egy nyákot. Egy Codegen számítógép SDBY tápját emeltem ki. Építsd meg ezt ha gondolod. Tud 5V 3A-t, és 12V-ot. Ez a rész hajtotta régen a pc tápban a TL494-et.
A bemeneti szűrőt le kell róla szedni, mert az neked meg van a tápodban. Mit szólsz hozzá?
Hello!
Én nem így látom a dolgot. A referencia feszültség, a GND-vel jelölt ponthoz képest van előállítva. Tehát a feszültség szabályzó ehhez a vonatkoztatási szinthez állítja be a kimeneti feszültséget. A tényleges kimeneti feszültség, negatív pontja, pedig nem a GND, hanem Shunt másik oldalán van. Vagy is a kimeneti feszültség, a Shunt ellenálláson eső feszültséggel kevesebb lesz. Jelenleg a hogy számolom (beállításod szerint), ez végáram esetén 120mV-al kevesebb feszültséget jelent és természetesen terhelés függő. üdv! proli007
3 oka is van.
-visszahajló az áramszabályozás karakterisztikája, tehát nincs áramgenerátoros üzem, így nem lehet áramkorlátot állítani, csak saccra. -Egyhén szólva is vicces az 5A egyetlen 2n3055-re. -Pioneer nagyon frappánsan áttervezte, ahol már van egyértelmű áramgenerátoros üzemmód, illetve készült hozzá használható nyákterv (saját szerzeményem), tehát minden szempontból jobb a módosított válozata.
OK. köszi. Gondolkozok egy jó ideje a 2.7.1-es verzión, de még nem tudom, ahhoz hűtőborda, doboz és trafó is kellene ami nekem nincs + pár apróság .
Szerintem is elég jól sikerült a 2.7.1 változat.
Esetleg még nézd meg Proli007 tápját is, ami nekem szintén nagyon tetszik, és szintén nem kell az alapváltozathoz segédfeszültség.
És az melyik?Talán ez?. Amúgy a 2.7.1 és a 2.7.2 között mi a különbség?
Jól feladtad a leckét, mire kitaláltam miről is van szó. Nem tudtam 2.7.2-es verzióról. Az okozta a keveredést, hogy ezt a számot Pioneer adta és nem én. Ez a változat nálam 2.8.0-ként fut.
De a lényeg, ha a két rajzot összeveted, akkor néhány értékváltozás mellett, az áramfigyelő ellenállás "odébb csúszott", és még bekerült (szeritnem fölöslegesen), egy plusz tranyó a DC-OFF-hoz (a kapcsoló Pioneer rajzán éppen nem is szerepel), ami azt lenne hivatott szolgálni, hogy kikapcsoláskor ne ugorjon fel a feszültség.
Köszi a választ, igen észrevettem a tranyót. Én ha úgy döntök, hogy labortápot építek akkor a 2.7.1-es verziót vagy a proli007 által épített táp lesz megépítve.
Eleget téve köbzoli kérésének majd a kapcsolóüzemű labortápos topikban válaszolok ha hazaértem.
Sziasztok.
attila89 labortápegységét szeretném megépíteni ami 0-30 voltig szabályozható feszültségű és 0-2 amperig szabályozható a terhelhetősége. csak nem találtam olyan trafót amit ír hogy 3 szekundertekercses 24v/12v/12v az lenne a kérdésem hogy külön trafókból is meglehet csinálni? mert olyat láttam aminek 2*12 voltos ága van meg akkor vennék olyat is ami 24 voltos. csak nem tudom hogy így működne vagy mindenképp 1 trafón kell legyen a 3 szekunder? vagy olyan nem jó aminek van 24 voltos ága is meg 12 voltos is és megfelelő a terhelhetősége a táphoz? még kezdő vagyok de mindenképp 1 ilyen labortáppal szeretném kezdeni most szerzek be minden szerszámot meg a többi kelléket vasalásos technikához és szeretném ezzel a táppal kezdeni csak szeretném ha segítenétek hogy hogy oldhatnám meg ezt a trafós gondot
Hello!
A tekercseknek teljesen mindegy, hogy egy vagy akár három külön trafón vannak. De ami fontos, mind három tekercsnek önállónak (vagy is galvanikusan elválasztottnak) kell lenni. Tehát az nem lehet, hogy a 12V feszültség a 24V-os tekercs egyik megcsapolása lesz... üdv! proli007
Köszi a gyors választ!
A galvanikus leválasztás miért fontos áramkörön belül? még kezdő vagyok nem tudom hogy ez miért ilyen fontos De ezekszerint akkor szükségem lesz egy darab 24 voltos trafóra és egy olyanra amelyik 2 darab 12 voltos szekunderrel rendelkezik. A trafók primerjeit mindegy hogy sorba kötöm e vagy párhuzamosan? vagy ez is fontos? Előre is köszi a gyors választ!
Szia!
A trafók primerjeit (tehát ahova a230V csatlakozik ) párhuzamosan KELL bekötni.
Hello!
Azért fontos, mert csak akkor nem szükséges valamiben galvanikusan független áramkör, ha van közös pontjuk. De a 24V főtáp egy híd-egyenirányítóval kapcsolódik az áramkörhöz, ráadásul ez a táp "lebegőpontos megtáplálású". (Vagy is a pufferkondi egyik lába sem közös a táp kimenetével.) Ennek a tápnak a közös GND pontja a táp pozitív kimeneti pontjával azonos. Elvileg az SZ1 és Sz3 12V-os trafó lehetne akár ugyan az a tekercs is, hiszen mind kettő közös pontja a GND pont. De jobb a békesség, mert ha a kijelző hétszegmenses Led áramai befolynak a GND hálózatban, akkor közösen zavarhatják egymást. Tehát a táp kimenetén esetleg látható lenne a kijelző változása, valamint a kijelző mutatott értéke is ugrálhatna a táp üzemmódjától függetlenül. Tekintve, hogy jelenleg a két táp csak egy-egy ponton kapcsolódik a GND feszültségre, nem lehet, hogy a transzformátor felől érkező áramok egymásba folyjanak. (Ha ezt most még nem érted, nem gond, majd később megérted.) Primert az esetek 99,9%-ában soha nem kötünk sorba. Hiszen minden trafó primer a 230V-ra van kapcsolva, ami párhuzamos kötésnek számít. üdv! proli007
Hello!
Köszi hogy így részletesen leírtad, így már értem
Sziasztok szeretnék építeni egy labortápot. Véleményeitek érdekelnének melyiket építsem esetleg egy harmadik típus t ami nektek bevált. Eddig kettőt nézzegettem a Frankye félét és az Attila86 sima labortápegységét. Ez lenne a legelső sajátkészítésű labortápegységem
Ami szempont lenne: - egyszerű és viszonylag olcsó kivitelezés - 0-30 V körüli szabályazhatóság ( ez nem feltétlen fontos "kábé") - áramerőségre 2A elég lenne már ( ha több asse baj ) - mindenképpen szeretném ha kijelezné a készülék a beállított értékeket ( például 7szegmenseseken) Előre is Köszi Válaszokat! |
Bejelentkezés
Hirdetés |