Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   78 / 194
(#) DJanosi válasza reloop hozzászólására (») Szept 6, 2011 /
 
Ezzel is tisztában vagyok de lévilágítóval akarom elkészíteni és oda két rajzot össze kell illesszek hogy meglegyen a szükséges fedettség !
(#) reloop válasza DJanosi hozzászólására (») Szept 6, 2011 /
 
Így már értem.
(#) Alkotó válasza DJanosi hozzászólására (») Szept 7, 2011 /
 
Azt javaslom, ezt a tervet, ebben a formában egyszer se nyomtasd ki. Vitatható ezeknek a forrszemeknek a mérete, e miatt a mechanikai tartás, így végső soron a működési biztonság (a kapcsolást nem néztem, ez csak a panelre vonatkozó vélemény).
Ha ez a rajz tetszik neked, akkor szánj rá egy fél órát, rajzold át magadnak, de ott már próbáld "használhatóra" alakítani. Ráadásul így teszőleges számban sokszorozhatod soronként és oszloponként is.
(#) Alkotó válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 7, 2011 / 9
 
Materializálódott a védelem. Kifogástalanul működik. Jelenlegi példány az Otala erősítőmhöz készült, ami annyiban érdekes, hogy ennek tápfeszültsége szinte egybe esik a relé feszültségével. Természetesen ez semmiféle gondot nem okoz, a kalkulációs segédlet hibátlanul kiszámolta az érintett alkatrészek értékeit.
3 másodpercet késleltet bekapcsoláskor, kikapcsoláskor azonnal old, és DC-re mindkét polaritásirányból szintén érzékenyen reagál (most nem méretem meg pontosan, és +-5V-al próbáltam).
Nem csináltam még ilyen kivitelt, de nagyon ígéretesnek tűnik. Lehet spórolni a kábelekkel, mert közvetlen a csatlakozón van a védelem. Egyedüli hátránya, hogy minden csatornának külön védelme kell legyen, de ha akarom, akkor ez még előny is lehet.
Az spec. IC nem olcsó (650FT-ért vettem), de működési sajátosságai is rendkívüliek. Jó szívvel javaslom mindenkinek.
(#) c27 hozzászólása Szept 10, 2011 /
 
Sziasztok.
A kapcsolások között lévő hangfalvédő kapcsolásnál a nyák körül van egy vékony vonal annak van valami szerepe vagy csak ott kell levágni a nyákot?
(#) reloop válasza c27 hozzászólására (») Szept 10, 2011 /
 
Szia! Csak nyák méret.
(#) blackdog hozzászólása Szept 16, 2011 /
 
Sziasztok!

Én is építgetem az itt található védelmet.
Ezt ugye külön tápról kell hajtani nem pedig az erősítő toroid tápjáról.
Ezzel nincs gondom csak azt nem tudom megoldani, hogy ha áramtalanítom az erősítőt akkor először a védelem tápján szűnjön meg a feszültség majd a toroidon.
Hogyan lehet ezt megoldani?

Gobdoltam rá, hogy a toroid elé teszek 330 µF nagyfesz elkót. De nem merem kipróbálni. :no:
(#) Alkotó válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Nem kell külön trafó a védelemhez.
(#) blackdog válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
És akkor hogyan oldom meg, hogy előbb kapcsoljon le a védelem és utána a rendszer?
Hogy kikapcsoláskor se koppanjon.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Válassz olyan kapcsolást amelyik figyeli a szekunder váltófeszültségét. Bővebben: Link
Ezt építettem a TDA-s erősítőbe.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Ez úgy indít, hogy 40V táp kell neki.
A 29VAC is kell neki? Ill. ezen nem értem, hogy mit kapcsol a relé és hol vannak a kimenetek.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Pillanatnyilag 36VDC és 26VAC -ról megy, 48V -os relével.
A 2x28V-os trafódról is biztos jó lenne. Itt egy lay a tervezési szakaszból: Bővebben: Link
Az IN az erősítő kimenete, az OUT a hangszóró.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Ha jól értem akkor "csapoljam" meg az erősítő tápját és használjam az onnan nyert 28VAC és +38VDC feszültséget?
Ezek szerint először be kell szereznem egy 48V két morzés relét.
Csak 12 és 24V reléim vannak
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Bocs, hogy Alkotó helyett válaszolok. Ez az eddig általam ismert egyik legprofibb megoldás. Bővebben: Link
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
És erről mi a vélemény?
Bővebben: Link

Valóban jó az Alkotó féle változat, de nincs ilyen IC-m.

Egyébként mi a gond vagy mi lehet a gond azzal ami itt a kapcsolások között van?
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Azon kapcsolásoknál, ahol nincs AC figyelő úgy kell a védelem tápjában a puffert kiválasztani, hogy az előbb süljön ki a relé elengedési feszültségére, mint az erősítő koppanna. Mivel ez függhet az erősítő pillanatnyi terhelésétől ezért kevésbé ajánlanám.
Itt a másik No. 1. Bővebben: Link (Proli007)
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Na igen. Minden tiszteletem proli007-nak. De nem szeretném ennyire túlbonyolítani.
Gondolom ez nem olyan egyszerű AC figyeléssel kiegészíteni.?
Bővebben: Link

Egyébként az AC figyelés azt is jelenti, hogy ha nem szól a zene akkor elenged a relé tehát igaz, hogy minden be van kapcsolva, de a hangszórók le vannak válatva?
Pl.: két szám között?
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Az AC figyelés a tápegységre vonatkozik.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Értem. Tehát nem azt figyeli, hogy van-e jel a kimeneten hanem, hogy a fő tápegység be van-e kapcsolva.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Visszatérve dbase kapcsolására: ez egy rövid áramkimaradás esetén nem indítja újra a bekapcsolási késleltetést. Ez lehet előny, vagy hátrány is.
(#) Alkotó válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Ezt nem neked kell megoldani. Ez az egyik elvárt funkciója egy "alap" védelemnek. Ezen kívül még szeretjük ha van néhány másodperces bemeneti késleltetés, illetve van egy "jól működő" kimeneti egyen-komponens figyelés.
Olyan védelmet használsz, amilyet csak akarsz. Esetleg annyi kockázata lehet egy rossz választásnak, hogy nem pont azt kapod, amit szeretnél.
Több jó védelem van, amit én már kipróbáltam, és biztosan van még számos másik -ami szintén jó- de még nem próbáltam. De sajnos vannak a témában elég vitatható értékű produktumok is.
Az IC-s védelem (még annak ellenére is, hogy neked nincs ilyen IC-d), a maga nemében remekbe szabott elektronika. Ha a kijelzőrészt nem rakod rá, akkor alig van alkatrész benne.
(#) blackdog válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Igazából véleményem szerint az alap a DC védelem és talán a koppanás gátló.
Aztán minden mást lehet erre építeni. Kipróbálom dbase kapcsolását és meglátom, hogy tetszik-e vagy sem.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Nézegetek többféle védelmi kapcsolást is és kezdem elveszíteni a fonalat.
Most akkor az AC figyelésnek pontosan mi a dolga?
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
A védelem áramkör azért figyeli a tápegység szekunder feszültségét, hogy a hálózati feszültség lekapcsolásakor, vagy kimaradásakor azonnal leválassza a hangszórókat az erősítő kimenetéről. Ezzel nem csak a kellemetlen hanghatást lehet megelőzni, hanem megóvja a hangszórót az ilyenkor fellépő extrém jelektől. Ezt megfigyelhetted az LM1036 kikapcsolásánál. Biztos nagy membránkitéréssel járt.
A feszültség kimaradás utáni késleltetett visszakapcsolás az erősítő számára is fontos, főleg amikor teljes kivezérléssel üzemel.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Próbáltam átdolgozni kicsit a kapcsolást.
Elképzelésem szerint:
Elegendő egy relé
Van üzem visszajelzés
Van DC hiba visszajelzés
Van reset pillanatnyi hibára

Kérlek bennetek nézzétek, hogy jó-e az elgondolásom!

vedelem.JPG
    
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Az R7,D4 lehetetlenné teszi a DC védelmet.
Ez egy kipróbált ledes védelem. Bővebben: Link
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 16, 2011 /
 
Egy miértet írhatnál mert nem értem, hogy miért semmisül meg így a DC védelem.
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Végül is megépítettem amit utoljára linkeltél.
Bővebben: Link

Kipróbáltam. A késleltetés jó. +-DC feszültségre azonnal bont.
Viszont a kikapcsoláskor továbbra sem véd a csippanástól és koppanástól.

Nyák tervezésekor elszúrtam az AC szűrő kondik helyét így rögtönöztem beültetéskor. Még jó, hogy észrevettem.
(#) reloop válasza blackdog hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Lehet javítani a helyzeten. A védelemnek készíts egy külön tápot, amiben a szűrőkondenzátor a szükséges minimális legyen. Tippelek 100µF-ot. Az a lényeg, hogy a relé be tudjon húzni, de kikapcsoláskor gyorsan kisüsse a kondit, így oldja a relét.
Az R ellenálláson annyi feszültség essen, hogy a relére 10-12V kerüljön.

Táp mod.jpg
    
(#) blackdog válasza reloop hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Most, hogy írod beugrott, hogy valahol már olvastam, hogy minimális legyen a vételem táp kondija. Még úgysem készült el az új egyenirányító panel így tervezgetek még.
Következő: »»   78 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem