Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   240 / 1207
(#) acoustic válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Ápr 16, 2012 /
 
Szia!

Szerintem Hp41C fórumtárs válasza szerintem nekem szólt, 16f88-nak van a 9-es lábán a PGM, a 16f628-nak a 11 -es lábára esne.

Hp41C A 9-es PGM lábat bekötöttem, és a Tools-> LVP program entry kipróbálásával, is hiba üzenetet kapok, de ha lecsatlakoztatom a pic-et, és kilépek, újból indítom, kiolvastatom a tartalmat akkor azt mutatja bele írta.

Képen csatolom a hiba üzenetet.

Segítséged köszönöm!
(#) ferkoo válasza cmdnetwizard hozzászólására (») Ápr 16, 2012 /
 
Szia megnézed az adatlapot és láthatod hogy 4Mhz belső oszcillátora van ccs beállitását nem ismerem de nézd kérdezd meg ezen a fórumon illetve a ccs help menüben. http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_1001.html?pcount=0&pg=65...%3E%3E
(#) Hp41C válasza acoustic hozzászólására (») Ápr 16, 2012 /
 
Szia!

Valóban neked szántam a hozzászólást.
Ugyan a 16F627A-16F628A-16F648A programozási leírásából való, de lehet, hogy a 16F87-16F88 is így működik:
Idézet:
„If LVP is not being used for programming and the LVP Configuration bit is set (i.e., LVP feature is enabled), the PGM pin must not be allowed to toggle while programming. The PGM pin is edge sensitive and if an edge is detected during programming, it may cause the PC to reset. If the LVP feature is disabled, the PGM pin will have no effect on programming.”


Egy új kontrollerben az LVP mindig engedélyezett.
(#) szaffo555 válasza kissi hozzászólására (») Ápr 16, 2012 /
 
Jogos, hogy az
  1. ADDWF PCL.F
képes túlcsordulni, így a tábla elé ugrani. Éppen ezért praktikus a tábla elejének alsó byte címét 0x00 ra választani, hogy a hívás 256 lehetséges RETLW értékkel térhessen onnan vissza.

Ha table alsó byte címén túlcsordulás várható akkor ez a kód megfelelő (ha jól értem a dolgot):
  1. org 0x80
  2. movlw LOW Table ;get low 8 bits of address
  3. addwf offset,F ;do an 8-bit add operation
  4. movlw HIGH Table ;get high 5 bits of address (no status effect )
  5. btfsc status,c ;page crossed?
  6. addlw 1 ;yes then increment high address
  7. movwf PCLATH ;load high address in latch
  8. movf offset,w ;load computed offset in w reg
  9. call Table
  10. .
  11. .
  12. org 0x9FD
  13. Table:
  14. movwf PCL,F ;load computed offset in PCL
  15. retlw ?A? ;return the ASCII char A
  16. retlw ?B? ;return the ASCII char B
  17. retlw ?C? ;return the ASCII char C


Nekem az volna a célom, hogy 256 elemű táblánál nagyobbat készítsek, akár 2 KByte -osat is (page 2 be full). Ezek szerint nem nagyon van más megoldás mint 256 byte -onként külön - külön táblába szervezni őket? Ez macerásnak látszik, de ha nincs más... (PIC16Fxxx)
(#) kissi válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Szia!

Most nem néztem utána ( a pontos memória kihasználásnak ), de a 18-asnál a tábla kezelésére ettől sokkal jobb parancsok vannak: nem célszerű a 16-osban megszokott módon kezelni ( ha a 16-osban megszokott módon kezeljük, akkor persze bejönnek az általad említett problémák!).

Steve
(#) Hp41C válasza szaffo555 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Olvastad? :PIC16F kontroller: Mit tegyek, ha betelt a 2K? A cikk vége felé egy nagy táblázat kezelése található...
(#) Zsora válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Egy másik lehetőség: áttérni pl. PIC24-re ill. dsPIC-re.
Nem kell félni; nem harap!
(#) Hp41C válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Honnan lehet letölteni a PIC24F, dsPIC30F, dsPIC33F valamint a PIC32F -ekhez való - no nem fordítót - szemet, kezet stb. Amíg a 10F .. 18F családokban rengeteg a DIP tokos kivitel (könnyű nyomtatni, mérni, javítás esetén levenni a panelról, használhatsz hozzá foglalatot), addig a fentieknél elvétve találsz nem SMD tokokat (azok is a legkisebb típusok). Egy 16F is végrehajthat 8 kszó programot - nem kell tőle félni...
(#) szaffo555 válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
No igen, az áttérés folyamatban van.
Megerősíthetem tényleg nem harapott még
Viszont most van egy kész panelom, benne egy PIC16F és így kénytelen vagyok vele kínlódni.
(#) Zsora válasza szaffo555 hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
szaffo555:
Rendben. Ez egy nyomós érv.

Hp41C:
Mindig csak azok a kifogások...
Én pl. nem szeretem ha lekorlátoznak csökkentett utasításkészlettel, memóriával, bitszámmal, stb.
(#) potyo válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Idézet:
„Én pl. nem szeretem ha lekorlátoznak csökkentett utasításkészlettel, memóriával, bitszámmal, stb.”


Ez a hozzáállás vezetett el ahhoz, hogy manapság 4x3GHz-es processzor kell ugyanahhoz a szövegszerkesztéshez, amihez 15 éve elég volt 1x75MHz is.
(#) vilmosd válasza potyo hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Vagy elotte pedig ez. En meg dolgoztam ilyen gepen. Ja persze floppyn volt a DOS. A winyo meg nagyon draga dolog volt.
(#) pjg válasza vilmosd hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Ma előkerültek a régi Parallaxos PIC égetőm lemezei. Floppyk. 1995-ös datával. MPLAB v.3 meg hasonlók. 3-500kB.
A mai gépemen nem nagyon megy.
(#) Zsora válasza potyo hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Nem értek veled egyet. Azért tartunk itt, mert mindenhez húdenagyonmagaszszintű futásidőben fordított programnyelveket használnak, meg csillivilli értelmetlen kezelőfelületeket, amik zabálják az erőforrásokat.
De ezzel szerintem már eltértünk a témától, úgyhogy itt abba is hagyom.
(#) Hp41C válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Próbáltad már 50 évnél idősebben a dsPIC30F6015 1/2 mm lábközzel rendelkező SMD tokját felforraszatni, majd ha kell leszedni és úrra feltenni úgy, hogy a panel működőképes maradjon. Én megpróbáltam, nem egy egyszerű dolog. Aztán egy 512 tételes táblázathoz nem kell nagyágyú: egy 16F886 programom a lehetséges 8192 szóból 8049 -et kihasznál. Nézd meg a Wand óra topikját...
(#) icserny válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 17, 2012 /
 
Nem kell feltétlenül a 64 lábú monstrumokkal bajlódni. Egyébként az általad említett 16F886 is csak 28 lábú! Ugyanilyen lábszámú PIC24H és dsPIC van SDIP tokozásban, tök amatőr eszközökkel kártyát is rittyentettem hozzá. A dsPIC30-ból meg van 40 lábú DIP is.

Amiről kevés szó esik, pedig szerintem ez fontos szempont: aki elektronikában kezdő, annak talán egyszerűbb az 5 V-os, nagyobb terhelhetőségű mikrovezérlőkkel foglalkozni. Kivéve ha pont az a feladat, hogy egy 3,3 V-os perifériát kell kezelni...
(#) Hp41C válasza icserny hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Szia!

Engem nem kell győzködni, használom a 16 biteseket is. A véleménem továbbra is az, hogy nem kell megijedni egy átviteltől, lapozástól bankváltástól. Lesz még hasonló a 16 és a 32 bites kontrollerekben is...
(#) n_yálastrubadúr hozzászólása Ápr 18, 2012 /
 
Valami probléma van a kódommal, többször átnéztem, aztán mégsem jöttem rá a hibára. A PORTD-n semmi sem látható, pedig a kép szerint jókor veszek mintát és az eredményt ledekkel nézem teszt gyanánt de azok - egysem világít.
(#) Zsora válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Részben igazad van, mert a 16 biteseknél is van:
- átvitel, ha 32-bites, vagy nagyobb számokkal dolgozunk
- lapozás/bankváltás, ha a programmemóriából akarunk olvasni 64kB-nál nagyobb adatmennyiséget

Icserny hardverrel kapcsolatos felvetése (5V-os rendszer, lábak terhelhetősége) is jogos.

Viszont sokkal nagyobb szabadságot és lehetőséget ad programozás tekintetében. És itt most nem a memórianagyságra gondolok, vagy a sebességre, hanem:
- ésszerű, átlátható, megjegyezhető utasításkészlet
- sokféle címzésmód a rugalmasságért
- 16db (16-bites) munkaregiszter (ebből 2 speciális)
- többszintű megszakításkezelés, nagyméretű veremmel
- 16-bites fixpontos szorzó és osztó utasítások
- dsPIC-nél hardveres lebegőpontos számítások
- gyors és tömör ciklusszervezés
- a programmemória elérhető az adatmemória címtartományában
Ezek azok az okok, amiért érdemes áttérni a 16-bites mikrovezérlőkre.
(#) Hp41C válasza Zsora hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Ha az általad leírtakat mind elfogadjuk, már csak azt nem értem, hogy a Microchip miért öl sok-sok pénzt az Enhanced Midrange (12F1xxx, 16F1yyy) sorozat kifejlesztésére. Továbbá a 6 lábú 10F32x-re. Valószínűleg azért, mert igény van rá...
(#) sany hozzászólása Ápr 18, 2012 /
 
Sziasztok!

PIC18F4550 - ös TQFP44 tokozású PIC égetéssel kapcsolatban lenne egy kérdésem. A bootloader beégetésekor és a PIC programozásakor ha én a 6. lábat (+Vdd) -t és a 7.lábat(Vss) -t is bekötöm a tápfeszültségre az problémát okozhat az USB kapcsolat során? Mert általában csak a 28. lábat(+Vdd) és 29. lábat(Vss) kötik be a rajzokon.
(#) icserny válasza sany hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Minden VDD és VSS lábat be kell kötni, s a VDD - VSS lábak közé kötött szokásos 100 nF-os kondenzátorokon kívül a VUSB lábra is kel egy 470 nF körüli kondenzátor!

A bootloaderben legyen bekapcsolva a Brown-out detektálás, ha nem akarsz kellemetlen meglepetést!
(#) sany válasza icserny hozzászólására (») Ápr 18, 2012 /
 
Köszönöm!
(#) bkati hozzászólása Ápr 19, 2012 /
 
Ha fel akarom használni a PGC/D/M lábakat is az áramkörben, akkor mire kell ügyelni? Ha 10k-val a földre húzom őket, az még nem zavarja meg a programozást, ugye?
(Szerk.: Gombokat tennék rájuk egyébként. 10k-val a földre lennének húzva, a gombok pedig kapcsolnák az 5 V-ot, de nyilván programozás közben nem nyomkodnám őket.)
(#) Hp41C válasza bkati hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Szia!

Az új kontrollerben az LVP engedélyezett. Ha a saját áramkörében programozod, akkor a PGM vonalat le kell húzni ellenállással a Vss -re, ha adaptert használsz, akkor az adapteren, ekkor a saját áramkörében már nem szükséges, mivel már le van tiltva a LVP, amikor belekerül.
A megoldásod jó lesz.
(#) bkati válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Köszönöm
(#) Krisszes hozzászólása Ápr 19, 2012 /
 
sziastok!

Az lenne a kérdésem, hogy a pic kimenetére is kell valamilyen kapcsolás, hogy ne lebegjen? vagy azt lehet egyből kötni egy bináris-decimális átalakítóra?
(#) menyus hozzászólása Ápr 19, 2012 /
 
Sziasztok!

Kérdezném hogy a soros vonalat milyen távolságig lehet vinni kábelen (ha egyáltalán lehet, és milyen kábelen (vastagság, jó a szalagkábel, vagy árnyékolt kell ...stb) Arról lenne szó hogy egy PIC és egy GPS modul soros vonalát kellene összekábelezni. Eredendően az ötlet az, hogy mivel maga a GPS modul egy miniatűr kivitelű (FSA02) kompakt integrált antennás kivitel, így mint "antenna" kerülne jó pozícióban elhelyezésre, és a UART rx-tx vonalát ( és persze még a +táp, GND, backup+, enabled..stb) elkábelezném a PIC es feldolgozó egységig egy több eres kábelen. Az érdekelne működhetne ez egyáltalán így, max milyen távolságon? ? (egyéb RF vagy statikus zavarok, mobil telefon..stb?
(#) menyus válasza Krisszes hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Én úgy tudom a kontrollerek digitális kimenetei nem igazán tudnak "lebegni"...vagy "H" vagy "L" szintet vehetnek fel. Ha "magától" billeg a kimenet, az valami hiba lehet a kódban....Szerintem. De hallgass meg mást is...
(#) bkati válasza menyus hozzászólására (») Ápr 19, 2012 /
 
Én egy hasonló GPS-t kb. 5 méterre vittem a PIC-től egy árnyékolt PS2-es kábelen, és működött. Azt hiszem, 9,6 kbps sebességgel ment.
Következő: »»   240 / 1207
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem