Fórum témák
» Több friss téma |
Az előtted levő hozzászólás tényleg nem mond semmit, vagy el sem olvastad?
de én meg is indoklom, mindenféleképp tegyél előtét ellenállást, mert a LED-eken nagyon kicsi fesz. változás hatására nagyon nagy áramváltozás megy végbe, és ha mondjuk a sorbakötött LED-jeidnek, csak 11,5V kell a PC táp meg erőlteti a 12V-ot, annak az lesz a következménye hogy valamelyik nyer, valamelyik meghal. (szerintem a táp nyer.) De ha esetleg túlméretezed (pl. 6 LED sorbakötve), akkor azzal meg azt éred el, hogy lényegesen gyengébben fognak világítani, mint amit tudnak. (És még azért sem javasolt előtét ell. nélkül alkalmazni, mert a hőm. vált. hatására változik a LED-ek nyitófeszültsége.) Sorbakötve a változások értéke összeadódik)
Hálásan köszönöm a korrekt választ!
Sziasztok, az lenne a kerdesem, hogy szeretnek 50 db ledet villogtatni ossze-vissza, tehat ne egyszerre villogjon az osszes hanem ossze-vissza, megprobalom szemleltetni:
elso villanas 011001101010101 utana 010111010110101 utana 101101110011010 es azt szeretnem kerdezni, hogy ezt hogyan es mikent tudnam megoldani?
Sziasztok!
A segítségeteket kérném. Szükségem lenne egy olyan kapcsolásra amivel 4-db ledet, égőt, vagy relét, sorban egymás után tudnék működtetni. Olyan formában, hogy a folyamat mindíg újraindúl. Jó lenne ha bizonyos határok között ( kb 3-6 másodpec) a világítási idő szabályozható lenne. Preferálnám a tranzisztoros megoldást, de IC-vel is jó lenne. Előre is köszönöm.
Sziasztok
Tesóm szülinapjára szeretnék csinálni egy ajándékot,ami olyan lenne,hogy 50 db leddel írnám ki a nevét. Tehát az 50 db-et olyan alakban rendezném az eagle-vel,hogy a neve kivehető legyen... (ez az egy projekt tuti kész lesz a sok közül ,már a ledek is megvannak(50 db normál fényű piros,3mm) Kipróbáltam,és 3mA-el :eek2: már tökéletesen világít! Az lenne a kérdésem,hogy ennek az 50 db lednek külön-külön ellenállást helyezzek el? Láttam már,a legtöbb helyen így van megoldva! De miért nem úgy oldják meg,hogy az összes led párhuzamosan van kötve,és a kapcsolás/kötés végére egy akkora ellenállást tesznek,ami az összes led áramát eggyütvéve elbírja? Kicsit tele lenne akkor a nyák,ha minden lednek külön ellenállást tennék,de megcsinálom én,csak kérdezem,és talán hátha lehet másféle képp is. UI:Soros,párhuzamos kötésen is gondolkoztam,akkor nem kéne ellenállás,de nem szerepel valami jól a led soros kötésben Nekem legalábbis... Meg ha talán más feszültségre kapcsolnám a ledeket,akkor dobhatnám ki a nyákot,így meg csak ellenálláscsere lenne. Köszi Előre is Tomi
Jó az a LED soros kötésben is. Köss sorba annyit, hogy a nyitófeszültségük összege kb. a tápod minusz 2V legyen, és akkor a 2V-ra méretezz egy soros ellenállást. Ha ötösével sorbakapcsolod, akkor úgy kb. 8V adódik össz feszültségként, vagyis 9V-os tápról már mehetnének a párhuzamos ágak.
Idézet: „De miért nem úgy oldják meg,hogy az összes led párhuzamosan van kötve,és a kapcsolás/kötés végére egy akkora ellenállást tesznek,ami az összes led áramát eggyütvéve elbírja?” Mert nem ellenállás ( izzólámpa ), hanem félvezető dióda. Az pedig nagyon nagyon nem lineáris alkatrész. A diódákat nem kötik párhuzamosan, mert nincsenek egyformák. Amelyiken több áram folyik, az jobban melegszik. Amelyik jobban melegszik, azon több áram folyik. Aztán vagy zárlatos lesz vagy szakadt. Ha zárlatos, akkor a tápegységnek van rossz napja. Ha szakadt, akkor a többin több áram folyik. És jobban melegszik. (( A "LED-izzó" kifejezés a szándékos népbutítás egyik eszköze. )) Dióda LED Soros és párhuzamos kapcsolás
Helló,Szia
"A diódákat nem kötik párhuzamosan, mert nincsenek egyformák" Igen ezt tudom(mármint,hogy nincsenek egyformák),gondolom ezért nem akar működni nekem a soros kapcsolás,mert teszem azt,van 6 db sorosan kapcsolt ledem,és abból 2 nem világít,de átfolyik rajta az áram,és a többi világít. Ez a jelenség nem lenne nekem valami jó Potyo: Annyit tennék hozzá,hogy egy 9V-os elemről működtetném az 50 db ledet. Ez nem akkora marhaság ,mertha ledenként 3mA-el számolok,akkor a teljes áramfelvétel 150mA. Arra gondoltam,hogy egy mobil hívásjelző vezérelhetné...,amit ugyancsak egy 9V-os elemről üzemeltetek,0 mA készenléti áramfelvétellel(2 db tranzisztor + 1 db ellenállás) Nem szeretnék hálózati táppal bajlódni,mert annak vezeték kell stb stb Így meg csak egy darab 9V-os elem,ami sokáig bírná(mert csak akkor terhelve 150mA-el,ha hívás van...)és így bárhová el lehetne helyezni a dobozt,mert nem lenne hálózathoz kötve. Tehát a problémára visszatérve... Nekem nem akart világítani 2db sorosan kapcsolt led egy 9V-os elemről. (a polaritást néztem,és tudom,hogy sorosan úgy kell kötni ledet,hogy az anód-ot a katódhoz,és így tovább... A "zászlóhoz"/katódhoz/ pedig a negatív pólust)
Valamit rosszul kötöttél, mert két piros lednek simán világítania kell a 9V-os elemről, ha teszel sorba egy néhányszáz ohmos ellenállást velük. 150mA a 9V-os elemet gyorsan lemeríti, de így ötösével sorba kapcsolva már csak 30mA áramfelvételed lesz, amivel már elég hosszú ideig működni fog.
"150mA a 9V-os elemet gyorsan lemeríti"
Értem,ezért vezérelném mobil hívásjelzővel,mert 0 mA a készenléti áramfelvétel(mivel nincs benne IC stb stb) Így csak hiváskor lenne terhelve az elem. Pár pillanatot csak kibír 150mA mellett. Mindenesetre próbálkozok még soros-párhuzamos kötéssel. Köszi Üdv:Tomi
"Valamit rosszul kötöttél"
Igazad volt Mindig is tudtam Szóval... 4 db ledet sorba kötöttem(először jumperrel a cd lejátszó hátuljában ami van,most griffcsipesszel 2 lábat,lehet rossz volt az érintkezés) 8 volton 4,7mA-el működött. Ezt egy nem márkás multiméterrel mértem,de a régi UNIVO skálás műszerrel mértem 2,2 mA-t 7,5 volton 9V-os elemmel mindkét esetben. Nem tudom melyik a megbízhatóbb berendezés,de Nekem az UNIVO sokkal jobban tetszik,az olyan régies,és lehet vele pontosan ?? mérni A lényeg,hogy van az 50 db led között selejt is,mert saját szememmel láttam,2 zászlót kötöttem össze Tehát katód a katóddal volt összekötve,és így is világított... Vagy így is működhet?Ez nem kétszínű led,hogy polaritáscserénél ez,meg az a szín világít... UI:Jó lesz a soros kötés! 4 db led 2,2-4,7mA között ad le áramot... Tehát az így párhuzamos,sorosan kötött rendszer 50db leddel 58 mA fog megenni maximum hívásonként,ha mobilhívásjelzővel vezérlem őket... Ez szerintem egész jó Köszi Potyo és gg630504 :worship: Majd teszek fel képet Üdv:Tomi Szép Estét
Volt itt régebben valamelyik témában olyasmiről szó, hogy van olyan led, aminek fordított polaritásnál is van némi fénye. Esetleg próbálj meg rákeresni.
Ennek nem némi fénye volt,ez rendes fénnyel világít...
Nem akarok én ebből veszekedést,pl. nem fogom visszakérni a boltostól az árát(nem is tudnám xD),csak ezek után majd kimérem mindeggyiket külön a forrasztás elött.
A nyákterv már kész.
Tudom nem így kéne(legalábbis már halottam hogy ez így nem jó) ... de nincs szükségem kapcs rajzra,ez nem olyan bonyolult,és így is boldogulok az alkatrészek elhelyezésével. Tehát nem csináltam schematic-ot,ahogy javasolták Brd fájl csatolva
Üdv!
Az a kérdésm lenne, hogy a 4 lábú szuperflux LED-et hogyan kell bekötni. Mire szogál a 4 láb?
Hi!
Idézet: „Mire szogál a 4 láb?” Csak a rögzítést. Az átlátszó műgyantán keresztül látható, hogy 2-2 láb össze van kötve. Ugyanúgy kell bekötni, mint egy normál LEDet.
köszönöm az infót,a hiányzó " l " betűt most pótolom.
74hc595 shift regiszter meghajtva egy 8 lábú PIC-el (vagy bármilyen más mikrokontrollerrel)
igaz programot kell írni, de ez a legtakarékosabb megoldás
10-12 db 100mA-es LED-et szeretnek meghajtani.
Fontos a dimmelhetoseg, tehat hogy valtoztatható legyen a LED fenyereje. Mit tudnatok ajanlani. Valamilyen driver IC?
Sima tranzisztorok vagy kis mosfetek nem jók? Van az ULN2003, az elég univerzális driver ic.
Ciao
Nekem olyan problémám lenne, hogy egy darab RGB vagy piros 3mm-es ledet kéne meghajtani valami gombelemről. A lényeg, hogy minél kisebb és kompaktabb legyen. Valaki tudna segíteni, hogy ez hogy vitelezhető ki?
Eloszor is hasznalj smd ledet, az gombostufejnyi, akar 0805 tokozasban, egyik polusa rafer a gombelem tokjara, masik ala papir vagy muanyag lemez es a masik polusra johet egy megfelelo ellenallas (pl. 100 Ohm, aztan a kapcsolt szal.
Ha egy 3V-os nagyobb gombelemet hasznalsz, akkor direktben, ha 1.5-ost, akkor 2db kell es ezzel talan a zoldig elmehetsz, de kekhez/feherhez mar 3.5V korul kell, szoval akkor nagyobb ellenallas es harom gombelem. De ha elarulod, hogy mit akarsz belole, akkor tobbet tudunk segiteni.
Szerintem akkor 3V-os gombelem jobb. Smd ledekbol akar 4 db is rafer, plusz egy pic10Fxxx, es a ledek akar korbe-korbe is kapcsoltathatok. A gombelem hazara meg raforraszthato a fulbevalo tartoja.
De egy 3v-s gombelem marha nagy. Én (mi) úgy képzeltük el, hogy két luk van barátnőm fülibe, egyiken fordítva lesz egy fülbevaló, aminek a fülmögötti részére jön az elem, a másik lukba átmegy a led pozítív lába, a negatív a fordított fülbevaló kapcsára illeszkedik, a másik láb meg sorbakötve az ellenállással megy a gombelemek másik végére.
Tegyél mindegyik leddel sorba 680 ohm -os ellenállást, és így kösd az égők helyére!
Üdv Mesterek!
llaci56 köszönöm, de szerintem az általam leírt dolgokhoz kevés. Javítsatok ki ha nagyot tévedek de 11-14,5 Volthoz (autóba ahol egyszer 11V-van egyszer meg 14,5) nem lehet jó egy fix ellenállás. Nem vagyok egy nagy spiler de ide én valami feszültség stabilizátorba gondolkodnék, hogy ne vibráljon. "Valakinak nincs egy jól használható kapcsolási rajza a következő feladatra?: Autó műszerfalában az izzókat szeretném ledre cserélni. Ehhez kéne kapcsolás, hogy a változó feszültség ne okozzon bajt illetve, hogy lehessen szabályozni a fényerőt. Ezt néztem ki bele, és ebből kb 15 db-ot kell vezéreljen. A ledeket csak a számlap világításhoz szeretném a kontrollámpák maradnak izzósok."
Hello
Ha nagyon ingadozik a feszültség , akkor használj pl.7808-as áramkört.Annak a kimenetén a bemenettől függetlenül 8V lesz.A bemeneti feszültsége lehet 10-35V. Ja és 1A -ig běrja az áramot,de ezt tranzisztorokkal ki lehet bővěteni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |