Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LC mérő
Szia Deguss!
A müszer elkészült. Köszönet mindenkinek aki részt vett a fejlesztésben. Remek darab. Néhány felvétel.
Szia Papi!
Látom részben saját nyák, nagyon szép! Megtiszteltetésnek veszem, hogy az én nevemet írtad rá, ugyan Istváné lemaradt... A lényeg, hogy ez egy igazi utánépítés, szép és esztétikus kivitel, látom a tanácsokat is megfogadtad, belekötni sem tudok. Gratulálok, és köszönjük a visszajelzést!!! Talán egy kis megjegyzés: Nem áramkörben mérni tilos, hanem feszültség alatt lévő alkatrészeket (amik lehetnek ugyan egy áramkörben is), de egy kiszerelt, feltöltött kondenzátort sem szabad mérni, (ami ugye nincs áramkörben). De ettől eltekinte tényleg ügyes kivitel! Gratulálok még egyszer!
Jogos az észrevételed, de már nem variálok vele.
Szeretnék egy kis pontosítást: nálam az áramkörben való ESR-mérés azt jelenti, hogy a kondit az áramtalanított, saját áramkörében (kiszerelés nélkül) mérni lehet, mivel a készülék kis feszültséggel mér (szkópon: nyitófeszültség Pk-Pk: 680 mV), ilyenkor a kondi áramkörében lévő többi félvezető nem vezet, így azok nem hamísítják a mérési eredményt
Szia!
Még egy kis ponttosítás kellene, ugyanis a Schottky diódák már 0,3V körül kinyitnak... Szia
Igaz, amit írsz.
Jelenleg Schottky diódám nincsen. Ha meglesz, kipróbálom. Ha zavarna, leviszem a nyitó mérő feszültséget.
Szia P_István!
Azt szeretném megtudni, mennyi a feszültség a 3db 100K-s osztó közepén, ill. a PIC 6.-17. lábán milyen feszültségérték mérhető? (Nálam 1.72V az osztón, és 2.25V ai PIC 6. lábán). Szia.
Szervusz!
Mind két helyen 2,5 V elvileg a középérték, ne multiméterrel mérd, hanem szkóppal! Multiméterrel a 15-ös lábon kel féltápfeszt mérni. Apropó az 5V táp megvan? De ha ezek az értékek kb. valósak, akkor csak felcserélted az R2 100 kOmot az R4 47 kOhm-mal! Üdv. István
Szia P_István!
Már kezdtem örülni annak, hogy mégis elnéztem, és a 47K fel lesz cserélve valamelyik 100K-val. De mégsem. A 3 db 100K itt egymás mellé van ültetve egyforma szinkóddal, (barna, fekete, fekete, narancs és barna a végén a %). (Az a helyzet, hogy már rajz nélkül is tudom minden alkatrész helyes bekötését, annyiszor átnéztem, átvízsgáltam). Kellene még szerintem a multiméteres mért érték is, ha az jól mérhető, mert a szkópom nem támogatja a feszültségérték pontos leolvasását. Köszönöm, szia.
Szia!
Multiméterrel a 15-ös lábon kel féltápfeszt (2,5V) mérni. A Tantálok polaritása biztos jó? Olyan mint ha a C4 C5 szivárogna vagy fordítva lennének? P István
Szia.
Jól vannak bekötve, de hogy szivárgó-e, azt mindjárt megtudom. Erre még nem is gondoltam, mert újak! Szia. Kicsréltem mindkét Tantált 10mikró/35V típusra, de "hajszálra" ugyanazt méri mint korábban. A 10 Ohm -ot csak 5.95-nek látja. A 15. lábon 3.1V-ot mértem multiméterrel, most is annyit. Szerintem most tegyük el egy kis időre, majd később elővesszük, hátha még, (ne adj Isten), valakinek lesz ilyen gondja később. Az User0 73.68mV most. Minden segítségedet nagyon köszönök. Szia.
Egész biztos?
A tantáloknál a pozitív láb van jelölve, az elkóknál a negatív... Ezért is jó lett volna egy közeli kép az alkatrészekről.
Nekem az adatokból úgy tűnik, hogy az R3 ( PIC 6/17-es láb testzárlata miatt ) párhuzamosan kapcsolódik az osztó R2-es tagjával és így adódik a mért érték. Ha a PIC-et kivéve az osztó beáll, rossz a PIC.
-szerintem-
Ha hibás lenne a PIC, akkor nem működne, (de egyébként működik) De a PIC kivétele azért jó, ha beáll a fétápfesz a tényleg a PIC sáros, Ha nem a Tantálok!
P István
Most levelezek deguss-sal, mert az én KIT -em, egy bosszantó figyelmetlenség miatt pont így ment tönkre, ugyanezeket az értékeket mérem és a PIC-et kivéve beáll a jó tápfesz. Amúgy működik, kiírja, hogy kalibrációs hiba és kiírja a kérdőjeleket a frekvencia helyére.
Szia Dudus!
Működik itt minden funkció, egyedúl az kis ellenállások mérése lesz hamis. Nincs testzárlat a PIC 17.-6. lábán, multival mérve 1.72V a feszültség. PIC nélkül beáll a tápközép, azaz 2.5V! Ha a tantálok rosszul kerülnek be az áramkörbe, vagy nincsennek is beforrasztva ill. rosszak, akkor az a hiba amit leírtál pontosan így jelentkezik. (Pl.: a C4 kisebb 50%-al mint 10mikró, ill. nagyobb 50%-al (Kipróbáltam most.) Szia.
Akkor a Tied a szerencsésebb hiba, nekem nem mér semmit.
Szia!
Úgy tűnik, a PIC-ed beteg. Azért még a 6. lábon szkóppal meg kéne nézni a jelet. Közel tápfeszültség nagyságú szimmetrikus jelnek kell lennie rajta, valószínűleg nem az lesz rajta az. Vagy gyárilag vagy zárlat hatására csak egy irányba tud rendesen kapcsolni. Ha hozzájutsz egy másik PIC-hez akkor cseréld ki. P István
Szia!
Ettöl tartottam a legjobban, de reménykedtem. Valószínű, hogy égetéskor csináltam valamit rosszul, vagy statikusan kaphatott "valamit", de nem jelzett hibát a PK2, mindent rendben talált. Rajta leszek, egy másik PIC próbájával is átvízsgálom az eszközt. - A jel a 6. lábon mérve sajnos nem szimmetrikus valóban... Köszönöm a nagyon komoly szakmai segítségedet. Szia.
A probléma orvoslása folyamatban. Hamarosan kiderül, mi volt "sáros", legalább is remélem, tájékoztatsz bennünket róla.
Sziasztok!
Olvasom az LC3 kit beültetési javaslatát, de nem értek vele egyet. Addig igazatok van, hogy ne próbálgassuk a relét a kontrollerrel védődióda nélkül, de az egymenetes felépítésből baj lehet (ld. feljebb). Egy észre nem vett hiba pl. forrasztási hiba, egy rossz 78L05, esetleg nem megfelelő típus (lábkiosztás vagy véletlenül más feszültségű típus) a mikrokontroller meghibásodását esedményezheti. (Most vettem egy nagyobb tétel meghatározott típusú led-et, amit kaptam, abban 3 féle fényerejű volt összekeverve) Főleg akkor van baj, ha előre felprogramozva rendelt kontrollerünk szederül jobb létre. Javaslatom az, hogy teljesen felépítve, de kontroller és LCD nélkül meg kellene mérni a lényeges pontokat: - Ellenállás mérővel (táp nélkül) az egymáshoz közel menő vezetékek, forrasztások között átvezetést keresni. A kitben a nyák tesztelt, de ha valaki saját maga készít panelt, akkor különösen fontos. (Több napig kerestem egy gyártatott kártyán az adatbusz két vezetéke közötti 2 ohm ellenállást - végül a darabolásos módszer maradt. A hiba nem volt látható, a maratás egy helyen csak elvékonyította a rezet - majdnem átlászó volt már...) - Tápfeszültséggel, de a pic és az LCD nélkül: kiszűrhető a nem megfelelő típusból, a tokozás eltéréséból származó hiba, - Az R1 - R2 feszültség osztó feszültsége - 2.50 V körül kell lennie, - A kontroller 6. lábát a földre kötve az R1 - (R2 || R3) feszültség osztó feszültsége, - A kontroller 15. lábát a földre kötve az R1 - (R2 || (R3+R4)) feszültség osztó feszültsége, - A relé kapcsolható-e a 12. láb kb. 100 ohm-mal a tápra húzásával (védődióda jól van beültetve), - Egy nagyobb ~1k ellenállással a többi kontroller lábat is meg kell próbálni a tápra ill. a földre húzni és megmérni rajta a feszültséget. Itt a kalibráló kapcsoló is leellenőrizhető. - Lehet-e állítani a kontraszt feszültséget a táp és a föld között - panelon az LCD csatlakozóján mérve. A táp kikapcsolása mellett: - Csatlakoztassuk az LCD-t. Mérjük meg, hogy a vezérlő jelek a jó kivezetésre mennek - nem cseréltünk fel vezetéket. A mérést az LCD kivezetése és a pic foglalata között végezzük. (Saját példányomon a D6 nem jutott el az LCD-hez, pedig jumpertüskét és hüvelyt használtam.) Ha a fentiekkel végeztünk és nincs hiba, a kontroller és az LCD valószínűleg életben marad... Sziasztok
Az én esetemben PIC hiba volt. Csere után kifogástalan!
A megállapításod helytálló, én is így járok el egy új kapcsolás tesztelésénél.
Azonban egy viszonylag egyszerű, feliratozott nyákon, előre összeválogatott alkatrészekből - majdnem hogy nehéz máshogyan (vagy esetleg mást) belültetni. Szerintem ha valaki megveszi a KIT-et, és a leírás alapján szisztematikusan ülteti be, biztosan jó lesz. De hát ezt már nem két ember igazolta... Viszont tény és való, hogy ha valami nem működik, akkor a leírásod szerint érdemes eljárni. Bár szerintem akkor is hamarabb lehet szemrevételezéssel ellenőrizni egy forrasztási hibát (hiányosságot), mint sem időtlen időkig méregetni. A műszerhez szállított nyákokat egy profi cég csinálta, elő vannak ónozva, és még pozíciófelirat is van rajta. Persze más téma, ha egyedi nyákról van szó, amit maga készít az ember... Minden jót!
Helló! Megépítettem az LCM3-t és elsőre indult. Bár először nem ment a kijelző de néhány mérés után rájöttem, hogy a kontraszt nincs beállítva.Még ne igazán teszteltem. Néhány alkatrészt megmértem vele. Az 1995pF-s 0,5 %-os kondit 1986 pf-nek mérte ami bőven benne van a tűrésben. Induktivitást is jól mér, de kis ellenállást nem igazán. 0,1 Ohm 1 %-ost 0,56 Ohmnak mérte. Jelenleg különböző segéd eszközökön dolgozom pl: SMD kondi mérő, pF-es kondiknak dugaszolható segéd eszközt. Ha kész leszek teszek fel képeket. Csak a horgászás miatt kevés időm van.
Tapasztalatom szerint pont a polarizálatlan kondik mérésében a "legerősebb" ez a műszer. 0,25%-os pontosságú kondit is jól mért (3600pF-nál mindössze néhány pF eltérés.), és más műszerrel összevetve is igen pontos.
Az induktivitás mérés is jobb mint a korábbi hasonló projektek esetén (ez főleg a szoftverének tudható be szerintem), az elkó és ESR méréssel való kiegészítés meg ebben a formában újdonságnak számít, és a lehetőségekhez képest még megfelelő pontosságú, illetve a gyakorlatban teljesen jól használható. (egy elkó tűrése -20...+50% is lehet, az 5%-os mérés ehez képest nem is rossz)
Szia Deguss!
Szia p_istván Van egy észrevételem, amit sehogyan sem tudok megmagyarázni az 1.06, és a korábbi verzió, 090907 mérésekkel. Félreértés ne essék, csak az Ohm -os ellenállás mérésekkel kapcsolatos a kérdés! A 090907 verzióval közel jól mér az LCM3 minden kis Ohm -os elleállást. Ezt azért kellett kipróbálnom, mert kicserélve a PIC-ket, semilyen pozitiv változást nem észleltem a kis Ohm -s mérések tartományában. Minden maradt a régi. Van ennek a kétfajta verziónak ebben, ilyen nagyfokú eltérése a mérésekre? Pl.: 1 Ohm a 09xx-ben 0.996 Ohm, az 1.06-ban 0.595 Ohm. Mostmár nagyon kiváncsi lettem. Korábban nem hasonlitottam össze a két verziót, de már két PIC-kem is lett. (Csak azt ne mondjátok, hogy akkor cserélgessem a PIC-ket, mikor mit szeretnék megmérni). Sziasztok.
Szervusz!
Az ESR mérést nulláztad? (elkó bemenet rövidre-zárva) Üdv. P István
Szevasz! Nem emlékszem, ez nálam egy természetes állapot! Holnap kipróbálom.Köszönöm a segítséget.
Szervusz!
Információ nélkül elég nehéz segíteni! - Már kértem képeket (pü-ben) főleg az alkatrészoldalról, nem tettél fel, nem is küldtél! - Azután kértem a 33nF (pü-ben) pontos típusát (minden ami van rá írva) ha már nincs kép, ezt sem küldted el! - mondtam hogy nézz rá szkóppal a 6. lábra, jó lett volna ha megírod hogy kb. mekkora jel van rajta, ha digitális akkor kép is hasznos lett volna... Szóval nem tudom pontosan milyen hardverben kell hibát keresni. Lehet hogy szoftver gond, de az alacsony ESR0 fesz elgondolkodtató... Eddig úgy tűnt, hogy neked nem KIT-ed van, hanem saját után-építésed, amiért felelősséget nem tudok vállalni. További kérdések: - Az eredetileg fent lévő kapcsolást építetted meg a védődiódával az elkó bemeneten? - A régi és új verziót ugyanazon a PIC-en próbáltad? - Az új PIC-kel is próbáltad az újabbik verziót? ( régebbi verzió lehet immúnisabb a túl alacsony ESR0-ra) Egy kicsit konstruktívabb együttműködést azért elvárnék a felmerült problémád megoldásában. És egy kis türelmetlenséget is felfedezni vélek a megnyilvánulásaidban! Üdv. P István Idézet: „Még egy kis ponttosítás kellene, ugyanis a Schottky diódák már 0,3V körül kinyitnak...” Szia! Mértem 1 db 1N5822 Schottky diódával párhuzamosan kötött kondik ESR-jét és ellenállást is, Pk-Pk 600 mV nyitó feszültséggel. A Schottky dióda befolyásolta a mérés pontosságát! Igazad volt. Köszönöm a korrekciót. Most levittem a nyitó mérő feszültségét (Pk-Pk 300 mV), átvariáltam a szoftvert. Az eredmény (következmény): utólag kalibráció 5 Ohm, 1% és 20 Ohm, 1% ellenállásokkal; mérési tartomány 0-50 Ohm. Más: Felteszem a kapcsolási rajzot, hátha valakit érdekel vagy jobbítani tud, amíg összerakom az új műszeremet (ebbe szándékozom stabilabb, drágább kritikus alkatrészeket berakni - jövő héten megérkeznek a HEStore-ból - A farnell-nél több a választás, de onnan ritkán veszek a drágább szállítás miatt). Az ESR-mérés lényege : 300 mV nyitó U, kondi-kisütés, kondi-töltés kb. 5 vagy 50 mA-rel (szoftver kalibráció során pontosít), ADC mérés: Sample and Hold kb. 10-12 us, kondi kisütés 500 us, újabb mérések, átlagolt ADC-ből ESR kiszámítás. |
Bejelentkezés
Hirdetés |