Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » A műhely (bemutató topik, ahol az alkotások készülnek)
Témaindító: Müszi, idő: Okt 19, 2006
Témakörök:
Ez a műhelyünkről készült képek, leírások, mi miért oda került, hogy lehetne még jobb hozzászólások témája.
Azt hiszem 34cm-hosszúak a csövek, de már rég csináltam és 10 cm rajta a szánszerk. úgyhogy 24cm a hasznos út, amin a szán mozog. Felmerült egy olyan dolog is hogy a szegnyerget hátul rögzítem és valahogy megoldom a mozgatást, de szerintem az lesz hogy ő is megy a hosszánra, csak hátrafelé eltolom, úgy hogy kb. a forgócsúcs eleje egy függőleges síkba essen azzal a résszel, ami a csöveken fut. (Remélem érthető) De az alapötletemben nem szerepelt szegnyereg. (Mivel csak pár cm-es alkatrészekről van szó.) A kardán azért olyan amilyen, mert egy fúróval és egy sarokcsiszolóval alkottam. De azóta bővült a gépparkom
Mindenféleképp tervezz be szegnyerget! Sosem tudhatod mikor lesz szükség esetleg csúcs közt esztergálni, vagy csak szimplán egy tengelyirányú furatra.
A nóniusz osztását hogyan tervezed? Egyébként gratula az eddigi munkádhoz!
A nóniusz osztását már elkészítettem Egyszerű, megmértem a tekerőm kerületét (196mm) majd ezt elosztottam 1,5 (ez a menetemelkedés mm-ben) olyan 1,3mm es értéket kaptam. Ezek után csináltam egy 150 függ vonalból álló képet (Circuit makerrel) majd ezt kinyomtattam, ráragasztottam szigetelőszalaggal és bekarcoltam, mind a 150 osztást. Ami sajnos a képen nem jól látszik, de ott van. (Mondjuk még erősebben át fogom majd karcolni. (a videómagnófejről van szó amúgy)). Csatoltam is a skálát, hogy érthető legyen.
Ez a keresztszán nóniusza? Mert akkor kicsit furcsa érték jön ki, 0.03mm/osztás?
Miért jönne ki annyi, ha 1,5mm a menetemelkedés és 150 részre van felosztva? (az szerintem 0,01mm)
Bocs, nagyon elnéztem azt olvastam, hogy száz osztással készitetted....
A 150-el már jobb a helyzet, de gondolom tisztában vagy vele, hogy a keresztszánnál egy osztásnyi változás az átmérőben kétszeres értéket jelent.
De az osztásokat úgyis csak azért csináltam hogy legyen az is. (Van egy Mitutoyo 0-10mm es 0,01mm-es ő lesz a hosszán elmozdulást mérő óra és van egy 0-3mm (0.01mm-es felbontású óra) Ő pedig a keresztszán mozgását. De a hosszán alatt is lesz egy hosszú skála, ami 0,01mm-es leolvasást tesz lehetővé. (Olyan, mint egy tolómérő)
Még az elején vagy, én azt mondom, jobb lenne egy 80 vagy 100as I gerendára építkezni, mert ezeken a csöveken nem tudsz kottyanás mentesre állítani. Leszúrásnál úgy be fog rezonálni a kis szerkezet :no: nem lesz jó, és a sok bele ölt időd, energiád és a pénzed (ami sosem elég) nem fogja hozni a várt eredményt. Mondjuk, műanyagnál (danamid) nem lenne gond, de fémnél igen.
Tavaly összeszámoltam 150e Ft a minimum, amiből talán 1-2év alatt össze lehet hozni esztergát, de ennyi pénzért már veszel egy használt gépet, ami az igényeidet bőven túlszárnyalja, sokat töprengtem rajta, mi lesz a jobb.. nekem.. akihez futkosok esztergálni, maratni, anyagért,.... aztán az volt az egyszerűbb (illetve olcsóbb) hogy vettem egy használt esztergapadot 85 ezerért, igaz nincs gépi előtolás, de nekem megfelel. Az eddigi alkotásaim sikeresen helyt állnak a helyükön. A gépemnek vannak hibái, de már tudom a helyén kezelni azokat. És tudom, mikor rezonál, leszúráskor, holott nem 40 kg (200 Kg körül van, bár szerintem a merevség jobban számít, mint a súly ? ). Fontold meg Ha kész lesz, utána felszerszámozni, kések, köszörű korongok, hűtőfolyadék, hosszú lista, Egy tokmány, ha kapsz 15ezer, minimum :nezze:
Ezt a tolómérőhöz hasonlitó dolgot inkrementális útadónak hivják. Házilag jót lehet késziteni egy olcsó digit subler átalakitásával.
Szia!
Nem biztos hogy megéri otthon szerelni a tolómérőt, esetleg szétfurkálni, az álló és mozgó részek rögzítése, szennyeződéstől, sérüléstől való megvédése nagyon sok (esetleg teljesen felesleges) töprengéssel jár. Ezeket pont erre a célra tervezték: Hosszmérők: Link Igaz valamennyivel drágábbak mint egy egyszerű digitális tolómérő, de használhatóbbnak tűnnek. Tolómérők: Link Beradan
Bankimajki! Hallgass Szabira. A szánod alapjaiban elhibázott. Mindenképpen kotyogásra van ítélve. Kár vele fáradozni.
Ha megnézi az oldalt, akkor rápillanthat az esztergákra is....
De! Gondolom jelen esetben az sk. készités a cél...
Rendben megfogadom a tanácsotokat, ezért azt fogom tenni hogy bef. a keresztszánt és letesztelem. Ha rezonál akkor csinálok belőle valami mást. (De szerintem át fog menni a vizsgán, mert haver is készített egy lényegesen nagyobb gépet, ahol 1m-esek a csövek 2db van csak és 3mm a falv. Igaz az átmérője 45mm körül van. Ezzel szemben az enyém a 2 végpont 34cm 3db cső 28mm-es átmérő és 3mm-es falv. + ami vezeti a szánt még az is merevít.) Amúgy én is csak azért kezdtem építeni, mert rengeteg hozzávaló cucc felhalmozódott. Eddig 1000Ft-ba került a motor, meg esetleg a villanyszámla növekedés van még. De nekem megéri. (Minden vasanyagot és hozzávalókat ingyen kapok. (heg. pálca, vágókorong, kazánlemez.) Akkor miért ne?
Itt egy kép haver szánszerkezetéről. (Igaz ez berezonál, de egyáltalán nem annyira vészes.)
En mint esztergalyos biztosan benn felejtenem a kulcsot az eszterga fejbe.
Mármint a tokmányban? Amúgy ez is egy jó felvetés. Már értem mire jó a plexi.
Hát a plexi csak a forgácstól véd maximum.
Na meg nem felejted benne a tokmány kulcsot. :yes:
Azt azért esztergáláskor illik az ember fejébe beleégetni. Védőszemüveg nem árt azért, bár belőlem is ha véletlenül megkerüli a szemüveget orvos veszi ki ha nem megy máshogy.
Valamikori szakoktatóm szokása volt, hogy ha a tanuló meghúzás/oldás után nem vette ki a tokmánykulcsot, és elment a géptől, akkor látványosan beindította azt. Persze a laza kulcsnyílásból negyedfordulat után már kiesett a tokmánykulcs. Viszont az amit én használtam, az szorult benne, de nagyon. Ezért amikor odalopakodott a gépemhez és beindította, az vidáman felpörgött, majd odavágta a lába mellé, a lábrácsra. Igen érdekes arcot vágott hozzá, ja és kellett egy új lábrács is, a törött helyett.
Kotyogásról meg annyit hogy ha valaki (kézi)eszterga közelében jár akkor rángassa meg a szánokat, némelyiknek igencsak nagy holtjátéka van. De a művelet végzésének irányában pontos.
Anno középsuliban mi is jártunk műhely-gyakorlatra. Az egyik osztálytársam mindig elfelejtette a tokmánykulcsot kivenni a gépből, ezért a gyakorlatvezető egy 20 centis spárgával odakötötte a gyerek csuklójára.
(Mondjuk, ha netán beakad valahová, és berántja, nem tudom, mit szólt volna, de tény, hogy a srác többé nem felejtette a fejben a tokmánykulcsot...)
Doncso! Most látom, hogy neked is RFT tekercselőgéped van!?
Miért még kinek van ilyen? Huginak adtam el nemrég egyet, másnak is lenne ilyen?
Nekem.
Miért? Te rendelkeztél az RTF gyártmányok fölött?
Áh, csak megvettem a License-t Egyébként, ez nem tekercselő volt, hanem valami teljesen más, valami 8 csatis fényíró, neked ugyanilyen van?
Persze, - majd teszek fel képet, - és tudom, hogy micsoda, - de én is egyből "A TEKERCSELŐGÉP" -et láttam benne.
Meghalt a multiméterem, pénz híján nem lesz mostanába új. Így pótolni kellet valahogy aztán kemény munkával építettem ezeket: Egy kis táp, egy voltmérő, ampermérő, hőmérő, dióda és szakadásvizsgáló.
Ötletes megoldás..
Csak hát épp a kivitelezés nem a leg szebb.. De ne vegye el a kedved, láttad volna az első nyákomat.. Azon is csodálkoztam hogy működött az áramkör.. Remélem nem mondtam semmi sértőt, ha mégis , elnézést kérek! Üdv!
Áh dehogy, funkcióra mentem nem küllemre. Az első nyákom nekem is vadregényes történet.
Ez mekkora! :vigyor2: Igazi buher! De a lényeg a találékonyság, meg persze, hogy van mivel mérni!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |