Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   83 / 3967
(#) Pulyka hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Syasztok

Nem tudom,hogy hova írhattam volna,nem fogok minden "hülyeségért" topikot nyitni,ugyhogy sztem ide belefér

szóval arra gondoltam,hogy a monitor/tv nagyfeszültségű trafójának segítségével lehetne-e egy pár centis ivet húzni?
a villám ide a példa,csak ez nem olyan erős,és hosszú
Oszttársam hozott be egy "kapcsolást"("pókhálóban" ősszeforrasztva),aminek a része volt egy monitor nagyfesz trafó is
azt mondta,hogy 5V-on 27 A-t? eszik meg
,de végülis nem müködött
ezért szeretnék én is csinálni
amugy nem vagyok annyira kezdő az elektronikában

Köszi előre is

Üdv:Tomi
(#) gtk hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Sziasztok!

Adott egy DC-DC konverter: ~12-->180V.
A onindukcios tekercsen ~12V folyik es egy N MOSFET kapcsolgatja GND fele..

Szeretnek biztositeknak rakni egy 0.1 ohmos ellenallast a FET Source agaba,arra az esetre hogy ha rovidbe kerulne.

A kerdesem az lenne,hogy hany wattos ellenallast kell rakni?
Egy masik kerdes DC-DC konverterrel kapcs,hogy fontos-e stabil feszultseggel taplalni,vagy kothetem direkt 12V-ra?
(#) gtk válasza Pulyka hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Szia.

Ha latvanyos kek ivet akarsz huzni,ami folyamatos,akkor szerintem a monitor trafo nem jo ra,mert az mar egyeniranyitva van.
Valtoaram jobban huz ivet,legalabbis nekem ez a tapasztalatom.

Egy lehetseges megoldas.
Egy 555-el meghajtasz egy kemenyebb MOSFET tranyot(pl: IRF830,822),ami kapcsolo modban kapcsolgatja a trafod valamelyik tekercset.Az egesz mehet 12V -rol.Sztem 1-2 A -al mar jo ivet lehet csinalni.(regi lampas tv trafo alkalmas erre
(#) Stakypot hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Sziasztok

Még régebben láttam it az oldalon hogy van leírás a karakteres LCD kijelzőkről...
Most is kerestem csak nem találtam! Hol van ez pontosan ezen az oldalon? :o)

Köszönöm

Üdv
(#) Balázs válasza Stakypot hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
(#) Istike88 hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
hello mindenkinek!

csatoltam ezt a fény orgona kapcsolási rajzot! minden tök egy értelmű benne kivéve 1etlen dolog! mekkora szekunder feszültséggel rendelkező trafó kell hozzá? vagy tök mind1 csak ne legyen 40VDC-nál magasabb a stabil ic miatt?

válaszokat előre is köszi
(#) Kicsa válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Üdv!
Igen,szinte tök ugyan ilyen csövem van.A bekötése megvan mostmár...A tápellátást így gondoltam : bejövő 24 V...(teherautó)egy 18 V-os stab ic bemenetére...a továbbjövő 18 V-ról ellenállással leosztani azt a kb 1 V-ot a fűtésre...és a 18 V pedig menne a szegmensekre...Csupán annyi gondom van hogy hogyan tudom én a szegmenseket kapcsolgatni...szal a pic 5 V-os lábával ezt a 18 Vot rákapcsolni a megfelelő szegmensekre.(Tul képpen ezt a csövet szeretném beépíteni a bigclock ledes szegmensei helyére...)
remélem tudtok segíteni...
(#) Pulyka válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Oks!

Igazából,csak a kiváncsiság,és a kisérletezés vezérel!
Magammal azért nem fogok kisérletezni
(#) _JANI_ válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 24, 2007 /
 
Ellenállásokkal felhuzod + tápfeszre a vezérlőrácsot és a szegmenseket. A test (GND) és a felhúzott lábak közé teszel egy-egy NPN tranzisztort. Básisukra természetesen kel egy áramkorlátozó ellenállat.

Eddig a kapcsolás, lássuk a működési elvet.
Ahhoz h a szegmensek világítsanak, három feltételnek kel teljesülni:
1: + feszültségget kell a rácsra kapcsolni. (Ezel lehet multiplexált kapcsolásban szétválasztani az azonos szegmenseket.)
2: + fezültséget kell kapcsolni a kiválasztott szegmensekre.
3: Temészetesen a megfelelő fütőfeszről is gondoskodni kell!

Tehát ha a tranyók kivannak kapcsolva, akkor az összes szegmens világítani fog. Ekkor a tranyók bázisai L alacsony szinten vannak. Ahhoz h egy szegmens kitudj oltani, a bázisra H magas szintet kell adni. Ennek hatására a tranzisztor kinyit, azaz vezetni kezd és lesöntöli a hozzákapcsolódó szegmenst. A tanyók, kényelmesen vezérelhetők +5VDC vel, azaz TTL jelszinttel. Mivel neked az kell, h. a megfelelő szegmens csak akkor világítson amikor szükség van rá! Ezért aminden szegmenst ki kell oltani H szintel, és L szint hatására fog világítani! Tehát, alacsony aktív vezérlő-szintről beszélhetünk.

Például igy: VFD_meghajtásai_-elv-.JPG 2. ábra.
Természetesen a zéner el is hagyható! De alkalmazásával a szegmes teljesen elsötétíthető, HA kell.
Fluoreszcens kijelző használata. :nezze:
(#) Pulyka válasza Pulyka hozzászólására (») Márc 25, 2007 /
 
amugy találtam már azóta egy linket
akit érdekel(ne) a dolog:

http://www.elektronika.iweb.hu/keret.cgi?/nagyfesz.html
(#) gtk válasza Pulyka hozzászólására (») Márc 25, 2007 /
 
Massal sem ajanlom hogy kiserletezz,EZ NEM JATEK!
(#) Stefan hozzászólása Márc 25, 2007 /
 
Csao
van ez a kapcsolás:http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=231
Eddig 70 V ról használom és működik is, de szeretnék építeni egy 12V os változatot akkor elég ha az összes ellenállás értékét leosztom 70/12 vel?
(#) gtk válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 25, 2007 /
 
A colektor kori ellenallasok miert kellenek?
(#) Kicsa válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Basszus..azthiszem értem de mégsem...
Az a furi eset állt elő:Azthiszem hogy szöveg alapján világos de a rajz összekever...
szal a rajzon 2 megoldás van és nekem a jobboldali kell? (2)Vagy mind2 fele?
Bocsi de többszöri nekifutásra sem sikerült értelmezni a rajzot...
(#) kopasz hozzászólása Márc 26, 2007 /
 
sziasztok!

megtudja valaki mondani, hogy hogyan lehet egy kb 70-7000Hz-es vágási tartományt kialakítani passzív elemekkel?
(#) Kicsa válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Üdv!
Először is kb 10 perce 'használom' az eagle-t,ezért bocsi hogy ilyen primitív rajz sikeredett.
itt van:
http://kicsa.atw.hu/0001.JPG
Én így fogtam fel,amit írtál.Igazából nem is kellene a másik rész,hogy fordított legyen:jó az hogy akkor sötétedik el mikor 5 Vot kap a tranyó bázis.Tehát akkor jó ez így?
Ha igen,akkor a pic és a tranyó közé beiktatok egy 7407-et (vagy 06-ot),amelyik invertál és kész is.Valamelyest a pic is védve van,nomeg a vezérlés is megy.Tehát így jó lenne?
köszi Kicsa
ui.:A szegmenst egy leddel helyettesítettem mert nem találtam megfelelő elemet...
(#) lgyk válasza kopasz hozzászólására (») Márc 26, 2007 /
 
Üdv!

Szűrők

Egy felüláteresztő szűrőt kell építeni 70 Hz-re és vele sorosan kell egy aluláteresztőt 7 kHz-re.

Aluláteresztő
Felüláteresztő
(#) krajnyak_dani hozzászólása Márc 27, 2007 /
 
Csá
csináltam egy erősítőt de nem vagyok megelégedve, nagyon nagy a zaj és 30%-os erősítésnél egy 5Hz-es, csattogás jelentkezik.Az építését elrontottam, az IC-et teljesen rosz polaritésrakötöttem.Tipusaik:TL071;LM386.
Ez okozhatja a zajt , segítsetek.Hogy tüntethetném el ezeket.
(#) Kicsa válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Üdv!
Hát javaslom az IC-k polaritáshelyes bekötésést...esetleg cseréjét.(nemtudom,tápfesz is rosszul lett bekötve?)
(#) kopasz válasza lgyk hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
hali!

köszi a választ elkezdtem nézegetni, a kiszámolási módot nem hinném, hogy egészen értem. pl: ezt az over 2 az egyenletekben mit jent?
nem vagyok angolból sem valami nagy mester.

továbbá, hogy miből a hatékonyabb, tehát jobb építeni. szóval, hogy a magyar link egy lc kapcsolást mutat (ennél hogy kell kiszámolni a frekvenciát?), a wikipédia pedig egy rc kapcsolást ad.

köszi!
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 27, 2007 /
 
Sziasztok.Ezt az áramkört szeretném megépíteni.
(csatolva) de nem írja hogy mien relét tegyek bele,én meg még abszolút nem foglalkoztam a relékkel...
valaki úgy általánosságba beszéljen már nekem ezekről a relékről és ha lehet mongya meg hogy mien jelfogót tegyek a kapcsiba...
köszi
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 27, 2007 /
 
ez lemardt

és valaki elmondja ennek a működését??...
megköszönném
(#) _JANI_ válasza Kicsa hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Szia (Sziasztok)

Nagyából érted a lényeget! :lookaround: "Az ördög a részletekben lakozik!!!". Hehát az elv a fontos. :yes: A többi kialaul... A sima vezérlés után a multiplexált vez. nem is olyan nehéz.... Sok sikert a VDF-ek hez!

_jani_ [off] Ja! rántottás vicc!
Idézet:
„Ahoz, hogy egy rántottát elkészits, fel kell törni néhány tolyást!
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 27, 2007 /
 
[quote]Ja! rántottás vicc! „Ahoz, hogy egy rántottát elkészits, fel kell törni néhány tolyást!

a tojás az .-os j
(#) _JANI_ válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Egyszerü a müködési elve!

A tirisztorok mint egy öntartó relé szerepelmek a kapcsolásban. Ha a
Idézet:
„G1 -> G2 -> G3 -> G4 -> G5”
ÍGY egymásután megnyood, akkor a relé meghuz!

HA NEM ebben a sorrendben nyomod meg a gombokat, akkor a tirisztorok "kielytenek" s a relé nem fog meghúzni!

Működési elv:

A G1 tápto ad a tirisztorok anódjára.

A G2, begyujtja a Ti1-et. Aminek hatására a katód ellenálláson "magas" szint jön létre.

Ha a Ti1 katódellenálláson magasz szint van, és a G3 gomb meg lett nyomva, akkor a Ti2 tirisztos kerük vezető állpotba, s a Ti2 katódja is magas állapotot vesz fel...

...

Ha a gombok a megadott sorrendben vannak + nyomva, akkor a Ti4 is begyujt, s a T3 BÁZISÁT magas szintre húzza, aminek hatására a tranyó kinyit (ami eddig zárt - kikapcsolt állapotba volt,) s a relé meghúz.

DE HA A "G6-G7-G8-G9-G10" gombok valamelyike meglett nyomva, akkor a tirisztorok áramellátása megszakad! Aminek hatására azok kiesnek addidi öntartó állapotukból!!! S így a "KÓD" bevitelét lehet előről kezdeni!

Remélem nem bonyítottam túl a magyarázatot.
_jani_
(#) _JANI_ válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
LYÓ - JÓ !!! Rendben! De a mondanivaló az igaz!!! Ly - J = :boxer: :duhos2: :zavart2: !!! Pedig a MAGYAR nyelv szép és nehéz! Kézdezz + róla egy külföldit!
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
MODERÁLMON kell magamat! :felkialtas:
(#) csikosgabi válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
köszi csak még azt mond meg hogy mikor kapocsol a telé mert ezt a "behúz"-ot nem értem és hogy mien relét tegyek a kapcsiba
(#) _JANI_ válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
G1 -> G2 -> G3 -> G4 -> G5 a sorrend! S a relé meghúz!
G1-et nyomva kell tartani!!!


Az áramkör elkészítése, tényleg nem bonyolúlt!
HA, a megfelekő alkatrészeket a megfelelő pozícióba ülteted, akkor 100%-,h. müködnie kell!!!

H. mi- LY - J -en relé kell!? -Ly-
A kapcsolás 6V DC -ről megy! De ez a kapcsolás 4.5V tól 24VDC-ig életképes! Kisseb alkatrész módosításokkal.

TEHÁT 6VDC-s relé kell... /ezen elrendezés szerinet!/ !
(#) _JANI_ válasza csikosgabi hozzászólására (») Márc 27, 2007 /
 
Ja!!! Relék!

Azok tényleg egyszerüek! Ami alapban fontos az a működtetési fesültség! (Amit a tekercsre kell kapcsolni.)

H. Miért?

Mert PL: egy 12V-os relé 6V-ról nehezen vagy egyáltalán nem húz meg. De egy 6V-os relé, 12V-on hamar túlmelegszik és leég-het! Avagy tönkremegy!!!

Vannak egyenáramú "DC" és válóáramú "AC" relék is.
EZEKET EGYMÁSSAK NEM LEHET FELCSERÉLNI, A BELSŐ FELÉPÍTÉS ÉS A TEKERCS MÉRETEZÉSE (menetszám - huzalkeresztmetszet - vasmag kialakítása,) MIATT...

Aztán, h. a relék egy kicsit még bonyolultabbak legyenek:
Vannak húzva záró, - bontó, vagy morze érintkezős kivitelűek is. Ezek lehetnek egyedi és csoportos kialakításúka ( Egyszerre húznak - bontanak - vagy váltanak több érintkezőt.). Lényeges szempont még a kapcsolt feszültség és áram értéke. Rendszerint az alkatrész adatlap-LY - J-a tartalmazza a szükséges adatokat!

Néha kelleht még a tekercs és az érintkezők közötti szigetelési fesz értéke! (Ez akkor lényeges, ha törpefeszes a vezérlés, és PL:230VAc-n kapcsolsz egy "lámpát")

A.szem nagyvonalakban ennyi! Ha kihagytam volna valamit, légyszi egészítsetek ki! !!! !!! !!!! (!!!) :nezze:
Következő: »»   83 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem