Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   466 / 728
(#) mraulajos válasza bajtaig hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Köszönöm az értelmes meggyőző infót! Még egyszer köszi!
(#) Primary hozzászólása Aug 25, 2013 /
 
Építettetek már Izobarikus elrendezésű (vagy hogy mondják) hangsugárzót?
(#) szamóca válasza Primary hozzászólására (») Aug 25, 2013 /
 
Igen, 22évvel ezelőtt.
(#) Primary válasza szamóca hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Milyenek a tapasztalataid?
Gondolkodtam azon, hogy a sokat emlegetett samsung mélyközéppel építek egy hangdobozt, valami hulladék anyagból, kíváncsiságból, aktív váltással.
Viszont elég nagy doboz kell neki, ezt szeretném felére redukálni,
(#) szlori hozzászólása Aug 26, 2013 /
 
Sziasztok !
Hangláda építéssel kapcsolatos kérdésem lenne, mégpedig az, hogy ha van egy 35-40cm-es mélysugárzóm és az alább linkelt tölcséres láda mérete egy 21"-os azaz 53cm-es hangszóróhoz van tervezve, attól én beleépíthetem a kisebb hangszórót a méretek megtartásával, vagy jelentős hangzásbeli különbségem lesz ha nem igazítom kellőképp a ládát a hangszórómhoz?
Link a ládához: http://soundlightcrew.hu/hangfaltervek/21Scoopa.jpg
Egy másik kérdés, hogy ha egy ládát még berakok emellé középpel és magassal akkor milyen hangváltót célszerű alkalmazni ? Ezt azért kérdem, mert azt hallottam, hogy nagy teljesítmények esetén egy aktív crossover, 3 végfokkal mindhárom hangszóróhoz megfelelőbbnek és olcsóbbnak bizonyulhat, mintha 3 hangváltó kéne a kevert és erősített jel szétszedésére.

Előre is köszi a válaszokat !
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Sok volna a nettó 10-15 liter/hangszóró?

Mr. Olson kb. 60 éve megépítette a saját állandó nyomású hangsugárzóját, akkor is ugyanazt tapasztalta és írta le, mint a mai építkezők. Az érzékenység felére csökken, de a szükséges térfogat is. Ez pl. zárt doboznál praktikus lehet, ha bemenőteljesítménnyel tudod pótolni a hiányzó érzékenységet.
(#) Primary válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Legutóbbi emlékeimben még 30-40 liter szerepel. Az a sok. 10-15 liter az teljesen baráti.

Egyébként a 25R672N II-nél gondolom 64 literes reflex dobozzal megyek legmélyebbre értelmes GD mellett. Milyen csövet ajánlasz hozzá? Kevés számomra néhány stílusnál a mély a Tannoy dobozokból.
Egyébként nagyon tetszenek, szép a hangjuk, most tapasztaltam meg úgy igazán, hogy milyen amikor van színpadkép saját cuccal. Ha érdekel valakit teszek fel róla képet, nem egy szépség, de azért vállalható.
(#) Robi85 válasza Primary hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Engem érdekel. Valami hasonló kialakitást tervezek én is, de nekem 20cm mélyek lennének bele, amit persze még normálisan lekéne mérjek.
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Lehet, hogy volt 30-40 is valahol, ezt nem tudom. Én megméregettem néhány darabot ebből a 134-es jelzésű mélyközépből, és 15 litertől többet reflexdobozként sem használnék, így is határeset, nagyon pici a terhelhetősége, nagy dobozban még kevesebb lenne, és csak nőne a zavar mélytartományban.

A Tannoy mondjuk nem egy bajnok mélyátvitelben, de a DC2050 és hasonló 200mm-es Videotonok szintjét azért hozza. Sőt. 40Hz fölött abszolút, és relatíve is több/jobb, kb. 2-3dB-el. Ettől alacsonyabb frekvenciákon a zárt doboz miatt a 20-as VT vezet.

A 672-nél a maximum a 64l. A GD még szép 30Hz körüli hangolásnál. A minimum csőátmérő 80mm, még a 100 vagy 110 is szóba jöhet. A cső pozíciójától függően változik a hangolás, pontosat csak mérés után lehet mondani, de 100-as csőátmérőhöz kb. 300mm hossz tartozik. 80-hoz kb. 180mm, 110-hez 350mm.
(#) Primary válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Este már lesz egy tisztességes erősítőm, aztán meglátjuk mi lesz. De szerintem fog kelleni egy mély láda.

A Tannoy fülre úgy 60Hz-ig tök jó, 40-ig elmegy de alatta semmi, ahogy mondod.

A 672-enek olyan dobozt építenék, amin elöl van a hangszóró és a cső is. Karcsú dobozban gondolkodom a hullámhosszok miatt. Nem kell annyira félni, ha jól sejtem. De lehet, hogy kellene maradni a köbgyök2 oldalarányoknál, ha esetleg nem csak subnak használnám.

Teljesítményeken segítsetek. Egy erősítő mondjuk 8 ohmon tud 70W-ot produkálni papírforma szerint. Na most, ha aktív váltással két útra bontva nagyobb hangerőt kapok ha csak a mély tartománynak van 70W-os erősítője, plusz a magasnak is valamennyi, mintha passzív váltóval egy erősítővel használnám.

Tannoyt olyan 60-70 Hz-ig engedném, alá kellene a 672.

Errős beszélünk ugye: Bővebben: Link
Mérési eredményeket el lehet kérni?
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2013
(#) ptesza válasza szlori hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Menjél inkább biztosra ,és olyant készíts ami már másnak bevált.
(#) Davidd válasza szlori hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Szia! Megmutatnád nekünk milyen hangszoród van? Mert igazán csak attól függ, hogy milyen ládában szólna jól. Ez persze a T/S adatokból tudnánk meg, esetleg megmérnéd és az adatokból megmondanánk mi lenne a legjobb láda a hangszoró.
(#) Hangszoro2000 válasza Primary hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Igen ez az a mélyközép, 134 a számsor vége, valahonnan a Sony hangszórók gyártójának tájékáról eredeztethető. Majd lesznek hivatalos adatok, de még megnézegetem jobban, és hozzáigazítom a 70mm-es PSS magasat is, szóbakerült korábban itt is.

60-70Hz körül nem kell annyira aggódni az oldalarányok miatt.

Ha szélessávú jellel vezérled az erősítőt, csökken egy kicsit a kivezérelhetőség, de hangnyomásban nem lesz nagy differencia a külön erősített mélytartományú változathoz képest. Ettől függetlenül egyéb előnyök azért még elképzelhetők, pl. a szélessávú hangsugárzókhoz lehet valami jobb, szeretó végfokozatot használni, a mélysugárzóhoz pedig elég, ha megvan a kellő tápegység, DF és kimenőteljesítmény.
(#) pont válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Ez a PSS 297 azonos PHI4 Bővebben: Link-el?

És még egyszer kösz, hogy segítesz ebből a "barátságos" mélyközépből kihozni amit lehet.
(#) Primary válasza pont hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Az tényleg jó lenne.
Akkor kb 5000-ből ki lehetne hozni valami vállalhatót.
(#) Hangszoro2000 válasza pont hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Amennyiben Malajzia és Kína baráti országok.... akkor lehet barátságos. De egyébkét, a későbbi félreértések elkerülése végett, én nem vagyok elragadtatva ettől a 150mm-es hangszórótól. Viszont megnézni ettől még meg lehet.

A magashangszóró ugyanaz igen, ez van jelenleg a HD6,5-es Videotonok helyett.
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2013
(#) Buvarruha válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Idézet:
„én nem vagyok elragadtatva ettől a 150mm-es hangszórótól.”


Szerintem meg zseniális. Kérlek írd le pontosan, hogy mi és miért nem tetszik, mert komolyan érdekelne és ez így egyenlőre blabla.
(#) simi21 hozzászólása Aug 26, 2013 /
 
Üdv mindenkinek.Van nekem 1 pár Videoton DC2002-es hang(falam)sugárzóm.Sajnos a hangszórók tönkrementek ezért rendeltem bele SAL hangszórókat.A kérdésem azlenne hogy ha az eredeti hangváltót megtartom akkor rosszul fog szólni,vagy inkább cseréljem le a hangváltókat is mondjuk SAL-ra?
A hozzászólás módosítva: Aug 26, 2013
(#) reloop válasza simi21 hozzászólására (») Aug 26, 2013 /
 
Nem sok jót nézek ki azokból a hangszórókból: Bővebben: Link
(#) ptesza válasza simi21 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
A hangváltóját is elrontanád?
(#) fery45 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Kedves Ptesza! Nekünk legálisan működő hangszóró és erősítő szervizünk van. Rendszeresen javítunk készülékeket. Minden alkalommal a meghibásodás körülményeire kérdezünk. Nem tudom, hogy hogyan gondolod azt, hogy nagyobb teljesítményű erősítőt használjon. minden esetben amikor a hangszóró kisebb teljesítményű hangszóró tönkre menetellel (tekercs égéssel) kell számolni. A szakmában évtizedek óta a hangszóró teljesítménye nagyobb. A túl nagy hangszóró nem gazdaságos, mert sok pénzbe kerül. 20%-os többlet ajánlott, azonos teljesítmény szerint. Tehát SI-SI-ben, RMS-RMS-ben, PMPO-PMPO-ban és így tovább. A sokféle teljesítmény megadás teljes káoszt eredményezett. Például egy 30 centi méteres hangszóró SI-ben 12-15 W, RMS-ben 12-20 W, DIN-ben 120-250 W, PMPO-ban 300-800 W . Ezek után érthető talán, hogy mi a szervizünkbe hangfrekvenciás műszereket vásároltunk, és mérünk. Nem fogadjuk el a kereskedelem és gyártók adatait.
Más: írod, hogy a 4 ohmos végfokra 8, 16 ohmos hangszórók rákapcsolhatók. Igazad van.De azt nem írod, hogy 8 ohmon fél áramerősség folyik és ez félnyi teljesítményt jelent halkabb hanggal. Ez 16 ohmon is így van, negyed áram, negyed teljesítmény és körülbelül fél hangerősség a 4 ohmos hangszóróhoz viszonyítva. Lehet folytatni még nagyobb hangszóró impedanciával, az eredmény még kisebb teljesítmény és hangerő.Alá menni az impedanciával nem szabad. Nagyobb áramok lépnek fel, nagyobb teljesítménnyel, nagyobb hangerővel. Erre az értékre nincsenek méretezve a végtranzisztorok, hűtő bordák, de a tápáramforrás sem. Ilyenkor szokott az erősítő is tönkre menni a mi szervizes örömünkre. (Egy kicsit cinikusan válaszolva, hiszen mi ebből élünk, hogy mások nem értenek kellően hozzá.)
(#) szamóca válasza fery45 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Szia!
Nem akarok Petrocellit játszani, de hidd el ptesza tudja az Ohm törvényt.
A teljesítmény-terhelhetőség viszonyt pedig már többször is kiveséztük itt a fórumon.
(#) Robi85 válasza Hangszoro2000 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
No újra megmértem a hangszórót.
Remélem így már jó lesz. Csináljak képet a hangszóróról is? Íme az adatok:
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2013

t s.txt
    
(#) Robi85 hozzászólása Aug 27, 2013 /
 
Itt egy másik mérés is. Az előbb lehet, hogy nem jól mértem a membránt.
A hozzászólás módosítva: Aug 27, 2013

t s 1.txt
    
(#) simi21 válasza ptesza hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Hogy érted hogy a hangváltóját is elrontanám?Az egyiken sajna egy kondi elszállt.De ha megveszem ezeket a SAL hangszórókat akkor szerintem másik hangváltó kell nem?
(#) szamóca válasza simi21 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Ha esetedben a hiba, a habszél elporladása, akkor azt javíttasd meg, ha a tekercs égett le akkor tekercseltesd újra, ha a membrán szakadt cseréltesd. A lényeg, hogy az eredeti hangszórót, lehetőségekhez mérten újíttasd fel, mert egy csak átmérőre egyező hangszóró, teljesen más paraméterekkel rendelkezik, ami nem illeszkedik a dobozvolumenhez, kialakításhoz.
(#) simi21 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Értem ezt a részét.Csak nemtudom hogy mennyibe lenne a felújításuk.Mert pl. a mélyeken mindent cserélni kellene.Annyira hallgattuk hogy kigyulladt.Ígyhát gondoltam veszek pár SAL hangszórót bele,csakhát ahhoz szerintem nempasszolna az eredeti hangváltó.Más a paraméterei.De viszont direkt ebbe a Videoton dobozba valók.Úgyvan kialakítva.
(#) Hangszoro2000 válasza simi21 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Pedig lehetne szamócára hallgatni nem tanácsol rossz dolgot.

A SAL hangszórói talán csak ránézésre helyettesítik a régi Videotonokat, de a valóságban semmi közük az eredeti paraméterekhez. 50-100%-kal rosszabbak, és biztos, hogy sem a dobozhoz, sem a hangváltóhoz nem illeszkednek. Az egyetlen hasonlóság a kosarak mérete. Úgy vannak kialakítva, hogy eladhatóak legyenek az öreg VT-k helyére, de biztos, hogy teljesen másképp fognak szólni.

Vagy javítani érdemes a régit - minden alkatrész elérhető hozzá - vagy ha nem gazdaságos, fehérváron gyártanak még hangszórót is.
Terhelhetőség és hangnyomás szempontjából is jobb megoldás.
(#) Hangszoro2000 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
ptesza alapvetően jófelé gondolkodik, bár ez nem is egészen az Ohm törvény hatásköre.
(#) Hangszoro2000 válasza Robi85 hozzászólására (») Aug 27, 2013 /
 
Nagyjából azért kivehetőek az arányok. Én megnézném azt a képet, szerintem segítene a tovább gondolkodásban.
Következő: »»   466 / 728
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem