Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   587 / 843
(#) scooby_ válasza dara hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Ez így van!
De gondoljunk arra, hogy ez még is csak egy egyszerű, analóg, disszipatív áteresztő tápegység amely el van látva áramkorláttal. Ezeket az egyszerű kis vackokat nem arra tervezték, hogy 2-5A-t szolgáltassanak egy csontra lemerült akár autóakkumulátornak 10-16 órán keresztül, azt nem fogja kibírni. Halkan megsúgom, hogy a 2-3A-t se fogja kibírni folyamatosan. Izzani fog a borda -minimum- rosszabb esetben valamelyik áteresztő elem meghibásodik, az pedig végzetes egy akkumulátor számára, de lehet hogy számunkra se lesz kellemes. Ha nem az áteresztő fokozat, akkor a trafó ég le ha rosszul van méretezve. Én jártam már így. És csak egy 30W-os izzóval terheltem órákig, ugyan erről a tápról van szó. Ezért kezdtem el utána a rájuk jellemző teljesítmény veszteség csökkentésével foglalkozni.
Attila86 tápját már alkalmasabbnak tartom erre a célra, ahol legalább már van előszabályzás, ott a táp már nem feltétlen fog fűteni...
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2014
(#) demcar válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Nekem még labortápal való aksi töltéssel nem volt soha gondom, ezt a tápot is már megéitettem egyszer, tehét ez amivel most a problémám van az a második ilyen tápom. Az előzőt azt TIP3055-ös tranzisztorral épitttem meg és azzal is ugyan igy töltöttem az aksit annál nem jelentkezett ez a probléma.
(#) dara válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Igen.Attila86 10A es kapcsoló üzemű szabályzója,kapcsoló üzemű táppal.Mióta megjelent a cikk,az óta megy nekem probléma mentesen.
(#) pucuka válasza dara hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Tegyél egy diódát a labortáp, és az akksi közé. Az a gond, ha az áteresztő tranzisztor fordított feszültséget kap, magasabb az akku feszültsége mint az akksié. Ezt a mutatványt előbb utóbb minden tranzisztor rövidzárral honorálja. Induktív terhelés is tud ilyet.
(#) dara válasza pucuka hozzászólására (») Dec 30, 2014 /
 
Szerintem nem nekem írtad,ez benne van,és nem tranyó hanem fet kapcsolgat.A pic től az akkus fúróig minden megy róla.
(#) Ghoost válasza dara hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Igen.
Alapallapotban a labortap pufferjaban nagyobb a feszultseg mint a kimeneten ahol az akksi van.
Ha hibazol es az irany megfordul, akkor van ra esely, hogy az a tranzisztorok halalat okoza.
Ez akkor fordulhat elo, ha a tapot elobb kapcsolod le, mint a vezetekeket az akksi kapcsairol.


Scooby: Nem feltetlen kell izzadnia az 5-6A-tol sem.
Hisz az izzadasanak merteke fugg a tap Umax es a Ukimeno kulonbsegetol IS.
Ha a tap tud max 16V-ot es belett allitva 14.2V - 4A-re, akkor az ossz hove alakulo teljesitmeny 7.2W
(#) obero válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Köszi a válaszod, ez inkább költői kérdés volt, mert bedobozolt tápnál kicsit macerás a méregetés.
A fontosabb kérdés, hogy induláskor, miért nem indul rendesen, miért kell kikapcsolni, és újra indítani, ahhoz, hogy rendesen működjön. Erre van valami ötleted?
(#) dara válasza Ghoost hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Már előbb is írtam,nálam ez nem történik meg ha fordítva rakom rá,ha ki-be kapcsolgatom a tápot akkor sem.
(#) Ghoost válasza dara hozzászólására (») Dec 31, 2014 /
 
Igen, igen!
Rajottem
Attila SMPS 2 tapja errol is "hires".
(#) HERC hozzászólása Dec 31, 2014 /
 
Sziasztok!
Ez az Edison14 féle táp..
Van hozzá panelműszerem ilyen..
Dual Panel Volt Amp Combo
Van benne sönt 0.2 Ohm.. +poti az árammérőnek.(mármint a panelműszerben)
rajz szerint kötve a vin a kékkel jelölt a fekete -I, piros +I
gnd vcc saját független tápra kötve
egyrészt saját söntje "elhúzza" a tápba épített söntöt (ami 2x 1.2 Ohm) márészt
a saját tápja és a -I (gnd) közös ezért a feszültség mérés is elcsúszik 0.1 voltot..
lehet ezzel valamit csinálni hogy pontosabb legyen?
Ha kivenném a panelműszerből a söntöt és beraknám az egyik tápba lévőt akkor ismét fennállna a
2x1.2 Ohm vagy ez meg akkor a panelműszerre lenne hatással?
A driften állítok az segíthet?
(tápon a számmal jelölt részek potik meg a végfok tranyók)

labortap.PNG
    
(#) CIROKL hozzászólása Jan 3, 2015 / 2
 
Tegnap és mai délelőtt -i reszelés eredménye , folytatás később ...
(#) Atys67 válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Ez igen! Jól kezded az új évet, grat! Az előlap mint ha KÖBEL kalapácslakkal lenne festve...
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2015
(#) CIROKL válasza Atys67 hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Köszi , nincs festve , ez ilyen természetes úton öregbített alu lemez !
(#) Ge Lee válasza HERC hozzászólására (») Jan 3, 2015 /
 
Ne párhuzamosan kösd a táp söntjével a műszerét hanem sorosan. A másik, hogy felesleges olyan nagy értékű söntöt rakni egy tápba mert csak veszteség lesz rajta. Gondolom mivel OPA csinálja az áramszabályozást is, elég jóval kisebb söntöt is odarakni.
Vagy nézd meg azt a rajzot amit nemrég feltettem (valahol előtte kép is van róla működés közben), az 723-al megy, egyszerűbb is, jobb is. Ott egy tranyó nyílik az IC-ben az áramszabályozáskor, aminek a bázisa a referencia feszültségből oda van tolva (előfeszítve) ahova az ember akarja. Így akár egy 0,05 vagy 0,1ohmos sönt is elég.
Nekem az az ebay-es dupla LED kijelzős műszer van rajta, az pont jó hozzá, nem kell neki segédtáp, közvetlenül a kimenet feszültségét méri tehát pontos, és csak egy 0,05ohm a műszer belső söntje ami sorosan van a tápéval. De lehetne megosztva is, csak már nem volt kedvem áttervezni neki a nyákot.
(#) HERC válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Köszi a választ a sönt sorosan jó ötlet én elsőre arra gondoltam hogy csak simán kiveszem a műszerből a söntöt.
Én tisztában vagyok vele hogy van sokkal jobb kapcsolás de mivel ezt építettem meg hát már
csak ez marad.A sorost kipróbálom talán akkor nem fog tizedet tévedni.
Én csak azért csináltam segédtápot mert erdetileg egy segédtáppal 4 pm műszert is galyra vágtam.(Áramgenerátor módban átjutott a labortáp feszültség a segédtápra..)
Az új műszerekkel mondjuk még nem mertem rövidrezárni a tápot.
(#) pucuka válasza HERC hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Eszedbe se jusson. Az árammérő műszert a terheléssel sorosan kell bekötni az áramkörbe. Ha a tápegység söntjével (ami az áram szabályozás érzékelője) párhuzamosan kötöd, megváltozik az árammérő söntjének is az értéke, ha helyette kötöd, akkor az áramszabályozás mértéke. Kicsi az esélye annak, hogy a két sönt értéke megegyezik.
Általában semmilyen áramforrást nem vizsgálunk rövidzárral, esetleg a rövidzár védelmet lehet tesztelni, de nem mérni rövidzárral. A műszer söntje nem erre van méretezve. Egy viszonylag hosszabb túlterheléses árammérésnél a zárt helyen (műszerben) levő sönt annyira túlmelegdhet, hogy maradandó ellenállás változást szenved, akkor meg lehet, hogy működik, de oda a műszered.
Műszerrel nem tesztelni, hanem mérni kell.
(#) HERC válasza pucuka hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Oké , sorosan. Az úgy jó ha szabályzó csatolás elé kötöm? Azaz közvetlen sorosan a söntel?
Vagy inkább a kimenet elé?
(#) Alkotó válasza HERC hozzászólására (») Jan 4, 2015 /
 
Nem ismerem a konkrét tápodat, mégis beleszólok. Szerintem nem érdemes (szinte tilos), egy söntöt még sorba kötni. Ha ez a táp szabályzókörén belül van, akkor fölösleges feszültségesést okoz, ha pedig kívül, akkor a rajta eső feszültség hibaként jelenik meg a kimeneti értékben.
Ha tápnak van saját söntje, ami szinte biztos az áramszabályozás miatt, akkor azt kell használni árammérésre. És mivel tudjuk, hogy az árammérés is feszültségmérés, csak a műszered saját söntjét kell kivenni, és a tápban lévőn eső feszültséget úgy kell leosztani, hogy a kijelzett érték arányos legyen az árammal.
Ebben az esetben csak annyi hibát viszel be a rendszerbe, amennyi a söntön lévő feszültségosztón folyó áram. Ennek nagysága 0,1-1mA tartományban mozog, ami szerintem még nagyon jól elviselhető.
Időd/kedved szerint, ezt is javaslom elolvasni: Itt lévő melléklet.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2015
(#) HERC válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Igen köszönöm olvastam a pdf-et azért voltak kételyeim..
Pár hozzászólással előrébb ott a kapcsolása a tápnak ami Edison14 féle kapcsolás.
Amiben két soros 1.2 Ohm ellállás van a műszerben meg ~ 0.2 Ohm (azért csak cirka mert
nem kalibrált ugye a multiméter) A linkelt képeken látszik is egy beforrasztott "réz" darab.
Meg van egy poti rajta amivel tudom álítani a kijelzett áramerősséget. Azt így egy kimért
ellenállással be is tudom lőni pontosan. Viszont a feszmérés egy tizedet így mindenképpen csal
mivel a sönt elött van a "gnd" je a műszernek.
Szóval szerinted vegyem ki a a söntöt a műszerből?
(#) pucuka válasza HERC hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Miért kellene kivenned? Mérj feszültséget (a benne levő söntön) és ugyanarra az eredményre juthatnál, ha a tápban mondjuk egy műszer sönt lenne. De a tápban felesleges műszer minőségű, és pontosságú söntöt használni, mert a fő feladata a szabályozás, ott pedig a pontos érték nem lényeges. Az árammérő beépített műszerhez is le lehet venni innen az árammal arányos feszültséget, amit majd áramként mutat a beépített kijelző. Ezesetben a megfelelő arányosságot a beépített feszültség mérő méréshatárának hozzáállításával lehet elérni.
A terheléssel sorbakötött árammérő multiméter fogja mutatni a pontos(abb) áramot, ehhez lehet kalibrálni a belső műszer méréshatárát.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) HERC válasza pucuka hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Hát mert 1.2, 1.2, 0.2 Ohm párhuzamosan az 0.15 és nem 0.6 Ohm
pedig gondolom a szabályzása a tápnak erre lett kitalálva..(bár működni működik jelenleg
csak nem tudom hogy ez így jó e)
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Feszültség adatok rendben , folytatás áramkorlátok beállítása.

P1160052.JPG
    
(#) neogeo2 hozzászólása Jan 6, 2015 /
 
Sziasztok!
Itt az oldalon talált Alkotó-Pioneer kapcsolást szeretném megépíteni (erről van szó). TIP35C tranzisztorból van a fiókomban pár darab. A kérdésem az volna, hogy helyettesíthetem-e vele a 2n3055-öket? Mellékletben a két adatlap. Nagyon hasonlónak látom a kettőt, ezért gondoltam hogy így csinálom.
Köszönöm a választ!
(#) Alkotó válasza neogeo2 hozzászólására (») Jan 6, 2015 /
 
Ha már lapos tranyó, akkor esetleg ez is szóba jöhetne.
(#) neogeo2 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 7, 2015 /
 
Ezt a tervet nem is láttam még, nagyon jó! Ez lesz akkor inkább. Köszönöm! A tranzisztorhelyetesítés jó lesz ahogy írtam (2n3055 --> Tip35C)?
(#) scooby_ válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Tisztában vagyok vele. A saját tápjaimat azért is építettem előszabályzottra.
(#) CIROKL válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Áramkorlátok , hővédelem beállítva ...
(#) BODHEAD hozzászólása Jan 10, 2015 /
 
Gratulálok nagyon jól néz ki.
(#) Csupasz válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 10, 2015 /
 
Laci, benned nem lehet csalódni, ismét egy szépség!
(#) CIROKL válasza Csupasz hozzászólására (») Jan 13, 2015 /
 
Dobozába került.
Bővebben: Link
Következő: »»   587 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem