Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   39 / 189
(#) bogár76 válasza mex hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Sajnos csak részben oldódott meg a probléma, 1 mikro val kipróbáltam , de sajnos csak a bekapcsolási felvillanás szünt meg. Ha idő előtt megszakitom a tápot a led felvillan de nem mindig. 5 próbálkozásból 3x. Még mindig érdekelne a tökéletes megoldás, ha van ilyen.

Köszi eddig is mindent
(#) mex válasza bogár76 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Háát....
Próbaképp köss egy 1N 4148 tip diódát az 1µF kondi azon lábával sorba amelyik a led katódjára megy, és a dióda katódja is oda csatlakozzon.
(#) bogár76 válasza mex hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
háát.... ez sem célravezető
ez a sokszori táp rákapcsolás és megszakitás idő előtt, valamiért nem jó az áramkörnek.
R1 68k C1 100 mikró
lehet hogy a 100 mikró sok....?
(#) kadarist válasza bogár76 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
A zener totál nem jó?
(#) bogár76 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
sajnos nem
(#) mex válasza bogár76 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Az időzitőtagoknak nincs köze a led felvillanásához szerintem.
Azért elárulhatnád mi a cél az időzités megszakitásával annak lejárta előtt.
Ha ilyen alkalmazásba kell, akkor célszerű a 4-es reset lábat egy 10k ellenálláson keresztül kötni a tápfeszültségre, és megszakitáskor közvetlen a lábat testre húzni egy pillanatra.
A legjobb lenne, ha pontosan körvonalaznád, hogy milyen tulajdonságoknak kell eleget tennie a kapcsolásnak.
(#) soskajoska hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy hosszú idejű időzítőre lenne szükségem (max. 10 perc!!), célszerűen 555-el. Persze itt már az Elko szivárgása jelentősen bizonytalanná teszi az időzítést. Tud valaki segíteni?
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Nem is tudom, hogy hol olvastam, de azt írták, hogy az 555 NEM alkalmas hosszú időzítésre...

Cáfoljatok, ha nincs igazam...
(#) soskajoska válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Más ötlet? Esetleg 7555 (CMOS)? PIC-el nem akarok vesződni. nincs szükségem akkora pontosságra.
(#) mex válasza soskajoska hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Szerintem 7555-el menni fog. Sima 555-el tantál elkóval 5percnyi időtartamot már elértem. Hoszabb időre nem volt szükségem, igy nem is próbáltam.
(#) kaqkk válasza soskajoska hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
555+ 4017 számláló ! Ha 2 percre állítod az 555-öst
a 4017 10-el osztja
és 2 percenként van egy kimenet 2-4-6-8- stb
(#) poros válasza soskajoska hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Lehet vele 10 perces időzítést építeni. Több kapcsolásomban ennél hosszabb időt is időzítettem vele. Ha jól emlékszem a 45 perc túli időzítésre nem ajánlják már . A rövidebb időzítéseknél sem túl pontos , de attól függ mire szeretnéd használni. Ha nem számit néhány másodperc akkor ezzel bátran megépítheted.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Hello!
Akkor kérésedre átalakítottam, hogy a -5 és -12V-ot is figyelje..
üdv! proli007

OverVolt.png
    
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Hello!
Például én már számtalanszor leírtam ezt, és hogy milyen hátrányokkal jár.

De mivel állandóan erőltetik a témát, rajzoltam egy példát, hogyan lehet "viszonylag tisztességesen" az időzítést meghosszabbítani. De ez nem jelenti azt, hogy a kapcsolás mellőzné, a minőségi alkatrészek igényét. Azaz megfelelő kis szivárgású tantálkondi alkalmazását, áramkör szivárgásmentes elkészítését, ha az időzítőt tényleg hosszú időre kívánnák meghosszabbítani.
A mellékelt rajz, egy "nem újraindítható" monostabil multit alkot, melynek idejét a C3 és R5 fogja 3sec-ra beállítani, de a meghajtó (Duty) kapcsolás, ezt az időt, 5..55-szörösére hosszabbítja meg. Így a 3sec idő, akár 2perc 45másodpercre meghosszabbodik. Természetesen más típusú időzítők és a C3 és R1 változtatásával, más idők is elérhetők.
üdv! proli007
üdv! proli007

NRT-Long.png
    
(#) sbali hozzászólása Okt 26, 2009 /
 
Sziasztok!
Milyen értékű alakatrészeket használjak annak eléréséhez hogy az 555 ös íc egy percenként adjon ki egy jelet?
Válaszotok előre is köszi!
Balázs
(#) _JANI_ válasza sbali hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Dobd össze próbakapcsolásban!
R1 = 22K; R2 = ~400K; C1 = 100µF Thantal; C2 = 100nF Ker. Tárcsa.
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Hello!
Remélhetőleg a végleges verzió.
- A névleges feszültség alatt a Led sötét.
- A névleges feszültség tartományon belül, a Led villog
- A névleges feszültség tartomány felett, a Led folyamatosan világít.
- Kivétel ez alól a PG jelzés.
- A trimmer potival a szükséges jelzési tartomány felső pontja, míg az R19 ellenállással a villogási sáv (tartomány) szélessége állítható be.
üdv! proli007

PC-Watch.png
    
(#) magyargergo válasza proli007 hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Hello!
Nem kell még hozzá 6 dióda sorba kötve az IC után (LM324, LM358)? Meg a BD 139 tranzisztor és így villogni fog? Így követhető, hogy melyiknek mekkora a feszültsége, Csak szerintem először komparálni a feszültésget és utána diódával rákötni az NE555-ös IC-re. Az NE555-ös 3 lábára meg egy BD 139 tranzisztort kötni és rá a ledeket. Nem vagyok benne biztos, hogy ez jó, de szerintem kellenének bele a diódák meg a tranzisztor, de igazából nem szeretném kétségbe vonni Gábor(profil007). Jól és érhetően lerajzolta, az is lehet, hogy így nem kell hozzá a dióda meg a tranzisztor, de gondoltam megkérdezem tőletek.

Előre is köszönöm!

Üdv.:Gergő
(#) mex válasza magyargergo hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Hello.
Proli mester helyett is: Ez a kapcsolás másképp működik. Az 555 ~1.1Hz frekvenciával "ketyeg" és a 7-es (kisütőtranzisztor) kivezetésén és az 5.1 k ellenálláson keresztül a TL431 referencia feszültségét módositja a freki ütemében. Ezt a változó referenciafeszültséget kapja meg a komparátorok invertáló bemenete. A neminvertáló bemenetekre a figyelt tápfesz kerül. Helyes tápfesz esetén a referenciafesz ingadozása eredményezi a komparátorok szintváltását, tehát a ledek villogva jelzik a megfelelő feszültséget. Ha a feszültség alacsonyabb, akkor az invertáló bemeneteken az ingadozó referenciafesz legalacsonyabb értéke sem elég az átbillenéshez, igy a led sötét marad. Túlfeszültség esetén fordul a dolog, ilyenkor a referencia legmagasabb feszültségértéke is kevés, tehát folyamatosan világit a led. Külön meghajtótranszisztor felesleges, a komparátorok képesek szolgáltatni a ledek áramát.
Szóval, a kapcsolás úgy jó ahogy van,és ráadásul szellemes módon két legyet üt az 555 alkalmazásával.
(#) sbali válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Köszönöm szépen a válaszodat!
(#) magyargergo válasza mex hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Hát igen tényleg elég okosan megoldotta az 555 IC-vel.

Köszi a választ.
(#) magyargergo hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Viszont még annyi kérdésem lenne, hogy van-e rajta műterhelő ellenállás?
(#) magyargergo hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Esetleg még annyit lehetne csinálni, hogy egy 16V-os biztosítékot rákötni. Nehogy valaki nagyobb feszültségű árammal próbálkozzon.
(#) magyargergo válasza magyargergo hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Vagy legalább, hogy mekkora legyen az ellenállások terhelése.
(#) mex válasza magyargergo hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Mostmár nem értelek....
Ez a kapcsolás egy tápfeszültségmonitor, abból is a "De Luxe" fajta.
Magyarul a terhelő ellenállásokat (vagyis a fogyasztókat) a bemenetek elé kell kötni, és nem magában a kapcsolásban kell neki helyet foglalni.
Magát a kapcsolást lehetne túlfeszültségvédelemmel ellátni, de szerintem ebben az alkalmazásban nem kell.
(#) GyurikaBx hozzászólása Okt 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy időzítőt aminek úgy kéne működnie ,hogy ha zárom a kontaktust akkor egy 1sec-es 12V-os impulzust kéne produkálnia.
Eddig el is jutottam egy alap 555-ös monostabíl kapcsolással ,de viszont az a bajom ,hogy a záró kontaktus ami az 555-ös benemetét lehúzza a földre az nem egyből bont hanem csak később és így folyamatosan világít az 555-ös kimenetén a led aminek csak 1sec-et kéne.
Milyen megoldást tudnátok erre ajánlani?
Elméletben úgy kéne neki működni ,hogy ha a kontact zár elindúl az 1sec ami 1sec múlva meg is áll ,de ilyenkor a kontact még zárva van és az újboli 1sec csak akkor indúljon újra ,ha a kontact nyit és újból zár.
Remélem érthetően irtam le az elvi működését.
Üdv:Gyurika
(#) kobold válasza GyurikaBx hozzászólására (») Okt 27, 2009 /
 
Gondolom, direktben kapcsolgatod a trigger lábat, és ez okozza a problémát.
Nézd meg ennek a hozzászólásnak a mellékletében, hogyan kötötték be az U2 időzítő triggerét: soros kondenzátoron át, aminek mindkét oldalán felhúzóellenállás van. Ezek miatt csak a lefutó élekre lesz "érzékeny" a kapcsolás (kontakt zárja földre), a tartós alacsony bemenetet már figyelmen kívül hagyja.
(#) _JANI_ válasza GyurikaBx hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Ebből a kapcsolásból a T1 időzítő lesz jó neked. S többi el is hagy ható a kapcsolásból.
Ez a segédprogram segít az alkatrészeket behatárolni és kiszámolni.
(#) magyargergo válasza mex hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Csak annyit szeretnék kérdezni, hogy mekkora a terhelés?
(#) GyurikaBx válasza kobold hozzászólására (») Okt 28, 2009 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors válaszokat ,le is megyek a műhelybe ki is próbálom.
Üdv:Gyurika
Következő: »»   39 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem