Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » A B5 végerősítő A B5 végerősítő
Szerző: KD mester, idő: Jan 13, 2008, Olvasva: 88018, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Ebben a cikkben az általam kifejlesztett egyik félvezetős erősítő teljes építési leírását teszem közzé. A fejlesztésnél egy nagyon jó hangminőségű, könnyen elkészíthető, kifejezetten minőségi zenehallgatásra való erősítő megalkotása volt a cél.
Az erősítő a hangrendszerek messze legkönnyebben elkészíthető láncszeme. Ez az egyértelmű oka, hogy mind a mai napig az erősítőkészítés a legnépszerűbb téma a hobbisták körében. Sokakban felmerül a kérdés, hogy manapság érdemes-e, vagy másképp fogalmazva kifizetődő-e, ha saját magunk készítjük el erősítőnket, vagy egyéb elektoakusztikai készülékünket. Sajnos erre a kérdésre egyértelmű "nem" a válasz. Manapság annyira olcsón és széles körben kapható mindenféle készülék, hogy egy házi készítésű erősítő építési költségeinek csak töredéke a vételár és legtöbb esetben sokkal jobb a minőség, több a szolgáltatás és még az esztétikai minőség is messze jobb, mint amit egyszerű körülmények mellett házilak meg tudunk csinálni. A nagyobb teljesítmények felé indulva az erősítőkészítésben ez egyre inkább igaz. PA erősítők házi elkészítése még kevésbé kifizetődő dolog, mint egy kisteljesítményű kommersz HiFi erősítő megépítése. A "csináld magad" (angolul DIY-ként emlegetik csak) dolognak csak két esetben van létjogosultsága:
1. Ha minden adott a készülék elkészítéséhez. Tehát van éppen egy készülékháznak használható valamink, meg egy alkalmas bontott transzformátorunk, akkor érdemes lehet egy egyszerű végfokot (például valamilyen integrált áramkör alapút) "összedobni" egy hosszú hétvége rászánásával. Az ilyen készülék általában se nem lesz szép, se nem lesz a megtestesült tökély, de legalább szól és legfeljebb néhány csatlakozóba, meg pár olcsó elektronikus alkatrészbe került.
Igazából a spórolási szándék sem lehet igazi ok a DIY-re, mert 10-20e Ft-ért már jobbnál jobb minőségű használt készülékeket is lehet venni, vagy teljesen újat még olcsóbb árakon a bevásárló központok polcairól leemelve. Ez utóbbival már a kis teljesítményű TDA-s végfokok építésének (pl: PC hangosításra) is befellegzett. Mindezekkel csak azt próbálom illusztrálni, hogy a DIY-nek smmiképpen se a spórolás legyen az oka, mert egy házilag elkészített készülék sokszorosan többe kerül, mint egy új, sorozatgyártású készülék vételára. Ha már sokkal többe kerül elkészíteni házilag egy erősítőt, akkor már nem árt, ha rendelkezik valami többel is, mint "az én csináltam" érzés.
2. Ha olyan különleges áramkört készítünk el, ami annyira drága még mindig, hogy számunkra megfizethetetlen. A high-end készülékek árvilága még mindig rendkívül magas összegeknél jár. Ez az egyetlen olyan terület, ahol még érdemes házilag elkészítenünk erősítőt. Tehát egy jó csöves erősítő elkészítésének már lehet értelme. (És azért más érzés egy 10,000$-os végfokot utánépíteni, mint egy TDAxxxx alapú valamit).
Mindezidáig nagyon kevés olyan félvezetős kapcsolással találkoztam, amit (szerintem) érdemes elkészíteni (az egyik ilyen a VF2 végfok)... A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |