Fórum témák
» Több friss téma |
Cikkek » Első AVR programozóm
Korábban felmerült a dilemma, hogy a programozóban dolgozó AVR-t valahogy fel kellene programozni. Mivel a programozó ilyenkor még nem működik, más módszert kell választani. PonyProgA neten találtam a PonyProg nevű, sokféle eszköz programozására alkalmas szoftvert. Gyakorlatilag a www.lancos.com/siprogsch.html oldalon található "Base Board" és "AVR Microcontroller Adapter, AVR 20 pin" kapcsolásokat egy lukacsos próbapanelre összedobtam (a lenti képen látható a "remekmű", alatta a kapcsolási rajza), a bekeretezett "External Power Circuit" részt és a modulok közti csatlakozófelületeket teljesen elhagyva. Ezzel az alkalmatossággal a PonyProg segítségével az asztali gépemben lévő hagyományos soros porton keresztül fel tudtam programozni az ATtiny2313-at (a programozás menetéről kicsit később részletesen is írok). Alternatív megoldásEbben a szakaszban leírom azt, hogy a teljesen megépített, de még a firmware-t nem tartalmazó áramkörrel hogyan lehet a firmware-t külön programozó eszköz nélkül az AVR-be égetni. Az égetéshez szintén a PonyProg-ot fogjuk használni, de a szükséges soros portos összekötéseket az elkészült panel digitális jelszintű vezetékeivel fogjuk kialakítani. A szükséges jelösszekötések a PonyProg működéséhez:
Az összekötések kialakítása után a készüléket csatlakoztatni kell a számítógéphez az USB porton keresztül (az FT232 meghajtóprogramokat fel kell telepíteni, ha eddig még nem lettek), majd ellenőrizni kell, hogy az USB-serial soros port hányas soros portként jelenik meg az eszközkezelőben. Amennyiben a soros port száma 4-nél nagyobb lenne, akkor azt át kell állítani 1-4 között valami más sorszámra (tulajdonságok/port beállítása/speciális), mert a PonyProg csak az első 4 soros porttal tud kommunikálni. Ezzel a soros portunk rendben van.
Az AVR felprogramozása a PonyProg-galTöltsük le, telepítsük fel és indítsuk el a PonyProg programot (a nyerítéstől nem kell megijedni!), majd a Setup menü "Interface Setup" pontjában megjelenő ablakon állítsuk be a PonyProg által kezelendő hardvert az alábbiak szerint (természetesen a saját rendszerünkön használt soros portot bejelölve), ügyelve arra, hogy a hagyományos soros portra csatlakozó, vagy az "Alternatív megoldás" fejezetben leírt módszert használjuk-e:
Ha minden rendben lezajlott, sehol nem kaptunk hibaüzenetet, akkor ezzel készen is vagyunk. Szétszedhetjük a soros portos programozót (eltávolíthatjuk az ellenállásokat, visszarakhatjuk a jumpereket az eredeti helyükre), és használhatjuk a frissen elkészült AVRISP programozónkat. Jó munkát! A cikk még nem ért véget, lapozz! Értékeléshez bejelentkezés szükséges! |
Bejelentkezés
Hirdetés |