Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Korszerűsített QUAD 405-ös végerősítő
Korszerűsített QUAD 405-ös végerősítő
Szerző: Topi, idő: Jan 2, 2006, Olvasva: 82259, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 5
   Az 1. ábra kapcsolási rajzán látható, hogy az erősítőben több visszacsatoló kör és fázisjavító tag gondoskodik az előírt frekvenciamenetről és erősítésről. A műveleti erősítő váltakozó feszültségű erősítését az R3/R6 viszony határozza meg. A negatív visszacsatolás C3 miatt 1 Hz alatt gyakorlatilag hatástalan. Az erősítő kimenőpontjáról az R3-R5 útvonalon a 100%-os negatív visszacsatolás stabilizálja a kimeneti DC-szintet. Miután az erősítő egyenfeszültségű szempontból egységnyi erősítésű, a kimeneten megjelenő ofszet megegyezik a műveleti erősítő bemeneti ofszetjével.

   Az A-osztályú erősítő feszültségerősítését és nagyfrekvenciás viselkedését elsősorban annak a hídnak az elemei határozzák meg, amelynek keresztágában helyezkedik el az ún. "Current Dumper" végfokozat.

   A C9 kondenzátorral gyors integrátort alakítottak ki az A-osztályú erősítőből, de ez egyúttal a híd része is. A híd következő eleme az R37. A dumperfokozat kimeneti áramának figyelését az L2 induktivitás, a híd 3. eleme végzi. A híd 4. eleme az R16 R17 párhuzamos eredője, amely egyúttal R15 segítségével beállítja az A-osztályú erősítő, feszültségerősítését, elősegítve ezzel az igen jó linearitású működést.

   Ugyanezen az úton jut a negatív kompenzációt végrehajtó feszültség az A-osztályú erősítőbe, a dumper fokozat működése közben az L2-n létrejövő járulékos feszültségesés következtében. Ez a hibajel végigfut az A-osztályú erősítőn és megjelenik a kimeneten is azonos amplitúdóval, de ellentétes fázissal, mint az L2-a keletkező hibajel. A kimeneten a két feszültségkomponens kivonódik egymásból.

   Így mind az R37, mind az L2 irányából érkező jel (áram, feszültség) erősen torzított, de pontosan egyformán és ellenkező előjellel, egymásnak tükörképei. Miután a hangszórón összegződnek, a két hibajel eredője zérus, ezért még a híd kismértékű kiegyenlítetlensége esetén is kitűnő, torzítatlan kimenőjelet kapunk!

   A működést az A-osztályú erősítő hibája, a híd kiegyenlítetlensége és a current dumping technikától teljesen független NE5534 műveleti erősítő torzítása befolyásolja. Az áramkör konstruktőrei szerint a szabadalmazott megoldás kb. 26 dB torzításjavulást eredményezett, úgyszólván ingyen. A gyors integrátorrá kiképzett A-osztályú erősítő túlságosan nagy sebességű vezérlését az R, , -C6 integráló tag korlátozza. Ez maximálja az egész nagyjelű erősítő sávszélességét, slewrate értékét és meggátolja a túlságosan gyors vezérlőimpulzusok okozta tranziens torzítást. Ez az egyik legegyszerűbb módszer a tranziens intermodulációs torzítás ellen.

   Az A-osztályú erősítő megfelelő nagyfrekvenciás fázismenetéről a C9en kívül a Cg-R,4 komplexum, továbbá C10 gondoskodik. Az L3-R33 és Li-R;6 kis jóságú induktivitások a dumper-fokozat bekapcsolása köz ben létrejávő többletfázistolás hatást kompenzálják ki.

1. ábra

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem