Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Sztereó, CCIR FM rádióadó
Sztereó, CCIR FM rádióadó
Szerző: Novak, idő: Júl 15, 2009, Olvasva: 48428, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   1 / 5

Ezzel az egyszerű kapcsolással bárki legálisan sugározhat a 87.50-108.00 MHz-es tartományban, akár 5-10 méteres távolságot áthidalva. A bemutatott áramkörrel sztereóban, jó hangminőséggel lehet például az autóban kihangosítani az mp3 lejátszót, vagy mondjuk egy LapTop-on futó film hangját vezeték nélkül köthetjük rá a HiFi-re . A kis fogyasztás miatt elemekről táplálva is hosszú ideig működtethető a rádióadó.

A rádióadóval mások rádió-, illetve TV-vételét zavarni vagy lehetetlenné tenni szigorúan TILOS! A rádió csak a megadott méretű antennával használható legálisan. Bármilyen más méretű vagy típusú antennára csatlakoztatni szintén TILOS!

 

Az áramkör a viszonylag népszerű BA1404-es integrált áramkörre épül. A fórumot olvasgatva sokan próbálkoznak meg az említett IC-vel rádióadót építeni, általában kevesebb, mint több sikerrel. A sikerélmény elmaradásának egyik fő oka az induktivitás nem megfelelő kivitelezése (ritkábban a rosszul megtervezett nyomtatott áramkör). Az építés során a CCIR műsorszóró sávot kell megcélozni, azaz a 87,50-108,00 MHz-es tartományban kell sugározni. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő rezgőkör, és ebből adódóan a megfelelő értékű induktivitás. Sokak számára az otthoni tekercselés elég elriasztó erővel bír ahhoz, hogy már neki se álljanak egy ilyen áramkörnek. Akik pedig mégis nekilátnak, azok sokszor "csak egy kicsit" módosítanak a megadott induktivitás értékeken, és máris nem tudják befogni az otthoni FM rádión az adó jelét.

A fentiek miatt az áramkörben a rezgőköri induktivitás a nyomtatott áramkörön kapott helyet, magából a rázfóliából kialakítva. Így gyakorlatilag nem kell bajódni a tekercs elkészítésével, ha elkészítjük a panelt, máris rendelkezésre áll a szükséges méretű tekercs. A NYÁK-ot legegyszerűbben fényérzékeny panelre, fototechnikával készíthetjük el (vagy akár vaslásos módszerrel is dolgozhatunk). A filccel való megrajzolást nem ajánlom, ahhoz helyenként túl finom rajzolatú a huzalozás. Persze bátraké a szerencse, de a panelre integrált tekercs lényege pont az lenne, hogy a megfelelő kivitelezés esetén azonnal működőképes rádióadót biztosítson, ne kelljen órákat babrálni a hangolással.

Egy másik fontos kérdés a tápellátás milyensége. A BA1404 maximális megengedett tápfeszültsége 2.0 V, viszont már 1 V-ról is kiválóan működik, így akár egyetlen ceruzaelemről is táplálható. A közvetlen elemes táplálás mégsem szerencsés megoldás, mert ahogyan a merülés miatt csökken az elem feszültsége, úgy a rádióadó frekvenciája is jelentősen megváltozna. Ezért célszerű a tápfeszültséget legalább minimális módon valamennyire stabilizálni. Erre a célra a legegyszerűbb, és legpraktikusabb megoldás egy közönséges LED használata. A LED használatával "két legyet ütünk egy csapásra", ugyanis jelzi a bekapcsolt állapotot, és ami fontosabb, hogy biztosítja az IC számára a 2 V-nál nem nagyobb, stabil tápfeszültséget. Egy hagyományos (nem víztiszta vagy extra fényerejű) zöld LED-en körülbelül 1,9 V esik, amely több, mint tökéletes számunkra. Piros LED esetén ez az érték 1,5-1,6 V-ra csökken, de még az is bőven elegendő.

Az audio bemenet számára érdemes egy 3,5 mm-es Jack-aljzatot használni, így egy megfelelő kábel segítségével gyakorlatilag bármilyen hangforrásra ráköthető az adó.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem