Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Tranzisztor béta mérő
Tranzisztor béta mérő
Szerző: lamalas, idő: Okt 7, 2007, Olvasva: 38014, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 4

Az áramkör működését egy egyszerűsített rajzon kövessük végig!

 

 

 

A LED1, R1 és P1 egy referencia feszültségforrást alkot T1 számára. Ezt a referencia feszültséget és a mérendő tranzisztor Rc kollektorellenállásán eső feszültséget hasonlítja össze a T1-es tranzisztor és ennek eredményeként akkora áramot hajt T2-n keresztül a mérendő tranzisztor bázisába, amekkora fenntartja az állandó értékű kollektoráramot. Hogy megértsük ezt az önszabályzó kört, nézzük meg, mi történik, ha a mérendő tranzisztor kollektorárama megemelkedik valamilyen oknál fogva. Ebben az esetben az Rc kollektor ellenálláson nagyobb feszültség fog esni, ami csökkenti T1 emitter feszültségét, így T1 bázis-emitter (BE) feszültsége is csökken, hisz a bázison fix referencia feszültség mérhető. Kisebb BE feszültség hatására kisebb lesz T1 kollektorárama, és T2-n keresztül a mérendő tranzisztor bázisárama is. Kisebb bázisáram hatására pedig kisebb lesz a kollektoráram is, azaz a megemelkedett kollektoráramot azonnal visszaszabályozta a kör.

 

A teljes kapcsolási rajzon azért van több kollektorellenállás is feltüntetve kapcsolókkal, hogy a méréshatárokat, azaz a fix értékű kollektoráramokat könnyedén lehessen változtatni. Az eredeti kapcsolásban 7 méréshatár volt feltüntetve, én az egyszerűség kedvéért ebből csak hármat tartottam meg (100mA, 500mA, 1A) ami tulajdonképp az igényeimet jelenleg kielégíti. Természetesen lehet kisebb és nagyobb kollektorárammal is mérni, ehhez azonban az ellenállások értékeit kell megváltoztatni, vagy ki kell bővíteni a méréshatárokat több kollektorellenállás (és kapcsoló) beiktatásával. A kapcsolás két részre különíthető el: NPN és PNP-mérés, melyek egy közös kollektorellenállás hálózatot használnak. A tápfeszültség egy háromállású, kétáramkörös kapcsolón keresztül jut az áramkörre. A kapcsoló középső állásában kikapcsolt állapotban van az áramkör, míg a két szélső állapotban NPN illetve PNP tranzisztorok mérésére van lehetőség. A LED-ek a referencia feszültség előállítása mellett indikációként is szolgálhatnak, hogy épp milyen típusú tranzisztor (NPN, PNP) mérésére alkalmas állapotban van a kapcsolás. Az áramkör két része nem zavarja egymást, ugyanis amikor az egyik részt használjuk, akkor a másik nem kap semmilyen vezérlő feszültséget. A C1 és C2 kondenzátorok az esetleges rádiófrekvenciás zavarokat és gerjedést hivatottak kiküszöbölni. Értékük nem kritikus, 1-2nF körül tökéletesen megfelel erre a célra.

Szerk.: A C1 és C2 kondezátorok értékét célszerű lehet megnövelni, akár 100nF-os értékig is, mert az áramkörben használt tranzisztorok bétájától függően instabillá, gerjedékennyé válhat az eszköz!

A rajzon szereplő kollektorellenállások minimum 2W-osak legyenek, a legkisebb (2Ω-os) pedig 5W-os. A középső ellenállás két másik párhuzamosításával állítható elő (10 ohm és 3,3 ohm).

(Nagyobb változat megtekintéséhez kattints a képre!)


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem