Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » WILL-I - Robot, AVR mikrovezérlővel
WILL-I - Robot, AVR mikrovezérlővel
Szerző: Fizikus, idő: Dec 1, 2009, Olvasva: 61071, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 12

Robot alváz (mechanika)

Legelőször is szükségünk lesz egy stabil alvázra, amire majd fel tudjuk erősíteni az alább felsorolt főbb részeket: 

  • 2 db áramforrás (egy 9V-os és egy 6V-os (4db 1.5V-os elem)
  • differenciális meghajtás (2db áttételes motor)
  • L293D vagy SN754410 IC-n alapuló motorvezérlő panel,
  • Atmel ATMega8 mikrovezérlőn alapuló vezérlőpanel
  • szenzorok/érzékelők

Az alábbi ábra egy egyszerű robot blokkvázlatát mutatja.

 

A központi elem a vezérlőpanel, amely a mikrokontrollert is tartalmazza. A robotunk hely- és irányváltoztatását legegyszerűbben 2, áttételes DC motor alkalmazásával tudjuk elérni (motorok és a kerekek régi/hibás játékautókból zsákmanyolhatók).

A mikrovezérlő és a motorvezerlő IC kis áramigényű, meghajtásukhoz szabályozott stabil 5V-os tápfeszültség kell. A motorok áramigénye viszont nagy, meghajtásukhoz nem kell szabályozott stabil 5V. Ezért célszerű feladatonként szétválasztani a tápellátást és két áramrorrást használni, egyet külön a motoroknak (6V), és egy 5V-os feszültségszabályozóval ellátott külön elem az elektronikának (9V). Továbbá célszerű a két áramforrásra rakni egy-egy kapcsolót is, hogy ne kelljen mindíg az elemek csatlakozóit a panelekről lehúzni, ha ki akarunk valamit kapcsolni. 

A legvégső alkatrészek amikre szükségünk lesz, az érzékelők/szenzorok, amelyekkel a robot a külvilágot érzékeli.  

Az alábbi ábra egy lehetséges robotelrendezést mutat:

 

A jobb helykihasználás miatt érdemes alulra szerelni a két áttételes motort. A robot végére kell egy bolygókerék. Felülre a fő vezérlőpanelt, plusz az elemeket kell felerősíteni és már kész is a robot. Érzékelőnek két mikrokapcsolót fogok használni. Ütközés esetén az elektronika eldönti a haladási irányt és vezérli a 2 motort. A kormányzás a két hajtott kerék sebességének, és a forgási irányának változtatásával történik. Hátul a bolygókerék szabadon fordulhat bármerre, biztosítva az irányváltoztatást.

Az alváz kialakitását mindenkire rábízom, mert ez nagymértékben függ a rendelkezésre álló alapanyagoktól. Használhatunk farost lemezt, plasztik lapot, fém építőjátékot, de akar műanyag szendvicsesdobozt is.

 

Az áttételes motorok és kerekek régi/hibás játékautókból zsákmányolhatók

 

Az alváz elrendezése nagyon sokféle lehet

Az általam épített robot egy kicsit különbözik a fenti vázlattól, mert VILL-I egy lánctalpas robot, stabilan megáll a két széles lánctalpán, nem kell rá bolygókerék.

Az alváz elkészítéséhez a Tamiya cég lánctalpát és áttételes ikermotorját használtam.

 

Egy üres mosószeres flakonból készítettem el a a robot borítását, erre erősítettem fel a karokat a mikrokapcsolókkal és egy kis mikroszervót, ami majd a Sharp IR GP2D120 infravörös távolságérzékelőt mozgatja. A robot hátuljára került a 6V-os tápegység, az alváz aljára pedig a 9V-os elem (a képen nem látszik).

 

WILL-I (Vili)

A szervó és az infravörös távolságérzékelő szenzor a robot megépítéséhez nem szükséges. Egy későbbi, most még csak a tervezés fázisában lévő, továbbfejlesztett verzióhoz akarom majd használni ezeket.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 12
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem