Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Fénycsövek
Fénycsövek
Szerző: vicsys, idő: Jún 22, 2008, Olvasva: 45093, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   6 / 14

Fénycsőkapcsolások

 Minden fénycsőhöz csak a hozzá tervezett fojtótekercs használható, mert az előtéteket a fénycső üzemi tulajdonságainak megfelelően méretezik, és azoknak meg kell felelniük a fénycsőgyártók minimális követelményeinek. Ellenkező esetben a fényáramot és az élettartamot semmi nem garantálja.

A kisülés megindulása után az áram minden határon túl nőne. Ha nem korlátoznánk valamilyen módon az áram növekedését, a fényforrás pillanatokon belül tönkretenné saját magát.
 
Az áramkorlátozás legleterjedtebb módja a fojtótekercs rendszerű előtétek alkalmazása (ezeket szokták induktív vagy mágneses előtéteknek is nevezni). Ezek az előtétek olyan vasmagos tekercsek, amelyek impedanciáját úgy állítják be, hogy a megfelelő lámpával összekapcsolva a lámpán a névleges áram folyjon keresztül. Ezt a névleges áramértéket minden előtéten feltüntetik. Megtalálható az előtéteken azoknak a lámpáknak a típus szerinti felsorolása is, amelyek az adott előtéttel működtethetők.
 
 
 
A legfontosabb adat, az áramérték mellett az előtéteken további műszaki adatokat is feltüntetnek. Ezek közül az úgynevezett tw értéket érdemes megemlíteni, amely az előtét hőállóságára utal. A jelölést követő számérték azt a °C-ban megadott hőmérsékletet adja meg, amelyen az előtét tartósan működtethető. Meghatározása annak a feltételezésével történik, hogy ilyen hőmérséklet mellett az előtét szigetelő anyagainak termikus öregedése olyan lassú legyen, hogy az előtét várható élettartama érje el a 10 évet. A tw érték ellenőrzése rövidített, általában 30 napos élettartam-vizsgálattal történik. Az ettől eltérő élettartam-vizsgálatot külön jelölik, pl. a D6 jelölés 60 napos élettartam-vizsgálatot jelent, ahol a D betűt követő szám a vizsgálat hossza dekádokban, azaz 10 napos időközökben megadva.
 
A nagyobb tw érték egyértelműen jobb minőséget, tartósabb szigetelőanyagok alkalmazását jelenti. A lámpatest előtétjét soha ne cseréljük az eredetinél rosszabb minőségű típusra. A mai korszerű előtétek tw értéke általában 130, a gyengébb minőségűeké 105°C.
 
Az elmondottak azonban nem jelentik azt, hogy egy 105°C -os előtétet érdemes nagyobb hőállóságúra cserélni. A lámpatestek konstrukciója biztosítja ugyanis azt, hogy az előtét melegedése ne haladja meg a megengedettet, így a legalább 10 éves élettartammal minden esetben számolni lehet.
 
Az előtétek másik fontos műszaki adata az előtét által felvett teljesítmény, ami veszteségként jelentkezik, mert a fényforrás fogyasztásához hozzáadódik az előtét fogyasztása is. Az előtét veszteségét a gyártók ritkán tüntetik fel az adattáblán, a katalógusadatok között sem mindig szerepel. Újabban elterjedőben van egy olyan osztályozási rendszer, amely az előtét-lámpa áramkör által felvett teljesítmény mérésén alapul. Az előtéteket eszerint A, B, C és D osztályokba sorolják, a legkisebb veszteségű előtétek az A osztályúak, energetikailag a legkedvezőtlenebbek a D osztályúak. Az A és B osztályokat tovább bontják A1, A2, A3, B1, B2, B3 alosztályokra. Fojtótekercs rendszerű előtéttel legfeljebb a B kategória érhető el, az A osztályt csak elektronikus elemekkel lehet megvalósítani. Az ismertetett osztályozási rendszer az EEI osztályozás.
 
Nézzük meg a legáltalánosabban használt 36 W-s fénycső példáján, hogy a különböző osztályok mekkora tényleges fogyasztást jelentenek:
 
A1: 38 - 19 W között szabályozható
A2: legfeljebb 36 W
A3: legfeljebb 38 W
B1: legfeljebb 41 W
B2: legfeljebb 43 W
C: legfeljebb 45 W
D: 45 W felett
 
 
(Felmerülhet a kérdés, hogy az A2 osztálynál hogyan lehet a 36 W-s fénycső teljesítményfelvétele előtéttel együtt is kevesebb, mint 36W. A válasz az, hogy ezek a kapcsolások elektronikus előtétekkel működnek, és ilyen előtétekkel a fénycső által kisugárzott fényáram megnő. Ahhoz, hogy az elektronikus előtéttel működő cső ugyanannyi fényt adjon, mint az induktív előtéttel működő, kisebb teljesítmény is elég. Így a fénycső teljesítménye valójában nem 36 W, hanem annál valamivel kevesebb.)
 
Az induktív, fojtótekercs rendszerű előtétekkel sorbakapcsolt lámpák áramköreiben az induktív jellegű terhelés hatására a hálózati feszültség és a lámpaáram között fáziseltolódás lép fel. Ennek hatására a kapcsolás által felvett áram a fázistényezővel (cos fi ) fordított arányban megnő. Ez a fölöslegesen nagy áram a hálózatot terheli, és megnöveli a vezetékeken fellépő feszültségesést. A teljesítménytényező javítására központi fázisjavítást vagy a lámpaáramkörrel párhuzamosan kapcsolt egyedi fázisjavító kondenzátort szoktak alkalmazni.
 
A fázisjavítás másik módja a két áramkörös lámpatestekben alkalmazott duókapcsolás.

A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   6 / 14
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem