Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Savas akkumulátor
 
Témaindító: Gyupi, idő: Márc 13, 2006
Lapozás: OK   5 / 65
(#) Remci válasza BEMcorp hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Hali! Én is akartam töltőt csinálni zselés aksihoz de még nem volt rá időm. Rajzot találtam 2-t is, nézd meg neked jó lessz-e?
(#) Dudus válasza Sebi hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Sebi

Én úgy tudtam, hogy áram és thermal megfutásra is van benne védelem és ennél egyszerűbb nincs.
(#) Remci válasza Remci hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Bocsi a rajzokat úgylátom most fogom küldeni
(#) Remci válasza Remci hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Ma semmi sem sikerül It a második töltő rajza
(#) Sebi válasza Dudus hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
Csak termikus védelme van, kb 125foknál kapcsolja le a kimenetet.Ha jól hűtöd, 200mA-t is képes átengedni, pláne ha csak 2,5V esik rajta.
(Egyik cimbora ezt kihasználva épített fogtech.feleségének egy "forrókést": 7805 kimenete rövidre zárva, betáp 9V, TO220 lukába csavarral a kés. Ragyogóan tartja a 125fokot évek óta.)
(#) Dudus válasza Remci hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 
A labc.gif-en lévőn nincs áramkorlát ez sok lesz az említett akkumulátornak.

A labc2.gif egy szép megoldás áramkorláttal. Be lehet állítani korrektre. Az R1 0.1Ohm-os ellenállás változtatásával lehet az áramot változtatni, vagy az R2/R3 feszültségosztó állítgatásával.
(#) Dudus válasza Sebi hozzászólására (») Okt 24, 2006 /
 


Köszönöm az infót, azt hittem van áramkorlát is
(#) BEMcorp válasza Sebi hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
Nyugi, a kis 100mA-ossal semmi gond, kis ceruzaakksikhoz csináltam már abból töltőt, igaz hogy ráfogattam kis TO92-es tokot egy jelentősen túlméretezett hűtőbordára, de működik.
Erről a tranzisztoros megopldásról nem tudnál egy képet felrakni, csak hogy nehogy vmit félreértsek?
Ja, egyébként a töltési végfeszre 14,4 - 15V-ot ír a kis táblázatja (szakaszos üzemnél).

DSC01681.jpg
    
(#) Braf válasza BEMcorp hozzászólására (») Okt 26, 2006 /
 
hali
en egy egyszerubb akkutoltot szerettem volna epiteni ami inkabb nem is akkutolto hanem egy szimpla áramgenerátor ámde nem megy mellékelem a kapcs rajzot hogyha van benne hiba akkor elmondaná nekem valaki(ha nincs ujraepitem) egyszeruen nem megy tehat ha áramerosség mérésre kapcsolom ha multimétert akkor kereken 0mA folyik át rajta ha a feszulséget mérem akkor az is a 0 hoz áll közel

akkutolto.JPG
    
(#) Krisz03 válasza Remci hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Hali!
Ezt a töltőt használhatom zselés ólom akksihoz (pl amik riasztóban vagy szünetmentesben vannak), és savas ólom akksihoz (kocsi [bár annak nagyobb áram kellene], motor) is?
Krisz
(#) mex válasza Braf hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
A kimeneti védődiódát helyesen kötötted be?
(#) erobi82 válasza Braf hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Én általában úgy járok akkutöltő javítás/építésnél hogy elküldöm a biztit a műszerbe
Esetleg ezt is megnézheted, mert ennek a kapcs.nak mennie kell
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Nekem tudna valaki adni egy igen vagy egy nem választ?
(#) mex válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Igen. Azzal a feltétellel,hogy az akkun levő feszültséget figyeled,a megfelelő érték elérése esetén neked kell lekapcsolni.
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
A zselés és a savas ólomakkumulátorok töltése között generális különbség nincs, csak annyi, hogy a zselésnél megadnak egy maximális töltőáramot, amit nem illik túllépni.

Tehát ha az áram nem haladja meg a megadottat akkor a válasz : Igen

Ha meghaladja az R1-es ellenállás változtatásával tudod az áramkorlátot módosítani.
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Köszi mex és Dudus!
Persze, a feszültségre és áramra odafigyelek majd.
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Még annyit, hogy régebben kényszerből töltöttem zseléset nagyáramú (30A!) es töltővel és félelmemben raktam rá hőmérőt meg naplóztattam PC-vel a töltőáramot. Az a helyzet, hogy ha korrekt a feszültséggenerátor beállítása ( IU vagy IUU karakterisztikájú töltő), akkor már néhány perc után meredeken esni kezd a töltőáram és alámegy a megadott maximumnak, de én is jobbnak láttam egy normális kisáramú töltőt építeni.
(#) Krisz03 hozzászólása Dec 28, 2006 /
 
Hali!
Megépítettem ezt az akksitöltőt egy "dugdosós" próbapanelen, de szerintem nem úgy kellene működnie, mint ahogy most teszi. Ha rárakom a tápfeszt (most még sajna csak 16V), akkor a kimeneten akksi nélkül egyből megjelenik kb 10.5V, ha megnyomom a gombot, akkor felugrik kb 13V-ra, de hiába rakok rá akksit (11.4V van benne), még egy kicsit sem tölti.
LM350-et nem kaptam, helyette LM317-et raktam (tudom, csak 1.5A-t bír, de az is elég lenne).
Mit ronthattam el?
Krisz
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Már találtam egy hibát: R4-R7 közül kimaradt a vezeték (szokatlan nekem még ez a fajta próbapanel )
Most már megy a töltés, de egyből elindul, ahogy tápfeszt adok rá; a nyomógomb megnyomására nem reagál semmit sem... Talán már rossz az IC?
Ja, és ha csak az akksi van rajta, és nincs "bedugva a konnektorba" a töltő, akkor folyik visszafelé kb 40-50mA.
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
A kicsit sem töltit miből gondolod?

Nézd meg a feszültségosztót, ami a kimeneti feszültséget állítja:

R2,R4,R5,R6.

Töltéskor 14,4V-tal kellene mennie a műveleti erősítő kimenete közel tápfeszültségen van, ha feltöltött ( Itöltő<150mA) akkor 13,8V-ra kellene visszaesnie, ekkor a LED világít a műveleti erősítő kimenete kb testen van..

Kell neki legalább 18V-os bemenő egyenfeszültség.
>
(#) Krisz03 válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Váá, mondom én, hogy szokatlan még ez a fajta panel...
R3-at véletlen a LED másik felére, az LM kimenetére raktam közvetlen.
Ha rárakom a töltőre csak az akksit (11.4V), akkor világít a LED. Bedugom konnektorba a töltő trafóját (van rajta graetz), akkor elindul a töltés, LED ugyancsak folyamatosan világít. Nyomógombra semmit nem reagál.
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Azóta már haladtam, olvass tovább.
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Nem jelent semmit, de ha zavar, akkor az LM kimenetére tegyél egy diódát , ami bír 3A-t. A feszültségosztó elé tedd közvetlenül az LM-re!!!
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Látom, hogy haladtál

Szerintem mérj is ne csak próbálgass, úgy hamarabb meglesz a hiba....
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Pontosan hogy is mérjek? Ugye úgy, hogy azokon az ellenállásokon mekkora fesz esik?
Na és az mitől van, hogy a nyomógombra semmit sem reagál? És hogy töltés közben is világít a LED, ami azt jelezné, hogy kész a töltés?
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ha minden jó a LED, akkor világít ha a töltőáram 150mA-alá esik. Köss rá műterhelést és nézd meg világít-e 1A-es terhelés mellett is.
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ez még 3-400mA-nél is világít.
R2: 12.3V
R4: 0.08V
R5: 1.15V
R6: 10.79V
Jól mértem úgy, hogy az ellenállásokon eső feszt mértem (két lába között)?
A tápfesz még sajna csak 16V, de "dolgozok" rajta, hogy több legyen...
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Sajna nem sikerült megfelelő értékű terhelőellenállást találnom, így csak 700mA-nél próbáltam, még ott is világít...
(#) Dudus válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Ha a leírást végigböngészed egyértelműen 18V-tól nagyobb feszültséget igényel. az LM-et áthidaló ellenállást ki lehet váltani egy diódával és akkor megszűnik a visszáramod.

Nézd át amit csináltál ellenőrizd az értékeket, mennie kell annak......

A mérést nem azért írtam, hogy nekem megírd, hanem, hogy ellenőrizd a kapcsolást. Abból ugyanis kiderül mi nem korrekt....
(#) Krisz03 válasza Dudus hozzászólására (») Dec 28, 2006 /
 
Rendben. Inkább megvárom fatert, ő jobban ért hozzá, átnézi ő is. Addig esetleg még cserélek LM301-et, hátha megzakkant már.
Következő: »»   5 / 65
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem