Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp autóba Hi-Fi-hez
Lapozás: OK   87 / 148
(#) Skyline válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Köszi!
Jónak tűnik a kapcsolás,az angol nem az erősségem de kibogarászom valahogy a lényeget
Hogy érted hogy áramváltó tekercsekkel kiegészítve?
Erősítőhöz használod?
Üdv!!
(#) Skyline válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
A linkelt kapcsolás az általad említett áramváltó tekercs néklül is működőképes?
(#) punkkazy válasza Skyline hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
A szekunder oldalon az egyenirányító diódák és a LOW ESR pufferkondik közé, a pozitív és a negatív tápágba, sorosan kell betenni kb. 100uH-s tekercset, amihez kiváló a számítógép tápegységben levő gyűrűmagok. Ez az áramváltó tekercs.

Egy VF6-ot hajt meg a tápegység. Kb. 100W-ig volt terhelhető azt hiszem, csak egy nagy baja van, hogy ha változik a primer fesz, akkor a szekunder is, és a nyugalmi áramát az erősítőnek így nem lehetett beállítani rendesen.
(#) Skyline válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
És mi célt szolgálnak ezek az áramváltó tekercsek?
Igen azon én is gondolkodtam ha változik a primer fesz akkor a szekunder fesz is változik,de akkor 14,4v ra tervezem az áramkört.
Én TDA vagy LM IC-t szeretnék hajtani vele
Köszi a linket,átnéztem korrekt kis kapcsolás
(#) punkkazy válasza Skyline hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Hát az a helyzet, hogy nem igazán értem én sem, hogy pontosan mi a feladata ezeknek a tekercseknek, de ha jól tudom, akkor abban segítenek, hogy a tápegység kimenete stabil legyen.

Ha 14.4V-ra méretezed, akkor ha nem jár a motor, illetve ha esetleg kis fordulaton jár a moci, akkor leeseik a fesz, leesik a nyugalmi áram (nálam a VF6-nál igen, TDA-knal sztem nem fog!) és torzítani fog. ha visszaolvasol ebben a témában, akkor vannak kiegészítő kapcsolások hozzá, amivel stabillá tehető a kimeneti feszültség.
(#) Skyline válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ha így működik rendesen akkor én is beleteszem majd a tekercseket
Igen 14,4 re méretezném az áramkört,azért döntöttem a TDA-nál mert viszonylag egyszerű és ha lemegy a tápfesz akkor max csökken a teljesítmény.
Még egyszer köszi a linket
Üdv!
(#) hinar83 hozzászólása Júl 23, 2011 /
 
Sziasztok.
Van egy kenwood autóerősítőm, 2x75w teljesítményű, régi darab.
A táp és a végfok is tranzisztoros.
A kapcsoló tranyók főttek meg valami oknál fogva 6db tranyóból 4megadta magát oly mód hogy a bázisára kijututt a tápfesz. Helyettesítettem ideiglenesen kissebb áramú tranyókkal hogy kipróbáljam beindul-e, és működik.
Az volna a kérdésem hogy helyettesíthető e a 6db tranyó mondjuk 2db nagyáramú fettel, mondjuk irf3205-el mivel a tranyók közel 3000ftba kerülnek.
A trafó menetszámát nemtudom mert e magos trafó van haszználva.
A táp 2x32kHz-en ketyeg.
Mellékeltem a képet.
Várom az ötleteket.

kenwood.jpg
    
(#) emmzolee válasza hinar83 hozzászólására (») Júl 24, 2011 /
 
Így nem ajánlatos ki cserélni fetre, mert ugyan van benne egy tranyó ami ki nyitná a fetet, de a fetet le is kell zárni. Tehát kéne még egy tranyó, ami le zárja, hogy nehogy nyitva maradjon.

Mondjuk régebben voltak olyan erősítők, amiben a TL494 után semmi nem volt, és működött. A TL494 is szimpla tranyós kimenettel van meg oldva.
Nem nagy cucc át alakítani a környezetet. Itt egy kép:
Bővebben: Link
(#) hinar83 válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Hello
Valami ilyesmi megoldáson gondolkodtam.

ccc.jpg
    
(#) hugi00 válasza hinar83 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Mi a tranyo tipusa ?
Hatha helyetesito jo lesz oda.

Van nalam is, jopar regi kenwood erosito )
KAC PS150
KAC 1020
KAC 920
KAC 820
(#) karaszbandi válasza punkkazy hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Hát, ha csak egyszerűen sorosan vannak bent a tekercsek, akkor az nem áramváltó, hanem fojtó!
Az áramváltó az trafó, mivel két tekercse kell, hogy legyen és az áttétele arányában játszik az áramokkal. De akkor ott a másik tekercsnek valami szabályzóra kéne mennie. Itt ha jól értem ilyen nincs. Tehát csal fojtó, ami csökkenti a kapcsolóüzemből keletkező zajokat. Vagyis szűr.
(#) hinar83 válasza hugi00 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Ja tényleg az lemaradt a rajzról.
C4064 a tipusa, és 6db van benne.
Ezek a kac szériák (amik nálad is fellelhetőek) mind Tranyóval kapcsolgat?
(#) hinar83 válasza hugi00 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Sikerült beröffentenem 2db irf3205 és 2db bc556 kombinációval a mellékelt rajz alapján, csak nemtudom mennyire lesz tartós.

ccc.jpg
    
(#) hugi00 válasza hinar83 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Igen.

2SC4064 helyere ezeket rakhatod. Neked melyik van ? - kepet linkelj.
(#) pinyó39 válasza hinar83 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
A gyári gépek kb. fele ezt a topológiát használja.
(#) hinar83 válasza hugi00 hozzászólására (») Júl 26, 2011 /
 
Hello a tipusa kac-821,képet nem tudok küldeni mert telorol irok, de a gugliban találsz.
(#) jdani hozzászólása Júl 30, 2011 /
 
Hali. A háziorvosom ideküldött az erősítőm betegségével. Állítólag táphiba. Bekapcsoláskor a hangszóró membránja csak kileng 1x, majd abbamarad. Majd újra és stb.. Mintha az egész erősítő csak ki-be kapcsolgatna.

Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link
(#) nagy_david1 válasza jdani hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
A tápfeszültség is ingadozik? Mérted? Ki kéne próbáld a végfokot is külön tápról.
(#) jdani válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Utolsó képen, a bal felső sarokban a két tranyó hűtőzászlói közötti feszültséget mértem, ami jócskán ingadozott. 33V 12V 5V
(#) nagy_david1 válasza jdani hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Azért én kipróbálnám valami más tápról a végfokot megtáplálni. Hanem keresgélj először is a kapcsoló FET-eknél. Nézd meg egészségesek-e esetleg szkóppal a Gate-et. Akkor is nagyon ingadozik a feszültség ha nincs hangszóró rákötve? Ha nincs kéznél valami szimmetrikus tápod amivel direktbe megtáplálhatnád akkor vedd ki a végfok tranzisztorokat és nézd meg azokat is.

u.i: Persze megint lehet ha kondi játszik veled mint az előbb
(#) jdani válasza nagy_david1 hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Ha ncisn rajta hangszóró, akkor a fezszültség ott van felugrik 19Vra, majd fokozatosan lecsökken olyan 5Vra, aztán újra, kb 18V, majd megint csökken, és megint felugrik. KB 10másodperc alatt. Anynira én azért nem értek hozzá, nem tudom hogy hova kellene kötnöm a + - a nyákon. Szkópom nincsen. Tranyókra majd holnap rámérek. Na de itt több a kondi, és mind új, egyik se púpos
(#) nagy_david1 válasza jdani hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
A kapcsolóüzemért felelős IC típusa? Meg kéne nézni a visszacsatolás lábán a feszültséget. Mérj feszültségeket itt a testhez képest. Mellesleg milyen tápról akarod működésre bírni? Nem kerül egy szimmetrikus táp?
(#) emmzolee válasza jdani hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Szerintem az egyik vég tranyó le égett és az miatt kikerül egy nagyon rövid pillanatra a tápfesz a hangszóró kimenetre, ami miatt a védelem azonnal le kapcsolja. Próbáld ki úgy, hogy ki forrasztod a végtranyókat, és úgy bekapcsolod.
Ha úgy ok, akkor meg is vagy.
(#) jdani válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 30, 2011 /
 
Holnap fiúk, honlap
(#) jdani válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Kivettem a végtranyókat, a hangszóró be e mozdul. Eddig az áramfelvétel valamikor 9A valmikor pár mA, tehát zárlat. Most az áramfelvétel egy pillanatra felugrik olyan 2A, aztán lemegy 300mA, és marad annyin. Az IC típusa KIA494AP, bár szerintem már nem szükséges tudni
(#) jdani válasza emmzolee hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
2Sc3856Ez mérések szerint jó. B-C 560R körül. B-E 560R körül. C-E szakadás. A Nyákra az van írva, hogy a másik tranyónak A1492nek kell lenni, de A1695 volt benne. A 2SA1695 B-C között 119R, B-E között 513R. C-E között nem szakadás van, hanem 514R, de ha a C a katód, és E az anód. Fordítva szakadás. Ez hibás lenne? Az A1492, adták az erősítőhöz, mert kicserélték ezt a tranyót az A1695re, de így se működött nekik, hát ideadták hogy kezdjek vele valamit. Szóval az A1695öt kimértem, a 2SA1492. Mérések szerint ez is jó. B-C olyan 500R, B-E is 500R körüli, C-E , E-C szakadás.
(#) reloop válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Szia! "A 2SA1695 B-C között 119R, B-E között 513R. C-E között nem szakadás van, hanem 514R" > ez rossz tranzisztor. A 2SA1492 -vel nem működött?
(#) emmzolee válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Hello

Akkor mérd meg most a tápfeszt, ezeken a pontokon.

Bővebben: Link

Ha rendben, akkor a tranyót kell kicserélni, és minden ok.

A 2SC3856 tranyónak a 2SA1492 komplementer párja.

Ilyet sajna el szoktak követni a gyárban. Találkoztam ilyesmivel én is sokszor.
Hát bizony a 2SA1695 tranyó, amit bele tettek, az volt a gyengébb. 30W-al. Ezért sz..r-hatott be.
Van lehetőséged szerezni 2SA1492 tranyókat?
Ha nincs, akkor jó bele a 2SC3519 - 2SA1386 páros is, de jó bele a BD249C - BD250C is, vagy a TIP36C, stb.

Persze a legjobb lenne az eredeti bele.
(#) jdani válasza reloop hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Az A1492 mérés szerint jó, viszont azzal se működik.

emmzolee:
GND és + van amikor 38V, de van a mikor csak 12V, és ingadozik, ugrál, közbe a tranyó is melegszik.
+ és - között.... Nem tudom, nemrétek hozzá milyen értéknek kell lenni, de hogy csak hihető legyen, beszéljen a kép. (Jó helyre van csatlakoztatva a mérő)

Egész vétetlenül van egy tiszta új BD250, mert múltkor elnéztem a típust rendeléskor, és ilyet rendeltem.

DSC07525.JPG
    
(#) reloop válasza jdani hozzászólására (») Júl 31, 2011 /
 
Leragadtam itt. Végtranyók nélkül van stabil tápfesz, vagy akkor is pulzál?
Következő: »»   87 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem