Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK gyártás- maratás nélkül
Lapozás: OK   3 / 4
(#) scooby_ hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Erre a grafitos cuccra az ac áramkőr nem jó?
(#) e-sporadic válasza kobold hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
A tervezőprogramban egységnyi lukak vannak, 5,5 mm távolságban, de nagyon zavaros ez az egész.
Nem jövök rá sehogy se a sávméretekre.

(#) AMD válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Én ezt használom. Nekem bejött. Be birod állítani a rácsméretet, vonalzóval méregethetsz (akkora lesz a kinyomtatott papíron), ráadásul magyar.
(#) lgyk válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Hi!

Szerintem ne foglalkozz ezzel a módszerrel, ugyanis ez a legveszélyesebb maratási technika. A folyamat során klórgáz szabadul fel (nem is kis mennyiségben), ami erősen mérgező (tüdővizenyő, oxidatív roncsoló hatás).

Ha mégis ezzel a módszerrel akarsz dolgozni (bár ez erősen ellenjavalt), akkor az áramot mindenképpen korlátozd, akár egy potméterrel, akár valami komolyabb áramgenerátorral. A 30 VDC egy kicsit sok, a klór leválásához pár V kell, a többi az oldatot fűti. Mindenképpen jól szellőző helyen dolgozz, lehetőleg ne legyen senki közvetlen közelben! Az elektrolízishez használhatsz sósavat is, konyhasót is, az utóbbi könnyebben kezelhető és olcsóbb. Egy kevés sósavat rakhatsz a só mellé, gyorsítja a réz oldódását.

AC áramkör nem jó, klórdurranógáz keletkezik, ami fény hatására robban!

Klórmérgezésre híg (néhány %-os) ammóniaoldatot kell szagoltatni és etil-alkohol gőzt kell belélegeztetni felváltva.
(#) AMD válasza lgyk hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Hogy érted azt hogy klórdurranógáz keletkezik?
(#) lgyk válasza e-sporadic hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
View, options, ott beállítod a rácsméretet (grid, "show grid" pipa be). Ez alapján meg tudod határozni a sávok méretét. Ha az egész PCB mérete érdekel, akkor a legegyszerűbb kinyomtatni és vonalzó.

Vagy jobb klikk a vezetősávra, rectangle properties, és ott látod a pontos méreteket.
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Klór és hidrogén keveréke. Hasonlóan robbanó tulajdonságú, mint a normál durranógáz (H2 és O2 elegye), de kisebb hullámhosszú fényre (kék, UV) beindul a gyökös láncreakció és felrobbanhat az egész (különösen zárt elektrolizáló térben van meg a veszélye).
(#) AMD válasza lgyk hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Tehát amikor vízbontóba víz mellé sósavat öntöttem úgy használtam akkor ki voltam téve a robbanásveszélynek? Jó így utólag tudni.
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Ez függ a használt elektródoktól és a sósav koncentrációjától is. A legtöbb elektródon leválik az oxigén és a klór is. Inert elektródnál (grafit) és telített oldatnál inkább a klór válik le. Híg oldatnál annyira nem jelentős a klór keletkezése. Vízbontáshoz jobb szulfátot, nitrátot használni.

Ha érezhető volt a klór szaga a reakció során (hypora emlékeztető szag), akkor elképzelhető, hogy pl. napfényre berobban. Természetesen ez csak akkor lehetséges, ha a fejlődő klór és hidrogén egy térben van (pl. AC áram esetén).
(#) AMD válasza lgyk hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Sósavat egy rossz aksiból öntöttem bele (nem lehetett valami tömény). Elektróda alumínium lemez volt. Nem szagoltam meg mert egy cső jön ki belőle aminek a vébébe be van ragasztva egy inekciós tű és ott gújtottam meg a hidrogént (kis lángon égett a tű meg izzott). A tartály barna színű átlátszó műanyagból van. Este volt bekapcsolva egy kb. 60 wattos izzónál. Ja és egyenáramot használtam.
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Az akkumulátorsav (ólomakku) kénsav, abból nem fejlődik klór.
(#) AMD válasza lgyk hozzászólására (») Feb 2, 2008 /
 
Ja igen. Hígított kénsav.
(#) AMD hozzászólása Feb 2, 2008 /
 
Szerzek egy ősrégi nyáklapot. Leoperálom róla az alkatrészeket majd jól megcsiszolom. Csinálok rá grafitréteget majd rézgálicos oldatba beleteszem és rákötöm a táp negatív pontjára. Belemártok egy rézdarabot és rákötöm a táp pozitív pontjára. Anyáklapon szép rézbevonat lesz és lehet készíteni a műnyomót. Van itt valami bökkenő?
(#) scooby_ hozzászólása Feb 12, 2008 /
 
Ha esetleg valakinek olyan jó ötlete van mint ez a grafitos,de nem ilyen veszélyes,az írja le PLS!

Köszi szépen!

Igyk-nak meg köszi az életmentő szövegét!

Kevesebb smile és ! is elég! Moderator
(#) lgyk válasza AMD hozzászólására (») Feb 13, 2008 /
 
Van. A grafitrétegnek nagy az ellenállása, tehát a felületi áramsűrűség rohamosan csökken a csatlakozási ponttól távolodva, ami egyenetlen rézréteget eredményez. Ezen kívül a réz jól tapad a grafitra, ám a grafit egyáltalán nem szeret tapadni sima műanyag felületre, tehát a vezetősávok maratás után egyszerűen leválnak. Ezen kívül az elektrolízishez nagyon tiszta és egyenletes felület lesz. Persze próbálkozni lehet, de én nem reménykednék túl bíztató eredményben...
(#) lgyk válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2008 /
 
Hát, a veszélytelenebb maratási eljárások (FeCl3, HCl-H2O2, Na2S2O8, HNO3) vannak. Maratás nélkül pedig próbanyák, próbapanel, CNC marás, légszerelés marad. Sajnos maratás nélkül elég nehéz NYÁKot gyártani...

Esetleg savas oldatban lehet raffinálni a rezet, előnye a réz visszanyerése, hátránya a bonyolultság és a nagy áramigény.
(#) bladzser2 hozzászólása Márc 11, 2008 /
 
sziasztok érdeklődni szeretnék hogy a nyáktervet sehogysem tudom megjeleníteni ezen az oldalon http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/12v-os_ventillator_szaba...z.html . Milyen program kell hozzá?
Termisztor:
- 1K NTK 1Db
Ezt hol tudom beszerezni? meg az IC-t?? Az elektros boltba nem volt, valakinek nincs fölöslegbe egy db ?
Előre is köszi! Boccs hogy ide írtam!!
(#) Szárnyas válasza bladzser2 hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
A nyáktervet a Sprint Layout nevű programmal tudod megjeleníteni, az alkatrészeket pl. itt tudod beszerezni.
(#) vicsys válasza Szárnyas hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
(#) gerry válasza kameleon hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
Én már láttam ilyet! A Discovery-n adták le a műsort, amiben nyomdai teknikával állítottak elő áramköröket. A magasnyomásos eljárással készítették az áramköröket. De akkor már szitázás. Szitázni lehetne vezető festékkel. Leszitáztatom és egy kemencében ropogósra sütöm és már kész is a nyák.

Vagy egy mégjobb!!!!!

A nyáklemez hordozójára (bakelit, üvegszál) ráprintelek egy vezető réteget , majd elektrolízissel felviszem a réz réteget rá. Királyság lenne.

(#) gerry válasza gerry hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
Hú most nagyon régi hozzászólásra regáltam
De mostanság találkoztam ilyennel. :yes:
Bocsi!
(#) cssztivi válasza tiki hozzászólására (») Márc 11, 2008 /
 
Hello.
Ezt már kitalálták.Van készen egy nyákfúrógép, és szerintem egy megfelelő marófejjel és progival képes kimarni a vezetősávok közti csíkot.
www.elektor.de/extra/bausatz-universelle-frasmaschine.83264.lynkx
pénzkérdés.
sztivi
(#) imexis hozzászólása Márc 12, 2008 /
 
Sziasztok !

Ezen az oldalon a problémának egy egészen új megközelítése van.

Egy új megközelítés, az elektronikai tinták

http://eapc.alpopc.com/index.php?flag=main_product

Nincs se előkészítés se maratás.
Közvetlenül lehet nyomtatni a nyomtatott áramkörök vezetékeit, digitális nyomtató segítségével, különféle speciális vezetőképes elektronikai tinták segítségével...

Csak azért írok az elektronikai tintákról, mert látom hogy sokakat érdekel a PCB probléma másfajta megoldása, digitális nyomtatóval...
Az említett termékek nem elérhetetlenek.
Lehetőség van arra, hogy ezek a speciális tinták Mo.-n reális feltételekkel hozzáférhetők legyenek. A cégem szivesen együttműködne a termék piacszerű felhasználóival.

Bővebb infó priviben...
(#) kobold válasza imexis hozzászólására (») Márc 12, 2008 /
 
Van apróhirdetési oldal is, kifejezetten azért, hogy ne kelljen húsz, hasonló témájú topic-ba is ugyanazt a reklámot beszúrnod...
(#) imexis hozzászólása Márc 12, 2008 /
 
Szia kobold !

Azt hiszem durván félreértettél...

Magam is pályaelhagyó fejlesztőmérnök vagyok, tudom mi az kikínlódni egy megoldást. A másik ugyanilyen fórumon (PCB nyomtató) többször írják hogy egy cég segített. (DuraBrite téma) Ezek mi voltunk. Soha nem írtunk még be, nem kértük, hogy írják ki nevünket címünket, weboldalunkat, stb...

Azóta (!) jelent meg az ellátó gyárunknak egy új terméke, ami nagy jelentőséggel bírhat a témában. Cégünknek ez perifériális profil, de gondoltam hogy a szakmai közönséget nagyon érdekelheti.

Nem akarok álszent lenni, de elsősorban (!) erre gondolva tettem a bejegyzést.
(#) horcsab válasza imexis hozzászólására (») Márc 12, 2008 /
 
Üdv!

Nagyon jónak tűnik csak sajna ez a tinta nem kifejezetten alkalmas PCB nyomtatásra ahogy sikerült kihámoznom a szegényes doksiból ami fent van.
Ez inkább fólára történő nyomtatásara alkalmas és ha üvegszálra nyomattod szerintem a forrasztás hőmérsékletét nem fogja elviselni. (az az én meglátásom) Azért egy próbát lehet hogy megérne, mert saját tervezésű géphez fóliatasztot nyomtatni kiválló.
(#) kameleon2 válasza horcsab hozzászólására (») Márc 12, 2008 /
 
Sziasztok!

Lehet, hogy hülye kérdés, de elektrolízissel nem lehet "felhízlalni a printelt fóliát?

Mert akkor talán forrasztástűrőbb lehetne - igaz veszít a rugalmasságából.

Persze a kiprintelt fóliacsíkokra egyenként csatlakozni valamilyen vezetővel az sem egyszerű feladat...

Tetszett egy "zöld " TVműsor, ahol tésztára printeltek egy nyákot. Bár az, hogy környezetkímésés és TV-jel sugárzás szerintem eleve nem lehet "zöld"

(#) pici hozzászólása Márc 16, 2008 /
 
Amikor láttam egy CNC-vel mart NYÁKot, arra ösztönzött, hogy nekiálljak egy CNC-nek lemarja és kifúrja a lyukakat is.
De most láttam ezt a videót: CNC marás
Hangos és lassú. Meg szerintem kislábkiosztású csatlakozóknál nem megoldható.
Marad a régi módszer.
Persze aki már épített CNCt sajátkezűleg, annak elismerésem
(#) Csaplar válasza pici hozzászólására (») Aug 27, 2008 /
 
Hali!

Én a következő CNC gépet nézegettem: M-350
http://www.cnc-hobby.eu/Mechaniky/Mechan%20nasa/m-350-hu.htm

A pontossága 0.03mm és elég igényesen néz ki. A hasonló termékeket idáig mind millió fölött láttam csak, ez viszont jóval olcsóbb.

Nem reklámozni akarom, csak érdekel engem is jó lenne hozzájutni... feltéve ha lenne rá pénzem :S
(#) Csaplar hozzászólása Szept 1, 2008 /
 
Találtam egy érdekes linket és videót:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Segítenétek értelmezni a dolgokat, amiket látok ???
Nem nagyon értem a CNC maró mellett, hogy milyen folyamatokat végeznék még a panelen.
Köszi
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem