Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   17 / 62
(#) ekkold válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 8, 2010 /
 
Csinálok rajzot.
(#) (Felhasználó 46585) válasza ekkold hozzászólására (») Aug 8, 2010 /
 
Nem tudom hogyan fog működni. Ettől még lehet jó, a rezgőkörös invertereknek millió változata van. Első közelítésben a tranyók mellé kell dióda. Ha FET, akkor benne van. Mintha tirisztorokkal láttam volna valami hasonlót, bár az nem önrezgő volt.
(#) deguss hozzászólása Aug 11, 2010 /
 
Kérem szépen félre tettem a trafós royert, működött ugyan, de nagy feszültségű kapcsolóelemek kellenek a hálózati feszültségről való üzemeltetéséhez.
Megépítetettem a pimi9 féle royert, szépen működik, bár eleinte megtrükkölt. Amíg ekkold tanácsára nem kötöttem át a visszacsatolás vezetékét a drainről a tekercs vége felőli csatlakozóhoz, addig egy 4MHz-es vadrezgést láttam csak. Most nagyszerűen működik!
Még tápegységhíján vagyok, de jelenleg 12V-ról már 4A-t vesz fel üresjáratban, ha beteszem a 10-es köracélt 5.6A-t, és leszabályoz a táp. Az FKP kondik hidegek, viszont az MKT 5 másodperc után 60°C-os, egy meg is döglött, nem erre való... Most 1.5µF-al is csak 160kHz-is sikerült letornázni, épp ezért most küldtem el a megrendelést 2µF-ra való 47nF-os FKP kondikra, illetve kértem ajánlatot WIMA FKP snubber-okra.
A FET-eket most kicseréltem IRFP460-anra, amíg megjönnek az IRFP260-asok, jól működik ezzel is.

Mellékelten pár kép, észrevételeket szívesen fogadok. Mostani felépítmény: asztal.jpg, és mérés1-2jpg. Miért van benne az a sok tüske vajon?
(#) FREDDI válasza deguss hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Az autóakksi az nem szabályoz le ! Aztán óvatosan told neki a köracélt. Egy söntel figyelheted az áramot is.
(#) vbodi válasza FREDDI hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Ez fontos, amit írtál, nekem is az eggyik szemem az ampermérőn volt, amikor toltam bele a nagyobb vasakat.
40A-nál mindig megálltam, ahogy melegedett és csökkent az áram, toltam tovább.
Ez a "human" visszacsatolás.
(#) spark2 válasza deguss hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Szia deguss!

Én is építgetem a saját kemencémet így augusztus közepén, ami leginkább a pimi9 féle kapcsolásra hasonlít:
http://spark2.uw.hu/ind_fmin1.html
Csak én hegesztő invertert használok DC tápként. Ez saját találmány.
Én 50 kHz-en 47 nF-os kondikat használok, alig érezhető a melegedésük.

Előbb végig akartam olvasni ezt a fórumot, de amikor láttam, hogy kerestek grafit tégelyt, gondoltam megírom a címet:

Mars Hungária Kft.
http://www.marshungaria.hu/
Budapest, VIII. ker. Hős u. 1/A alatt
a Stadionok metrómegálló közelében.
2 éve voltam náluk, akkor a legkisebb, kb 5 cm^3-is tégely került 2400 Ft-ba.
A fél életem ráment az internetezésre, de megvannak az ilyen címek.

Aluoxid tégelyt meg a Nefelejcs utca meletti utcában készítenek, 94 % aluoxid, 6 % SiC. Ott is 2 éve jártam utoljára, talán még működnek.
2 éve a mikrosütőben akartam fémet olvasztani, mert a grafit tégely jól melegszik benne, de ez az aluoxid tégely is, a 6 % SiC tartalma miatt, csak nem kaptam sehol 99,6 %-os aluoxid vattát, amivel ki szokták bélelni a mikrosütőt, hogy elszigetelje hő szempontjából a tégelyt a mikrosütő hőre érzékeny részeitől. Amúgy a homok, az üveg és így a samott is jól melegszik a mikróban. Szóval én ilyen aluoxid vattát keresek, de jó a habsamott tégla is. Abból is csak 67 %-ost tudtam szerezni, kisérletképpen megvettem, de a mikróba nem vált be, elnyeli az energiát.
(#) Collector válasza spark2 hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
Nekem a mikerontól van az aluoxid tégely. 65x190mm-es, és azt hiszem hogy kristályhúzáshoz lett kitalálva eredetileg. Egy ilyen tégely 10k. De ők bármilyen formát legyártanak, láttam náluk golyótól kezdve karimán át mindent.
(#) Műszerész hozzászólása Aug 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni, valamilyen működő kapcsolási rajzot szertenék kérni, komolyabb vasdarabokat szeretnék fehérizzásig melegíteni, ha lehetne igbt-s verzió érdekelne. ha valakit érdekel nagyobb áramú igbt az jelezze. előre is köszi. Üdv.
(#) vbodi válasza Műszerész hozzászólására (») Aug 15, 2010 /
 
A pimi9-féle kapcsolás nagyon jó, én megépítettem, 12-es köracélt hiccelésig hevítettem 35mm belső átmérőjű vízzel hűtött rézcső tekercsben. Ha vissza olvasol a topicban, megtalálod.
(#) deguss válasza spark2 hozzászólására (») Aug 16, 2010 /
 
Köszönjük az infókat, időközben sikerült alumínium-oxid tégelyt szereznem a vateráról. Már csak a megfelelő teljesítményű hevítő kell hozzá

Összegezve:
A push-pull royert elvetettem, túl nagy feszültségű (>1000V-os) IGBT-k kellettek volna hozzá, a 320V-os táplálásból kiindulva. (roy_simple.png)

A mazzili (itt pimi9 féle) royert azért vetettem el, mert nagyon nagy áramot vesz fel amíg hideg a vas, és a curie pont elérésével pedig alig vesz fel áramot, így ezt az én kialakításomban 10V-ról kéne indítani és lehetne 18-20V-ig menni a tápfeszültséggel. Ezt megcsapolásos trafóval mutattam be a találkozón, de túl nagy teljesítményt nem sikerült elérni vele, még nagyobb tápfeszültség kellett volna, menet közben. Még egy érdekes észrevétel: Az oszcillátor csak úgy indul, ha a tápfeszültség hirtelen szökik fel a névleges értékre, így a lágyindítós trafóval és 50mF-dal esélyem sem volt, míg rá nem jöttem. Így beiktattam egy kapcsolót a középleágazás elé. (royer_indheat.jpg)

A következő, ami ígéretesnek hangzik, az alábbi kapcsolás. heater.jpg.
Vbodi! Te is ezzel kísérletezel?
(#) ekkold válasza deguss hozzászólására (») Aug 16, 2010 1 /
 
Ezzel a kapcsolással az a gond, hogy alaphelyzetben nem szinuszos feszültséget ad le. Soros tekercs is kell, és/vagy szórótrafót kell hozzá tekerni. De akkor már esetleg érdemes teljes hidat is csinálni. A 2153 helyett meg inkább 21531 (kisebb a holtidő). Egyébként elvileg ez az IC hagyja magát szinkronizálni - pl. ha a C3-al sorosan pártized voltnyi feszt visszacsatolsz a kimeneti körből.
Viszont terhelés nélkül megszaladhat ez a megoldás - kell valami áramkorlát, vagy túláram esetén félre kell hangolni (lehetőleg automatikusan).
(#) vbodi válasza deguss hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Én az IR2153-as kapcsolást csináltam meg IRF540-es fetekkel a gate trafóval, a félhíd egy másik kapcsolás IRFP 460-as fetekkel, MUR4100 diódákkal,160V-ra tekert primérrel 4db E65-ös ferrittel és a szekunder körben egy fojtóval. A frekit be lehet állítani a munkatekercs+kondibank rezonancia frekijére és akkor szép a színusz jel a munkatekercsen. Olyat is próbáltam, hogy akkor legyen rezonancia, amikor bedugom a munka tekercsbe a hevítendő anyagot.
Az igazi megoldás szerintem is a H-bridge lenne áramváltós vagy primérköri söntös megoldású áram korlátozással.
De egyenlőre meg sem tudtam közelíteni a pimi9-féle hihetetlen teljesíményét(85V 40A).
(#) vbodi hozzászólása Aug 23, 2010 /
 
Ma megcsináltam a pimi9-féle hevítőmet vízhűtésesre. Nincs vörösrézlemezem, sárgarézből csináltam a fetek hűtőfelületét, amit ráforrasztottam a csőre.53db MKP 100nF 630V kondi van rajta.Bővebben: Link
(#) vbodi hozzászólása Aug 23, 2010 /
 
A gaten a jel.5V/Div, 5us/Div.

Bővebben: Link
(#) vbodi hozzászólása Aug 23, 2010 /
 
Klasszul megy, az acél fehéren izzik.

Link Link LinkLink Link Link
(#) vbodi hozzászólása Aug 25, 2010 /
 
3/4" vascső hiccelésig hevítve. Most már megy segédtáp nélkül, a táp felőli diódát fordítva kötöttem be.

Link
(#) (Felhasználó 46585) válasza vbodi hozzászólására (») Aug 25, 2010 /
 
Azt nézd meg, hogy egyenletesen melegszenek e a kondik. ( már ha melegednek ) Az a baj, hogy nagyon hosszú az a két rúd, amire fel vannak forrasztva és így már nagyon egyenetlen lehet rajtuk az árameloszlás. Nem biztos, hogy ennek komolyabb hatása lenne, de ha egyenetlen a melegedés, akkor máshogy kell a kondikat bekötni.
(#) vbodi válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Aug 25, 2010 /
 
A kondik nem melegednek a hideg víz hűtésnek hála. A palackokban jég van.


hűtés
(#) vbodi hozzászólása Szept 4, 2010 /
 
Építem tovább a hevítőmet.

Link
(#) vbodi hozzászólása Szept 7, 2010 /
 
Ma meghozta a futár a 100A 60mV-os söntöt, be is szereltem. A hevítő kész van.

képkép
(#) deguss válasza vbodi hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Minden elismerésem! Igazán praktikus jelleme lett.
Az árammérést a középmegcsapolás bevezetésénél végzed, ugye?
A beépített tápegység tényleg egy inverteres hegesztő tápja?

Készülök én is egy kis csekélységgel, a hét végén képek!
(#) vbodi válasza deguss hozzászólására (») Szept 8, 2010 /
 
Az ampermérő a teljes áramkör áramfelvételét méri.
A táp egy komplett inverteres hegesztő. Ezen kívül csak egy kapcsolója és a két csatlakozója van.
Várom a hétvégét a képekkel!
(#) vbodi hozzászólása Szept 14, 2010 /
 
40mm-es acélcső hevítése.

Link
(#) (Felhasználó 46585) válasza vbodi hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Valami nem jó, mert ezen a linken nincs semmi...
(#) ekkold válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Próbáld ÍGY
deguss: ha teheted próbálj ki te is egy 6 menetes munka tekercset.
(#) ekkold válasza vbodi hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Mekkora feszültséghez tartozik az a 40A? (magyarán: mekkora teljesítmény kell ehez?)
(#) (Felhasználó 46585) válasza ekkold hozzászólására (») Szept 14, 2010 /
 
Köszi, működik!
Nagyon meggyőzőek a képek...
(#) vbodi válasza ekkold hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Szia!
Ne haragudj, de mindennap megnéztem a topicot és mindig engem írt ki utolsó hozzá szólónak, azt hittem nincs hozzá szólás. A tekercsek 10mm-es vörös réz csőböl vannak.
A 6-menetes munkatekercs belső átmérője:62mm, induktivitása:0.94uH. Üresjárati feszültség:60V, áram:10A, aszínuszfesz a munkatekercsen:400V cs-cs. Freki:44 kHz.
Hevítéskor: 40V 40A
35V 50A
32V 60A
27V 66A izzás
45V 32A izzás
(#) vbodi hozzászólása Szept 28, 2010 / 1
 
Ez a tekercs fantasztikus. Ha a résbe bedugom a25x5ös laposvasat, hiccelésig hevíti. Érdekesek lehetnek az erővonalak

. Link
(#) ekkold válasza vbodi hozzászólására (») Szept 30, 2010 /
 
Köszi az infókat! A hiccelés mit jelent? Fehérizzás, vagy már olvad is?
Az adatok alapján, ha nem csökkenne a tápfesz a terheléssel, akkor felszaladna vagy 8kW-ig (ha jól számoltam), és ha a félvezetők is kibírnák
Következő: »»   17 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem