Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   36 / 242
(#) végyé válasza greenpower hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Üdv
Egyikre sem tudom a válszt. A fóliát kaptam anno, ma keresek utánpótlást. Elvileg a szintelem UV álló anyag, majd kiderül.
Nálam kb 1 éve van fent, változást nem látok rajta.
(#) végyé válasza végyé hozzászólására (») Máj 18, 2011 /
 
Na egyik kérdésedre legalább megvan a válsz.
50 cm széles 2.5 m hosszú darabot vettem az átlátszó fóliából 750 ft körüli volt az ára.
(#) Steven84278 hozzászólása Máj 20, 2011 /
 
Helo! Nagyon érdekel a napenergia felhasználás téma. 1db notebook-ot töltenék róla, a töltője 19VDC, 3,43A.
Láttam univerzális töltőt mely tudja a 19V 20Ah-t (azt írták) de az túl sokba került.
Napelem választásnál mit érdemes figyelembe venni?
Ha veszek egy 19V xA napelemet direktbe ráköthetem a notebookra?
A választ köszi előre is.
(#) Atis57 válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 20, 2011 /
 
Szia!
direktben nem célszerű!
Ráadásul 19V-s napelem nincs is , mert itt is a 3,-6,-12,-24,-és a 40V szokásos.
Egy 12V-s napelem tipustól függően 18-23V-t ad üresjáratban , terhelve meg?
Ez a 19V akku gondolom 5db Li-ion akkcella sorbakötve. tehát feltöltve 20,5V lehet. :eek2:
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 20, 2011 /
 
Hali
Ha saját magad akarod építeni akkor olyat építesz amilyenre szükséged van. A te esetedben egy 40 céllás panelt lenne a megfelelő ami 20 V-ot ad nominális terhelés alatt. 8*15cm poli cella 1,8W ad ~ 0,5V*3.5A, ebből a 19V-hoz 38 darab kellene de ezt nem lehet szimmetrikusan elhelyezni a panelen úgyhogy vagy 36 vagy 40 darab kell.
Az én notebookomban 14.4V aksi van amit egy 18.5V-os adapter tölt, szóval a feszültségkülönbséget elintézi az aksi töltésvezérlője, szerintem simán rá lehetne kötni egy 18-20V-os üresjáratú panelt.
Vagy ha nagyon kell beiktathatsz egy 3-4A-os 19V-os stabil StepDown DC konvertert és akkor a panellal felmehetsz sokkal magasabb feszültségre is.

Másik oldalról megközelítve, csinálsz pl. egy 20 cellás 10V/7A-os panelt és egy 4A-os StepUp konverterrel felviszed stabil 19V-ra.
(#) Steven84278 hozzászólása Máj 21, 2011 /
 
szerintetek min. mekkora fesz-et adhat le enyhén felhős és borult időben 40db monokristályos 156x156 4,1Wp 0,5V 8A napelem cellából összerakott 20V telep?
(#) pudding1 válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Szerintem a feszültség meglesz 20v közelében, de az amper sehol se lesz....
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Hali
Borús időben a normális teljesítmény kb. 10-15% adják le az én paneljeim, bár attól függ mennyire borús.
A napelem akkor termel igazán ha merőlegesen süt rá a nap.
(#) Steven84278 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 21, 2011 /
 
Ha a StepUp konverteres 20 cellás ~7A-es megoldást választanám, akkor az ugyanúgy megfelelő lenne akár laptop, akár bármi más DC-ről működő áramkörnek?
(#) Barret válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Természetesen,a konverter határain belül!
Nekem autó rádió megy napelemről a műhelyben
Igaz akksi is van rajta,de simán is elviszi. bőven elég hozzá.
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 22, 2011 /
 
Nálam egy 16 cellás 8V/7A-os panel viszi a 12V-os kis kerti szivattyút. Természetesen van egy használt autóaksi és egy 13,8V-ra állított 3A-os DC Step-Up konverter. Eddig nem volt vele problémám. Az aksi azért kell mert a panel szinte soha nem adja a max. teljesítményt és aksi nélkül nem biztos hogy elvinné a szivattyút.
(#) Steven84278 hozzászólása Máj 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Szerintetek megéri 3,6A/0,5V-os napelemcellát beszerezni 300Ft-os áron úgy h. 10-ből 5-nél a szélénél kis darab hiányzik?

Várom a válaszokat. Üdv!
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Ez kb. 0,6EUR/W árban van, és gondolom B kategóriájú cellák . Az ebay-en ennyiért már készletet veszel diódával és huzalozással együtt. De ha csak pár darab kell akkor a postaköltség miatt érdemes.
(#) Steven84278 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
"B+" cellákról van szó. Ez miben különbözik a "B"-től?
Láttam egy korábbi hozzászólásodban belinkelt napelemed. Én is ilyet szeretnék de 40db 3,6A / 0,5V B+ cella sorosan kötésével. Lényegében csak a notebook töltését oldanám meg napelemről.

A notebook töltője: 19V DC, 3,42A
Akksi feltöltve: 11,72V 4A (45 percet bír)

Gondolom szükségem lesz a noti és a napelem közt egy (?Ah?) akksira töltésvezérlővel. Mindezekután nem tudom, hogy képes lesz-e kiszolgálni a laptopomat legalább a nyári napsütéses órákban napi ~10h használattal. Köszönöm az eddigi válaszod! Üdv. S.
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 23, 2011 /
 
Hello

A B+ szerintem azt jelenti hogy nem mindegyik cella töredezett, de ez lényegében csak szépséghiba.
Leírom neked az eddigi tapasztalataimat.
Az én két poly panelem is B-s cellából készült, a harmadik egy mono A-s panel. A te paneled kb. 72Wp-s lesz, az enyémek 65Wp-sek a különbség szinte elhanyagolható. 3 panellel ha egész nap sütött a nap, napi 500-650Wh-t sikerült termelnem ami egy panelra számítva napi ~160-210Wh. Az én notebookom kb. 50W-t fogyaszt normális használatnál a tiéd is gondolom hasonló ez napi 500Wh 10 óra használatnál (bár takarékos módban kevesebbet is fogyaszthat, de ezt most ne számoljuk).

Ami nálam a legnagyobb veszteséget jelenti az a 25m DC kábel a paneltól az inverterig, ez kb. 15-20% teljesítmény csökkenés, tudom sok, de dolgozom rajta.
Ha tudnám hűteni a panelt nyáron, +20-30% teljesítményt tudnák kifacsarni belőle. Ha tudnám állandóan a nap felé merőlegesen forgatni, napi +40% energiát tudnék vele termelni.

A tapasztalataim alapján 72W-os fix, nem hűtött panel nem hiszem hogy tud napi 0,5kWh termelni.

Érdekességként itt vannak az én termelésem grafikonjai
Bővebben: Link
(#) cimopata válasza greenpower hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Idézet:
„Érdekességként itt vannak az én termelésem grafikonjai”


Nagyon király
(#) greenpower válasza cimopata hozzászólására (») Máj 25, 2011 /
 
Idézet:
„Nagyon király”

Köszi


Más.
Ma és a tegnapi mért adataimat összehasonlítva egy nagyon durva dologra lettem figyelmes amire számítottam ugyan, de nem ekkora mértékben. Tegnap nagyon meleg volt ma 10 fokkal hűvösebb és fújt a szél a napsütés viszont kb. ugyan annyi. A rendszer ma kb. 10%-al nagyobb teljesítményen termelt.
A lényeg, a szél és a 10 fokkal hidegebb környezet +10% teljesítmény növekedést jelentett.

Van valakinek tapasztalata az aktív hűtésű (levegő vagy folyadék) panelekkel?
(#) Steven84278 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Hello!

Adott 40db 3,6A-0,5V solar cella. Ebből ha 20-at sorba kötök az 10V=>ezt fel stepup konvertelem 20V-ra

Ugyanezt csinálom a másik 20 cellával majd a végén párhuzamba kötöm őket. Végeredmény: 20VDC - 7,2A

Mit gondolsz, működőképes? A korábbi hozzászólásodban írt 4A Step Up konverter kapcs. rajzát meg tudnád osztani?

Köszi: S.
(#) Apec válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Nem egészen.
A végeredmény: 20 V - 3,6 A ( 2 x 20 V - 1,8 A) minusz a veszteségek.
Teljesítményt nem lehet így növelni !
(#) greenpower válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 26, 2011 /
 
Úgy van ahogy Apec írja, a DC-DC konverter nem perpetuum mobile.

Kapcsolási rajz itt található, bár ez csak 3A-os: Bővebben: Link

Én mondjuk készen vettem az ebayen.
Bővebben: Link
(#) tamkov válasza Steven84278 hozzászólására (») Máj 27, 2011 /
 
Szia,
én egy sima 12V-os notebook adaptert vettem, kb. 1600Ft volt. Ilyen:
http://global.ebay.com/12V-Auto-Car-DC-Power-Regulated-Adapter-Lapt...4/item
Persze egy töltésvezérlő is kell az akkuhoz, de azt is találsz itt olcsóbban.
Üdv,
Tamás
(#) Steven84278 válasza tamkov hozzászólására (») Máj 27, 2011 /
 
Hello! Már nekem is megfordult a fejemben, hogy rendelni kéne ebayről. De eddig még nem jutottam el odáig... köszi a válaszotokat!
(#) westhorses hozzászólása Máj 29, 2011 /
 
Készen van 2 db napelem táblám , összesen 130 watt a kettő egyben. Elől 5 mm-es üveg, hátoldalára is üveget tettem mert van otthon bőven, az 3 mm es. Eddig a max teljesítménye az kb 88watt volt, és egy szebb napos időben mind ma ( és nincs 30 fok) 50-60 watt jön le 1 óra körül. Eddig kb 700-800 watt/h termelt. 1 nap alatt kb.: 300-350 Watt/h-termel (szebb napokon).
Amint látható a képeken a tartóra még 4 db panel fér el, melyeket még elszeretnék készíteni a közeljövőben.

100_3266.JPG
    
(#) Proci_85 válasza westhorses hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Jól néz ki. Nem maszatos egy kicsit az üveg?

Hogyan fogod felhasználni az ingyen energiát?
(#) westhorses válasza Proci_85 hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Kicsit poros volt éppen akkor, mert mellettünk megy egy út és onnan a por állandóan száll, de az eső szerencsére folyamatosa lemossa. Az energiát pedig fogyasztókon majd "elfűtöm"
(#) greenpower válasza westhorses hozzászólására (») Máj 29, 2011 /
 
Ez én paneljeim is nagyon porosodnak. Főleg a szél fújja rá a szántóföldekről a port meg a pollent. A héten összehasonlítottam a termelést, ha poros a panel -45% visszaesés. Úgy néz ki be kell szereznem egy kirakatmosó felszerelést
(#) westhorses hozzászólása Máj 30, 2011 /
 
Most jöttem le a tetőről, a két panelt letisztogattam, 27W helyett 30W jött le! Tehát 3 watt volt a növekedés, de azt hozzá kell hogy tegyem hogy nem voltak olyan koszosak, hisz kb 1 hete vannak fenn! Sok panelnél már jobban megéri havonta vagy 2 havonta letisztogatni őket ha már olyan koszosak.
(#) weend hozzászólása Máj 30, 2011 /
 
Sziasztok!
Én is elkészítettem egy kísérleti táblát „B”-tipusú cellákból. Háát, mit mondjak, nem vagyok elájulva a teljesítményétől . Üresjárati feszültsége 21.4 volt, 2 amperrel terhelve 15 volt. Ez kb. 30 watt, szemben azzal, ami elvileg (60watt) kihozható belőle. Szóval töbre számítottam .
(#) greenpower válasza weend hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
Hello

Hát igen, a 8x15-os poly cella laboratóriumi körülmények között termel 1,8W-ot. Én a helyedben mérnék egy teljesítménygörbét merőlegesen a napra 12 óra körül. Az optimális munkapontban 50W-ot le kellene adnia ebben az időben.
Mikor méred a görbét ezekre a dolgokra ügyelj :
- minél rövidebb és megfelelő vastagságú DC kábelt és a lehető legkevesebb toldást/krokodilcsipest használj.
- Lehetőleg olyan időben mérj mikor tényleg verőfényes napsütés van, mert még a fátyolfelhők amiket szabad szemmel észre sem veszel 20-30% -al visszaveszik a teljesítményt. Ha szmogos helyen laksz nyugodtan elfelejthetsz 20-25%-ot a teljesítményből.
- Ügyelj arra hogy merőlegesen süssön a panelre a nap.
- Ne engedd hogy nagyon felmelegedjen a panel, az irodalom szerint 20 fok felett fokonként 0,5% teljesítménycsökkenés tapasztalható.

Sok sikert a méréshez.
(#) greenpower válasza greenpower hozzászólására (») Máj 30, 2011 /
 
Karácsony körül én is lemértem az akkor frissen épített poly B panelemet. Akkor nekem 14,4V-ot és 2,2A -t adott ami 32W. Mondhatjuk hogy decemberben az én 65Wp-s panelem 50%-on ment. Valószínűtlen hogy a te ugyan olyan paneled most nyáron csak akkora teljesítményt adjon mint az enyém decemberben adott.


Bővebben: Link
Következő: »»   36 / 242
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem