Fórum témák
» Több friss téma |
A szép jelalak egy amplitúdó modulált frekvencia.
A rajzon dolgozom. Már korábban írtam erről, hogy egy folyamatos fejlesztés eredménye során összegyűlt firkálmány halmazt kell letisztáznom. Amint kész, felrakom.
Nekem ehhez nincs türelmem, hogy ilyen spéci előlapot csináljak, ez sok munka. De szép, és így profi lesz a masina kinézete, gusztusos a használata.
Szia!
Nekem volt olyan függvénygenerátorom és a papír formát meg sem közelítette. Kb. 1KHz-ig volt használható, tiszta jelalakok. 3 KHz felett viszont már vállalhatatlanul torzított. Nem foglalkoztam az okával, arra gondoltam, hogy rossz a nyákterv vagy nem elég szűrt a táp, de ezek szerint nem csak nekem nem működik.
Az elkészítése nem akkora kaland.
Az előlap megtervezése volt időigényes, hogy minden elférjen rajta és még funkcióban is a helyére kerüljön. A furatokat és az előlap rajzolatát is CorelDraw-ban készítettem.
Sziasztok!
Kipróbáltam másik (új) IC-vel is, és az eredmény változatlan. Akinek működött ez a kapcsolás, megosztaná velem a tapasztalatait, hátha rájövök, hogy mi miatt nem akar nekem működni. Üdv Laslie A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2013
Én a jövő hét elején rakom össze, egyenlőre csak próbanyákon. aztán majd meglátjuk.
Szimulátorban ment.
Valaki megtalálta a hibát, valamennyit visszaolvasva itt le van írva.
Egyenlőre csak breadboard-on raktam össze a négyszög- és a háromszög generátor részt, bár már megterveztem hozzá a nyákot a kapcsolási rajz alapján.
Sajnos csak a négyszög rész működik.
Végig olvastam a topikot. Nem találtam egyértelmű megoldást.
lhanzi több példányt is megépített belőle (frekvencia mérő topikban írta) az eredeti kapcsolási rajz alapján. joepapa-nak kicsit kellett csak módosítani a rajzhoz képest. erdgab volt az aki a fenti módosított rajzot feltette a frekvenciamérő topikba, mert neki csak így indult be a generátor. Nekem is csak így indult be, az eredeti rajz alapján nem.
Talán megnézhetnéd az eredeti rajzot(Elektor) és PCB-t! Az sem árt ha pl. 6Volt helyett nem akarod 5ről járatni, az eredeti cikkben volt némi elmélet is, de azt hiszem ez a kapcsolás olyan egyszerűnek látszik mint a faék . Ha valami nem megy, a hiba a te készülékedben (elrendezésedben) van. Bővebben: Link
Cikk A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2013
Megnéztem. Először az alapján dobtam össze, de úgy nem indult be.
Labortápról táplálom (amit egyébként én építettem, az Alkotó 2.7.4-es verziót) 6.1V-ról. ~13 mA-ert vesz fel. Pont ezért akarom megcsinálni, mivel szerintem is nagyszerű (lenne), ötletes és egyszerű ez a kapcsolás, de az eredeti rajz alapján nem megy. Egyébként többször is összeraktam dugaszolós panelon, de nem akar működni. Ezért kérdezem, hogy akinek működik, azt hogyan érte el, mert nekem sehogy sem akar működni.
Csak tippelek; ha jól követlek a szinuszosító részt kihagytad? azért az része a kapcsolásnak! 5mA "hiányzik" a fogyasztásból, vajon ezért? Emlékeim szerint nálam összerak, működik. Majd észlelve hogy az árnyékolatlan vezetékre "rászór" a négyszög és különben is a kimenete túl közel van a panelon a többihez saját "terv", a háromszög és a szinusz "csúcsain" kis beugrást okoz a lehető legtávolabb tettem a kivezető huzalt (árnyékolatlan, és ugyanaz a panel) szép jelet kaptam.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Igen, azt a részt nem raktam össze. Az EM-es cikkben úgy írták, hogy részegységenként haladva érdemes összerakni, és ellenőrizni a jeleket. Ezért először a négyszög részt raktam össze, az működik is ( a módosítással), Majd következett a háromszög rész, de itt a K2-es kapcsolónál háromszögjel helyett négyszögjel látható.
Ezért kérdeztem, hogy mi lehet a baj, mit ronthatok el? Kipróbálom, hogy a szinuszosító részt is megcsinálom, hátha annak hiánya okozza, hogy háromszög helyett négyszöget ad ki.
Szia Laslie!
Átnéztem az eredeti kapcsolást. Annak működnie kell. Viszont: > nem lehet ezt az áramkört teljesen egységenként összerakni, mert a háromszög és négyszög egység egy komplett áramkört képez, ami csak együtt működőképes. Nálad a négyszög valószínűleg azért megy, mer a kondenzátor egy inverterrel arrébb kötötted. > a P2-R4 után Nálad hiányzik az átkapcsoló. Ez pedig fontos a Schmitt trigger rész hiszterézisének, munkapontjának a beállításához. Szerintem tedd vissza a kondit az eredeti helyére és próbáld meg a P2-vel belőni a megfelelő munkapontot vagy a + táp felé vagy a - táp felé kötve R4-et. Üdv. papus51
Szia!
Kipróbáltam így is, de ha az eredeti kapcsolási helyre teszem a kondit, akkor nincs semmilyen jel. A k2 kapcsoló utáni rész kivételével összeraktam az egészet. Eredeti kapcsolás alapján nem csinál semmit, és a tápon látom, hogy valami nem gömbölyű, mert a felvett áram folyamatosan csökken, majd teljesen lemegy 0-ra. Ha a kondit a módosítás alapján helyezem el, akkor van négyszögjel, a felvett áram ~13-15 mA. A háromszög jelnél szintén négyszög van, a szinusznál, meg a diódák miatt "vágott" négyszög. Szóval tanácstalan vagyok. Egyébként ezzel az IC-vel próbálom. Üdv Laslie
Bocs! de van rá okod, hogy így aprózod a kérdést?
Idézet: „A k2 kapcsoló utáni rész kivételével”
Végül is nincs. Összeraktam az egészet breadboard-on.
Érdekes, hogy ha az 1-es inverter kimenetére tettem a kondenzátort (390 pF, IC 2-es láb), akkor nem volt jel. Semmilyen. Ha a 2-es inverter kimenetére tettem (4-es láb), akkor volt jel. Néztem a frekvencia alakulását (K2 szinusz állásban) - a mellékelt képeken még nincs bekapcsolva - és eléggé ugrált. Ez azt jelenti, hogy indult 1 kHz-ről, ezt tartotta néhány másodpercig, majd elkezdett ugrálva csökkenni ~300 Hz-kel, majd megállt 50 Hz-nél. Itt időzött néhány másodpercig, majd visszaugrált 1 kHz-re. Aztán ez ismétlődött. Nem vonom kétségbe a kapcsolás életképességét (már csak azért sem, mert lhanzi készített ebből néhányat, ami működött is), és biztos vagyok benne, hogy én rontok el valamit, vagy valamelyik alkatrész nem jó, vagy maga az IC, csak nem tudom, hogy mi. Azt is tudom, hogy távolról nehéz megmondani a hiba okát, csak ötleteket kérnék, hogy miket ellenőrizzek, nézzek meg, hogy megtaláljam miért nem akar nekem ez működni.
Hello! Nem lehet az, hogy esetleg nem is adtál negatív tápot (GND) az IC-re? Mert itt az "egész kóceráj lebegni látszik a levegőben". üdv!
Elvileg labortápról hajtja a kolléga.
Miről táplálod? Brumm is okozhat ilyen hibát.
Akkor brumm nem lehet (elvileg).
Nekem is ez ugrott be. Vagy lefullad a táp és a puffer dolgozik egy kicsit még...
Hello! Ha brumm lenne, akkor "amplitúdó modulációs" képet mutatna. Itt összegzett jel van. A négyszögjelnek táptól-tápig kell menni, hogy tud arra ráülni/hozzáadódni valami? Csak úgy tudom elképzelni, hogy valami lóg a levegőben. Vagy a táp, vagy a PC GND nincs összekötve az áramkörrel. üdv!
Valamikor régen megcsináltam és prímán működött szép jelalakokkal. Nem emlékszem, hogy kellett-e módosítani a kapcsoláson. Sokáig használtam, nincs már meg. Ha időm engedi, összerakom, újra.
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Szia!
Megmértem, van GND. Az IC lábain (Vdd: 1-es, Vss: 8-as) azt az értéket látom, mint ami a labortápon be van állítva.
Hello! Akkor vagy nincsenek összekötve a GND-k, vagy áram folyik a PC és a labortáp között. Bár ahhoz meg kissé nagy a hullámzás a vízen.. Mert akkora, mint maga a tápfesz. üdv!
Próbáld meg a kondik közös pontját visszatenni az eredeti rajz szerint.Van bent egy 1k trimmer melynek egyik lába 1k-val csatlakozik a +6V -ra ,az 1k helyett tegyél 3,3k és kösd a testre.Van akinek így indult el.
Olvasd el joepapa hozzászólása Ápr 29, 2011 bejegyzést,talán segíthet.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |