Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   609 / 781
(#) Transztyuszeres válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Szia!
Képzeld, izgalmamban a felső oldali felhúzó tranyó kollektorát is a +Vcc-re kötöttem, mérőfej az alsó Ugs-en, próba természetesen éles 230-ról.
Eredmény; a kimeneten csak +4V volt és a gate jel szünetében iszonyat brummot szedett össze, vagy mért.
Rögtön ki is húztam, aztán nyák megfordít, néhány másodperc gondolkozás után rájöttem, hogy azt a kollektort a bootstrap kondira kell forrasztani. Megtörtént, bekapcs, működik. Nem szállt el semmi, utána mértem.
Szóval nekem jó tapasztalataim vannak eddig ezekről az IR IC-kről.


Ma bekötöm az MMBT-ket de félek kicsit, hogy kinyírja a 47N60C3 gate töltése. Azért nem mindegy, hogy a Pd(max) 225mW vagy 1,5W. Ma kiderül - ha látok is annyit, hogy beforrasszam.

Ja és múltkor meg az Rt láb és a +Vcc között volt egy kis ón átfolyás, alsó gate ki is ült 12V-ra fixen, de semmi baja(labortápról próbáltam).
Szóval szerintem egész jól bírja.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) Transztyuszeres válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Idézet:
„de érzékeny mint a többi IR meghajtó is a tápjának felfutási idejére.”

A Skori féle tápról megy, hamar kapcsol, talán nem lesz gond.
(#) szendi001 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 / 1
 
Hú de be vagy sózva ha hajnalban a tápra gondolsz
(#) Transztyuszeres válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
ki korán kel, jó tápot lel...
Uhh. Ez rázós lesz:
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Kész az MMBT2222A-MMBT2907A próba:
- 2V/DIV 200ns/DIV lefutás
- 2V/DIV 500ns/DIV felfutás
- a szokásos gányolás...
- Ipri(uncal), Ugs(5V/DIV 5us/DIV)

Most jön a hosszabb távú teszt.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Azt elfelejtettem írni, hogy 340W-on mentek a mérések, az 500-at csak saccoltam.
(#) Transztyuszeres hozzászólása Jan 21, 2016 /
 
Itt egy Gate lefutás 100ns/DIV:
20-50ns-ekkel nem tudok mérni. De nagyjából egyenlőek.
(#) Transztyuszeres hozzászólása Jan 21, 2016 /
 
Rövid videó a jelenlegi próbáról némi magyarázattal:

Bővebben: Link
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Kibírt 2 órát is, már büdösödött a vasaló, frankó az MMBT, ennek ellenére szimpatikusabb
a BCP mind méretben, mind teljesítményben. Amúgy jól elbeszélgetek magammal.

@lorylaci: hol vagy?
Kíváncsian várom a véleményedet a mérésekről.
(#) Skori hozzászólása Jan 21, 2016 / 1
 
Jó látni, hogy akik tápot építenek, megpróbálják oszcilloszkóppal is felderíteni, hogy mi történik. Azt viszont kevésbé, hogy a két csatornás szkópoknak csak az egyik fele dolgozik! Hahóóóó, azért van két csatorna, hogy használjuk is amikor indokolt! Tanulságos tud lenni egyszerre megnézni pl. a gate és a drain hullámformát. Vagy pl. a félhíd feszültség és az áram egyszerre. Ilyen méréseken látszana, hogy amikor kapcsol a FET, mekkora feszültség és áram folyik éppen. Ilyen mérésekből egyértelműen látszódna, hogy ZCS / ZVS működés van-e, megfelelő-e a freki, a ZVS kondi, stb...

Kísérletezek a rezonáns ledmeghajtóval. A deszkamodell 95....97% körüli hatásfokkal megy, bemeneti fesz: DC 280V, kimenet 91V 2A (3db 100W-os led sorbakötve). Ha lesz graetz + NTC +stb a bemeneten, akkor nyilván rosszabb lesz kicsit az eredő hatásfok. Rövidre zárt kimenetnél (0V), folyamatos 2A kimenő áram mellett, 7...11W (trafótól függően) a teljesítmény felvétel. Csak sajnos nem akar a NYÁKterv beférni a kiszemelt dobozba De majd még küzdök vele...
(#) Transztyuszeres válasza Skori hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Szia Skori!
Jókor szólsz. Nemrég alakítottam vissza a meghajtást a cikkben lévőre.
Amúgy jó a TNY-s tápod, remek!
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Én az alsó FET gate-source- és a drain-source feszültségre, valamint a kimeneti feszültség értékére lennék kíváncsi üresjárásban, félterhelésnél és teljes terhelésnél, fotókkal.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) Ge Lee válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Meg is akartam kérdezni hogy blogot írsz?
(#) Transztyuszeres válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
lorylaci kérte a gate jel méréseket, lehetőleg jobban látható módon...ennyit tudtam kihozni.
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Holnap lemérhetem, de nem biztos, hogy lesz elég időm rá.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Jó az holnap után is.
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Simán bemehetek maszekba a céghez akár(ott a műhelyem), most nem lesz láthatásom.
Itthon csak "fórum & eagle only" üzemmód van, sokszor bent maradok "túlórázni".
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) foxi63 válasza Skori hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Szia az áramgenerátorról jut eszembe, hogy láttam hegesztőkben segédtápként uc3842 -t , de nem pwm módban működött ám, hanem az optocsatoló tranzisztora az oszcillátor R tagját bizgerélte, és simán a frekvenciát állította. Ugye már csak hab a tortán, hogy az uc3842 árammódú szabályzó...
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) lorylaci válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Látszik, hogy a kis kaki MMBT mennyivel gyorsabb. Ellenben látszik a kaki nyákterv is (túl sok a soros induktivitás a FETig), amiatt van túllövés. (nekem csak az FMMT549-él volt tullövés, és akkor ha hosszú nyákpáyát hagytam)

Bekapcsolást meg picit lassítanám. A kikapcsolás sebessége végre jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2016
(#) Ge Lee válasza foxi63 hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Tudnál mutatni ilyen rajzot mert én még ilyen megoldást nem láttam? Current mode PWM controller és nem PFM. Áramgenerátort nyilván ezekkel a legegyszerűbb csinálni merthogy erre lettek kitalálva, csak akár flyback akár 1T forward topológiával csinálod, mindegyikhez macerás megtekerni a trafót. Bár utóbbihoz nem feltétlenül, mert pár száz W-ig (pl. 1T forward PC táp) nem szoktak lemágnesező tekercset tekerni rá, hanem elintézik a snubberkörrel, amiben van még pluszban egy 5W-os ellenállás meg egy szupresszor. Ott nem számít ha néhány W el van még fűtve.
(#) Transztyuszeres válasza lorylaci hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Kaki nyákterv? A kollektorok direktbe rá lettek forrasztva a source-okra és a Vcc ill. bootstrap kondira. Az emitterek meg vékony dróttal lettek a gate-hez kötve, még le is fotóztam...milyen nyákterv?

Miért kell a gate felfutást lassítani?
(#) foxi63 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Szia! Sajnos nem tudok mutatni rajzot, javításon volt, de csak a pár wattos segédtápjában volt így megoldva.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Mindenből lehet mindent csinálni. ( TL494-ből current mode control, meg egyébb zöldségek ) Sok értelme nincs, a dolgokat használjuk arra, amire kitalálták őket.
(#) szendi001 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 21, 2016 /
 
Bocs mindenkitől, ma nagy volt a hajtás a kaptárban. Csak kapkodom a fejem mennyi videó jön a topicba.

Transztyuszeres: Jól értem, akkor az egész koncepció működik?
(#) Transztyuszeres hozzászólása Jan 22, 2016 /
 
A kilowatt még nincs lepróbálva, ez a cikkes 600W-os verzió volt, de biztos működik, próba trafóval lepróbálva már.
A lényege az volt, hogy hogyan hajtja meg pár SMD emitterkövető a 47N60C3 FET-et(250-320nC!).

A kilowattos már majdnem kész, de lepróbálva(a lágyindító relés,TNY256-os), de van egy kész is, azt viszont hirdetem(az NTC-s).
A készbe a 100 Ohm, 1N4148, 1nF gate hajtás van, ami lassabb és oszcillál(legalábbis BC327/337-tel, de más baja nincs és nem főnek a fetek).
Lehet kipróbálom bele az MMBT-ket, mint mutat, mert a második verzió is azzal készült, közzé is tettem a terveket...
(#) Transztyuszeres válasza szendi001 hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Hogy konkrétan a kérdésedre is válaszoljak: Működik!
Annyi változtatás volt az előzőhöz képest, hogy belekerült a Skori féle TNY-s táp, amit Skori agyon tesztelt. Itt csak a full furat szerelt - így vélhetően gagyibb - nyákterv okozhatott volna problémát, de szerencsére jól sikerült.
Ha meg egy 2 menetes szekunder segédtekercsről(kb. 16V/57kHz) nem tudok meghúzatni egy 12V-os jelfogót, akkor meg lehúzhatom a tudásom a "tudod hol".
(#) Transztyuszeres válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
A kimeneti teljes terhelt fesz kb. 15%-ot esik az üresjáratihoz képest úgy, hogy meg van terhelve 2x1W-tal a kimenet.
Az 1000W-ra vagy kíváncsi, vagy erre a teszt 600W-ra ETD44 trafóval?
5us/DIV, 5V,100V/DIV jó lesz?
(#) Transztyuszeres válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
@katt: Melyik legyen?
Tippem a kilowatt. El is kezdem...
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2016
(#) Transztyuszeres hozzászólása Jan 22, 2016 /
 
Kis segítség kéne:
A 100 Ohm+1N4148+1nF Gate hajtásban lecseréltem a BC327/337-et MMBT-re.
Nem sokkal lett jobb.
Üresjárat 2us,200ns, 5V,100V: (képek)
Czvs=2x2nF
Lpri-t nem tudom.
Most sok a zvs kondi?
(nem tudom belőni rezonanciára egyéb okok miatt,de kb. a környékén van)
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2016
(#) gulyi88 válasza Transztyuszeres hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Kevés a holtidő- félhíd áram és sok a zvs kapacitás kombináció.
A holtidő alatt a megszakított áram értékét fenttartó szórási induktivitás nem tudja áttölteni a ZVS kondikat a tápfesz másik oldaláig, hogy ott kinyissa a másik fet diódáját.
És így, hogy nem töltődött át teljesen a félhíd valahol félúton belekapcsol a másik fet.
jav: nagyobb holtidő, vagy kisebb ZVS kondi vagy nagyobb félhídáram.

Ha üresjáratban mérted, akkor nagyobb légrés (nagyobb mágnesező áram) vagy esetleg kisebb kapcsolási frekvencia, mind növeli kapcsolás pillanatában levő félhíd áramot.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2016
Következő: »»   609 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem