Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » B5 és B8 végerősítő
 
Témaindító: banyaiakos, idő: Máj 31, 2008
Lapozás: OK   22 / 62
(#) lajos1969 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Tisztelt Alkotó!
Ehhez az erősítőről mi avéleményed.
/ nick nevem most már tudod /
(#) Alkotó válasza lajos1969 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Nem igazán ide illik a kérdés. Sajnos nem tudok neked mit mondani. Nem hallottam ezt az erősítőt. KD mestert kéne megbojgatnod. Tőle többet senki sem tud erről a kapcsolásról, mert ő rajzolta.
Szerintem egy jó védelemmel kiegészítve, komoly tápegységgel (100V-os elkó elég drága mulatság lesz, majd meglátod. A Monacorhoz én is most fogok venni), simán működhet.
Elsősorban a várható igénybevételhez kell méretezni az erősítőket. 300W már elég nagy szám. Elég nagy jártasság kell már egy ilyen holmi megépítéséhez. Itt nem elsősorban magára a nyákra és annak beültetésére gondolok, hanem a komplett kivitelezésre (hűtés megfelelősége, trafóválasztás, tápegység, huzalozás, és persze érintésvédelem stb.)
(#) water válasza lajos1969 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Szép hangja az biztosan nem lesz.
(#) lajos1969 válasza water hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Miből gondolod?
Mit értesz azon, hogy "szép hangja az biztosan nem lesz"
Talán te vagy valaki már megépítette?
(#) (Felhasználó 46585) válasza lajos1969 hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Sziasztok!

Hát, lehet, hogy nem lesz egy high-end, de biztos vagyok benne, hogy legalább lesz olyan szép hangja, mint a hasonló teljesítményű gyáriaknak. Legfeljebb azt kérdőjelezném meg, hogy 2-2 FET elég lesz e? De be lehet még tenni melléjük egyet-egyet.
(#) lajos1969 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Valami majd lessz belőle.
A panel most lett kész.
(#) water hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
A nyák az jónak tűnik, viszont rendesen fetes hangja lesz.
(#) ptesza válasza water hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Ez így van . Nincs is min csodálkozni. A tranyósnak ,a fetesnek , az ic-s nek a csövesnek is más ,és más hangja van. A feteseket nem igazán HighEnd felhasználásra , inkább a teljesítményre van kihegyezve , ugyanúgy vonatkozik ez az ic-s végfokokra is. A trannyósokkal már lehet jobb eredményt elérni , de ha teljesítmény kell akkor a minőség rovására megy. A csövesek lehet ,hogy jobb hangzást tudnak biztosítani ,de legtöbbször kevés a teljesítmény , ezt drága érzékeny hangsugárzókkal próbálják ellensúlyozni.Az erősítő árfekvéséröl nem is beszélve.

Normál ,nem erre kihegyezett fülü felhaználó mit sem vesz észre az éppen szóló technológiából.
(#) saraha válasza ptesza hozzászólására (») Jan 10, 2010 /
 
Idézet:
„A feteseket nem igazán HighEnd felhasználásra , inkább a teljesítményre van kihegyezve”


Érdekes egy megállapítás...nem is teljesen igaz.

Egy jó barátom KRELL típusú végfok-jában pl:8 pár BUZ901P-906P FET melegít A osztályban és csak 2x100W.

De van még ellenpélda dögivel.




(#) water hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Szerintem úgy értette hogy ebben a kialakításban és általában B osztályban.
Az IRF-ek IRFP-k kapcsolófetek, nem audio célra valók (arra ott van a 2SK1058-2SJ168 és társaik). Építhető velük erősítő, elektromos paramétere jó is lesz de a hangjuk borzalmas (hangosítani talán jó). Ez alól a Vf2 topológia kivétel, legalábbis eddig nem hallottam más kapcsolófetest normálisan szólni.
(#) saraha hozzászólása Jan 10, 2010 /
 
Ezzel egyetértek.
(helyesen 2SK1058-2SJ162 és társaik)
(#) zoly15 hozzászólása Jan 14, 2010 /
 
Hali mindenkinek!
Ma szeretném összerakni a B8 végfokozatot.
A nyákok már csak beültetésre várnak.
De valami nem tiszta nekem..
A rajzon bekarikázott tranzisztor hőfigyelő tranzisztor lenne?
Láttam egyes nyákokon hogy egy To-92-es tok oda van fogatva a hűtőbordához.
De KD mester nyákján még a közelben sincs..
Valaki tudna segíteni abban hogy most a nyákban, vagy a bordán kel lennie?
Előre is köszönöm!

Üdv!

B8.JPG
    
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Vannak másmilyen nyáktervek is, mint pl, az enyém: mondjuk itt
Egyébként nem annyira kritikus ez a dolog!
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Most olvastam vissza, hogy az még csak egy terv volt. Azóta már többszörösen ki van próbálva.
A tápegység és a védelem is fontos dolog, ha nem akarod a huzalozást túlbonyolítani, akkor ebből is van Alkotós választási lehetőséged itt mondjuk láthatsz róla képeket.
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Köszönöm!
Védelem lesz, de az csak a hétvégén fog elkészülni.
Tehát akkor működik úgy is rendesen ha nincs a bordán az a tranzisztor?
Ha működik úgy is akkor te miért tetted bordára?
Vezetékkel gondolom beköthető hogy a bordán legyen az a tranyó.

Üdv!
(#) water válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Azért tette a bordára mert különben a végtranyók melegedésével együtt nőne a nyugalmi áram is, ez szélsőséges esetben hőmegfutást eredményez. A szinteltoló tranyó a bordán ezt hivatott megelőzni.
(#) zoly15 válasza water hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Köszönöm!
Akkor nekem is megy a bordára..
De eléggé érdekes KD mester beültetési rajza a tranzisztorokkal kapcsolatban
Muszáj betennem úgy hogy nézem a lábkiosztást..

Üdv!
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
A nélkül, hogy megnéztem volna KD terveit, talán csak az zavar meg téged, hogy az MPSA-k lábkiosztása fordított, mint a szokásos BC-ké.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Meg az is megzavarta,hogy egy tranzisztort rosszul raktam a beültetésben. Bocs Zoly15! Már ki is javítottam. A nevemet nyugodtan le lehet róla törölni!

B8.LAY
    
(#) digit1 válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Nem szabad a bordára tenni a BC548-at! Nem véletlenül van a nyákrajzon a panelen az a szerencsétlen tranzisztor. A nyugalmi áramot a végtranzisztorok hőmérséklete csekély mértékben befolyásolja. A BC546-nak az MPSA42 és MPSA92 hőmérsékletével kell együtfutni. Ezeknek a hőmérséklete a környezeti hőmérséklet. Hülyeségeket beszélnek itt páran.

A BC548-nak a nyákon kell lenni!
(#) zoly15 válasza digit1 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Értem, köszönöm!
De amikor kis bordával teszteltem a B8 at akkor eléggé megmelegedett, de akkor az áram is felment elég rendesen..
Az miért van ha nincs bemenőjel, beállítom 40mA-ra és szép lassan meg felfelé? ez lenne a "bemelegedés""?
Szóval akkor nem kell a bordára tenni..
De akkor mások miért tették?
Egyébként mikor rátettem a meleg bordára, akkor ment lefelé az áram.

Üdv!
(#) digit1 válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Igen megy fel, de ha jól emlékszem ez benne van a leírásban is. Valamicskét megnövekszik meleg állapotban. De ha a BC548-at a bordára teszed, akkor nagyon hamar 0 értékre csökken és csúnya keresztezési torzítása lesz. Rendesen kell hűteni a végtranzisztorokat.
(#) zoly15 válasza digit1 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Lesz ott rendes hűtés!
Ha kell, még aktív hűtés is..
Egyébként, hol az az emlegetett leírás?
Még sohasem találkoztam vele
Mellesleg, jó lenne egy huzalozási rajz is ha van valahol a topicban..
(#) Alkotó válasza digit1 hozzászólására (») Jan 15, 2010 /
 
Valóban hülyeségeket beszélnek itt páran, és vélhetően elsősorban magadra gondoltál.
Idézet:
„(Nem szabad a bordára tenni a BC548-at!)”

Sokkal inkább az lenne a helyes, ha azt mondanád, hogy véleményed szerint nem célszerű, vagy nem indokolt vagy valami ilyesmi...
Abban neked van némi igazságod, hogy a meghajtók hőjét IS figyelni kell, de jelen esetben ez oltári nagy melléfogás, ugyanis gyakorlatilag nem melegszenek.

Annak eldöntése pedig nem a te dolgod, hogy lehetőleg tartsuk az összes félvezetőt közel azonos hőmérsékleten, vagy a végtranyókat mindenképpen szeparáljuk el termikus szempontból a többi félvezetőtől. Ez lényegesen mélyebben gyökerező, ősrégi dilemma, amit igen régóta, igen sokan próbáltak már eldönteni.
Szerintem az a helyes álláspont, ha minden esetben külön mérlegeljük a lehetőségeket. És ha ezt a mérlegelést elvégezzük a B8-al kapcsolatban, akkor tekintve a viszonylag kis teljesítményt, így a viszonylag alacsony várható összhőmérsékletet, szinte mindegy melyik megoldást választjuk. Szerintem jobb az én megoldásom (minden a borda közvetlen közelében van), de elismerem, hogy szinte semmilyen kompromisszummal sem jár ha a meghajtók is meg a hőfigyelő is a panel közepén csücsülnek, egymástól tisztes termikus távolságban.

(#) digit1 válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Nem, én elsősorban rád gondoltam!

De ha nem hiszed, kérdezd a tervezőjét, ha jól nézem, az audiodiy-en még meg lehet kérdezni.
(#) digit1 hozzászólása Jan 16, 2010 /
 
Rá lehet tenni a BC548-at a bordára, de csak akkor, ha az MPSA42 és az MPSA92 is ráteszitek a bordára!

Ez viszont teljesen felesleges, mivel nem eredményez stabilabb nyugalmi áramot. A végtranzisztorok nyugalmi áramát 1K/100ohm hányados miatt 20dB-es negatív visszacsatolás stabilizálja. Többet nem írok.
(#) ptesza válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Most nincs kedvem visszakeresni , de én emlékszem mekkora vita volt abból a hogy , akkor minden tranzisztor egy bordára menjen -e vagy jobb volt -e az eredeti KD-s felállás. Nekem is el kellett döntenem ,hogy alkotós megoldás lesz-e vagy KD-s . Több érvet tudtak felhozni az eredeti mellett. Aki nem hiszi kezdje el a fórumot előröl olvasni.
(#) scooby_ válasza zoly15 hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Hali!

Bővebben: Link

Ez a B5-é,de ugyan az a huzalozás jó lesz neki. Ha összehasonlítod KDmester B5 és B8 rajzát,meglátod hogy ugyan arra a nyákra épül mind2 kapcsolás.
(#) vendelkiraly válasza scooby_ hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Ha valakit érdekel van olyan beültetési rajzom, ami azt szemlélteti, hogy egy B5-ös nyákra (KD mester féle) hogyan kell B8-as erősítőt beültetni. Szinte ugyan az a két erősítő.
(#) hapro válasza vendelkiraly hozzászólására (») Jan 16, 2010 /
 
Tedd fel, az csak jó ha megvan itt és annak aki leszedné magának.
Következő: »»   22 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem