Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » JLH erősítő
Lapozás: OK   110 / 221
(#) Cirboja hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Elhatároztam,hogy véglegesre építem az évek óta deszkán pihenő JLH erősítőmet.Készítettem egy új nyákot,összeraktam,felélesztettem.36V a tápfesz,1,2A a nyugalmi áram.Annyi a gondom,hogy az áram beállításnál az R4 (2W)és az RV1 trimmer nagyon melegszik.Mit változtassak,hogy ne "füstoljenek"? A régi panelon 0,6W-os ellenállások voltak,de nem vettem észre ezt a melegedést.

JLH 2000.lay
    
(#) reloop válasza Cirboja hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Szia! R4 akkor melegszik jelentősen kivezérlés nélkül ha C5-öt fordított polaritással ültetted be. RV1 melegedését első sorban a végtranyók áramerősítési tényezője határozza meg.
Gondot okozhat, ha R8 (2,2k) helyére durván kisebb érték került.
Q3 mennyire melegszik?
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) puffed hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Csináltam egy CRC-szőrős táptervet remélem jó lesz így.A kondik 10000mikrósak plusz egy 150nF a Graetz az 15 A amire egy combosabb bordát szándékozom tenni Az R-tag pedig 0,47R 5W. A táp 12V 24A szimpla.

jlhtáp.JPG
    
(#) Cirboja válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
Szia!Köszi a választ!Minden alkatrész úgy van beültetve és akkora értékű,mint a mellékelt terven,kivéve RV2-t,ez 200k,mert 100k-val nem tudtam a féltápot beállítani.
Q3 nem melegszik,"kézmeleg". A Q2 bétája 60,Q1 38(alapműszerrel mérve). Az lehet a gond hogy a régi panelon 2N3055-ök voltak-gondolom kissebb bétájúak?
(#) reloop válasza puffed hozzászólására (») Szept 28, 2012 / 1
 
Szia! Kicsit el túloztam, a kondik elforgatásával egyszerűsíteni is lehet rajta.
A lényeg: a puffer lábán haladjon keresztül a szűrni kívánt táp. Ha egy vezetősáv nyúlványon viszed, akkor annak ellenállása (nem elhanyagolható) hozzáadódik a kondi belső ellenállásához, és romlik a szűrés hatásfoka.

CRC.JPG
    
(#) reloop válasza Cirboja hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
A béta függ a kollektor-áramtól. A Q2-é 1,2A-nél nagyon alacsony!
(#) puffed válasza reloop hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
Köszi! Megint okosabb lettem!
(#) Cirboja válasza reloop hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Én viszont nem lettem okosabb.R4-hez beültettem egy 150ohm/3W-os ellenállást.Viszont kiderült ,hogy Q3 is melegszik rendesen.
(#) reloop válasza Cirboja hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
A Q3 melegedése bizonyos szempontból még megnyugtatónak is nevezhető, azt jelenti: a két végtranzisztor erősítési tényezője között nincs durva eltérés.
Összefoglalva az erősítő működésének lényegét: az R4-en, RV1-en folyó áramot Q3 elosztja Q1 és Q2 bázisai között. A szóban forgó ellenállásokon akkor fejlődik több hő, ha növeled a nyugalmi-áramot, illetve ha alacsony bétájú végtranzisztorokat használsz. Mennyi R4 és RV1 együttes ellenállása jelen beállításban?
Nézzük mekkora hőfejlődés lenne normális. A végtranzisztortól elvárható, hogy az 1,2A kollektor áramot 12mA bázis áramból elő tudja állítani (béta=100). 36V tápfeszültségnél, a 2,2k ellenálláson folyó áramot elhanyagolva, Q3 disszipációja 18V*0,012A=0,22W. Ez egy hűtőcsillaggal kézben tartható. Nélküle a tranzisztor kb. 40°C-kal melegszik a környezeti hőmérséklet fölé.
Az ellenállás-komplexumon 17V feszültségesés mellett 24mA folyik. Ez 0,4W. Egyúttal 700 ohm ellenállást is jelent. Ezt kéne összevetni az általad mért értékkel.
Az R4 akkor melegszik igazán amikor az erősítő teljes kivezérlésen van. A szokatlan melegedés származhat gerjedéstől. Ha a bemenet rövidre zárásától megszűnik R4 forrósodása, akkor erre gyanakszom.
(#) Cirboja válasza reloop hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Délután foglalkoztam az erősítővel.Q3 kapott egy hűtőcsillagot,a bemenetet rövidre zártam,ahogy te is írod.így R4 csak langyos,nem forró.R4 és RV1 közé beraktam egy 680 ohmot,ahogy a mellélkelt rajzon is van.Így csak 0,9A-t tudtam beállítani,úgyhogy kicseréltem 320 ohmra.Nem mértem de valóban 700 körül lehet az együttes ellenállás.
RV1 és a 320 ohm is csak langyos-így marad.Megcsinálom a másik panelt és jöhetnek a dobozolás "örömei". Köszönöm a válaszaid!Amúgy az alábbi panelt másoltam le...
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) keszeg01 válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Jó napot.
Érdeklődnék van-e fejlemény a JLH-móddal ?
(#) puffed hozzászólása Okt 4, 2012 / 1
 
Sziasztok!
Gondoltam megosztok veletek néhány képet a dobozolás jelenlegi állapotáról.Még a tetőt farigcsálom egy kicsit akarok rá egy szellőzőt a koncepció már megvan a hétvégén szerintem el is készül teljesen. A potik még a boltban vannak ...A középső modul egy termosztát a borda hőmérsékletét jelzi vissza és a beállított értékektől függően kapcsolja be-ki a coolereket amik a borda hátsó végén kaptak helyet 5 voltal vannak hajtva így csendesek és a "kicsi" vízszintes bordák hűtésének rásegítését tökéletesen elvégzik. A To220-as tokozású tranyók jobb hőelvezetését egy speckó kis megoldással javítottam így jobb lett a hőátvitel.
(#) reloop válasza keszeg01 hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Üdv! Megtorpantam vele, mert adott tápfeszültség mellett kellemetlenül lecsökken a kivezérelhetőség a pluszban beiktatott tranzisztorok miatt.
(#) reloop válasza puffed hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Szia! Szép, gondos munka. A hőmérő nagyon egyedivé teszi. A tuchel dugóból ara következtetek, Te sem vagy már siheder korú
(#) puffed válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Hát nem...Azért kapott ilyen csatlakozót hogy nehogy valaki azt mondja ,hogy " régi szép dolgokból nem maradt semmi!" Ez volt kéznél!
(#) reloop válasza puffed hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Mennyire sikerült a búgást eltüntetni?
(#) puffed válasza reloop hozzászólására (») Okt 4, 2012 /
 
Szinte teljesen.A dobozt nem földeltem még de ma kipróbáltam az is vesz le abból a kicsi brumiból ami maradt még.A kábeleket is el kell még rendeznem csak a potik miatt még nem tettem.
(#) Orbán József válasza puffed hozzászólására (») Okt 5, 2012 /
 
Szép munka! A következő erősítőmbe tervezek egy kis hűtőventilátort, gondoltam egy kis szésebesség mérő beépítésére, de lehet, elbonyolítom még egy kicsit. Nincs valakinek olcsón Geiger-Müller sugárzásmérője véletlenül?
(#) puffed válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 5, 2012 /
 
Ha gondolod kiveszem a karórámból és oda ajándékozom!
(#) bencikusz válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 5, 2012 /
 
Rádió amatőr börzén szokott leni. Speccy barátom vett is egyet múltkor.
Nagyon pöpec kis szerkezet.
(#) pisty93 hozzászólása Okt 7, 2012 /
 
Az ebben a cikkben szereplő kapcsolást szeretném megépíteni: link.
T3 és T4 2N3055-ös tranyó lenne, de T1-T2-nek nem tudom, hogy mit válasszak. Még annyi, hogy R11 helyére kell kötni a kimenetet élesztés után?
Előre is köszönöm!
(#) neptunes4you válasza pisty93 hozzászólására (») Okt 7, 2012 / 1
 
T1-nek BC212, T2-nek 2N1711. Igen, hangszóró az R11 helyére.
(#) keszeg01 válasza pisty93 hozzászólására (») Okt 7, 2012 / 1
 
T2-nek jó a BC301 v bd 139 is.
(#) puffed hozzászólása Okt 24, 2012 /
 
Elkészült a dobozolás ha valakit érdekel megnézheti a "ki mit épített" topikban.
Mindenkinek köszönöm a segítséget!
(#) Atielectronic hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
Szép jó napot minden kedves fórumozónak!
Nekem olyan kérdésem lenne hogy szeretnék egy 2.1-es hangrendszert JLH 75W-os panelekből.
Van egy 300W-os trafóm hozzá és az lenne a kérdés hogy annyi elég neki vagy kellene izmosabb? Valamint a 35A-os graetz híd elég neki vagy abból is kell nagyobb?
Előre is köszönöm.
Tisztelettel: Kovács Attila
(#) Orbán József válasza Atielectronic hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Szervusz!
Az a véleményem, hogy nincs 75W-os JLH - ami az ésszerűséget illeti.
Csak egy kis gondolat kísérlet.
A JLH 10W 8 Ohm 27V táp 1.2A/csatorna az kb. 32W
Tehát sztereóban elvileg kb. 70VA trafó kell, de simán 150-160VA a szokásos.
10W-ról beszélünk, a többit gondolhatod.
Ha a villamos fűtést és kedvező - éjszakai - áramdíjat feltételezünk, akkor van értelme a 2.1-est 75W-os JLH-kkal megcsinálni.
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 20, 2012 / 1
 
Szerintem a kérdező erre gondolt.

jlh75w.JPG
    
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Elnézést, 50W felett exponenciálisan süllyednek érdektelenségbe az erősítők nálam, ez okozta ismerethiányomat.
A 300VA trafó mindenképpen kevés pár ilyen végfokhoz.
Bizonyos körök mindig 2x akkora trafó teljesítményt javallnak, mint a névleges kimenő teljesítmény.
Ettől felfelé gyakorta eltérnek az amatőrök - is.
(#) Atielectronic hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
Értem,nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat. Akkor majd keresek valami izmosabb tafót nekik. Köszönöm,további szép napot.
(#) reloop válasza Atielectronic hozzászólására (») Nov 20, 2012 /
 
Szia! Ha a tápfeszültséget +/-45V-ra választod, akkor két csatorna együttes áramfelvétele maximálisan 3,5A 8 ohm terheléssel. Ez 315W-ot venne ki a tápból, ha szinusszal clip-ig vezérled. A 300VA-es transzformátort bőségesen elegendőnek tartom.
Következő: »»   110 / 221
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem