Fórum témák
» Több friss téma |
És nem reagál a villámlásra? Dióda bent van? Ha nincs rákapcsolva a dióda a bemenetre, és megérinted az ujjaddal az IC bemenetét, akkor nem villannak a LED-ek?
a dióda bent van , és igen ha megérintem az IC-bemetet akkor világítanak a ledek.
de a villámlásra semmi,pedig most épp olyan idő van itt hogy a környékbe villámlik...
Sziasztok
Tudom hogy ez nem ide tartozik de ha valaki tudna nekem segíteni azt nagyon megköszönném! Megépítettem ezt a kapcsolást: http://bsselektronika.hu/index.php?id=487 és nem működik. Valaki nem tudja hogy miért ![]()
Az OA diódéknak mi a munkaellenálléka?
Szia!
Én 3 "kapcsolást" látok rajta. Valahogy zavaros számomra kicsit. Pontosítanád a dolgot? Esetleg fotót küldhetnél róla, hogy hogyan is néz ki a kapcsolásod.
Hosszabb vezetéket köss a bemenetre, és nézd meg tekercs nélkül is.
Szia!
Nem lehet más, mint a 22µF belső ellenállása + a potméter..
Csak az első 2 kapcsolás a viharjelző a harmadik meg egy vezeték kereső. A zöld vezeték az antenna,ott van mellette a 120-menetes tekercs.
bocs a minőségért
Nyilván a kondenzék párhuzamos ellenálléka. Az elég nagy. Mondhatni egyszer feltöltődik és úgy marad. Szükségessége erősen kérdéses.
A feltöltő az életére esküszik, hogy működik a kapcsolás
![]()
És ha belecsap a villám, akkor meg már kinek jelez?
A tekercs biztos jól van megtekercselve? Mikor detektoros rádiókat készítettem, a legnagyobb probléma mindig a tekercseknél volt.
![]()
Hosszabb antenna, ellensúly, földelés.
Szerintem a tekercs az jó de lehet hogy nem
![]()
Üdv!
Én ezt szeretném meg csinálni,elég megbízhatónak tűnik és már többen használják,ahogy a neten láttam. Ha valaki megtudná csinálni nekem a panelt az nagyon jó lenne,persze némi ellenszolgáltatásért cserébe. ![]()
Sziasztok! Egy fórumtársunk szerint a villámok detektálására a tekercs az alkalmasabb. Ha jól értem a mágneses összetevőt kell érzékelni. (?). Valamint egy erősítő szimmetrikus bemenete. Ezek szerint az a konstrukció a megfelelő, ahol egy műveleti erősítő két bemenete között egy tekercs helyezkedik el (?) Ez lehet egy fojtótekercs, de előnyösebb lenne egy "ferritantenna"?
Egy tekercses B-tér vevő van ennek az oldalnak a végén (Magnetic Pickup).
Egy megvalósult B-tér vevő: B-field VLF Receiver. Kísérletezni kell, mert lehet, hogy egy nagyobb frekvenciára hangolt szupervevő jobb eredményt produkálna a villámdetektálási célra.
Nekem van egy amit bármely érdeklődő megkaphat (ha elviszi
![]()
Szia!
Ez az antennaköri rész egy kicsit hagy kívánni valót maga után. Rádióamatőr vagyok, de ha egy ilyen detektor irányában el kezdek adni 500W-al, irányítottan, mondjuk 14.230kHz-en digimode-ban, az biztos, hogy az armageddont fogja jelezni. Itt egy működő rendszer, amit nem fogadnak el hivatalosnak még mindíg, pedig hellyel-közzel pontos. A OMSZ 3 éve kínlódik a pontos rendszerrel. http://www.idokep.hu/webkamera/borsodweb10# 8 db antennával, 100kHz, 500kHz, 1MHz, 10MHz együttes figyelése esetén már leszűrhető, hogy villám okozhatta az RF bejövő jelet, aztán az antennákon jelentkező térerőből és egy hellyel-közzel számított, a frekik közti jelszintből lehetne a távolságra-irányra következtetni. Nem egyszerű ide még az antenna sem, kicsit nagy a sávszélesség.
"Itt egy működő rendszer, amit nem fogadnak el hivatalosnak még mindíg, pedig hellyel-közzel pontos. A OMSZ 3 éve kínlódik a pontos rendszerrel. http://www.idokep.hu/webkamera/borsodweb10#"
Az OMSZ a Vaisala Safir működő rendszerét (5 magyar + 2 szlovák állomás) használja, ami két frekvenciatartományban - LF és VHF - is mér: Villám-lokalizálás Magyarországon Valószínűsítem erről van szó: Vaisala Total Lightning Processor™, TLP100 and TLP200 Series on Linux Vaisala TLP Series Két módszert használnak: a rádiós iránymérést (Radio Direction Finding - RDF: ezt linkelte be banday, ezt használja a lightningradar.net hálózata), és a "beérkezési idő különbség" (Time of Arrival - TOA; ez a GPS-szel szinkronizált rendszer, ilyet használ a Blitzortung hálózata) meghatározását. Az Időkép rendszeréről annyi tudható, hogy 2 (vagy már 3) darab állomásuk van, ők is használnak RDF és TOA módszereket; illetve nagy valószínűséggel a Boltek LD-250 készülékét (is) használják.
Illetve még egy villámlokalizációs hálózat: a World Wide Lightning Location Network.
Ők is TOA-metódust használnak, VLF-sávban. Az ELTE is a tagjai közé tartozik. Innen letölthető az általuk használt hardver leírása.
Házi amatőr célra, legjobb legegyszerűbb egy LW , sávot is fogni tudó, /régebbi típusú világvevő kisrádió/, kiegészítve egy kivezérlésmérő Ic-vel +5db.leddel.
Ez így már 60-80km.ről érzékeli veszi, a nagyobb villámlásokat, zivatar cellákat. Lehet itt írni, százezer ft-os, pontos készülékekről, de azt senki nem fogja megvenni, pláne nem megépíteni.
"Lehet itt írni, százezer ft-os, pontos készülékekről, de azt senki nem fogja megvenni, pláne nem megépíteni."
Egy RDF alapú eszköz még nem annyira drága: két darab VLF keret/ferrit-antenna, egy kétcsatornás, kis zajú előerősítő-blokk (lásd: amit banday belinkelt, vagy például ez, vagy a blitzortung.org előerősítője), egy DC tápegység, és egy vonalbemenetes hangkártyával ellátott számítógép vagy diktafon. Ha ez utóbbit (a hangrögzítésre alkalmas eszközt) nem vesszük bele a listába, akkor - a blitzortung.org adatai alapján - kb. 10000 Ft-ból simán ki kéne jönni. Ha ezt kiegészítjük az általad említett kivezérlésmérő IC-vel meg ledekkel, akkor kapunk egy viharriasztót (egy gyári berendezés olyan 25000 Ft körül van). ![]() A TOA alapú eszköz már egy kicsit drágább: az előzőekhez még szükségeltetik egy GPS vevő (nem kell PNA/PDA, csak egy szimpla soros portos kis vevőegység); meg a GPS vevő., és az előző előerősítő jelét digitalizáló és feldolgozó egység. Ez - az előző oldal adatai alapján - kb. 15000 Ft-tal növeli meg a költségeket. Ha saját, pontosabb lokalizáló rendszert szeretnénk, mindezen eszközökből minimum 3 darab kell. Ha nem számítjuk bele a számítógépek (antennaárbóc, stb...) költségét, 1 teljes rendszer - a blitzortung.org kalkulációi alapján - 105000 Ft-ból kihozható. Egy gyári berendezés meg olyan 200000 Ft-tól kezdődik.
Van ezeknél sokkal egyszerűbb vihar előre jelző rendszer
![]() ![]()
Sziasztok!
Elég régen nem volt hozzászólás. Érdekelt a téma és utánanéztem. Már korábban belinkelt oldalon ezt találtam: http://www.techlib.com/electronics/lightningnew.htm Megépítettem. Szerintem eszméletlen érzékeny és működik. Építettem hozzá számlálót és elláttam egy csipogóval is. A NYÁK tervet megpróbálom mellékelni. A tranzisztorok helyettesítve olyanokra ami nálunk is kapható. Már egy viharon túl van a detektor. Videót akkor készítettem, amikor már elvonulóban volt. Ez még egy korábbi kapcsolás dobozolva...http://www.youtube.com/watch?v=YPFd3m1WFUs Az első linken szerepló detektor, ahogy összehasonlítottam egy rövidhullámú rádió "recsegésével" és az időkép térképével , képes 100-150km-ről is detektálni a lecsapó villámokat is. Érdemes megépíteni, jópofa kütyü ![]()
Fúúú, ezt én megépítem...
![]() ![]()
Nincs benne relé. Én is megépítettem, ügyes szerkezet. A hátránya az, hogy érzékenyebb a kelleténél. Az eredeti leírásban 3 V szerepel, de elmegy akát 12-ről is. Értelemszerűen a LED előtét ellenállását változtatni kell. Én 5 V-ról járatom, kb. 30 cm-es antennával, ami egy egyszerű drótdarab.
Nagyobb feszültségről járatva sokkal érzékenyebb, nem nagyon érdemes 5 V fölé menni. Mellékletben az a kapcsolás, ami alapján én csináltam. Itt-ott némi módosítás, legfőképpen az itthon is kapható alkatrészekre. Nem tartalmazza a tápfeszültség szűrését és az 555-ös IC-vel felépített hangjezőt sem, ami a valóságban benne van. Kb. minden alkatrészt lehet kapni a HEStore-ban. A doboz egy ALMD 040 -es. A logó elhelyezésénél nem vettem figyelembe az előlapot tartó csavart, így az nem a legjobb helyre került, de már nem volt kedvem másikat nyomtatni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |