Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   20 / 53
(#) szdavid_96 válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Idézet:
„Újabb frissítés: észrevettem, hogy a FET nem tud igazán kinyitni a logikai 5V miatt, ígyhát kicseréltem egy BC337-esre, és a hallható tartományban 12V-ról sokkal hangosabban szól.”


Akkor melyikkel érdemes próbálkozni a FETtel vagy a tranzisztorral?
A hozzászólás módosítva: Jún 26, 2013
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Próbálni mindennel érdemes. Szkópot a hangszóróra és a legszebb, legnagyobb jelalakot beállítani.
(#) pjg hozzászólása Jún 27, 2013 /
 
Ezt építem meg:
(#) Rumcájsz válasza pjg hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Esetleg egy kapcsolási rajzot is bedobhatnál a közösbe, hátha lenne erről is tapasztalata valakinek!
(#) pjg válasza Rumcájsz hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Ugyanaz, mint az eredeti cikkben volt, csak PIC16F628A-val.
(#) punkkazy válasza szdavid_96 hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Az a bajom nekem is, hogy ezer más dolgom van, de ahogy pjg is mondta, próbálgatni kell. Ez a szép a fejlesztésben .
(#) szdavid_96 válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Ma talán szkóp közelbe jutok, csak az a baj, hogy nincs nálam fet.
(#) _BiG_ hozzászólása Jún 27, 2013 /
 
Kipróbáltam a conrados piezót jelgenerátorral (TR-0463). A maximum kivezérléssel, hallható tartományban fülhasogató a hangja! Nem lesz szerintem rossz a szúnyogok ellen.
Még mindig bizsereg a fülem, pedig nem tettem közel...
(#) daniel.freeman válasza pjg hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
SZia!

Hex-ed van hozzá?
(#) pjg válasza daniel.freeman hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Folyamatban van a program írása. Amikor elkészül felteszem ide.
A nyák is módosult egy kicsit.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2013
(#) daniel.freeman válasza daniel.freeman hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Bocsi átsiklottam felette.
(#) apac hozzászólása Jún 28, 2013 /
 
Megépítettem az eredeti PIC-es (PIC12F683) kapcsolást. R3-nak 330ohm-ot raktam be. A FET helyet pedig BC337-et. Minden működik is, csak kattogás hallatszik frekvencia változáskor a piezóból. Erre nem jöttem rá hogy miért csinálja. A piezó KEMO L010.

Szúnyogokon még tesztelni nem tudtam, mert az eső miatt még nincsenek.
Csak annyit tudok mondani a működéséről, hogy amikor elsőnek kipróbáltam akkor 1 db szúnyog volt a szobában. Bekapcsolás után 10-15 másodperc múlva eltűnt.
(#) levaitamas hozzászólása Jún 28, 2013 /
 
Ma megkaptam a Kemo-t, estére teszt, aztán beszámolok.
(#) pjg válasza levaitamas hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
A nyákot kimarattam. Most megyek kifúrni.
(#) Melphi hozzászólása Jún 28, 2013 /
 
Sziasztok
Szeretnék kérni egy kis segítséget, megépítettem walaky féle szúnyog riasztót, tesztnél szépen végigjátssz a frekvenciákat, de ha átkapcsolom nem halható tartományban néha akkorát pattanik,
hogy kiszakad a membrán, valakinek evvel kapcsolatban nincs valami tapasztalata?
Köszönöm Lajos
(#) punkkazy válasza Melphi hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
A kattogást az okozza, hogy a piezóra egyenfeszültség jut egy rövidebb időre, majd a fesz megszűnik egy hosszabb időre. Szóval ha ki-be kapcsolgatod a négyszögjelet a piezon, akkor kattogni fog.

Lehet úgy is magyarázni a dolgot, hogy egy nem szimmetrikus négyszögjel (amit esetünkben használunk) Fourier-sorában az Uo egyen komponens nem nulla. Ezért a jel bekapcsolásakor a membránnak ki kell térnie egy átlagos értékhez és akörül "remegnie", amikor meg kikapcsolod, akkor vissza kell térnie alaphelyzetbe. Na és ez a hirtelen membránmozgás a kattogás .

Az én programom is csinálta ezt, mert lassan növeltem a frekvenciát, majd olyan 60kHz körül visszaugrottam 25kHz-re, és az ugrás pillanatában kattant egyet. Ezt orvosoltam azzal, hogy amikor elérte a maximális frekvenciát, akkor nem előre ugrik, hanem visszafelé csökkenti a frekvenciát a minimumig.
(#) pjg válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Akkor nem kattog?
Ez megoldaná a kattogás problémáját? Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) Melphi válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Szia
Köszönöm a kielégítő választ, ami te használsz szúnyogriasztót, az esetleg nem nyilvános?
Köszönettel Lajos
(#) punkkazy válasza Melphi hozzászólására (») Jún 28, 2013 / 1
 
Melphi: Itt megtalálod, viszont én valami ócska piezoval próbáltam, de nem sok sikerrel. Szóval nekem még nem sikerült hatásosan megépíteni. A programnak jónak kell lenni, mert a hallható tartományban teszi a dolgát.

pjg: Azt akartam az előző hozzászólásommal mondani, hogy nem a hardver a hibás, hanem a szoftver. Pontosabban egyes piezok/hangsugárzók lehet érzékenyebbek a ki-be kapcsolgatásra. Az a gond, hogy nem látjuk whalaky forráskódját (amit megértek, mert az ő programja, és működik, tehát miért is adná oda, ha munkát ölt bele) így nem tudom/tudjuk megtalálni a kattogás pontos okát. Mint mondtam a négyszög ki-be kapcsolgatása kattogást okoz. Ez lehet egy kiváltó ok. Nálam ez okozta a gondot. Őt kéne megkérdezni erről, hogy tapasztalt-e kattogást.

Egyébként pedig nem leoltani akarom a munkáját, azt hiszem sokunknak segített az ötletével, és valószínűleg tapasztaltabb programozó, mint én. Például én sem kezdtem volna neki a dolognak, ha nem látom a cikkét . Az is lehet, hogy tévedek és semmi gond nincs a programmal, ezt viszont csak ő tudja megnézni .
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) pjg válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Saját programot írtál hozzá, vagy whalaky programját használod. Én írtam egy programot, csak még nem próbáltam ki. Talán a hétvégén összejön.


Látom Te is írtál programot.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) punkkazy válasza pjg hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Az teljesen saját ötlet. Nem a PWM modult használja, hanem szoftvereset, így bármilyen kis PIC-en le tud futni. A hátránya az, hogy viszonylag nagy órajellel kell a PIC-et járatni (20MHz vagy felette), mert különben a 60kHz körüli négyszöget már nehezen tudná előállítani.
(#) pjg válasza punkkazy hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Értem. Én a 16F628-t használom. Hardveres PWM-mel.
(#) punkkazy válasza pjg hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Akkor majd arra figyelj, hogy a modult ne kapcsold ki soha a futás alatt, csak a periódus regiszterben módosítsd az értéket a kívánt frekvenciához, lehetőleg ne nagy ugrással. Elvileg akkor nem kéne kattognia.
(#) johny999 hozzászólása Jún 28, 2013 /
 
2db PWM kimenettel nem lehetne valahogy úgy megoldani a piezo hajtását, hogy az egyik normál a másik meg invertált jelet küld ki és ... nem tudom tranzisztorral mit kellene rákapcsolni a másik lábra
(#) szdavid_96 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Összeraktam ezt a változatot 16F628-al. IRLZ34N-es FETtel. 50 Ohm sönt ellenállással(R3). És teljesen hallhatóan sípol. Frekvencia változik. Talán a legmagasabb frekit nem hallani.
Piezo: Kemo L010

Mit ronthattam el?
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Jó füled.
Melyik változat?
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2013
(#) szdavid_96 válasza pjg hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Bakman, Flowcode-ban írt programja.
(#) pjg válasza szdavid_96 hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
A PIC órajele alacsonyabb.
(#) szdavid_96 válasza pjg hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
PIC16F628-20 / P van rá írva.
Akkor gondolom ez a baj. Hogy nem 4 MHz-es hanem 20.
(#) szdavid_96 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jún 28, 2013 /
 
Oké, köszi.
20 Megásom van itthon az is jó?
Következő: »»   20 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem