Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramlimiter építése váltakozó áramra
Lapozás: OK   3 / 4
(#) Peter65 válasza hottaborg hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
A felvetett megoldások szerintem valamilyen mikróvezérlővel valósíthatók meg, ha nem akarunk kiterjedt elektronikát, és ezeknek több mint 3 lába van. Ezen eszközök között az Ardunio egy viszonylag elterjedt eszköz, amire elég sok projekt elérhető, általában a programjaik is publikusak, kedvedre módosíthatod.
Az alábbi linkeken egy ATTINY-s és egy arduniós lágyindítót találsz:
https://github.com/ArminJo/SoftStart
https://www.instructables.com/How-to-Make-an-AC-Softstarter/
Ezek még nem azok, amit szeretnél, de ezekből kiindulva, ezeket módosítva lehetne olyan indító áramkört készíteni, ami figyeli az áramot, és ha már nagy gyújtás szögeknél nagy áram alakul ki, akkor letilthatná a további lágy-indítást.
Belátom, hogy ez nem egy kezdőknek való feladat. Ha mégis foglalkozni szeretnél vele, először a triakkos vagy tirisztoros lágyindítók világában kellene elmerülnöd. A neten fent lévő anyagok többsége 3 fázisú motorhoz való, miközben neked egyfázisú kell. Ha angol nyelvű irodalommal is boldogulsz, a "soft starter" kifejezésre érdemes keresni.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) erbe válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Na, ilyent még nem hallottam. Induktivitás, mint 90 fokos fázishasogató. Bekapcsol meg kikapcsol?
Ki írta, hogy telítésig akarom vezérelni? Éppen az a lényeg, hogy a teljes 230 V-ot magára kell vállalnia, ha zárlat van a kimeneten.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Szerinted mennyit korlátoz 30 Ohm ( söt ha valoban 10 A-re méretezed akkor 3 Ohm) soros ellenállás?
1 A fogyasztásnál a 230V bol 3 V fog hiányozni, 5 A esetén 15V stb. Ez még mindig vigan benne van a hálozati toleranciában
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) 24bitponthu válasza erbe hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Parancsolj wikipédia,
Bővebben: Link
Első találat, keressék még?
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) szs válasza Massawa hozzászólására (») Dec 29, 2022 / 1
 
Rengeteget.
-30ΩX10A az 300V feszülség
-3ΩX10A az 30V feszültség
Tehát ha a fogyasztó 9.9A-t fogyasztana, akkor még a 3Ω esetén is majdnem 30V feszültséggel kevesebbet kapna, mint amiben megegyeztünk.
Mi a fogyasztóhoz feszültségesés nélkül szeretnénk eljuttatni az áramot -mindaddig, amíg egy bizonyos áramerősséget (hasból a 10A-t emlegetem, de csak azért, hogy ne összevissza mértékeket mondogassunk) nem lép túl.
Ezért nem felel meg ebben az esetben az izzó, a rezsó, az ellenállás.
És mások meg megszakítással operálnának, pedig mondtam már, egyszál szerszámban éjfélkor felkelni visszekapcsolni -csak utólag vicces dolog.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) 24bitponthu válasza szs hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Elképzeltem , úgy is mint aki a lépcsőházban kotoraszik a fali szekrényben , úgy is mint a magánház oldalán próbálja kinyitni a szabványos ablakos szekrenykét , szerszamövvel , alatta a leírt " inaktivizalt" multifunkciós csavarhúzó...
Bocs nem tudtam kihagyni.
Ui én is hasonlóan szoktam szunyálni, szerszám öv nélkül...
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) erbe válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Sajnos, mi általában nem a Wikire építünk, hanem a tanultakra és a tapasztalatra. Amit idéztél, a silány fordításon túl még elég hiányos is.
Hegesztésnél pl. az előtoló motor fordulatszám szabályzásától kezdve az akár 450 A hegesztőáram lineáris szabályzásáig előfordult. Ma már nem, a súly, ár, stb. miatt. De más szakterületeken is alkalmazták.
(#) 24bitponthu válasza szs hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Amit írtál igaz , a kivanalomnak megfelelő áramkört lehetne csinálni két felhid igbt modullal , arduinos vezérléssel, meg egy 2-3 KW ellenállással , amit igbtvel át lehet hidalni / kikapcsolni.
Áram érzékelésre aramvaltot gondoltam.
Ha eléri a beállított áramot, kikapcsol mondjuk 1/1000 secre majd megint rákapcsol .
Néhányat lehetne készíteni , de sem fizetőképes kereslet , sem a gyártás/ fejlesztést nem érné meg .
(#) 24bitponthu válasza erbe hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Így van , nem alkalmazzák.
A belinkelt Wiki azért volt hogy aki nem ismeri/ nem tanulta legyen fogalma a működésről.
Nekem szerencsém volt egy olyan szakinal kezdeni aki profi volt ebben a témában, sok X ezelőtt...
Nyilván nem egy nx10 W motorra használták, hanem pl hegesztő áram fokozatmentes , vagyis nem kapcsolos leágazásos szabályozásra volt kitalálva.
De így működtek a ferrorezonancias fesz stabilizatorok is.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2022
(#) 24bitponthu válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Még mindig a levalasztó trafó a legegyszerűbb / olcsóbb / jobb megoldás .
Számomra ez olyan mintha valaki étkezésre nem akarná a kanalat használni , ötletel pl evopalcikát , de a leveshez nem az igazi , hiába használják több milliárdan .
(#) 24bitponthu válasza Peter65 hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Nincs igazad , a triac vagy tirisztor nem jó ide , nem lehet kikapcsolni .
( Na jó van kikapcsolható tirisztor is a nagyon kockának)
Igbtvel egyszerűen - elvileg- megoldható.
Mondjuk készül 3-5 darab, beleol vagy 100 órát . Ha tanulásra v saját célra kell ok, de nem éri meg különben.
(#) erbe válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Téves, hiányos információval megtéveszted azt, aki egyáltalán nem ért hozzá.
A ferrorezonanciás AC feszültségstabilizátor meg egész más dolog.
(#) Peter65 válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Végig kellene olvasnod a beszélgetést, és akkor láthatnád, hogy miről van szó.
Neki olyan "bekapcsoló készülék" kellene egyes készülékek próbájához, ami túlterhelés esetén hamarabb leold, mint egy kismegszakító. Ha ez a készülék fokozatosan hozza előre a gyújtásszöget, akkor még a hátul lévő gyújtások alatt (kis feszültségen) észlelheti a túlterhelést, és leállíthatja az indítási folyamatot, mielőtt a kismegszakító leoldása megtörténne. Tehát nem egy üzemelő készülék védelmére ajánlottam, hanem a bekapcsolási folyamat túláramot megakadályozó felépítésére adtam ötletet.
(#) szs válasza Peter65 hozzászólására (») Dec 29, 2022 /
 
Nem. Épphogy a leoldást szeretné elkerülni. A legelső hozzászólásában is erről beszélt, pl így:
Idézet:
„Tudom, a legegyszerűbb a biztosíték, de pont azt szeretném elkerülni, hogy állandóan cserélgetni kelljen mondjuk egy rövidzárlat esetén”

Mikor már én is szóvá tettem, hogy félreértés van, a feladat ez volna, meg is erősítette:
Idézet:
„Nem megszakítani, hanem korlátozni.”
(#) Peter65 válasza szs hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Végig kellene olvasni a beszélgetést. Ebben a hozzászólásomban én is azt írtam, hogy egy triakkos szabályzó pont a kikapcsolási problémák miatt vagy megvédi a leoldástól a kismegszakítót, vagy nem. Mint alternatív lehetőséget ajánlottam neki, hogy ő a teszteléshez készíthet olyan készüléket, ami a bekapcsolás folyamata alatt előzi meg a leoldást. Ebben a hozzászólásában kérte, hogy erre adjak valami rajzot, vagy egyéb kiindulást. Szóval itt nem az eredeti felvetéséről van már szó.
(#) 24bitponthu válasza szs hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Egy váltakozó aramu hálózatban a kialakult áramot a hálózat belső ellenállása korlátozza - rövidzárlat vagy begyújtott triac esetén.
Ez a gyakorlatban több száz amper lehet.
Ha trafó van a körben aminek a karakterisztikája ( csatolásátol függően mint egy napelem karakterisztikája) alakul .
Ez a névleges teljesítmény aramanak 3-10 értéknél nem több.
Nem kapcsol ki , nem vált le , csak határol .
(#) 24bitponthu válasza erbe hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
https://hu.tutkrabov.net/articles/ferrorezonancias-feszultsegstabil...i.html
Ha jobbat tudsz írd v linkeld be, köszi
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) 24bitponthu válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
https://www.antikvarium.hu/konyv/sz-j-livsic-ferrorezonancias-feszu...9382-0
Ha valakinek megvan és felrakná valahova megköszönném.
(#) szs válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Tehát: veszek egy leválasztótrafót (230/230 2300VA), aztán a leválasztott oldalt rövidrezárom, akkor nem kapcsol le a 10A "kisautomata" a hálózati oldalon?
(Vagy most jól féltértettem a válaszod?)
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) ferci válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Van egy rt-s cikk:....
(#) 24bitponthu válasza szs hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Mivel nem (akarod) érted a lényeget , leírom megint :
A 2300 VA trafó névleges árama 10A , határol mondjuk 30Anel.
Ha ezt kismegszakitos bizod kb 300A lesz rovidzarban.
A különbség zongorazhato.(nem terjed le Paks)
Próbára használj itt 1 KVA est , ha megy néhány perc alatt kiderül, utána ha jó használhatod direktben.
(#) 24bitponthu válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Köszi , én is megtaláltam a 70es Rt evkönyvben hasonló cikket.
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) Ge Lee válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Először is, ez csak abban az esetben lesz igaz, amíg csak ohmos tagok vannak abban a váltakozóáramú körben, mert ahogy van benne induktív vagy kapacitív elem is, máris nem igaz.
Egy trafónak, legyen az bármilyen is, van szórási induktivitása is, amin ugye az átfolyó áram hatására feszültség fog esni. Ha ez kicsi, semmi nem történik, rövidzárban olyan lesz a trafó mintha ott sem lenne. Ha meg nagy, akkor nem lesz terhelhető, mert a nagy szóráson jó nagy feszültség is fog esni. Ez ebben a formában nagyon de nagyon messze van az áramkorláttól.
Amire a kérdezőnek szüksége lenne, azt nem lehet megvalósítani elektronikus szabályozás nélkül, ugyanis ahhoz, hogy a névleges áram eléréséig semekkora feszültségesése ne legyen az áramforrásnak, annak feltétele, hogy a körben semmiféle olyan elem nem lehet amin feszültség esik, sem ellenállás (rezsó), sem induktivitás (trafö) stb. Kizárólag kívül lehet rajta áramérzékelés, azaz mondjuk egy áramváltó.
(#) 24bitponthu válasza ferci hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
A linkelt cikkből másoltam:
Itt mágneses erősítő ről van szó, akinek nem világos ...
(#) Ge Lee válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
A 2300VA-es trafó nem fog határolni 30A-nél. De még 40A-nél se, ami arra nézve is teljesen irreleváns ha mondjuk 16A-es a kismegszakító. A trafónak nem a teljesítménye az ami határol hanem a szórási induktivitása, ami meg nem teljesítményfüggő. Határolni a nagy szórású trafó fog (pl. hegesztőtrafó), csakhogy az határolni fog már a névleges terhelés alatt is.
(#) Ge Lee válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Mi köze van a feszültségszabályozásnak az áramkorláthoz?
(#) 24bitponthu válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
semmi nem történik, rövidzárban olyan lesz a trafó mintha ott sem lenne."
Ezzel erősen vitatkoznék
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) ferci válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
OK.. - mágneses erősítőt én is csináltam '82 körül, az nem ilyen.
Kiszálltam.....
(#) 24bitponthu válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Gondolj bele , elég lenne ujjnyi vastag vasmag pakson ...
(#) Ge Lee válasza 24bitponthu hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Akármilyen erősen vitatkozol vele, attól az még úgy lesz, rövidzárban ugyanúgy azonnal koppanni fog az automata. El kellene olvasni újra a kérdező kérdését és akkor nem íródna rá 2 oldalnyi sületlenség...
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem