Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » ICL7106/ICL7107
Ez megtörtént de szaladozik az érték a kijelzőn.
Nekem akkor csinált ilyet, amikor túl kicsire vettem a referencia feszültséget. Ez alapértelmezetten 100mV. Viszont kipróbáltam 10mV-ot is meg 1V-ot is. Akár ilyen referencia feszültséggel is használható, de az integráló kondenzátort vagy az integráló ellenállást is módosítani kell hozzá. Ez a két alkatrész felel a konverzióért. Ha ez a három (U ref, R int, C int) dolog nincs összhangban, nem tud rendesen dolgozni az ICL710X. Nincs egy éve hogy beleástam magam ennek az IC-nek a lelki világába.
Tudnál esetleg konkrét értékeket vagy rajzot mutatni? Még a méréshatárt is 2V ra kellene módosítanom. A kettős táp feltétlenül szükséges neki?
A protoboard az oka a kijelzett érték "ugrálásának". A tápfeszültség ingadozik pár mV-ot a kijelzők áramfelvételének változásakor, ami azután visszahat a mért értékre, és a kör bezárul. Helyes tervezéssel, vezetékezéssel a probléma megszűnik.
Ha hurok feszültség-áram alakul ki a nyákon.
Protoboard
A méréshatárt 2V-ra tudod úgy is növelni ha a referenciát 1V-ra emeled. Valamint az integráló ellenállást is a tízszeresére kell növelni (470k). Az integráló kondenzátorhoz (0.22uF) nem kell nyúlni de jó ha a fajtája polipropilén kondi. Azt gondolom neked kell a kettős táp.
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2023
Ráadásul ez még az oszcillátorfrekitől is függ.
Az Intersil gyári ajánlás a legjobb. De közben megkaptad a választ a 2V méréshatár megoldásra.
A pozitív táp mellé kell a negatív is, de a negatívak elég 3V is, ráadásul csak 1-2mA az áram igénye. Ha nem stabil a +5V, akkor is rángatóznak a számok. Javaslom, használj TL 431 referenciát. Rossz PC tápokban, meg dugasztápokban is van, ha éppen nem akarsz rendelni. Ez minimum 2,5V feszültséget ad, ezt kell leosztanod 2V-ra. Utána nem fog ugrálni. A negatív tápot úgy is meg lehet csinálni, hogy az IC oszcillátorárnak kimenetét használod, és például Cmos 40106 - ból csinált feszültség kétszerezővel negatív feszt állítasz elő. Nem csak ez a Cmos IC jó, hanem ami akad. De akár diszkrét tranzisztoros is lehet. A lényeg, hogy a +5V tápfeszt át tudd pumpálni a negatív oldalra. Sajnos telefonon nem tudok rajzot küldeni. A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2023
Itt van két rajz, csak a zéner helyett TL431 kell. Az stabilabb
Köszönöm a segítséget.
Beszerzem a szükséges alkatrészeket, úgylátom itt rendkívül fontos az igényes felépítés és a tudatos tervezés és nem elegendő a protoboardon a kondenzátor értékek több darabból történő összeollózása és a vezetékerdő szórt kapacitásokkal és bizonytalan kontaktokkal. Megépítem szépen nyáklapon az a biztos. Ha esetleg valaki épített már 2V méréshatárral egy bevált konstrukciót és esetleg megosztaná a nyákterveket velem azzal sok időt spórolhatnék. Ha mégsem akkor készítek egy saját verziót és én magam osztom meg a terveket
Én rajzoltam néhány panelváltozatot, különböző kialakításokhoz.
Lehet ezt keresed:Bővebben: Link
Én ezt építettem meg, Alkotó terve szerint. A mai napig jól működik.
Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2023
Valószínűleg a linkelt megoldást fogom megépíteni. Köszönöm mindenkinek a segítséget Remélem boldogulni fogok
Végre volt egy kis időm és összeraktam az Alkotó által tervezett és közzétett feszültségmérőt és az általad javasolt mérő hidat is megépítettem hozzá. Eléggé macerás beállítani de működik. Igaz a referencia feszültséget a műszer a nyákon magának állítja elő így érzékeny a tápfeszültségre, de ha stabil tápról járatom elvileg nem lehet kölönösebb gond.? Még a táp részt is módosítani fogom mivel 8V váltófesz kell a működéshez jelenleg. Egy 12V/5V DC DC konverterrel akarom megtáplálni és egy ICL7660 al szeretném előállítani a -5V ot. A mérőhíd 12V ot kap jelenleg, mivel a hőgombán azt írják 6V tól 24V ig szereti a működést. A nagy kérdés hogy jelent e majd problémát a GND közösítés mivel jelenleg külön tápról megy a mérőhíd és a műszer is és erős a gyanúm hogy ebben az alkalmazásban ez prblémás lehet.
Hello! Ha a 7107-el úgy mérsz, hogy az In-Lo a GND-n van (mint ahogy Alkotó áramkörében eredetileg, akkor nem kötheted össze a híd tápfeszültségét a műszer tápfeszültségével.
De inkább meg kellene rajzolnod az egészet, mert így nehéz bármiről véleményt alkotni.. Ha külön tápról megy a mérőhíd és a műszertáp, akkor lehet közös a GND. De a műszer bemeneteit és referenciáját úgy kell bekötni ahogy rajzoltam. Ennek előnye, hogy nem zavarja a műszer ugráló áramfelvétele a hídáramkört. Szerintem ilyen nincs, hogy mit szeret mit nem, 6..24V-ig alkalmazható, mert ilyen tápok fordulnak elő járművekben. De az 5V is teljesen megfelelő. De a hídáramkört simán megtáplálhatod egy sima háromlábú stabival.
Az a baj hogy az egész 1 DC 12V tápról kell majd hogy üzemeljen így meg kell oldanom hogy valahogy le legyen választva a híd tápja.
Vagy illesztő fokozatot kell az érzékelő és a 7107 közé tenni, ha nincs szándékodban az In-Lo bemenetet lekötni a GND-ről.
Ezt egyébként megtehetem?
Persze, pld. így..
Kalibrálni úgy kell, hogy először mind két potit középre kell állítani. Majd a meredekséget )Slope) kell beállítani, hogy 130 ohm és 670ohm változásra a kimenet 600mV-ot változzon. (Mindegy hogy hol, csak a feszültség változás 600mV legyen.) Ez után valamelyik végponton be lehet álltani az értéket )Offset). Mert az egyenes két végpontját nem tudod külön-külön (és egymástól függetlenül) beállítani. A 7107 méréshatára 2V legyen. Akkor 200mV-ra 20C és 800mV-ra 80C-fokot fog mutatni. A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2023
LM358 asom van is otthon. Akkor a referencia marad a meglévő kapcsoláson viszont közös 5V os tápról járatom.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2023
Igazából az lenne a jobb, ha az 1V referenciát is ebből az 5V-ból osztanád le, de majd meglátod, ha kipróbálod.
A végleges alkalmazásban ugyanaz a táp lessz a hídé is mint az ICL nek
Tökéletesen működik! Tervezem is hozzá a nyákot Annyit módosítottam hogy 47k helyett 3k használtam mert 47k ból épp kifogytam de úgylátom így is jól fog működni.
Gondolom 33k-ra gondoltál. Amúgy csak annyi különbség van, hogy az invertáló bemenet felől áram folyik vissza a kimenet felé. Az LM358 pedig csak 80uA áramot tud lenyelni. Ezen segít az 1K trimmer mert az terheli a kimenetet. Így a kimenet nem emelkedik meg jelentősen ettől az áramtól. De 33k és 47k között nincs nagy áramdifferencia.
Igen elnézést 33k ra gondoltam. Úgy tűnik nem melegszik semmi. Azóta is méregetek itt egy bögre meleg vizet. Esetleg ha közben rendelek akkor 47k ellenállást is rendelek és kicserélem. Mégegyszer köszönöm az instrukciókat!
Nincs jelentősége, csak a tisztánlátás miatt írtam. A lényeg hogy a négy ellenállás egyforma értékű legyen..
Persze az érzékelő karakterisztikája nem ismert, így vélhetően lesznek mérési eltérések. Az offset-et ott érdemes beállítani, ahol számít a pontosság. Mert gondolom nem nagyon érdekes egy motornál, hogy 20 fok, vagy 22 van.
Igen a végleges offszet beállítás üzem közben fog megtörténni ahol az üzemi hőfokot más módszerrel is megmérem és az alapján igyekszem hitelesíteni a mérést.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2023
Sziasztok! M830 műszerem egyszer csak kb. a fele feszültséget kezdte mutatni, de az ellenállás mérés jó értéket mutat. A belső ellenállások másik műszerrel mérve jónak tűnnek. Mi lehet a baj?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |