Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   109 / 109
(#) tki válasza vrbr hozzászólására (») Hé, 10:56 /
 
Furcsán néz ki, de végül is működhet; az NE553x-eknél 10 mA kimeneti árammal szoktak példálózni, de nyilván kibír többet is, mert 38 mA a rövidzárási árama, a disszipációja pedig jelen esetben úgy negyed watt lehet az adott tápnál - az SOIC bő fél wattot, a DIP tokozás meg bő egy wattot tud normál esetben, bár nem próbálnám ki.

"Így lehet olyan áramkört tesztelni amelyen 100 mA-ig folyik áram."

Mármint hogy ezzel meg lehet hajtani egy mért áramkört olyan pontokon, amiknek legalább 100 ohm az impedanciája (a föld felé), ami max. kb. 100 mA kimeneti áramot jelent az erősítő számára?

***
Csak van valami, amire ez a kapcsolás nem ad megoldást: a mért pont feszültsége ugyanúgy beleszól majd a levesbe, ami könnyen lehet, hogy nem GND-n van. Ha valamilyen feszültség van a mért ponton, akkor az a DC csatolás miatt kényszeríteni próbálja a műv. erősítők kimeneteit (más mint a passzív terhelés), és ettől a kapcsolástól függetlenül ugyanúgy ha a kettő min. 0,2..0,4 volttal eltér egymástól, akkor a műv. erősítők szenvedni fognak, torzul a jelalak stb. Csak most társaságban teszik.

Ezért használnak pl. inkább tranzisztoros buffer fokozatot egy erősítő végén, mert az _nem része_ a műv.erősítő zárt hurkának, így sokkal ellenállóbb a mért áramkör DC szintjének eltérésére a saját maga által éppen kiadni kívánt szinttől, vagyis több szempontból is ellenállóbb - igaz, hogy cserében (ugyanezért) kompenzálni kell a jó frekvenciamenet érdekében és más technikákat is alkalmazni mindenféle más paraméter miatt, ami akár bonyolult feladat is tud lenni. Szóval még mindig nem az igazi az elképzelés, de persze tanulni biztosan jó lesz, én sem tudok soha eleget ezekről...
A hozzászólás módosítva: Hé, 11:00
(#) jonasr75 válasza Skori hozzászólására (») Hé, 12:17 /
 
Köszönöm, jogos. Nem is állt szándékomban sorosan kötni.
Látszik, hogy 20 éve nem dolgozom 2d rajzszerkesztővel, teljesen bele tudok hibázni a vezetékek sokaságába. Inkább át fogom rajzolni, mert csúnya lesz így a rajz. Az NE5534-nek van olyan változata, ahol 2db opamp van egy tokban?
(#) Potkiller válasza jonasr75 hozzászólására (») Hé, 12:21 / 1
 
Bár nem hozzám szólt a kérdés, de egy gyors válasz, NE5532 a dual verziója.
(#) jonasr75 válasza tki hozzászólására (») Hé, 16:22 /
 
Szia! Érdekel a felvetésed és megfontolnám. Megépítem a 7 op amp-os verziót is tesztelésre. Mivel jártasabb vagy a témában, tudnál küldeni esetleg linket?
(#) tki válasza jonasr75 hozzászólására (») Kedd, 19:52 /
 
Feladtad a leckét, mivel kritizálni könnyebb, : -) de első körben tisztázni kellene a feltételeket. Még mindig nem derült ki számomra, hogy mit akarsz meghajtani ezzel az erősítővel, milyen viszonyok közt kell helytállnia, maradnia kell-e a DC-csatolásnak - ahogy korábban emlegettem többször is.
(#) Suba53 válasza jonasr75 hozzászólására (») Sze, 10:53 /
 
Én építettem hasonlót. Egy DDS generátor chip kimenő jelét kellett erősíteni 1MHz-ig, 50mA kimenő árammal.
4db LM318 high speed műveleti erősítőt kapcsoltam párhuzamosan.
Ha megnézed a nagy jelű frekvencia menetét, 1MHZ-en még nem vág.
Úgy hogy működik a dolog.

( Lomexben kapható )
A hozzászólás módosítva: Sze, 10:56

LM318N.pdf
    
(#) jonasr75 válasza tki hozzászólására (») Sze, 11:46 /
 
Szia! Gyakorló kit-eket és egyszerűbb áramköröket hajtanánk meg vele. Például szándékosan idéznénk elő olyan esetet is, amikor a jelalak torzul, pl. a DC szinteltolás miatt az op amp eléri a telítettségi küszöbét, levágva a jelalak tetejét. A jelgenerátor, amihez ez a "modul" csatlakozna, 100kHz-es frekvenciájú jelet képes maximum kiadni, az amplitúdó pedig max. ±2V, azaz Vpp=4V. Itt jelentkezett olyan igény, hogy az amplitúdó legyen legalább ±6V, maximuma a kettős táp és az op amp-tól is függ, de pl. 12V táp esetén max. ±10,5V. A kimenő jel frekvenciája egyébként többnyire 1-20kHz között lenne. Nem cél a rádióhullámok alkalmazása.
Igény még a szoftveresen állítható jelalak "eltolása", ez az amikor a Pico szoftvere DC komponenst ad az AC jelalakhoz, ami arra "ráül". Itt a kimeneten is megjelenik a szinteltolás, a potméterrel pedig be lehet állítani azt, hogy a jelalak megfelelő legyen. A 6 db op amp pedig egy fapados feszültség követő kapcsolásban alacsony impedanciájú kimenetével biztosítja a kimeneten a max. 100mA áramot és védi OP1-et a káros visszáramtól. Remélem nem összezavartalak, hanem tájékoztattalak. Bocs, ha vannak fogalmazási hibák, még kezdő vagyok, de próbálok a szakszerű fogalmazásra is törekedni.
A hozzászólás módosítva: Sze, 11:48
(#) jonasr75 válasza Suba53 hozzászólására (») Sze, 11:55 /
 
Szia! Érdekelne a kapcsolás, ha nem probléma. A kimenő jel frekvencia növelése nem célom, csak a kimenő jel amplitúdó növelése. AC átviteli karakterisztika vizsgálat szerint 100kHz-en a letörés kb. 0,3 dB. Ez gyakorló áramkörökhöz bőven megfelelő, a letörés kb. 50kHz fölött jelentkezik, 20-50kHz-ig 0,1 dB majd 50-100kHz-ig további 0,2 dB - a Tina szerint.
(#) Suba53 válasza jonasr75 hozzászólására (») Sze, 23:22 /
 
Régen volt, már nem találom a rajzot.
De jól működött, arra emlékszem.
Következő: »»   109 / 109
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem