Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1671 / 1674
(#) david87 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Azért mutat olyan keveset mert a fénykép kedvéért csak egy 25V trafót tetem a hálózati csatira ha van pik puk akkor ne a házba az áramot verje le de működik most már rá lesz kapcsolva a hálózatra.
A feszültség mérő a kimeneti feszültséget méri. Mert nálam sajnos nem mindig van meg a 230V.
Most is csak 220V van a konnektorba de ha be kapcsol a villany bojler ez lentebb esik.
(#) david87 válasza Tomi111 hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
A sorba kötött izzónak lesz majd egy csati a doboz hátúján
De 230/230 leválasztó csak írtam teszt és fénykép kedvéért 25V AC adapteről próbáltam ki hogy mindent jól kötöttem e be meg az izzó is csak 30V-os.
(#) Udvari Zsombor válasza david87 hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Én a doboz tetejére tenném majd a foglalatot az égőnek, hátul nem szerencsés, mert ha véletlenül megtolódik a doboz és nekimegy a falnak, akkor sérülhet az égő, ami veszélyes lehet.
(#) david87 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Ott egy csatlakozó lesz majd amibe majd be csatlakozik az izzó.
Izzó a doboz környékén lesz mindenképpen.
(#) Tomi111 válasza david87 hozzászólására (») Ápr 1, 2024 /
 
Ja így már értem! Így minden oké!
(#) zoziju hozzászólása Ápr 4, 2024 / 23
 
Üdvözlet mindenkinek!
Gondoltam bemutatom itt a most elkészült hangfalamat.
Nem ez az első amit építettem,viszont az első dolog amit itt megosztok. Tavaly gondoltam építek egy kisebbet, a másik hangfalam mellé, újabb elérhető hangszórókkal, illetve az utóbbi években nincs már igényem a hangos zenére, ezért egy kisebb is elég.
A hangszórók Scan-Speak Discovery sorozatból, a tekercsek litze-ből vannak.
MDF a doboz, mahagóni furnér, és némi selyemfényű lakk.
A hangváltót nem a nem tetsző zene miatt okádta ki magából, hanem még finomítás alatt van és így egyszerűbb hozzáférni.
Köszönöm, hogy megnéztétek!
(#) Zoli_bácsi válasza exabit hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Szép munka!

egy kérdés: A doboz profilokat honnan vetted/szerezted? Nem találok ilyen profilokat sehol.
Köszönöm.
(#) Alkotó válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Nem engem kérdeztél, de ha nekem kellene ilyet készíteni, akkor sík lemezből indulnék ki, amit hosszában befűrészelgetnék (előre jól kiszámolt helyeken), és így hoznám létre az íves felületet. Természetesen belülre is tennék néhány alakra fűrészelt gerincet. Ezzel a megoldással még nem tökéletes az ív, mert ugye keskeny sík részekből áll, de ez némi csiszolással korrigálható. A végén a furnér pedig szépen lezárja a megmunkált felületet.
Ezzel együtt is, senkinek ne legyen olyan illúziója, hogy ez egy hétköznapi feladat. Ügyességet, felkészültséget, és tapasztalatot igényel. Nem is beszélve a furnérozásról, amit jól csinálni szinte művészet.
(#) elactrofan válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Valamit nagyon össze lett kutyulva. Zoli-bácsi nem a hangfalra reagált legalábbis megjelölés szerint Alkotó meg szerintem a hangfalról. Vagy tévedek?
De ha már itt tartunk az MDF nagyon jó hajlékony ezt belülről gerinc lécekkel Hozzáragasztva (esetleg szegekkel) jól megfogja tartani a kívánt formát
de ha tetejébe és az aljába nut-ot marunk már az is lehet jó megoldás. Középen pedig megerősítjük.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2024
(#) Alkotó válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 4, 2024 /
 
Igaza van Electrofan-nak. Bocsi. Nem arra reflektáltam, amit kérdeztél.
(#) zoziju válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 4, 2024 / 3
 
Szia !
Valóban hasonló képen készült, mint ahogy írtad. A végét a kis rádiuszút viszont 5 db trapézra vágott MDF léccel oldottam meg. a 18mm-es MDF elég merev, igy én a vágásokba ék léceket ragasztottam, hogy ne csak a ragasztó fogja az ívet.
Még így kiékelve sem akart olyan maradni mint a sablon, és az elején az előlapra ráhajló kis ívet folyton letépte, így ott egy köldökcsappal fogattam meg.
Amúgy nincs benne merevítés, az előlap merevíti elölről.
A furnérozás nem volt túl nagy ördöngösség, van egy technika amivel viszonylag egyszerűen fel lehet rakni a furnért, nem kell vákum, vagy prés. Azért vagy két hetem ráment a dobozokra.
Kösz hogy megnézted!
(#) Alkotó válasza zoziju hozzászólására (») Ápr 4, 2024 / 1
 
Az ék jó ötlet. Szépen megcsináltad. A belső gerinc jelentősen növeli a merevséget, nem érdemes kispórolni (és általában nincs akusztikai hátránya). Én továbbra is azt gondolom, a furnérozás kényes feladat, ügyességet igényel.
(#) A_senki válasza david87 hozzászólására (») Ápr 5, 2024 /
 
Szia! Ment a mancs. Nem bántásból, csak egy rossz emlék miatt én mellőzném a fém kapcsolókat...
(#) tufatofu válasza A_senki hozzászólására (») Ápr 5, 2024 /
 
Írnál a "rossz emlékről"? Nekem is sok mindenben vannak ilyen fém kapcsolók, igaz földelt dobozokban.
(#) A_senki válasza tufatofu hozzászólására (») Ápr 5, 2024 /
 
A kapcsoló hibás volt, ráfogtam, megrázott. Azóta fáziscerkával közelítek mindegyik felé. A földelés sokat segít!
(#) lazsi válasza A_senki hozzászólására (») Ápr 5, 2024 /
 
"A kapcsoló hibás volt, ráfogtam, megrázott."
Ne csodálkozz, hogy megrázott, ha megrágalmaztad azzal (ráfogtad), hogy ő a hibás...
(#) david87 válasza A_senki hozzászólására (») Ápr 5, 2024 /
 
Köszönöm ez volt othon nekem még nem volt bajom velük. Ezeknek csak a menetes rész fém.
(#) Karesz 50 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 5, 2024 / 2
 
Nem értek hozzá, de mindig azt hittem így csinálnak íves oldalt az asztalosok.
De úgy is jó ahogy "zoziju" csinálta : ) Gratulálok neki, szép munka.
(#) Gafly válasza Karesz 50 hozzászólására (») Ápr 5, 2024 / 4
 
Vasból, kőből és akár fából is lehet csodás dolgokat alkotni.
Mindent nagyon értékelek, amibe belefekteti az Alkotó a munkát, és szeretettel csinálja.

RFB.jpg
    
(#) exabit válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 6, 2024 /
 
Köszi! A dobozt kaptam, csak a két szélső oldalát kellett újragyártanom. Vannak profiljaim is magukban - szintén kaptam -, de azokhoz ugye el kell készíteni az összes oldalt. Hogy hol lehet ilyet szerezni abban nem tudok segíteni.
(#) Skori hozzászólása Ápr 12, 2024 / 11
 
Kicsit besegítek Alkotó tekercselőgépéhez az elektronikus menetszámláló a fejlesztésébe.
Íme egy videó az első összemadzagolt prototípusról:
Bővebben: Video
Bal oldalon a megtett tengely fordulatok száma,
jobb oldalon a tengely másodpercenkénti fordulatszámát mutatja.

Ez pedig már egy második prototípus, itt a forgórész, ill.
forgásérzékelő is nyáklemezből van, a kerék fogait optokapuk figyelik.
Bővebben: Video
Ezen tizedfordulatos a megjelenítés, beállítható a gombokkal, hogy hány küllője/foga van a keréknek, és ennek megfelelően számol, nullázható, léptethető gombokkal is, ill meg tud jegyezni adott pozíciót.

Később esetleg valamiféle jelzés még bekerülhet,
ami mondjuk adott/beállított érték elérésekor aktivizálódik.
(#) Alkotó válasza Skori hozzászólására (») Ápr 12, 2024 / 3
 
Megtisztelő a "kicsit besegítek" jellemzésed. De tudjuk, valójában Te csinálsz mindent, én meg próbálok hibát találni benne.
Az eredmény már most is páratlan, itt is köszönöm a sok befektetett munkádat. Ha elérhetővé teszed, akkor jó szívvel ajánlom azoknak, akiknek van tekercselőjük, és igényük is mellé egy digitális számlálóra.
Az érzékeléshez csak 2 rés-optó kell. A forgó lepke szárnyainak száma beállítható. Oda-vissza számol, negatív értéket is kiír, és billegtetéssel sem lehet zavarba hozni, vagy legalábbis nekem nem sikerült. Az érték kézzel is léptethető mindkét irányba 1 egészenként, ami akkor lehet jó, ha szigetelés, elkötés, vagy bármi egyéb miatt olyan forgás is történik, ami nem jár menetszám változással. A kijelzett érték tárolható (2 érték is), és természetesen a tárolt érték visszahívható. Sőt most már automatikusan is történik egy mentés kikapcsoláskor, vagy véletlen áramszünet esetén, azaz ebből a szempontból olyan mint egy mechanikus számláló, megőrzi az utolsó menetszámot.
(#) HeZ válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 13, 2024 / 1
 
Opto alternatívájaként ajánlom a mágneses tér abszolút irányát mérő AS5600 IC-t fordulatszám, elfordulás szögének mérésére - nem kellenek "forgó szárnyak", elég egy kis mágnes a tengely végére (a linkek az eredeti hozzászólásban élnek):

(#) HeZ válasza vorosj hozzászólására (») Válasz • Ápr 28, 2022 /
Ez az AS5600-án alapuló I2C buszos Grove mágneses abszolút elfordulás érzékelő panel (7,7€) nálam is tökéletesen működik - 12 bites, tehát a teljes kört 4096 abszolút értékre felosztja, lehet kezdő és végpontot tanítani, 360 fokos szögértéket, mágnes jelenlétet, mágneses térerőt kiolvasni.
(#) Alkotó válasza HeZ hozzászólására (») Ápr 13, 2024 /
 
Jól gondolom, hogy az említett mágnest a tengely végére kell tenni, hogy azzal együtt forogjon, és ezt a forgást érzékeli az ajánlott egységed?
Mert ha így van, akkor az jelen esetben nem szerencsés, mert a tengely egyik végén a kurbli van, a másikon pedig a tekercset rögzítő anya. Ezért próbálta Skori a tengely palástjának forgását érzékelni.
Valamint a tekercselésnél a fordulatok száma a lényeg, ahol már a tizedes pontosság is túlzó.
Amit ajánlasz, az inkább ott lehet nagyon hasznos, ahol az elfordulás mértékére is szükség van, méghozzá szinte tizedfok pontossággal.
(#) pipi válasza HeZ hozzászólására (») Ápr 14, 2024 /
 
Adatlapot olvasgatva, az nem szimpatikus nekem, hogy gyakorlatilag folyamatosan kell olvasni, ami proc oldalról erőforrás igényes, Egy optó meg ad interruptot, és csak addig foglalja a procit.
(#) HeZ válasza pipi hozzászólására (») Ápr 14, 2024 /
 
Szöggel arányos analóg vagy szöggel arányos kitöltési tényezőjű PWM kimenete (4 frekvenciából választható) is van megszakításhoz lásd dokumentáció 19. oldal.
Tekercs fordulatszámlálóhoz valóban a legegyszerűbb a rotary encoder-es érzékelő.
(#) nagym6 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2024 /
 
Legegyszerűbb egy reed relés megoldás, a tengelyre bárhova jöhet mágnes.
Ehhez sokféle számláló létezik elektromechanikus, vagy digitális olcsón.
Elektromechanikusnál figyelembe kell venni a működtető tekercs áramát, ezt elbírja-e a reed relé.
(#) Alkotó válasza nagym6 hozzászólására (») Ápr 14, 2024 /
 
A "legegyszerűbb" kategória több mindent is jelenthet. Én nem próbáltam ki, és nem is tervezek ilyet, de a rés-optó szinte biztosan kiváltható reed-csőre. De a reed-cső egy törékeny üvegcső, aminek az elhelyezése is problémás, mert nem lehetnek közvetlen egymás mellett. A mágnes megint sokfajta lehet, nehéz ajánlani egyet. Ráadásul a pontos tizedfordulathoz (ami azért nem olyan fontos feltétel egy tekercselőnél) 5 szárnyú lepke kell, azaz 5 mágnest kell körbe pakolni.
Ezzel szemben a rés-optó olcsó, nem törékeny, egymáshoz közel elhelyezhető (ami azért lényeges, mert így kis átmérővel is készülhet a jeladó-tárcsa), és itt sincs súrlódás. Ezért javasoltam Skorinak ezt az érzékelő típust.

De mindenki olyan megoldást választ, ami számára ígéretesebbnek tűnik.
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2024 /
 
Idézet:
„A mágnes megint sokfajta lehet, nehéz ajánlani egyet.”

Ebben neked tökéletesen igazad van , én is belefutottam a dologba. Amióta építettem egy magnet(macsket)ométert, azóta a helyzet csak bonyolultabbbá vált. Merthogy mostmár tudom nézni, hogy mennyi, és milyen pólusa van egy állandó mágnesnek.
(#) Gabi75 hozzászólása Ápr 14, 2024 /
 
Üdvözlet mindenkinek
Már egy ideje foglalkoztat a JLH 10W erősítő.
Ágoston Lajos könyvéből vettem az ötletet .
Ez még csak terv és szeretnék véleményt róla persze negatívumot is .
Van egy 300VA 2X 19V 7,2A trafóm jó lehet hozzá ?

JLH 10W.JPG
    
Következő: »»   1671 / 1674
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem