Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   30 / 194
(#) toroid válasza jandark hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Szia.
Irtad, hogy ez az áramkör +/-40V-ig jól működik, az a kérdésem, hogy akkor a led előtétellenállásokat sem kell változtatni?
Az ellenállások 0,5w teljesitményűek, 40v feszültséggel számolva 0,74w kellene, nem?
(#) Alkotó válasza jandark hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
A "Majki" féle védelem (itt így emlegetik, de ő csak a nyákot tervezte hozzá, ha igaz), rendelkezik egy CLIP feliratú piros leddel is.
Ennek a kivezérlési határon történő állapot jelzése a feladata.

Eddig rendben is lenne, de csak az egyik csatornát figyeli (Brrrrr.....).

1. Ez most otromba hiba, esetleg elkötés, vagy 2db ilyen kis modult kell csinálni, ha mindkét csatornán látni akarjuk ezt az állapotot (az-az nem akarjuk látni, mert ez már egy rossz működési helyzet, épp ezért piros-gondolom)
2. Honnan tudja ez a kis kapcsolás, hogy az én erősítőm már a kivezérlési határ közelébe került? A feszültséget azt figyeli ugyan, de ez egyik erősítő x, a másik meg akár 2x feszültséget is le tud adni. És akkor még hol van a terhelőimpedancia hatása, mert 4 ohmon nem ott fog torzítani mint 8 ohmon (főleg ha csak a feszültséget vizsgáljuk)
3. Akkor valahol esetleg mégis csak hozzá kell "hangolni" a védelmet az erősítőhöz? És ha igen, akkor hogyan?

Állítólag már sok-sok példányban készült ebből a kapcsolásból. Ezekben az esetekben nem merültek fel ezek a kérdések?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Alkotó
(#) jandark válasza toroid hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Szia!
40voltra minden maradhat igy ahogy van,,az előtét ellenálásokat ki tudod számolni ohm törvénye alapján a ledek áram felvételéhez képest(de ebben a kapcsiban igy jól vannak)..
Az ellenálások teljesitménye pedig igaz határértéken van sok helyen,,a 0.5 ös helyett a kapható 0.6ost és ahova elfér tehetsz 1wattost is bátran..
üdv
(#) jandark válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
SZia!
Igy van ez a Majki féle védelem,,a clip led is stimmel,és igen ez az egyik csatornát figyeli,,A led, csak közvetve jelzi ki a teljesítményt, mert akkor fog jelezni, mikor az erősítő kimenőfeszültségének csúcsa 10V-nál jobban megközelíti a tápot. Ez 30V és 40V esetében is kb ,tehát nem a teljesítményt figyeli, hanem a kivezérlés mértékét a táphoz képest. Ha ez neked nem tetszik, akkor ar R15 (27K) értékét módosíthatod. Ha növeled, akkor hamarabb gyúlad ki a Led és fordítva.A clip áramkör a végfok tápjáról üzemel. Az R10-R15/R13 egy feszültségosztót képez, a tápból. Ha az R10 felől érkező bemenőjel az osztásfeszültségnél magasabb, a tranyó lezár és a led világít. Ezért jó szinte minden végfoknál.Mellékelem a clip led elvi kapcsolását ha azt szeretnéd hogy mindkét csatornádat figyelje egyszerüen a rajzon levő -tápról induló clip áramkör mellé egy másik ugyanilyet kell tenni és máris sztereo clip-ed van üdv
(#) Alkotó válasza jandark hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Köszönöm, amit írsz az teljesen rendben van. Csak nekem ez a működési metódus nem volt világos elsőre.
De ma már okultam valamit. Mégegyszer köszönöm.
Alkotó
(#) jandark válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 18, 2009 /
 
Örülök hogy segithettem
üdv:jandark
(#) stunter válasza jandark hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Üdv
Köszönöm a tanácsokat és a rajzot,de még nem döntöttem el hogy melyiket építsem meg.
(#) jandark válasza stunter hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Szia!
Nincs mit..Igaz nem a reklám helye de a hirdetések közt vannak nyákok,töbek közt a majkis védelemhez üres ill 2db használt urbánelektronikás is(ezek müködtek de már kiszedtem pár dolgot belőlük,pótolhatóak)..Válaszd a neked legmegfeleőbbet
(#) stunter válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Visszatérve a rajzra amit küldtél azt hogy lehetne akkor megoldani hogy a led akkor világítson mikor a relé elejtett állapotban van?
(#) CHZ válasza stunter hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Ha a T4 kollektora és a GND közé kötöd be a ledet , fentebb említet módon.
(#) Bassmester válasza CHZ hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Így elvileg, nem biztos hogy teljesen kialszik a led a behúzás után és a bekapcsoláskor már világítani fog, tehát a konkrét védelmi működés jelzésére ez így nem lenne a legjobb megoldás.
Stunter! Ha fontos a dolog akkor csinálok egy próbát, éppen itthon van egy erősítőm amiben ilyen van.
Mellékeltem mégegyet. Ebben két led is van, ilyet is csináltam már, 24V-os böszmenagy KR-relével. 24V-ról járatva, az "E3"-nak jelölt elkó helyére én 2db 330µF-os elkót raktam, igy volt kb 7sec a késleltetés. A 100uF, az mindenképpen kevés ide, de egyébként jó kis védelem ez is
(#) Alkotó hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Többféle védelem is megjelenik itt.
Hagy szaporítsam a számukat egy nagyon régivel, amit annó a RT ujság ajánlott a QUAD-hoz.
Ebből én már csináltam minimum 100db-ot, de még sosem volt egyikkel sem gond (még javítanom sem kellett ezt a részt soha)

Akinek tetszik, használja egészséggel.
Alkotó
(#) stunter válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Én úgy gondoltam ezt hogy mikor bekapcsolom akkor világ a led és mikor eltelik az a 2-3s akkor behúz a relé és a led elealszik és akkor kezd el világítani ismét amikor egyenáram kerül a kimenetre és a relé elejt mint pl a Reflek rx500-nál.Ha nem túl nagy kílódás akkor csinálhatsz egy próbát előre is nagyon köszönöm!De ha nagy munka akkor hagyd...
(#) Alkotó válasza stunter hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Bocsi, hogy beleszólok, én is filozofáltam már ezen, így jobb vagy úgy jobb alapon.
Te azt akarod, hogy akkor égjen a LED (vörös), ha "hiba" van. Viszont ha átfordítod magadban a gondolatot akkor úgy is nézheted,hogy akkor ég a LED (zöld), mikor a szerkezet rendben van, azaz "hibátlan".
Végül nekem ez az utóbbi lett szimpatikusabb. Ha ég a zöld, akkor jó, akkor szól a zene. Ha nem ég akkor nem üzemkész, ami lehet áramszünet is, vagy ki tudja még mi minden, de valami van, az biztos.

Alkotó
(#) DJ Szabcsa válasza jandark hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Csináltam ehhez egy kis nyáktervet, hátha valakinek szimpatikus és meg akarja építeni.
(#) Bassmester válasza stunter hozzászólására (») Feb 19, 2009 /
 
Szerintem csináld meg ezt , aztán kész Meglátod, jó lesz. Ez úgy működik, hogy amikor lejár a késleltetés, behúz a relé, ekkor kezd világítani a zöld led. Ha egyenfeszt érzékel, a relé elenged. Ekkor a zöld kialszik és a piros világít.
(#) jandark válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Szia!
Igaz ez csak a clipp rész megpanelesitése,de nem rossz ötlet,sőt,,ha van időd és kedved a majkis védelmbe beillesztheted a másik mellé hogy mindkét csatornát figyelje....
Szerintem lenne rá igényezt beszéltük Alkotó fórumtárssal is hogy mért is az egyik csatornát figyeli..
Ügyes vagy csak igy tovább!
Köszi a terveket..
üdv
(#) stunter hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
Köszönöm mindenkinek a rajzokat és a segítséget!
(#) DJ Szabcsa válasza jandark hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Az az igazság, hogy én a dbase által készített védelmet akarom majd megépíteni.
(#) jandark válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Teljesen hibátlan az isIgaz én még nem épitettem meg de tervbe van az öszehasonlitás miatt,,a majkisból csináltam vagy 6nyákot,, egy kis ideig elég
Ha lessz időd ird meg milyen lett..
(#) CHZ válasza Bassmester hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Igazad van , ha nincs jól megtervezve az az áramkör , akkor picit még világíthat is . Jól megtervezett kapcsolásban teljesen kisöntöli a ledet a tranzisztor .
(#) hapro válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Egy kapcsolási rajzot mellékelnél a pdf-hez?
(#) Alkotó válasza hapro hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
Persze, ha segít szívesen. Nekem csak a saját "összefirkált" példányom van, de a nyák is ehhez igazodik.
Azt nem mondtam, de nyilvánvaló, hogy a hővigyelő rész kihagyható, a fotózott példányon nálam sincs kihasználva. Ehhez kapcsolódóan azért fordítottam át a hőfigyelő elemet mert csak NTK-t (negatív termikus kontrol) lehet kapni, PTK-t meg sehol. De ki van próbálva, hibátlanul kapcsolgat.

MÁS!
Gyakorlatilag kész van a MAJKI féle védelem Alkotós nyákterve is, amin már mindkét csatornához van túlvezérlés figyelés, és talán kicsit reprodukálhatóbb mint az "eredeti terv" mákszemnyi forrpontjai és az őket összekötő pokhálóvékony vezetékezés. Hamarosan ide is felrakom majd.

Alkotó

(#) hapro válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 21, 2009 /
 
köszi..
Elvi működésben szinte teljesen hasonlít ehhez. Ha jól láttam(csak futólag) van benne váltó fesz figyelő, hővédelem, bekapcsolás késleltetés. Amikor a váltó megszünik akkor a relé is lekapcsol.
Ez is pont ilyen elviekben, csak egy darab IC a marék tranzisztor helyett, és ennek a hőelemét lehet kapni. Nem számoltam utánna kb mennyi lehet ennek a sanyo anyag költsége, de ha neked megvan, akkor érdekelne. Eddig a dbase féle viszi a prímet árban, minde féle hulladék tranzisztorok jók bele, a relé ami drága abban is. Ebben amit felteszek anyagköltsége kb. 5-600Ft hővédelemmel együtt, relé nélkül. Hővédelem elhagyásával olyan 4-500Ft.

elvi.jpg
    
(#) Alkotó válasza hapro hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Ha már IC-set akar valaki, akkor éppen erre találtak már ki egyet.
Adatlapot mellékeltem (rajz is van rajta). Na ehhez aztán tényleg nem kell sok alkatrész! Vendelkirályt keresséteki, ő ilyeneket használ, ha jól tudom.

Alkotó

upc1237ha.pdf
    
(#) Alkotó hozzászólása Feb 23, 2009 / 1
 
Ahogy igértem.
Itt a MAJKI néven elhíresült védelemhez (aki tudja miért az ő nevéhez kapcsolódik mondja el nekem is) egy másik NYÁK-terv.
Ez itt-ott lényeges eltéréseket mutat, amik terveim szerint a következők akartak lenni.
1. Forrasztható méretű forrszemek.
2. Rajzolható vastagságú vonalak (akár még kézzel, csőtollal is)
3. Rend legyen a panelon, és elférjen minden alkatrész.
4. A ledek előtétellenállásai két párhuzamos darabból vannak, ami így dupla teljesítményt eredményez (jót tesz az 50V-os feszkónak), és persze a relé előtétje is.
5. Mindkét csatornának van „túlvezérlés közeli állapot” jelzője.
6. A ledek eleve úgy helyezkednek el, hogy csak ki kelljen dugni őket az előlapon.

Még valami: C1 kondi polaritása itt nincs megfordítva (eredeti rajzon HIBÁS ÁM!)

Fontos!! Még nem próbáltam ki, ez csak egy terv!
És a sokszor ismételt kérdés, mekkora a max. feszültség? Nos még nem próbáltam ki, mint mondtam, de semmi akadályát nem látom a +/- 50V-nak. Ha az R1, R17, R5, R14, R22 ellenállásokat kicsit átméretezzük, akkor simán bírnia kell. Ott van még R7, R8, valamint R12, R19 is, de gyanítom, hogy azokat nem kell babrálni (ha majd kipróbáltam elmondom kellett-e).

Aki sok ledecskével feldíszített védelmet akar, az nehezen talál ettől csilli-villibbet.

Alkotó
(#) dbase válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Egyik pdfből:
(A rajz nem tőle van, csak egy nyákot tervezett hozzá. Aztán így "híresült" el.)
(#) vendelkiraly válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Igen én a B5 erősítőhöz az IC-s védelmet használom.
Nálam a fő szempont a kevés alkatrész volt, ezért választottam ezt. Jól működik meg vagyok vele elégedve, most csinálok hozzá egy rendes átlátható kapcsolási rajzot, ha kész lesz, majd felteszem ide is. Lehet, hogy nyákot is tervezek neki, de igazából a kevés alkatrész miatt szinte fölösleges is.
(#) Alkotó válasza vendelkiraly hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Most akartam e-mailt írni, de itt még jobb lesz.
Nézegetem én azt az adatlapot. Angol tudásom az nincs, így nem zökkenőmentes a dolog, de kérdezni azt tudok.
1. Az 1-es láb "túlterhelés figyelő a felirat szerint" azt mit figyel?
2. Ha már összeraktad, mond el mit is csinál a védelem. Gondolom késleletet és figyeli az offsetet. Ezen kívül esetleg még valami?
3. Nagyon spiccen van a max.80mA reléáram. Ha mondjuk 24V-os a tekercs, és 500ohmos, akkor 48mA folyik tartósan. Nem melegíti a monolitot? Hűtőfelület nincs rajta ha jól látom.

Alkotó
(#) DJ Szabcsa válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 23, 2009 /
 
Ha szabad kérdezni, ezeket a 3d-s rajzokat hogyan csinálod a panelekről???
Következő: »»   30 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem