Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   961 / 964
(#) ötfelezős válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
"földelőcövek nélkül szerintem már akkor is szabálytalan volt amikor csinálták"
Volt felmentés bizonyos időszakban.
(#) proba válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 28, 2024 /
 
Azért azt a 25A-t megkérdezném....
(#) Laca13 válasza ötfelezős hozzászólására (») Ápr 29, 2024 /
 
A környékünkön még nem találkoztam régebbi építésű családi házzal, ahol lett volna földelő cövek.
(#) usane válasza Laca13 hozzászólására (») Ápr 29, 2024 /
 
Milyen regi? Apamek haza meg valyogteglabol epult es volt foldelocovek.
(#) erbe válasza usane hozzászólására (») Ápr 29, 2024 /
 
150 éves félig földbe süllyesztett kőház '60-as években vill. felújításkor kapott földelést.
70-es, 80-as években épült házak tucatjainál nem volt. ?
(#) Atis57 válasza erbe hozzászólására (») Ápr 30, 2024 / 3
 
Szia!

Igen érdekes a történet....
Olyan 1930 ig egyáltalán nem kellett földelés sehová sem.
kb.'969 ig az áramszolgáltatói hálózatok földfüggetlenek voltak . Viszont kellett a lakásokban 1-2 védőföldeléses konnektor.(tehát igy volt földelőszonda )
A 70-80-s években földelt lett az áramszolgáltatói hálózat. --s nem volt kötelező a lakásokban a külön földelő szonda, mivel az összekötött NEFH hálózatban biztak.

S talán 1986 tól már megint kellett minden lakáshoz a földelő szonda.(mint ma is )

S még ma is van IT és TT hálózat is (még az áramszolgáltatónál is )Bár ezeknél mindig kell a földelő szonda.
S a szigetüzemű napelemes berendezések? Itt a földeletlen EPH hálózat szükséges --megint nem kell a földelés.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2024
(#) zaza99 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 30, 2024 /
 
A földelő szondáról már mindenki írt, de ez nem sígít az álltalam vázolt problémán.
(#) Atis57 válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 30, 2024 /
 
Szia!
Felénk kéjes vigyorral ,lecserélik a disznók (ÉMÁSZ )
Azt a "szabványos szekrényt" nemigen tudod kikerülni,

Nem olyan nehéz ügy házilag felszerelni, s egy áramszolgáltatóssal beköttetni?

Persze ,pénz + a négyzeten ---De évről évre drágább lessz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2024
(#) proba válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 30, 2024 / 1
 
Felénk új szekrény, új helyszín. Csak az utcafrontról olvasható szekrényt fogadnak el, ha új szekrényről van szó.
(#) Bakman válasza zaza99 hozzászólására (») Ápr 30, 2024 / 1
 
Ha csak szolgáltatói adat van meg, nem sokat tudsz tenni. Ha van számla, esetleg szerződés, amin szerepel a 16 A, akkor előnyben vagy.
(#) erbe válasza proba hozzászólására (») Ápr 30, 2024 / 1
 
Láttam olyant. hogy, igaz, kerítésen belül van, de nem lehet átlátni a kerítésen. Másik helyen úgy helyezték el, hogy drótkerítésen belül van, de elfordítva. Legfeljebb hosszú szelfibottal tudja megnézni.
Közben teljesen új szerelésben piszok drága napálló szekrényben van minden. Háttal a kerítésnek és fényvédetten zárva.
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2024
(#) ha6qt hozzászólása Ápr 30, 2024 /
 
Sziasztok!

A társasházi folyosón lévő villanyórától 6mm2 alumínium vezetéken jön be hozzám 1F nappali, és szintén így jön be 3F vezérelt.
Szeretném mindkét áramkörnek a lakáselosztóját felújítani (bent a lakásban minden réz).

Hogyan köthetem be a kiselosztóba szabványosan a mért fővezetéki alumínium vezetékeket?

Ezeket a megoldásokat találtam eddig, de mivel a szabványhoz nem férek hozzá, így nem tudok dönteni:
- Alu vezeték közvetlenül be a Fi-relébe (csupaszon)
- Alu vezeték a Fi-relébe, de az alu érvéghüvelyezve
- Alu vezetéket először fővezetéki sorkapcsoba kötve (csupaszon)
- Alu vezetéket először fővezetéki sorkapocsba kötve, de érvéghüvelyezve

Fi-relének a Resi9-et használnám, nem találtam olyan adatlapot róla, ahol írnak a beköthető vezetők anyagáról.

Köszi előre is a válaszokat!
(#) gyuszo válasza zaza99 hozzászólására (») Máj 1, 2024 / 1
 
Ha a szerződésed 16 Amperre szól, még a 16A C kismegszakító is felkerülhet jó estben.
Általában ilyet szoktak feltenni.
Az lehet a megtévesztő, hogy a szerződésben régebben a fokozatszámot adták meg a kismegszakítóknál.
Tehát a régi 10 A kismegszakító a mai 10 A C-nek felel meg, e helyett teszik fel a 16 A-es B-t.
De nem a 10 A B-t. Ez mindenképp kisebb lenne.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
(#) gyuszo válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
A felsorolásból az utolsót válaszd. Az oka a csavar meghúzásakor fellépő keresztmetszet csökkenés, az érvéghüvely ez ellen védi a vezetéket. kis mértékben. Használj nyomaték csavarhúzót és 2 Nm meghúzási nyomatékot.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
(#) Ge Lee válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Idézet:
„megint nem kell a földelés”
Ez nem egészen így van. Az az előírás, hogy be kell kötni az EPH-ba, de az EPH-t meg ugye a földelésre, szóval kell. Az invertert is alapból kell, oda is van rajzolva a csavar mellé, meg a leírásában is benne van.
(#) Ge Lee válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Nekem a napi szinten ebben tevékenykedő regisztrált szerelő azt mondta, hogy ő mindig nyom az alura hüvelyt mert anélkül nem lehet meghúzni rendesen. Az utcáról bejövőt mindig fővezetéki leágazó sorkapocsba teszi.
Erről a réz kontra alu-ról egy kis érdekesség, a képen látható mindkét kábel úgy kb. 45 éves. Levágtam a végükből kb. 20 centit amit eldobtam, majd blankoltam őket. A kép nem adja vissza tökéletesen, de az alu az olyan fényes mintha most vettem vonla a boltban, míg a réz teljesen fekete. Ugyanúgy a műhelyben állt mindkettő évtizedekig.
(#) ha6qt válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Kedves Ge Lee és Gyuszo!

Köszönöm a megerősítéseteket, akkor a fővezetéki sorkapocs lesz a megoldás érvéghüvellyel.

Ez a megoldás azért is tetszik, mert ha ne adj' Isten mégis megpörkölődne bármi, akkor a sorkapocs fog először megsérülni, nem pedig a Fi-relé.

Mindenképpen olyan megoldást szeretnék, hogy ha bármi gond lenne, akkor a biztosító ne tudjon belekötni. Erősáramú okleveles villamosmérnökként végeztem a Kandón, de ez sajnos semmit sem jelent, mert nincs villanyszerelő OKJ-m.

Legyen egy kis illusztráció arról, hogy milyen a jelenlegi, 30+ éves bekötés. Az első képen az 1F nappali, a második képen a 3F vezérelt, kis nyilakkal bejelöltem, hová fut be a fővezetéki mért.

3F vezéreltnél nem mertem szétbontani jobban, de úgy sejtem, a "szaki" a sorolósín kapcsával együtt tolta be a mért fővezetéki alut a kismegszakító bemenetére. Nem tudom milyen anyagból van a több tíz éves sorolósín, de nem tűnik szerencsésnek, hogy a kismegszakító kengyelében találkozik az alu, a sorolósín, és a kismegszakító kengyelének anyaga így hármasban.

Természetesen a képen látható minden eszköz el lesz távolítva, és mindenből új lesz (doboz, Fi relék, kismegszakítók).

Apropó, a fővezetéki sorkapocs 3F + Nulla hány modul méretet foglal el a sínből? 12 modulos Schneider Easy 9-et terveztem vásárolni, amit fel is töltenék, de így lehet nagyobb dobozt kell vennem (12 modul helyett 18-as), ami a falon való rendelkezésre álló hely szempontjából problémás kicsit.
(#) ha6qt válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Egy kis kiegészítés a kiselosztó doboz vásárlási tervemhez: Eredetileg természetesen 2 darab 12 modulos dobozt szerettem volna vásárolni, nem 1 darab 12-est.

De úgy néz ki 2 darab olyan doboz lesz, ami 24 modulos (2 sorban 12 modul).
(#) zaza99 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Én vissza szoktam hajtani a vezetéket és közvetlen úgy teszem az ávk-ba /érvéghüvely nélkül/, ha nem lesz még egy leágazás persze. Schneider ávk 3.5Nm nyomatékot ír elő. Kismegszakítókra 2Nm. Ha PEN jön be akkor annak megy a hlak.
(#) Tomi111 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Szia! Ha az éjszakai képeden a sorolósín villás és nem csapos kivitelű, akkor szerintem teljesen korrekt volt az akkori szerelő, hisz így a villák a csavar feje alatt vannak, nem a vezeték helyén. Egyébként az alu vezeték kismegszakítóba kötése közvetlenül sem ördögtől való. Valljuk be, évtizedek óta bekötötték a bejövő vezetéket közvetlenül a kismegszakítókba és azért nem általános a meghibásodás. Persze előfordul melegedés, elégés, de ez a rézvezetékkel is előfordul.
(#) Atis57 válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Szia!
Hát bizony nem !
Ez nem az az EPH ! Ez vonatkozik a napelemes szigetüzemű inverterre is.xx V DC ból --230V AC előállitása., s nincs hálózat !

Az MSZ HD 60364-4-41:2007 C3 fejezete összesen 8 pontban sorolja fel annak feltételeit, hogy a villamos elválasztás egynél több fogyasztókészülék táplálása esetén védelmi módot használjuk.
----Azóta van 2020 as is.---
A C3.4. pont a földeletlen egyenpotenciálú összekötés megvalósítására utasít. Ez nem az EPH rendszerbe való bekötést jelenti, nem is a kiegészítő egyenpotenciálú összekötést.

C2.1. A már megszokott alapvédelemre vonatkozó – az MSZ HD 60364-4-41:2007 A mellékletére utal.
C2.2. Minden egyidejűleg érinthető testet és idegen vezetőképes részt egymással földeletlen helyi egyenpotenciálú vezetővel kell öszzekötni.
C2.3. A földeletlen helyi egyenpotenciálú rendszer ne legyen se közvetlenül, se idegen vezetőképes részeken keresztül villamos kapcsolatban se a földdel, se földelt védővezetővel, se földelt testekkel. C2.4. A földeletlen egyenpotenciálú összekötéssel védett helyre belépő személyek ne legyenek veszélyes potenciálkülönbségnek kitéve. Különösen figyelni kell erre, ha földfüggetlen, de vezető anyagú padlózat csatlakozik a földeletlen egyenpotenciálú összekötés rendszeréhez.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
(#) ha6qt válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Teljesen jogos az észrevételed. Én is elgondolkodtam azon, hogy vajon a reg. szerelő a mért fővezetékem villanyóra felőli oldalán hogyan köthette be azt a mérőszekrényben. Szinten biztos vagyok benne, hogy ők nem bajlódnak annyit a bekötéssel, mint amennyit én most itt kérdezősködök. Valószínűleg megblankolja az alu vezetéket, és beköti a mérőszekrényben mindenféle érvéghüvely nélkül.

Aztán az is lehet, hogy butaságokat beszélek, és a legnagyobb gondossággal jár el a reg. szerelő. Mindenesetre én így már maradok a sorolókapocs + érvéghüvelynél, nem szeretnék semmilyen hibát véteni.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
(#) gyuszo válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 / 1
 
Mérőhely aluvezetékkel. 16 mm2 keresztmetszetekkel.
Ebből már csak a sodrott az elfogadott és arra ajánlatos az érvéghüvely.
Eléggé látható mi történik vele.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2024
(#) ha6qt válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 1, 2024 /
 
Köszi a képet az alukról, sokat segít!

Még egy kérdésem volna: Kapcsolási rajzokon, illetve Youtube videókban látom, hogy a modulok közötti vezetékezést mindenki vastag, érvéghüvelyezett, sodrott MKH-val oldja meg. Ez 10mm2 legyen? A piros nyilas szakaszokra gondolok.

MKH.jpg
    
(#) gyuszo válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 1, 2024 / 1
 
Igen, 10 mm2 legyen.
(#) zaza99 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 2, 2024 / 1
 
Ha a kismegszakítókból tömőr réz megy el akkor arra ne tegyél érvéghüvelyt mert csak plussz kontakthibát viszel bele. Hajts vissza és ennyi. A kismegszakítókban kengyeles befogatás van ami nem nyomja szét a rezet ráadásul még bordás is ami jobban fog. Hivataosan még az mkh is mehet bele érvéghüvely nélkül.
(#) ha6qt válasza zaza99 hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Köszi az infót! Ha lehet tömörrel is szerelni odabent, akkor az sokkal észszerűbbnek tűnik, csak feltűnt, hogy minden oktatóanyagban érvéghüvelyezett MKH van.

Egyébként van a szabványnak valami kivonata, amit el lehet olvasni? Más fórumokon azt kaptam infónak, hogy az fizetős, halandóknak hozzáférhetetlen, stb.

Van pár cimborám, akik pár hónapja végezték el a féléves OKJ-t. Elkértem az egységes tananyagukat, nagyon sok pdf fájlt átlapoztam. Megdöbbentő, hogy a lakáselosztó helyes kivitelezéséről, vezeték keresztmetszet és kismegszakító méretezésről szinte semmit sem írnak. Mondanom sem kell, hogy a srácok a szabványt sem látták a tanulmányaik, alatt, viszont mindenki belevágott az aktív maszekolásba a bizonyítvány megszerzése után.

Félreértés ne essék, nem lehúzni akarom a srácokat, de a mai napig megdöbbent, hogy a suli által adott tananyag mennyire felszínes volt, pedig 26 darab (némelyik több száz oldalas) pdf átlapozásán vagyok túl.
(#) Johnycorp válasza zaza99 hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
De jó látni, hogy más is alkalmazza ezt a visszahajtásos módszert.
Lakáselosztókban a gyári N és PE síneknél még különösebben alkalmazom.
(#) zaza99 válasza Johnycorp hozzászólására (») Máj 2, 2024 /
 
Ez nekem logikusan jött, látván, hogy a csavar mennyire tud belevágni a vezetékbe és a gyújtősín lukja is nagy a vékony vezetéknek. Visszahajtva viszont már jóval stabilabb és nagyobb az érintkező felület is.
(#) zaza99 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 2, 2024 / 1
 
Meg lehet venni a komplett szabványsorozatot olyan 80.000ft.
Következő: »»   961 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem