Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   962 / 964
(#) tothgyula válasza zaza99 hozzászólására (») Máj 4, 2024 / 1
 
T! ha6qt!
Ha van időd böngészésre, a következő szakirodalmakat ajánlanám figyelmedbe:
Telemecanique katalógus
OBO katalógus
Schneider katalógus
Elektroinstallateur szaklao korábbi számai
Villanyszerelők Lapja korábbi számai
Nem tudom erős vagy gyengeáramú vagy mindkét terület érdekel,de én több évtizede veszem hasznát az ezekben megjelent írásoknak,szabványkivonatoknak is!
(#) zaza99 válasza tothgyula hozzászólására (») Máj 4, 2024 / 1
 
Köszi!
A Villanyszerelők Lapjára elő is fizettem már két éve. Bár szerintem nem legnívósabb újság. Kevés benne a tényleg hasznos dolog amivel fejlődni lehet. Inkább apróznak mindent.

Ha valakinek szüksége lenne rá írjon rám privátban.
A hozzászólás módosítva: Máj 4, 2024
(#) ötfelezős válasza Ge Lee hozzászólására (») Máj 4, 2024 / 1
 
az alu az olyan fényes mintha most vettem vonla a boltban, míg a réz teljesen fekete. Ugyanúgy a műhelyben állt mindkettő évtizedekig
Mind a kettő felülete oxidált.
(#) ötfelezős válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 4, 2024 /
 
Akkor neked tulajdonképpen egy olyan példány kellett volna, amelyikben sárga íráskiemelővel jelölve van, ami szabványból származik. Lehet, hogy egészen szép sárga lenne egy ilyen.

Az utolsó kettő, amit megjelent, az a Dienes-Kliment 2007-ből, meg a Malmos-Tagyi 2021-ből, hát ezekben van szó a vezetékméretezésről.
(#) pipi válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 4, 2024 /
 
Az okosok azt mondták, hogy a műanyag szigetelésben valami lágyítóanyagtól lesz patinás? a réz és nem a csupasz végeken hanem teljes hosszban, bárhol megblankolva. Én is láttam ilyen kábelt
(#) Hutty válasza pipi hozzászólására (») Máj 5, 2024 /
 
Igen, a nem megfelelő gyártástechnológiájú PVC. Még csupaszítani is kegyetlen. A gumikábel szinte mind ilyen lesz.
(#) ha6qt hozzászólása Máj 6, 2024 /
 
Sziasztok!

Egy kérdés még felmerült bennem a leendő lakáselosztómmal kapcsolatban, ami a vezérelt áram elosztójával kapcsolatos.

Jelenleg a társasház folyosójáról úgy kapom a vezérelt áramot, hogy három külön kismegszakítón keresztül kapom a táplálást: 2db 16 és 1db 10 Amperes kismegszakítón keresztül.

Amennyiben szeretnék tenni a lakáselosztóba is kismegszakítót a Fi-relé elé, hogyan járjak el szabvány szerint?

- Tegyek fel a lakáselosztóba is külön három darab 1 pólusú kismegszakítót? (2x16A, 1x 10A)
- Tegyek fel egy hárompólusú, 10 Amperes kismegszakítót?
- Tegyek fel egy hárompólusú, 16 Amperes kismegszakítót?

Az a helyzet, hogy a hőtárolós kályháim, illetve a villanybojler úgy van bekötve vezérelt áramra, hogy valóban szükséges az első két fázison az a plusz 6-6 Amperes különbség.

Amennyiben egy három pólusú 10A-es kismegszakítóval biztosítanám, rögtön elveszítenék egy csomó teljesítményt, viszont így, hogy a szabványt nem ismerem, a logika azt diktálná, hogy a folyosón lévő legkisebb áramú kismegszakító értékétől ne legyen nagyobb a lakáselosztóban lévő három pólusú kismegszakító értéke.

Köszi előre is a válaszokat!
(#) Alkotó válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 6, 2024 / 1
 
Én nem vagyok villanyszerelő, és nem is értek hozzá.
De ha csak belegondolok, akkor minek egy vezetéket egymás után kétszer is megszakítani (éppen elég, hogy az óra előtt is van, meg utána is)?
A FI-relé maga is megszakítja az áramkört ha "elfolyik" valahol az áram.
(#) Atis57 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 6, 2024 / 1
 
Szia!

A FI relén kivül nem kell másik kismegszakitó elé.(ez min 25A-s legyen 3fázisra ) Ez megfelel Főkapcsoló helyett is

utána meg 16+16+10A vagy többfelé is oszthatod. Akkor tetszölegesen 16A =2x 10A is lehet.
(#) ha6qt válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 7, 2024 /
 
Rendben, köszi!

Azt olvastam, hogy a Fi-relé elé kell kismegszakító (hiszen a Fi-relé nem lát el zárlatvédelmi feladatot), de arról sajnos nem volt egyértelmű leírás, hogy a lakáson belül kell lennie a KMSZnek a Fi-relé előtt, vagy elég, ha bárhol a mérő után van a KMSZ, de még lakáson kívül, akár a társasházi folyosón

Én is úgy látom, hogy a felesleges kontaktok számát csökkenteni kell. A Fi-relé terhelhetőségével nem lesz gond, 40 Amperes Schneider Resi9-et rendeltem.
(#) Macsek71 válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 7, 2024 /
 
Idézet:
„A FI relén kivül nem kell másik kismegszakitó elé.”


E hozzászólásod láttán merül fel a kérdés :
Közelmúltban jártam egy mosókonyhából átalakított garzonban, ahol a lakáselosztó összesen egy db FI relét tartalmazott ...

Ez megfelelő lehet, vagy "csak elfogadható" ?

(a lakásban elektromos tűzhely, klíma is üzemel ...)
(#) Atis57 válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 7, 2024 /
 
Szia!

Inkább a kifogásolható , mert a FIrelé után választod szét az áramköröket,.
S azokat kell megfelelően biztositani.
Főleg a világitás -tűzhely-klima-dugaljak vezetékei nem egyformák, igy a 1,5mm2hez 13A.
De a tűzhely 4mm2 hez 25A kismegszakitó kellene.

Ha az óra előtt , extra értékű kismegszakitó/olvadóbetét van (32A--80A ),ilyen esetben szükséges az óra és a FI relé-k közé másik kismegszakitó is.
Természetesen lehet olyan FI relét kapni , ami kismegszakitóval egybeépitett .(csak az ára ? )
(#) ha6qt válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 7, 2024 /
 
Én is így értelmeztem, hogy a hozzászólás a mérő és a Fi-relé köti részre vontakozott. A Fi-relé után természetesen kell az áramkörönkénti KMSZ, de ezt szerintem te is így értetted.
(#) Macsek71 válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 7, 2024 /
 
Nekem "csak" furcsa volt. (Egyébként albérletet keresve jártam e ingatlanban - nem béreltem ki ...)
(#) ötfelezős válasza pipi hozzászólására (») Máj 9, 2024 /
 
A gumiszigetelésű vezetéknél a kéntől.
(#) ötfelezős válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 9, 2024 /
 
Az alapelvek szerint kellene zárlatvédelem. A mezei ÁVk az szokásosan 500 A-t tud megszakítani, a kismegszakító meg inkább 6000, mint 4000 A-t. Ezt gondosan agyonhallgatják. Az tény, hogy olyan áram, ami az ÁVK 500 A-ét meghaladja, az kevés lakás céljára szolgáló helyen van. Na de amikor feltesznek egy alumínium tokozott sorról képet, ahol az egyik tokban a gyűjtősínről való leágazásban van egy ÁVK, túláramvédelem meg legközelebb a bejövő vastag kábelen egy 400 A-es NKI, az a szakma nem ismerete.
(#) mikrokapcsolo válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 9, 2024 /
 
Előfordulhat, hogy csak FI relé volt a lakáselosztóban, de gyanusabbnak tartom, hogy egy RCBO vagyis kombi FI relé volt az, az rendelkezik túláram védelemmel és megszakító képességgel is. Kinézetre ugyanúgy néz ki, az adatok elolvasása után tudod eldönteni hogy mi is az.
Egyébként szabványról ami leírná, hogy milyen sorrendben kell elhelyezni a hibaáram védő és túláramvédelmi készülékeket kötni, még nem olvastam, de az áramkör soros kapcsolása révén mindegyiken átfolyik ugyanaz az áram. Praktikusan azért kerül elsőnek a hibaáram védő kapcsolók, mert egy ÁVK több kört is együttesen véd. Amennyiben zárlat keletkezik, úgyis a túláram védelmi szervnek kell leoldania.
(#) mikrokapcsolo válasza ötfelezős hozzászólására (») Máj 9, 2024 /
 
Ha az ÁVK névleges árama a leágazási túláramvédelemnél nagyobb, nem látom olyan nagy hibának, hogy oda szerelték, hiszen így a leágazás kábel védelmet is megvalósítja. Feltéve, hogy a másik oldalon megvan a megfelelő túláram védelem, és nem a tokozatban levő olvadóbetét védi a leágazást.
(#) Atis57 válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Szia!

Azért vannak melléklet/tankönyvi ábrák , hogyan kell megoldani. Ez akkor kell ha a fogyasztásmérő előtt32A kismegszakitó/ olvadóbetét van.(bár itt az EPH kialakitása a fő szempont )
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2024
(#) KMG hozzászólása Máj 10, 2024 /
 
Sziasztok!

Van az udvarom végén egy fúrt kút, amihez már vásároltam egy házi vízművet. Ehhez kellene villanyt hátra vinnem, távolság 55 méter. A vízmű fogyasztása 1000 W, 1 fázisú fogyasztó. Későbbi bővítés,átalakítás miatt inkább 1500 W teljesítménnyel kalkulálok. Kábelnél NYY-J-re gondoltam, természetesen védőcsőben, de viszont nem tudom hogy %-os megengedett feszültség esés az 1,5% vagy 3 % legyen. Ha 3%-al számolom akkor elég a 3x4 mm2-es kábel, de 1,5%-nál meg 3x6mm2 jön ki. Alapvetően ugye ez egy motoros fogyasztó, de későbbiekben elképzelhető hogy egy kisebb tároló világítása is innen lenne megtáplálva. Valaki járt már hasonló cipőben?
Mi a helyes megoldás?

Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) Atis57 válasza KMG hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Szia!
A motoros fogyasztóknak a 3%-t ajánlják , pedig a 10%-t is elviselnék.
Az tény ,hogy előbb utóbb úgyis kerül rá valami más is. Igy nem célszerű magas feszültesést megengedni.
Mert a másik lehetőség; eleve 2db kábelt kivinni ?

A 3x6mm2 választanám -mert 10 év múlva az is kevés lessz!- Persze ha belefér-ne még nagyobb keresztmetszet.?
A helyes megoldás ? Pl akár 5X cserélni a kábelt.--vagy mindig egy újabbat melléhúzni +
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2024
(#) proba válasza KMG hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
A helyes megoldás pontosan felmérni az igényeket a következő 50 év távlatában. Bármit húzol vékony lesz.
Egy tárolónál szembesültek ugyan ezen problémával ( utólag) , ott a villanyszerelő első kérdése az volt, miért nem alu kábellel csinálták? A 4X16mm2 már elég jó lehet, és árban is versenyképes....És később a háromfázistól sem esik kétségbe.
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2024
(#) KMG válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Értem köszi szépen a választ!
(#) KMG válasza proba hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Elég nehéz így felmérni az igényeket, de jó az észrevétel. 4x16 os Alu ra gondolsz?
(#) proba válasza KMG hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
igen
(#) mikrokapcsolo válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Ha már az EPH lenne a fő szempont a képen, had egészítsem ki annyival, hogy a gázmérőnél egyrészt a gázcsövet a belépési pontnál kell az EPH-ba kötni, nem az óra után, másrészt az óra elmenő és bejövő csöveit egymással össze kell kötni. Egyébként a rajzon a FI- relé jelölés egy szakaszolókapcsoló, a FI relé az elosztóban van. Ez a rajz a tipikus angliai lakossági fogyasztók ábrája, ennél azért az itthoni képek másképp festenek. Ott például előírás a kétsarkú leválasztó kapcsoló a lakáselosztó áramkörei előtt (lehet magában az elosztóban is, de van, hogy kint van a mérőszekrényben.)
(#) erbe válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Máj 10, 2024 / 1
 
Jó látni, a fejlett nyugaton mennyire ragaszkodnak a szabványos vezetékszínekhez.
(#) Gabó válasza erbe hozzászólására (») Máj 10, 2024 /
 
Mert itthon aztán jobb, mikor a világításnál a zöldsárgán viszi vissza a csillárt, vagy az alternatívot... és még meg se jelöli...
(#) Atis57 válasza erbe hozzászólására (») Máj 11, 2024 /
 
Szia!
S a fejlett nyugaton? a vietnami, afrikai, ázsiai, madzsar vendégmunkás.........
Ha emlékszel még ; Az 1986-s ÉV szabvány magyarázó könyvben ki volt fektetve.

Mi milyen szinű? csak a zöld/sárga volt biztos. mert a Nulla is fekete-barna,-kék +még zöld/sárga is lehetett.

de egy ilyen (kis)kábelnél ? s egy orosz nyelvű ábra a 60364 mellékletei közül.+ meg egy doboz (nálunk ez milyen? )
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2024
(#) kameleon2 válasza KMG hozzászólására (») Máj 11, 2024 / 1
 
AZ lenne érdekes, hogy mennyi időt megy összesen a szivattyú? Mert a feszültségesés csak addig érdekes, amíg jár. A kabelquerschnitt kalkulator szerint 3% feszültségesés és 55 méter távolság mellett 8,81A vihető el akár 2,5mm2-es kábelen. Én nem spiráznám túl sem. Nem 24 órában fog gondolom járni, azaz nem folyamatos melegedésnek lesz kitéve a kábel. 6.9V feszültség fog így esni, azaz kb 60W a legnagyobb veszteség 8.81A mellett. A szivattyúd nem eszik ennyit, Mindennek van egy műszaki optimuma. Egy szivattyúhoz lehet vinni 16-os kábelt is, de akkor nem kell csavar a rögzítéséhez, mert megáll a levegőben. 2,5mm2-es MBCu, vagy NYY-J elég kell legyen ekkora távolságon. Ha mondjuk egy napelemes inverter lenne, vagy egy folyamatosan üzemelő szerszámgép akkor én is magasabb keresztmetszettel számolnék. De egy szivattyúnál? Még az 1500W-al sem lesz gond ekkora keresztmetszetnél.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2024
Következő: »»   962 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem