Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   138 / 3975
(#) KeserűCukor hozzászólása Nov 8, 2007 /
 
Hi
Ha egy erősítő 100W például, akkor annak az Au-ja és a au-ja mennyi?
Tehát milyen kapcsolat van közöttük?
Ez a 100W egyáltalán mire értendő? A kimenetre?
Kössz:
ZoLi
(#) Norberto válasza KeserűCukor hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Az erősítés teljesen független a kimenő teljesítménytől...

Az erősítés azt adja meg, hogy maximálisan milyen mennyiségben tudja a bemenő jelet felerősíteni az erősítő. Tehát pl. van erősítő, amelyik csak 10-szereset tud erősíteni, van, amelyik 25-szöröset, van, amelyik 100-szorosat, van, ami ezeknek sokszorosát...
(#) Medve válasza APN 4 hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Hello, Nem mingegyik OPA kíván szimmetrikus táplálást. A kérdéses eszköz adatlapjában van utalás rá, pl az LM324 esetében: "Single Supply Operation"
(#) maTaKee hozzászólása Nov 8, 2007 /
 
Üdv!
Szeretnék építeni egy áramkorlátot, hogy hogyha valamit megcsinálok, de van még benne valami hiba akkor az ne szálljon el amit addig megcsináltam. Ez a rajz így jó lenne hozzá?

I_korlat.JPG
    
(#) Gafly válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
En 230V 60W izzot szoktam
sorosan kotni a gyanus
keszulekkel. Szerintem jo
az otlet, persze nem art
azert atgondolni mindent
bekapcsolas elott.

Egyebkent akar keszithetsz
is olyan dugaljat, aholt mindket
errel sorban van egy beepitett
izzo....
(#) maTaKee válasza Gafly hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
és az ilyen az mivel jobb, vagy miért jobb?

I_korlat.JPG
    
(#) Dudus válasza KeserűCukor hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Az Au = Uki/Ube , ha dB - ben akarod megkapni Au=20*lg(Uki/Ube)

Tehát teljesítményről szó sincs csupán a kimenő és a bemenőfeszültség viszonyáról.

Van Ai (áramerősítés a képlet, mint fent csak áramokkal)

és van Ap is (teljesítményerősítés, ami Ap=Pki/Pbe vagy 10*lg(Pki/Pbe)
(#) KeserűCukor válasza Dudus hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
igen, köszönöm a válaszokat, mindezekkel tisztában voltam eddig is, de ha
azt mondom, hogy 100w-os erősítő, akkor abból hoghyan jön ki az au?
Nekem nem az erősítő jellemzője kelle, hanem hogy az a 100W mit takar?
tehát feltehettem volna ugy is, hogy mennyi egy 100W-os erősítő kimenetén a feszültség, ha például a bemeneten 1V?
csak könyörgöm ne azt mondjátok, hogy au*ube....... :guluszem1:
(#) Norberto válasza KeserűCukor hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Idézet:
„ha azt mondom, hogy 100w-os erősítő, akkor abból hoghyan jön ki az Au?”


Sehogy...egy fűszálnyi kapcsolat nincs a két dolog között...


Akár egy 10W-os erősítő is felépülhet úgy, hogy 500 az erősítése...csak ilyenkor már nagyon-nagyon-nagyon picike jel is kivezérli...

Viszont ugyanúgy lehet akár egy 200W-os erősítő, aminek az erősítése mondjuk 20 vagy 30...

Logikus kapcsolat nincs a két tulajdonság között...és ne is keress, mert nem fogsz találni...
(#) KeserűCukor válasza Norberto hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Kössz!
Erre voltam kiváncsi!
Tehát akkor ez a 100W nem egy erősítési tényező....
(#) Norberto válasza KeserűCukor hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Nem.

A 100W azt jelenti, hogy 100W-nyi energiát tud a kimenetén optimális keretek között "kipumpálni"/leadni.
(#) KeserűCukor válasza Norberto hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Tehát akkor ez:
A kimeneti áram és feszültség szorzata?
(#) Norberto válasza KeserűCukor hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Így is van. Természetesen ezek nem állandó értékű dolgok, sokszor nincsenek is teljesen fázisban, de nagyjából azt jelenti, amit írtál.
(#) KeserűCukor válasza Norberto hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Kössz a segítséget mindenkinek!
Szabi83-nak is, aki privátban rohant a segítségemre

De egy pár hozzászólást megspórolhattunk volna:
"Ez a 100W egyáltalán mire értendő? A kimenetre?"
IGEN
(#) titi válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Hali!

Ránézésre jónak tűnik, de ha megengeded, adnék néhány tanácsot.
Máskor, ha van rá lehetőséged, nyomtasd ki a nyáktervet, természetesen a tükörképét, majd vágd körbe. Rögzítsd rá a nyákra, hogy el ne mozdulhasson, és pontozóval, vagy egyéb hegyes eszközzel a forpontokat, vagyis a furatok helyét pontozd át.
Ha ez megvan, alaposan tisztísd meg a nyákot, ahogy azt szokás, majd kézzel, egy jól megtísztított vonalzó (ne legyen koszos, zsíros, stb., hasonlóan megtísztítva mint a nyák) segítségével kösd össze a pontokat a nyáktervet követve.
Közben nagyon figyelj, hogy még csak véletlenül se érj kézzel a nyákhoz, különben kezdheted onnantól újra, hogy nyáktisztítás! Tehát csak a vonalzó, ill. a toll érhet a nyákhoz.
Ha megvan a pontok összekötése, akkor óvatosan rajzold meg a forr.pontokat is.
Bár ezt a két műveletet felcserélheted, mármint, hogy nyáktisztítás után megrajzolod előbb a pontokat, és utánna kötöd őket össze.
Ezután maratás, tisztítás, fúrás, beforrasztás, örülés!

A mostanival kapcsolatban még annyit, hogy ha tudsz róla képet csinálni, beültetés után, mielőtt kipróbálod, küldj egy képet átnézésre.
Ja, és szerintem mindenképp használj az IC-knek foglalatot!

Üdv, és sok sikert!
(#) KeserűCukor válasza Norberto hozzászólására (») Nov 8, 2007 /
 
Aham, akkor inkább így?
Ikimax*Ukimax=100W
(#) huhuu hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Sziasztok!


Van egy Mastek 600VA UPS, aminek az adatlapján ez áll:

600VA/360W ezt nem értem pontosan, a 600VA = 360wattal? ez tényleg így van? vagy csak valami üzleti fogás?

Valami képlet van erre?

felteszek egy képet az adatjapjával.
(#) huhuu válasza huhuu hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Senkinek sincs ötlete?????
(#) bancsi15 hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Sziasztok!!

Az oldalon van a segédprogramok között az astabil multivibritáror 555-tel. Mi történik akkor ha a C3-at( ami eredetileg 100nF) kicserélem egy 63nF-osra?

Üdv.
(#) szabi83 válasza bancsi15 hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
az történik, hogy kicseréled, zavar szűrésre van benne.
(#) idavid hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
ergo semmi nem történik, ha nem sokkal kisebb az érték.

az 555ös astabil ábrán amúgy a C értékét mekkorára szokták választani? gondolom nem kell túl nagy, 100 nF oda is elég, vagy kevesebb is?
(#) idavid válasza huhuu hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
most csak angolul találtam leírást:

Idézet:
„While the volt-ampere and the watt are dimensionally equivalent one may find products rated in both VAs and watts with different numbers. This is common practice on UPSs (Uninterruptible Power Supplies). The VA rating is the apparent power that a UPS is capable of producing, while the watt rating is the real power (or true power) it is capable of producing, as opposed to reactive power. Reactive power arises due to the effects of capacitance and inductance of components in the load to be powered by the AC circuit. In a purely resistive load (incandescent lights for example), the apparent power is equal to the true power and the amount of VAs and watts used would be equivalent. However, in more complex loads, such as computers (which UPSs are intended to power) the apparent power used (VAs) will be larger than the true power used (watts).”


kb az a lényeg, hogy a VA az a látszólagos teljesítmény, amit az UPS le tud adni, a watt meg a tényleges érték. ezek általában egyenlőek, ha egy tisztán ohmos fogyasztású körben vizsgáljuk őket (pl. lámapizzó), de olyan körökben, ahol van kapacitív (kondik) és induktív (tekercsek) ellenállás, ott a VA nagyobb, mint a watt - és ilyen RLC-rendszer pl. a számítógép.
(#) bancsi15 válasza titi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Hali!

Összeraktam!!
Csináltam képet, de elnézést a nagyon gyatra minőségért, de csak ennyit tudtam kihozni a dologból, mivel a gépem őskorinak számít, meg digitális fényképezőnk amúgy sincs, így csak a szkennel marat !
Remélem azért jó lesz valamire. Ngyon remélem, hogy most már működik a műszer !
Ha megnézted ki is próbálom élesben is!!

Üdv.
(#) Kovidivi hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Hello!
Elég kezdő kérdés, de sztem nem egyszerű.
Van egy ilyen sztereó potim, aminek letört a tekerő rúdja. van egy kis csonk, amihez hozzá tudnám illeszteni, csak nem tudom, mivel. Folyékony műanyag, pillanatragasztó nem segít. mivel illesszem össze őket, ami úgy is maradna örökre? elég soknak találom az 550ft-ot
Köszi
(#) mex válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Elsőként reszeld a két darabot a törésnél egyenesre. Ezután fúrd meg mindkettőt központosan,2-2.5 fúróval. A furatokba bele kell nyomni melegen egy négyszög alakúra reszelt 2-2.5 laptávolságúra reszelt vas,vagy rézpálcát ami szögletessé teszi a furatokat. Ezután ebből a pálcából megfelelő hosszúságot levágva,ragasztóval bekenve,a két tengelydarabot össze kell nyomni. A forgatónyomatékot igy a pálca viszi át.
Sok sikert!
(#) Kovidivi válasza mex hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
köszönöm!
meg fogom próbálni!
ragasztónak milyet használjak? pillanatragasztót?
(#) mex válasza Kovidivi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Jobb lenne valamilyen kétkomponensű ragacs pl Uverapid, vagy Eporapid,vagy valamilyen műgyanta... A pill ragasztó nem jó választás.
(#) Kovidivi válasza mex hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
köszi!
(#) bancsi15 válasza titi hozzászólására (») Nov 10, 2007 /
 
Hali!!

Működik!!!
Csak az a baj, hogy amint megkapja( jel nélkül) a GND-t és a +12V-ot, akkor ég az utolsó 4 db Led folyamatosan és amikor megy a kocsi, pörgetem szépen, akkor gyullad ki a többi led is egymás után, de az utolsó 4db még ekkor is folyamatosan ég fordulatszámtól függetlenül(pl.: még csak 1000ford/min körül lehet a fordulat= ekkor ég az első 2db és még az utolsó 4db is folyamatosan).
Mi lehet a gond???

Üdv.
(#) maTaKee hozzászólása Nov 10, 2007 /
 
Hali!
Ma végre megtudtam csinálni az áramkorlátot egy 60W -os égővel. Csakhogy amikor rákötöm a kipróbálandó eszközt az égőfelgyullad és rögtön el is alszik! Ez normális vagy valahol zárlat van vagy micsoda?

Következő: »»   138 / 3975
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem