Fórum témák
» Több friss téma |
De! Pontosan erről, vagyis a Makamichi-ről szólt a beszélgetés!
Azután te egy poénra válaszoltál és hoztad be az állandómágnes problémáját... ![]() A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2025
Azok csak szimpla mérőjel felvételek jól beállítottnak tekintett magnón felvéve. Szerencsés esetben legalább a felvevő magnót valódi mérőkazettával állították be, de ezt általában nem szokták közölni. (A mérőszalagnak vannak speciális tulajdonságai, pl. hogy teljes sávos felvételt tartalmaznak.)
Mindamellett, hobbi célra ez is megteszi véleményem szerint. A tökéletes állapotú mérőszalagnak a gyártásban, ill. a garanciával végzett szervizelésben, karbantartásban (pl. említett módon stúdiók részére) van, volt jelentősége. Hogy egy 35-40 éves készüléket, esetleg már rég nem gyári típusú (még ami elérhető alapon beszerzett) fejjel "csak így" állítanak be, majd utána szintén legalább 20-25 éve gyártott, gyakran nem keveset használt kazettákat hallgatnak rajta - nos, itt már úgysem az az esetleg pár tized (netán egy egész) dB eltérés lesz a releváns.
Én csak arrol beszéltem , hogy le kell mágnesezni mindent, bármilyen magnoban mielött berakod a merökazettát és ez a Nakamichire ( s nem Makmichire) is érvényes.
Annyiban különböznek a sima felvételtöl, hogy kapsz hozzájuk egy mérési protokollt is - azaz tudod mit kell kapnod, ha van hozzá egyáltalán müszered..
Igen, sajnos az "N" és az "M" túl közel van egymáshoz...
![]() (Általában át szoktam nézni az írásomat még egyszer az elküldés előtt, de efölött valahogy átsiklott a szemem... Bár mindenki csak ennyi helyesírási hibát vétene!)
S hol beszéltem én ott Nakamichiröl. Az én nem tudhatom, hogy te mire gondolsz. Valoban nem követtem a témát az elejétöl, de amit leirtam az általában érvényes minden ilyen gépre és nem mindenki Nakamichit pofozgat össze. Azaz eléggé tárgytalan a kötõzködésed.
Zajlik egy beszélgetés, aminek a kellős közepébe beleszólsz, és behozol egy olyan részletet (konkrétan az állandómágnessel történő törlést), aminek semmi jelentősége, sőt zavaró és felesleges.
Amikor valaki jelezte, hogy Nakamichi esetében nem kellene állandómágneses törlésről beszélni, te kijelentetted, hogy a beszélgetés nem erről szól. Konkrétan a Nakamichiről szóló beszélgetésről azt állítottad, hogy nem a Nakamichiről szól. ![]() Én csak felhívtam a figyelmedet erre a tévedésedre. Úgy szólsz bele egy folyó beszélgetésbe, hogy nem veszed a fáradtságot arra, hogy megnézd mi volt a kiinduló kérdés, amire a válaszok érkeztek, és még te vagy felháborodva, ha ezt valaki szóvá teszi. Nem kell tudnod, hogy én mire gondolok! De annyit azért illene tudnod (pl. ezt a tudást megszerezhetted volna, ha visszaolvasol 5, azaz öt hozzászólást, ami még ugyanazon az oldalon volt, tehát még lapozni sem kellett volna...), hogy miről szól az a beszélgetés, amihez hozzászólsz. És persze én kötözködöm (és nem kötõzködöm... ![]() ![]() Idézet: „Én csak arrol beszéltem , hogy le kell mágnesezni mindent, bármilyen magnoban mielött berakod a merökazettát és ez a Nakamichire ( s nem Makmichire) is érvényes.” arrol -> arról beszéltem , -> beszéltem, magnoban -> magnóban mielött -> mielőtt merökazettát -> mérőkazettát Makmichire -> ha már engem pellengérezel, akkor úgy kellett volna idézned, ahogyan én elrontottam: Makamichire A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2025
Bocs igen mert valaki itt viccböl megtévesztett az acél méröszalsggsk. Azt nem vettem észre. Elnézést ennyi.
Felesleges neked ebböl litániát irnod. Ráadásul akinek Nakamichi kerül a kezébe annak az általam irottakat illene tzdnia. Befejeztem. Pioneer CT-777 - kopott fejSziasztok!Teljesen amatőrként, saját célra szeretnék rendbetenni egy Pioneer CT-777 kazettás magnót. Sajnos nagyon rossz állapotban került hozzám. Nem részletezném, de kívül-belül "tákolt" állapotban van. Sokat futott, leharcolt darab, pénzügyileg egy csőd, de rossz érzés ilyen állapotban látnom, ezért úgy határoztam, lehetőségeimhez mérten megpróbálom rendbehozni. Jelenleg odáig jutottam vele, hogy már működik, bár akad még tennivaló. Például a Metal-szalagtípus kapcsoló még mindig kontakthibás, majd javítom. Rendeltem hozzá gumiszíjakat, idler-t és 2db görgőt. Még nem kerültek beépítésre. Sajnos a Rec/Play fejek is elképesztően kopottak. Szemmel látható "bevésődés" van a szalagpálya vonalában. Ujjal megérintve a fejeket a köröm annyira beleakasztható, hogy akár az egész készülék megmozdítható lenne húzás esetén. Az iránt érdeklődnék első körben, hogy ismertek esetleg olyan forrást, ahol beszerezhető lenne új vagy jó állapotban lévő használt fej ehhez a típushoz?
Ahogy nézem, háromfejes felső kategóriás gép. Szerintem ehhez csak eBay nyugat-európai vagy amerikai forrásból (utóbbinál a szállítási költség horror drága, ha van kint hazajáró ismerősöd, jobban jársz, ha hozzá küldeted és majd hazahozza táskában..). Az lehet, hogy az is használt lesz - de az általad leírtnál rosszabbat már pofátlanság lenne eladni..
Szervizkönyv szerinti gyári számot érdemes esetleg megnézni a neten, de nem biztos, hogy ez alapján könnyebb találni.. Igazából újat max. olyanból tudnék, amit kommersz (akár hifi-szint alatti) gépek millióiba szereltek anno, ezért még mindig van belőle itt-ott elfekvőben. Mellesleg nem tudom, hol tudták ennyire elhasználni azt a decket. Stúdióban éppen futhatott volna rengeteget, de ott meg oda szoktak figyelni a megelőző karbantartásra..
Sokkal inkább olyan helyen ahol éjjel nappal ment. ( Áruházakban, szállokban stb) akkoriban nem igen volt más egyszerüen kezelhetö hangforrás ami orákig volt képes ilyen vagy olyan háttérhangot szolgáltatni minimális ráköltéssel, egyszerü kezeléssel. Akkoriban kereskedelmi rádiok sem voltak, ahol egyfolytában szolt valamilyen zene.
Az hihetően hangzik. Ilyen felhasználásra a hangminőség is másodlagos. Bár akkor már valami oda-visszajátszó olcsóbb forgófejes is megtette volna, ahhoz még kevesebbet kell hozzányúlkálni.
Az elektrotanya oldalról letöltött service manual alapján nem találtam meg a fejegység (komplett szerkezet vagy csak maga a fej) azonosítóját. Az a rész pont üres a manual-ban.
Megpróbálom majd valamelyik hozzá hasonló készülék SM-ban megkeresni, hátha azonos fejet használtak. Például a CT-900S, ha jól tudom ennek a "nagyobb testvére". Az alapján akkor hátha találok valami jobb állapotú fejet, ha nem is feltétlen újat. Vagy talán valami egyszerűbb/korábbi 3 fejes készülékben is ugyanezt a fejet használta a gyártó? Mert akkor talán célszerűbb lenne egy olyan, nem leharcolt darabot venni és abból átrakni a fejet. (Persze akkor meg a másik készüléket sajnálnám) Az előéletéről semmi információm nincs, de nehezen tudom elképzelni, hogy valaki olyan tehette ezt ennyire tönkre, aki annakidején fizetett ezért a készülékért. Massawa ötlete, hogy áruházban vagy hasonló helyen üzemelt, inkább elképzelhető számomra. Megmagyarázná a külsőleg és belsőleg történt barkácsolásokat (tekerőgombok, kazettaajtó, stb) és a penészes belsőt is. Feltételezhetően a CD-korszak érkeztével egy áruházban ez a füstös gondnoki irodából egy pincébe kerülhetett. Köszönöm az eddigi ötleteket.
BRG MK29Sziasztok,Van egy BRG MK29-es magnóm és abban szeretnék fejet cserélni. De 80 Ohm körüli monó fejet nem kapok sehol. Ha egy sztereó fejet tennék be és párhuzamosan kötöm a két oldalt az megoldás lehet?
Szia!
Amit írtál, az is megoldás lehet, ráadásul ebben a kategóriában nem is annyira kritikus, hogy pontosan mekkora a DC ellenállása a fejnek. Viszont 95%, hogy van ilyenem alig használt (talán egyenesen új) állapotban. Budapesten vagyok én is, a napokban megnézem és írok, ha találtam.
Az imént elkezdtem a CT-777 gumi alkatrészeinek a cseréjét.
Az idler-t most kihagyom, mert ahogy elnézem cserélve lehetett valamikor, mert a tárcsa tengelyén a gyűrű eléggé tépázott állapotban van. Tekeréssel, felcsévéléssel nem volt eddig gond, így nem kockáztatnék egy további roncsolódást. Kapott a környezete egy IPA tisztítást. A görgőket viszont cserélem. A jobb oldali rendben is van, visszatehető. A baloldali kisebb görgő viszont problémás. Abból a karból, amiben a görgő van, kicsúszik a tengely mindkét irányba. Van valami trükk arra, hogy egy kicsit szoruljon és ne tudjon elmozdulni a karból a görgő tengelye?
Nem találtam szerkesztés lehetőséget, ezért uj hozzászólásként folytatom.
Nem tudom a görgő-karból kicsúszó tengelyre ez volt-e a helyes módszer, de függőlegesen tartva a tengelyt egy fém felületen mindkét végére finoman rákoppantottam egy kalapáccsal. Ez arra pont elég volt, hogy nagyon kicsit megszoruljon a tengely. Tovább tudnám ugyan nyomni, de talán elég lesz ennyi, hogy magától ne csússzon ki. (A másik ötletem a tengely beszerelt állapotában a végeken 1-1 pötty körömlakk lett volna)
Motorra való fém szíjtárcsával anno úgy csináltam, hogy éles csillagcsavarhúzó beillesztve a furatba, és arra rákoppintani egyet. Így pici "körmök" keletkeznek a furat szélén, ami épp elég a megszoruláshoz.
Átgondolva, görgőhíd esetében nem biztos, hogy alkalmaznám, vagy csak körültekintően, megfelelő alátámasztással - ha ez a lemez tartóelem eldeformálódik (ami a henger alapjára stabilan letehető, tömör tárcsánál nem állt fenn), abból komoly szívások indulhatnak, mert ha a görgő és a húzótengely nem állnak párhuzamosan, akkor kezdődik a szalaggyűrés.. Egyébként valószínűnek tartom, hogy ez a hiba is korábbi gányolás eredménye. Nem volt szokás ez a kivitel, meg kéne szorulnia magától, és ki lehet úgy is ütni cseréhez, hogy utána is visszanyomható legyen.
Igen, valoszinuleg a tengelyt is szerelhette az elozo tulaj.
Sajnos toresek es egyeb dolgok is ertek szegeny gepet. Valamennyire sikerult rendbetennem, beallitottam amennyire tudtam. A kalibracio valahogy osszehozza azert a felvetelt annyira, hogy nem igazan hallok kulonbseget a forras es felvetel kozott. Nyilvan lehetne meg jatszani a beallitassal, de jobban akkor merulnek bele majd, ha esetleg valami fejet szerzek hozza. Addig igy hagyom, de azert szerintem egesz jo meg ilyen leharcolt allapotban is. Koszonom a segitseget. Ha szabad, majd szamitanek ra meg, mert egy elektronika hibas Technics lesz a kovetkezo. Egyik pillanatban ment, aztan semmi reakcio. De azt majd kesobb.
Találtam 2 db újat is, mivel nekem is van egy MK29-em a gyűjteményben, amit kb. évi pár órát járatok, abban már valószínű nem fog elkopni a fej. Szóval egyet fel tudok ajánlani a projekthez.
Pioneer CT-506 - dB műszer pótlásFáradtság és óvatlanság következtében sikerült a Pioneer CT-506 műszereire ráejtenem egy másik készüléket (~25kg).Annyira szerencsétlenül sikerült a mutatvány, hogy az egyik műszer teljesen összetört, a belsejében a forgótekercs, rugó, mutató is eldeformálódott. Ez teljesen használhatatlan. A másik szintén megrepedt, a mutató elgörbült, de sikerült visszahajtani egyenesbe, viszont szerintem akad kicsit. Van valami olyan fórum, netes aprópiac, stb. ahol lehetne ilyesmi alkatrészt beszerezni? Esetleg közületek lenne valakinek 1db (de leginkább 2db) ilyen műszere? (már ha szabad ilyet kérdezni fórumban)
Szia!
Vaterán szokott lenni időnként. szerk.: vagy kompletten is előfordul, hibásan. Jófogáson is láttam már jót is, hibásat is kompletten. A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2025
Idő közben vásároltam egy "valamennyire" működőképes, de nagyon rossz állapotú (ragasztott/mókolt) Pioneer CT-506-ot. Állapota miatt egyértelműen donornak is szántam. Szerencsére a VU kijelző műszerei hibátlanok, amiket már át is tettem a "szebbik" magnómba, így a törött helyére végre párban hibátlanok kerültek.
Nagyvonalakban sikerült is kalibrálnom (kijelző, sebesség, azimuth, bias, lejátszás/felvétel szintek) és egészen kellemes hangja lett. Viszont felmerült bennem egy elméleti kérdés. Jelenleg egy Type-I - TDK D (1998??) kiadású kazettához állítottam be a magnót. Amikor egy másik kazettára, esetemben egy TDK FE (1997??) kazettára készítettem felvételt, akkor egsészen más karakterisztikájú lett, túl sok magassal. Az elméleti kérdés, hogy olyan magnó esetében, ahol nincs külső BIAS korrigáció lehetőség, milyen kazettát használjak BIAS referenciának Type-I esetében? Tudok ezzel kezdeni valamit ami általánosan korrekt beállítást ad ilyen megnónál vagy egyszerűen amiből a legtöbb van és kész? Az interneten találtam egy leírást, ahol valaki próbálgatta a kazettákat és egy általa alapbeállításnak kijelölt BIAS értékhez képest -5/+5 tartományban állítva a TDK D (1998) szalagot -1.5, a TDK FE (1997) szalagot +1 értékre kellett állítani. Feltételezhetően ezt hallom ki én is, amikor a TDK D-t választottam egy relatív referenciának és ezután sok lett a magas a TDK FE esetén.
Elomagnesezest nem tudod csak egy kazettatipushoz otimalisra beallitani.
Ezert van kicsit jobb magnokon kivezetett allitasi lehetoseg. Esetedben legjobb megoldas ha olyan kazattahoz kalibralod, amibol tobb db van.
Igen, lehet ez a jó megoldás.
Akkor összeszedek pár egyforma kazettát amit majd ezzel veszek fel és arra állítom be. Anno fel sem tűntek ekkora különbségek a szalagok között.
Nekem is van egy ilyen deckem, exem apja a szemeteskuka tetején találta még 2013-14 táján és azóta is működik!
![]() Mitöbb pár kazettát fel is vettem vele és nagyon jó felvételeket készít. |
Bejelentkezés
Hirdetés |