Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektromos sertéskábító
Üdv!
Benéztem a fórumba, még régebben írtam egy gyári sertéskábítóról. (a 2. oldalon) Megpróbálom csatolni a rajzát. Ezek a kábítók nem ennyire egyszerűek . Egy vágóhídon dolgoztam. Ami itt van új kábító, annak a kapcsolását nem ismerem, ránézésre elég bonyolult. Viszont a régi készülék magyar gyármányú volt, most tartalékba van felszerelve. Ezt szoktam javítani. Ennek megvan a kapcsolási rajza, teljes leírása. Utánépíthető. Leválasztó trafóról működik. 380V bemenet(2 fázis) 220V és 24V a kimenete. A 24 az elektronika, 220 a kábítás. A 220-at egyenirányítja majd ha jól emlékszem 200Hz-el szaggatva négyszögjelet ad a kimenetre. Az áram állítható kb 0,4-0,8A-ig. Az áramot a kitöltési tényezővel szabályozza. Itt kb.0,5-0,6A a beállított, a kábítási idő 6-10mp. De erről lehet találni a neten előírásokat. Ettől kb 40-60 mp-re kábul el a sertés. Előírás, hogy nem rángatózhat ezalatt és nem vérezhet be a kábítás helye. Ez függ a frekitől, feszültségtől, áramtól. Ezért jók a gyári kábítók. Szerintem megépíthető modernebb alkatrészekkel. Egy áramgenerátor, ami 320V egyenfeszről működik(230V egyenirányítva) és az áram állítható 450-800mA között, 200Hz négyszögjel kimenet mellett. Egyébként az gyári kapcsolás tökéletesen megbízható. többször javítottam, de mindig csak beázás, párásodás miatti feszültség áthúzás, meghibásodás történt.( a vágóhelyiségben volt felszerelve először) Üdv!
Nagyon köszönöm a gyors válaszra megprobálom kibontani ezeket a formátumokat aztán meg csinálom a kábitot és ha sikerült akkor küldök róla képet és elmondom a tapasztalataimat róla. Mégegyszer köszi szépen.
SZIA, *
Mivel végig kiabáltál kivettem !
Ezt most nem értem hogy hova tünt a kommentem?
Szia, bocsánat ha a megbántottalak a hozzászolásommal.
Véleményem szerint az általad készített 48V 6A tarafó nem alkalmas a setrés kábításra. Nagy a valószínősége hogy a 6A agyonvágja a disznót. Üdv Balázs
Már ha átmegy rajta akkora áram 48V-on. Amit kötve hiszek.
Szaisztok !
Egy disznó átlagos ellenállása fogó, vagy villa alkalmazásánál kb. 200 ohm. Vagyis 6 Amperhez kb. 1200 Volt kellene. 1.5 Amper felett a fogó érintkező karmainál már pörkölődik a jószág. A gyakorlat szerint 80-110 Volt körüli értékeknék 400-600 mA a sertés áramfelvétele.
Erre céloztam én is. Ohmbácsi törvénye itt is működik.
tehát számolni kell vele.
Tisztelt Mindenki!
Mgy tökéletessen leírta a keret paramétereket az elektromos sertés kábítókoz. Én annyit tennék hozzá hogy ezek a paraméterek csak az kábító villákoz és fogokoz valók amik börfelülettel érintkeznek. Mihelyt beleszúrossat használsz kevesebb amper is elég. Mivel akkor belevezeted az áramot az állatba.
Sziasztok !
Nem akarok okoskodni, de a disznóba nem áramot vezetünk. Feszültséget adunk, és a sertés veszi fel az áramot. A felvett áram sok dologtól függ. ( érintkező felületek átmeneti ellenállása, a sertés tömege, bőrfelület jellemzői, zsírtartalom, nedvességtartalom, a sertés fiziológiai jellemzői stb. stb.) Ezért nincs konkrét recept egy tökéletes kábítóra. Lehet próbálkozni előzetes rezisztencia méressel, áramgenerátoros táplálással, egyenáramú impulzus sorozatos (pl.:200 Hz), váltóáramú négyzögjel különböző frekvencián, vagy ezek kombinációi. FEHÉR EMBERREL még nem találkoztam, aki megmondaná a tutit ! Pluszba jönnek még az állategészségügyi és állatvédelmi kívánalmak. Háztájiban maradhatunk a már bevált 80-110 Voltnál, vagy a beleszúrósnál 60-80 Volt.
Még egy Ötlet !
Szerintem a háztáji .... áruházas hegesztőtrafók (mely sokaknál leledzik), alkalmas beszúrós kábításra. Amennyiben üresjárásba 50-60 Voltot ad, vékonyabb kábellel és esetleg nyomógombbal kiegészítve, érdemes lenne kipróbálni. A sertés úgy is csak néhány 100 mA-rel terheli be. Egyébként az idézett ... trafók alkalmasabbak sertéskábítónak, mint HEGESZTŐTRAFÓNAK. (Hegesztő transzformátorként vásárlókábításra jó.)
Elnézést a rossz megfogalmazásért! Ezt tud be annak hogy én nem elektromos szakember vagyok hentes. Én a gyakorlati alkalmazásához értek.
Arra akartam rávilágítani hogyna valaki az általad leírt paraméterek alapján csináltat egy trafót akkor az az ugynevezett érintős villához vagy fogóhoz lesz jó. A beleszúróshoz nem.
Szia !
IDÉZEM : Elektromos kábítás: A kábítás eszköze a kábítófogó vagy a kábítóvilla. Az új üzemekben a sertést rögzített testhelyzetben kábítják. Ekkor nincs szükség fogóra. Az így rögzített állatot kábítóvillával kábítják. Az elektromos kábító a nyúltagy működését időlegesen megbénítja, ez okozza az öntudatvesztést, és egyidejűleg a fájdalomérzet megszűnését. Az élettani vizsgálatok azt mutatják, hogy az állatkímélő vágás csak akkor érhető el, ha a sertések bőrét vágás előtt nedvesítik a pálcás elektródákat úgy rögzítik, hogy azok között az áram egyenesen az agyba jusson az elektróda és bőr között szoros a kapcsolat az áramerősség megtartása érdekében a kábítási feszültség legalább 250 V vagy ennél több, illetve az áramerősség 1.5 A a kábítást követően 20 másodpercre szúrják le az állatot és az elvéreztetés legalább 3 perc alatt megtörténik. IDÉZET VÉGE . Kösz, de ettől nem lettem okosabb. Villáról beszél és pálcát (meg elketródát) emleget. Legyen " szoros kapcsolat ", ez relatív és szubjektív. Feszültség 250 V ???? 50 Hz, 200 Hz, egyen pulzáló, váltó szinuszos, váltó impulzusos, kitöltési tényező, effektív- , csúcs-feszültség ???? Az 1.5 Ampert , hogy biztosítsuk, ha az állat nem akarja felvenni ? Mennyi ideig történjen a kábítás ? Az általam eddig olvasottakhoz hasonlóan, semmi konkrétum, csak általánosságok. Nem veled akarok vitatkozni, csak zavar, hogy se konkrét leírást, se konkrét adatot, se egy kapcsolási rajzot nem találok. Mindig az okos húsipari szakember, az okos állategészségügyis, az okos állatvédő általánosságait olvashatom. Túl sokat foglalkoztam a témával, hogy fel tudjam magam mérgelni. Biztos az én hibám. Üdv MGy
Hello!Írjon valaki a tüskés kábítás előnyeiröl gyakorlatarol tippek bevált mozdulatok!!most vettem és meglepetések nelkül szeretném hasznalni! köszi
Hali:nekem jó tapasztalatom van a tüskés megoldásról az idén vágtam egy pár disznót,meg kell mondjam,hogy megvagyok vele elégedve,én csináltam az enyémet, egy a lényege,hogy frankón el kell találni a füle mögötti részt mert ott a leghatásosabb meg az,hogy nyugodt legyen az állat mert ha vad akkor necces beleszúrni.
köszi az infót tényleg nem rossz de jol bele kell szúrni az biztos az eggyiknél ki jött belöle mert ra dölt a karam oldalára ismételni lehetett gyorsan igy le kábult az is
Sziasztok. Végig olvastam a fórumot. Nagyon tanulságos, de egyetlen kérdés maradt számomra nyitva. hova kell illeszteni a villát?
Valaki iderajzolná?
Szia! Megpróbáltam berajzolni. A fűl mögé néhány centire.
Bekötési rajz disznókábításhoz...
Majdnem.
Pontosan úgy ahogyan berajzoltam. :yes: Csak vegyészmérnök vicces bejegyzésére reagáltam . A "Majdnem" válasszal.
üdv.
Sok igazság van abban amit leírtál. Őszintén szólva, műszerészként idehaza kb.egy tucat sertéskábítót tekertem az elmúlt években, ehhez az itthon talált dupla csévetestes felépítésű kis trafóimat használtam. Ahogy visszaemlékszem egyik sem volt 50-60VA.nál nagyobb teljesítményű. A primer gyárilag 230V-os, míg a szekundert én számoltam tekertem át, a helyi öreg tekercselő tanácsai szerint 74V, ill, későbbi kérésre 82V, 87V, ra, méghozzá 0,20as Cu-z-ből. A trafót vill.szereléshez használt kültéri un.szerelő dobozba, /vízálló kivitel 150x150mm/ építettem be, egy hálózati kapcsoló és egy sorkapocs társaságában. A trafó szekunderjét terhelés tesztjét, disznó hiányában 230V/ 60W os izzóval oldottam meg. A leadott áram, mindössze 100-120mA volt, a fesz.g esés 4-5V. nem melegedett. A szúró csúcsokat, 7es acél anyagból, csakúgy a markolatot , esztergályos ismerős csinálta. Akik megvették elvitték, tőlem, karácsony újév után azt a visszajelzést kaptam, miszerint a 2mázsás disznót leültette a szúrást sokkolást követően, de még a 270kilós kucuval is elbánt, 1-2perc alatt. Szó szerint, nem kellett birkózni vele, nem visongott szenvedett tőle. Láthatóan mindenki meg volt elégedve vele.
Szia! Tudnál felrakni pontos leírást és hogy milyen trafóból alakítottad át? Üdv!
Az enyém, amiről tudok, a 480kg-osat is levitte.
Nálunk nem számít úniós módszernek az, ha baltával jó helyen és gyorsan fejbe kólintjuk szegény állatot. Mindenesetre gyorsan kell utána leszúrni, és van hogy fél percnél is kevesebb elég neki. Bár ez nem elektronika, de a témába vág.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |