Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1195 / 2505
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
Érdekes. A sztereó csatornák (nagy piros) csatoló kondenzátorai közül az egyik a mellette lévő műveleti erősítő 1-es kimeneti lábához kapcsolódik a forrasztási oldalon. A beültetési oldal vezetősávjait sajnos nem tudom követni.
Végül is megnyugtató, hogy nem a test vezetőn létrejövő hurok okozza a hibát. Pedig az igen labilis. Ezt mutatja a 4700µF búgásra gyakorolt hatása. Az adatlap szerint TDA-nként 1000µF helyi tápszűrés ajánlott. Ezt a KIT kisebb kondikkal ugyan, de pont azon a vezetősávon pótolja.
A 4700µF kondikat nyugodtan távolítsd el.

A fotóból visszafejtve a középső potiról látom, hogy a bejövő jel szintjét szabályozza. Mi a többi funkciója? Elképzelhető-e, hogy az előerősítőben történik meg a túlvezérlés? Van-e többszörös szintszabályozás?

Ellenőrizni kéne a műveleti erősítők tápfeszültségét. Ezt bármelyik 4-es illetve 8-as láb és a test között elvégezheted.
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
A műveleti erősítők 1-es és 8-as lábán tudok feszültséget mérni,13 VDC mindegyiken.
A potik funckiói balról jobbra elölnézetből: Sub-csatorna vágási frekvencia - Sub-cs. hangerő - Sztereó-hangerő - Sztereó mélykiemelés - Sztereó magaskiemelés
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
A 4-es lábon kell érkezni a negatív tápnak, az mennyi? Az 1-es lábon a +13V azt jelentené a kimenet a pozitív tápon van, ilyenkor az IC nem is működne, pedig - ha kisebb hibával is - de szól. Az IC hátán a pötty az 1-es láb és az óra mutató járásával ellentétes irányban van tovább számozva.
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
Igen,így stimmel,nem tudtam,hogy van számozva. -13,7V és 13,8V.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
A TDA7294-nél kivezérelhetőségi probléma esetén mérendő a készenléti állapot és a némítás vezérlés lábak feszültsége [9] [10]. Előadódhat olyan helyzet, hogy terhelés hatására kritikusan leesik az itt minimálisan elvárt +3,5V feszültség testhez képest.
Valami extrém problémát gyanítok a kimeneten megjelenő egyenfeszültség miatt.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2012
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 20, 2012 /
 
Bőven megvan,a 9-es lábon több mint 20,a 10-esen 15V.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Az előerősítő és a jelforrás között nem látok csatoló kondenzátort. A beérkező jelkábel és a test között mérhető-e egyenfeszültség? Nem biztos, hogy a hangkártyán kifogástalan DC leválasztás van
A három végfok közvetlen vizsgálatához készítettem egy ábrát. Az NE5532-esek eltávolítása után egyenként próbáld ki az átkötéseket, melyek a hangerőszabályzó csúszkájáról közvetlen a végfokozat előtti csatoló-kondenzátorra kapcsolódnak.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Kipróbáltam,gyakorlatilag ugyan az történt,még bejött valami moduláció is (szerintem csak azért,mert pont a határértékig tudtam így kihajtani,ami egyébként olyan 8-9V a kimeneten,itt kezd el csúnyán viselkedni) Készítettem felvételt is.
Ez azt jelenti,hogy csak a TDA-kkal van gond?
A hangkártyának elég kicsi a valószínűsége,hogy bármi hibája legyen,egy usb-s focusrite stúdióhangkártyám van,de kíváncsiságból azért megmértem a kimeneten a 0 dBFS-en az egyenfeszültséget, nem is volt ott semmi,csak hangfrekvenciás jel.
(#) Directors válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Szia!

Bocsi,hogy beleszólok de az erősítő kimenetén van hangszóró védő áramkör?

Ha nincs akkor nagyon bátor vagyok. Ha valami balul sül el ilyen kísérletezgetések között akkor búcsút inthetsz a hangszóródnak. Kár lenne érte.
Én erősítő élesztésekor mindég valami kibányászott kis hangszórókat használok.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) agressiv válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Hallhatóan már klipelt kimenet közben kezdte el ezt csinálni, ami nem is csoda és kábé a jel és a hálózat közti iterferencia hallható.

Directors Kevés a tápfesz ahhoz, hogy kinyírja a hangszórót (szerintem).
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) midgardcoil válasza agressiv hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Igazad lehet, 50Hz körüli szinuszt használtam. Ami még érdekes,hogy rákötöttem ezt,és nem csinálta,teljesen jól működött,mondom akkor biztos a sub hangszórómmal van gáz,de azt meg a másik (gyári quad-405,2x200W) erősítőm clip-ig torzításmentesen hajtja. Nem tudom mire vélni.
@Directors: Szerintem sem tudja nagyon tönkretenni,elvileg 1000W csúcsot kibír,de azért nem vagyok teljesen nyugodt
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) Doncso válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Milyen az a gyári 200w-os quad?
(#) midgardcoil válasza Doncso hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Jó,a gyári kis túlzás volt, egy Castone-om van.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Elő szokott fordulni hibás TDA7294, de kicsi a valószínűsége, hogy négy, pontosan azonos hibát mutató kerüljön egy panelba. Valami generális hibát keresnék.
A hangszóró körül érdemes vizsgálódni, hogyha van olyan doboz amelyikkel hibátlanul működik az erősítő.
Egyik lehetőség, hogy zobel-tagot kell valamennyi kimenetre kötni, ez soros 4,7 ohm és 220nF-ból szokott állni.
A sok találgatásba még az is belefér - nem ismerve a JBL-edet -, hogy dupla-tekercses és épp 2 ohmra van párhuzamosan kötve, a soros 8 ohm helyett.
(#) Doncso válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Ja értem, csak nem CPA800?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Nem gondoltam,hogy ennyire triviális lesz a megoldás,de úgy tűnik ez a megoldás. A hangszóró biztosan nem dupla-tekercses,ez a 1014, de van belőle 1014D változat is. Arra tudok gondolni,hogy egyszerűen nem bírja a 4 ohm-ot hídba kötve.

Doncso: Nem,annak csak a fele.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) Directors válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Én arra gondoltam,hogyha valami probléma van, akkor az erősítő kimenetnén megjelenhet a tápfeszültség és az kinyírhatja a hangszórót.
Ilyen esetben mindegy hány wattos a hangszóród.

agressiv : Azt nem tudom mekkora a tápfesz.

Tényleg mekkora a tápfesz midgardcoil?
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2012
(#) midgardcoil válasza Directors hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
+/-29V
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Ohmikusan mennyi a JBL tekercsellenállása?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Szintén 4 ohm.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
A TDA áramkorlátozója 6,5A táján lép be. Ha 4 ohm-mal terheled a híd kapcsolást, testhez képest mérve 9V effektív feszültségnél klippel. A híd ajánlott terhelése: 8-16 ohm.
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
30 Hz körül meg valószínűleg azért tudtam meghajtani torzítás nélkül,mert a hangszóró impedanciamenetében van ott egy pukli. Ez van,akkor így ebben a formában nem fogom tudni használni. Már csak azt nem értem,hogy a nem hídba kötött csatornákon miért csinálja,azoknak bírniuk kellene 4 ohm-on is. Az adatlap szerint ha 4 ohm-mal terhelem a nem hídba kapcsolt IC-t 29 V tápfesszel kijön belőle 80W,ami nekem akár elég is lenne.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
A +/-29V táp 4 ohm terheléssel a klip határán 18V effektív kimenő feszültséget biztosít, épp a minap mértem egy ilyet.
A sztereó csatornák viselkedéséről eddig csak annyit tudok, hogy hasonló a hídhoz. Ott is kimozdul a membrán a központból?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Erősen frekvenciafüggő,hogy mikor,(feltételezem az impedanciamenet miatt) de igen,itt is kitér a membrán.
(#) Doncso válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Akkor gondolom a hangfalaid 4 ohmosak.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
A nagy hangsugárzó dobozzal hogyan viselkedik?
(#) midgardcoil válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
Azokat a dobozokat már jópár éve építettem és nem sikerültek túl jól,sajnos nem hallom ki,hogy klippelni kezd,vagy csak a doboz zörög,de egyenáramot nem kapnak a hangszórók,az egészen biztos.
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
A membrán kitolódása, mintha egyenfeszültséget kapna, több okból következhet be.
A KIT-et úgy készítették, hogy nincs a visszacsatoló ágban kondenzátor - nem egységnyi a DC feszültségerősítése. Az IC akár a terhelés kiváltotta melegedéstől is változó DC hibát képes produkálni.
A pozitív és negatív klip eltérő. Ez bekövetkezhet az előerősítőben is, azért kértem pár kísérletet.
Az erősítő gerjed, eltérő kitöltési tényezőjű jelet előállítva. Ez létre jöhetett volna az előerősítő magas hurokerősítése miatt. Ez a kihagyásukkal végzett próba során ki lett lőve.
Hatással lehet egymásra a tápon keresztül is a több (nem csillagpontos táplálású) végfok. Erre készült a 4700µF helyi puffer.
A kimenet induktív terhelésének visszahatása a visszacsatolásra még nem tisztázott. Erre ajánlottam a Zobel tagot. Ha a javasolt alkatrészek nem állnak a rendelkezésedre, köss a kimenetre direkt 10nF-1000nF kondenzátort. Lehet már az is megfogja a JBL-nél jelentkező hibát.
Persze a fentiek kombinálódhatnak is egymással csak, hogy érdekesebb legyen
(#) reloop válasza reloop hozzászólására (») Dec 21, 2012 /
 
El ne felejtsem! A szabadon lengő membrán indukálta, alacsony impedanciáról jövő feszültség is szokatlan működésre kényszeríti az erősítőt. Ettől is lehet frekvencia-függő és hangszóróhoz kötött a jelenség.
(#) highand hozzászólása Dec 22, 2012 / 2
 
Szép napot Mindenkinek!

Az ünnepek idejére kínálok nektek egy kis csemegét. Egy réges-régi kapcsolástechnikájú erősítő, egy kézenfekvő, de eddig nem publikált kiegészítéssel. A kapcsolás lényege az, hogy a hangminőségért részben felelős elektrolit kondik teljes mértékben kimaradtak a kritikus helyekről. A műveleti erősítő ebben a beállításban extrém nagy bemeneti impedanciát ad, így nagyon kis értékű kondenzátor használható a csatolásra. A kapcsolás fő erőssége a mély átvitel, megdöbbentő de a bemeneti kondik csereberélése hatalmas változásokat hoz a mély hangokban. C5 cseréje szerencsés esetben még a betervezettnél kisebb bemeneti kondi használata esetén is képes a mély érzet javítására.

A kapcsolás könnyedén teljesíti 8 ohm-ra a 100 W-ot, a torzítása teljes sávban kisebb 0,03%-nál. T3-at tilos ugyanarra hűtőbordára szerelni, mint a végtranzisztorokat, viszont az előfeszítést adó diódákat szilikon zsírral hőcsatolásba kell hozni a végtranzisztorokkal. A differenciál erősítő tranzisztorait is kell hűteni. R7, R8 legalább 2W-os legyen.

Az alkalmazott visszacsatolások az un. belső hurok módszert alkalmazzák, ami ismert már korábbról, így senki ne akarja szabadalmaztatni

A kapcsolás szépen klippel, de védelmet nem tartalmaz.
Következő: »»   1195 / 2505
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem