Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hangváltók (készítése)
A mértékegységeket a mérőszámtól szóköz választja el. A személynevekből képzett mértékegységek (Volt, Ohm, Amper, stb.) nagybetűvel írandók!
Hogy a leírásban pl 4. rendű a magas váltása, a képen meg mintha hiányozna egy tekercs. Hogy jön ki a 4. rendű váltás így?
Sehogy! Ez egy vegyes kapcsolású hangváltó! Amúgy a mély előtti zobel kör sem világos, miért olyan magas kapacitás értékkel lett tervezve! Az impedancia növekedését kompenzáló soros RC taghoz 10-30µF közötti kapacitás értéket alkalmazunk.
Az impedancia görbe alapján méretezik. Gyakorlatilag az impedanciát egyengetik vele,de beleszól a hangképbe is . Értéke akkora kell legyen amekkora épp kell. Akár 68 µF is lehet. Csak nagyon indokolt esetben használnám.
Üdv!
Tekertem a 8ohmos mélyemhez egy hangváltó tekercset. 0,5mm-es drótból van, 820 menetnek kellett volna lennie progi szerint, de a csévetest betelt 689-nél, sőt púposan van vele. Bekötve a hangszóró elé, a magas sugárzó halkan de szól, a közép pedig rendesen szól. Ha beleteszek bármi fém dolgot a tekercsbe, a magasan elnémul, a közép is eléggé lehalkul. 15mH tekercs kellett volna, hogy 120Hz-nál vágjon, de 10mH lett így 250hz-nál vág, gondolom ezért szól a közép. Mit tegyek bele vasmagnak? Egy nagy csavar megteszi?
Próbálj inkább másodrendű vágást csinálni. Plusz egy kondi. Ez túl laposan vág , sokkal meredekebben vágva jobb lesz az eredmény.
Bővebben: Link
Kerestem ma 250v 100µF-es kondit, de nem kapni felénk. A progi adta ki, hogy 120µF-os kellene. Mit tudok helyette tenni?
Le kell szimulálni mit ad ki ha a 100µF et használod. Nagy eltérés nem lesz szerintem.
100µF kondiból is csak polarizáltat kapni 400ftért.
Üdv! Szeretnek a magas sugárzó hangszórómhoz egy passzív hangváltót, a hangváltó 1500 Hz tol kellene vágjon. Milyen értékű kondira és milyen értékű tekercsre lesz szükségem? Esetleg lehetne 18 db/oktáv?
Hangszóró impedancia? De 1,5kHz elég alacsony egy magas hangszórónak.
8Ohm esetén 18dB/okt C1 = 6.59 µF C2 = 32.94 µF L1 = 0.70 mH 4Ohm C1 = 13.18 µF C2 = 65.88 µF L1 = 0.35 mH Besselre számított értékek. A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2013
Uhg tényleg elfelejtettem hogy fontos megadni hogy 8 ohmos. 1.5 khz-tol 18 khz ig megy. A tekercsem 0.68 mH lett, az elfogadhato?
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2013
Az még elmegy 3%-os eltérés. Az alacsony keresztezési freki sokkal aggasztóbb. Csökken a terhelhetősége a hangszórónak, ráadásul a hozzátartozó kondi értékek is igencsak magasak.
Két útban általában 2-2,5kHz-től szoktunk váltani, persze ez függ a párosított mélyközéptől is. A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2013
Látni kellene a két hangszóró frekiátviteli görbéjét, s ezt nem mellékelték. Párosításkor az érzékenységi értékeket is válogatni, illeszteni kell. (lehet L-padot kell alkalmazni) Minden esetre ez egy 25cm-es mélyközép, amiknek valóban nem szokott magasabbra menni a frekiátvitele. Nehézkes lehet majd két útban váltani.
Üdv!Ez a két hangszóró egy 40 literes ládába kerülne,tudom hogy ez itt off, de szerinted miben szólna jobban, zárt vagy reflex 40 literes ládában? Egy ilyen melykozeprol muszaly szűrni a teljes magas tartományt?
Elfelejtettem meg valamit leírni, módosítást mar nem engedett, hogy használjam. Hol kezdene vágni ez a hangváltó ha C1=2.2 µF C2=22 µF L=0.68 mH? Mialapjan lehet ezt szamolni? Persze a 8 ohmos terhelés marad.
Sziasztok!
Adott: Régi Videoton hang(fal)sugárzó (4 Ω-os hangszóróval), SAL BXC 2-100 (4Ohm) Hangváltónak csak egy Kondi van bekötve párhuzamosan! Probléma: A SAL hamar torzít alacsony frekvencián, ennek kiküszöbölésére szeretnék a Videoton és a SAL közé hangváltót rakni ami kb. 300 Hz-en vág. Megoldásom: A SAL és a Videoton közé beraktam egy Kondit (100 nf 10V) Probléma 2: Az egyik oldalon azt olvastam, hogy párhuzamosan kell kötnöm (alapból a SAL-on is így van), azonban ha párhuzamosan kötöttem, akkor semmi sem történt, viszont ha sorosan kötöttem, akkor nagyon szépen levágta a mélyet a SAL-ról kb 300Hz-nél! Kérdés:Megfelelő e, ha sorosan kötöm, vagy lehet belőle valami probléma? Kérdés 2:Szeretnék hangszűrőt építeni mélynyomóhoz, elég lenne ide is egy bivaly kondi? A válaszokat előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2013
Sziasztok!
Subwoofer-hez szeretnék készíteni egy másodrendű aluláteresztő szűrőt. (A bolti hangváltó elég drága, ezért építeném) A hangszóró 4 Ohm-os, max 100W-ot kapna. A neten találtam kalkulátort, ha 125Hz-nél vágnám, akkor ~220µF kondit, és 7,2mH induktivitást javasol. A tekercsnek van itthon 1mm vastag zománchuzalom. Induktivitást nem tudok mérni. Kondenzátorom még nincs. Itt a fórumon találtam egy LEGMATEK nevű programot, amiben például 10mm átmérőjű és 40mm hosszú csévére 811x kellene rátekerni, 52m hosszú darabot, hogy 7mH legyen. Ezt egy kicsit sokallom. Milyen megoldást javasolnátok? Hallottam, hogy vasmaggal csökkenthető a vezetékhossz, és elvileg ebben a mély tartományban még elfogadhatóan szólna úgy is. De vasmagom nincs. Most hülyén hangzik, de mi lenne ha egy 1cm vastag csavvarra tekerném a tekercset? Köszi.
Sziasztok!, szeretnék ki kérni a véleményeteket a bipoláris kondenzátorokról, meg éri e be építeni őket hangváltókba?, ha igen milyen márkájút válasszak ami még jó is valamire és nem durran el időnek előtt? A monacor az egy jó márka tudomásom szerint, szerintetek?. Azért kérdezem mind ezt tőletek, mert nekem nagyon rossz tapasztalatom van ezekkel a bipoláris kondenzátorokkal!, ugyanis sok hangsugárzóban láttam már hogy el durrantak melegedtek, és nagyobb hangerőnél mintha kapacitás csökkenés lett volna, jobban mondva pl.- volt egy hangsugárzóm amiben ezek a bipoláris kondenzátorok voltak be ültetve a hangváltóba, és ha nagyobb hangerőt kapott a hangsugárzó mintha el tompult volna a magas hangok és a közép hangok!, és kézzel is érzékelhető volt hogy a kondenzátorok melegedtek nagyobb hangerőnél, pedig jó nagy feszültség tűrésűek voltak!. Akkor az egyik haverom vett két mély ládát amiben volt egy tekercs sorosan a hangszóróval, és párhuzamba egy bipoláris kondenzátor ugyancsak a hangszóróval, el mentünk velük hangosítani, és mit ne mondjak kb. egy óra múlva szabályosan szét robbant a kondenzátor a hangváltóban, és előre dobta a kis darabokat a kondenzátornak ki a reflex nyíláshoz!. Ezért kérdem hogy ha vennék is ilyen bipoláris kondenzátorokat milyet válasszak ami jó minőségű?, és nem lesznek vele ilyen problémáim?, vagy inkább tegyek MKT-MKP típusú kondenzátorokat?. Köszönöm! Tetem fel egy képet egy kondiról szerintetek ezek már jók?.
Valaki nem tudna segíteni?, mert akkor már rendelném is lefele a kondikat. Köszönöm!
Én nem szoktam bipoláris kondenzátort használni hangváltóba, csak fóliát.
A bipolárokat én is kicseréltem a hangváltóban anno.
Ha az érték nagyon magas, >10-20µF akkor megfontolandó az ár miatt. Huzamosan, átlagtól erősebben terhelt hangsugárzónál, üzembiztosabb a fólikondi, és tényleg jobb a hangja.
Szia, nem értem miért gyártsák ezeket a bipoláris kondikat mikor nem érnek * se?!. Akkor maradok a fólia kondenzátornál, csak most az a bajom hogy sehol se lelek itt Romániában 10µF/250V MKT vagy MKP típusú kondenzátort, amúgy 30µF kellene az meg még úgy sincs, tehát ha találnék valahol csak párhuzamba tennék 3-darabot hogy legyen meg a 30µF kapacitásom. Az a baj hogy 4,7µF nagyobbat nem leltem, ahol meg lenne ott meg jelenleg nincs raktáron!.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2013
Itt van pl, de húzós. Ezért írtam, hogy az ár miatt a nagy kapacitásnál, megfontolandó.
Vagy keresd erikabanhidi topictársat, lehet van neki olyan, ami neked kell (50µF fólia kondija pl. tutira van, de legalábbis volt 2 hónapja)
Rá gondoltam én is!
Sziasztok!, Köszönöm a segítségeteket
sziasztok. Tudna nekem valaki terveket adni hogy hogyan készítsek 0,16mH-s légmagos tekercset? köszönöm. Esetleg készített valaki már házilag induktivitás mérőt?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |