Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
Én azért szívesen építenék egy PIC vagy Atmegával működő gépet, csak egy gondom van a PROGRAMOT ki írja meg, még a beégetés az megoldható, de a program írás az egyáltalán nem megy.
Köszönöm a választ, de ezt a fórumot átfutottam, és annyira nem nyerte meg a tetszésem. majd megpróbálok kihámozni valamit belőle. Keresgélek még mindenfelé.
Szervusz István!
Örülök,hogy itt vagy! Amint fentebb írtam,én semmi jónak elrontója nem vagyok,és szívesen segítek egy ilyen gép megalkotásában is,ami "erőmből" telik és tőlem elvárható. 1:Első gondolat képen el kellene dönteni,milyen kapcsolású gép legyen,2 tranzisztoros nyitó (forward inverter),fél vagy teljes hidas,rezonáns vagy ezek keveréke. 2:Mekkora legyen a teljesítménye. 3:Milyen védelmi és szabályzó "eszközöket" tartalmazzon. 4:Milyen plusz funkciók legyenek beépítve. 5:Látszólagos költségvetés (megéri-nem éri meg). Ezek után ki lehetne választani egy elvi rajzot,át lehetne szerkeszteni vagy rajzolni egy teljesen újat,majd napról-napra megvitatni,módosítani,átgondolni s a végén kialakulhatna,hogy mit kell a mikrovezérlőre bízni,annak mik a feltételei (honnan hogyan fogadjon jeleket,miket irányítson s hogyan). Elsőre lehet hogy bonyolult,de hajrá mindenki!
Nem akartam tolakodni,van egy rajzom,nem profi minőség,anno én is úgy kaptam és meg is építettem egy barátomnak kb. 8 éve a hegesztő trafója szabályzásához,azóta hibátlanul működik.
Én személyesen ismerem azt az embert,akinek a gépe néhány napja példaként említésre került,mint PIC-vezérelt gép. A kapcsolási rajzban-ahogy katt is írta-valóban van hiba,de a szoftver az már a később épített gépben is kifogástalanul fut , tehát működik a dolog. Egyébként gyári gépekben is alkalmazzák a mikrovezérlős megoldásokat, Pl.: Fronius; Castolin;Cemont;ESAB stb...
A mikrovezérlő alkalmazása nagyon sokféle lehetőséget biztosít,(impulzushegesztés üzemmód; cell üzemmód vezérlése;TIG/MMA karakterisztika váltás stb)de ehhez elsősorban kiváló programozói készség szükségeltetik a technológia ismeretén túl. Mindenesetre én is kipróbálnám, ha lenne hozzá megfelelő szintű "C"-nyelvi ismeretem. De ami késik, nem múlik.
Szia Gábor barátom!
Ezt a kapcsolást kb. 20 éve én is megépítettem,de van egy komoly hibája. A hiba az,hogy a gyújtási szög függvényében változik a gyújtófeszültség is, és kis áramnál olyan alacsony gyújtófeszültség adódik,hogy az elektróda csak nehezen,vagy egyáltalán nem gyújt be, csak szikrázik. Én után építésre a Rádiótechnikában megjelent áramgenerátoros jellegű szabályzót javaslom megépíteni, az kiválóan működik, és kis áramnál is stabil az ív. Persze lényegesen bonyolultabb ennél, de kifejezetten hegesztőáram szabályozására fejlesztették ki.
Ezért ajánlottam fel a segítségem. Nekem is kihívás lenne a program elkészítése, de nem érzem lehetetlennek.
Köszönöm a segítséget, ha sikerül triakot szereznem bele akkor megépítem, és lesz ami lesz. Eddig is használható volt a gép, de finomhangolás kellene neki.
Én BTA 26/600 -al csináltam hasonló vezérlést a CO gépemhez és jól működik! 26 Amperes is elég kis hűtéssel!
Az itt hivatkozott megoldásban a forraskód közzé van téve, ezért a szerző biztos nem haragszik meg, ha ötletadónak felhasználjátok a munkáját.
Rám nem igazán haragudhat meg, mert sem a PIC-et nem imerem, sem a C nyelvet!
Idézet: Akkor számodra tényleg komoly kihívás lenne... „Nekem is kihívás lenne a program elkészítése, de nem érzem lehetetlennek.”
Abból a szempontból, hogy ilyen készülékben fog működni. Ma újból nekikezdek... Előkerítettem az EE20-as trafóimat. :yes:
Elkezdtem összepakolin a gépet a MACI kapcsolása alapján. Régebben is ebbe kezdtem bele, sikertelenül. Jelen pillanatban a gate-trafót tesztelem. Nem módosítottam rajta semmit, ami régebben nem szuperált, azt használom most is. 31250 Hz-cel hajtom az IRFZ48 típusú FET-et, ami érdekes módon nem melegszik! A gate trafó 2x200 ohm-mal van terhelve még csak. Azok melegszenek, amennyire talán kellhet. Ebben a kapcsolásban mekkora a megengedett maximális kitöltési tényező? A teljes hidasnál 45% rémlik, de ennél nem tudom. :no: Most 45%-os kitöltéssel van hajtva a trafó, nem tudom, ennek a kapcsolástechnikának mi a maximálisan megengedett értéke?!
Elvileg 50%, de 45-48 nál ne legyen több.
A Fet-ed nem csoda, ha nem melegszik 50Ampert tud! nekem a 4A-s sem melegszik!
Igaz, de a régebbi felállásnál is ugyanezeket az alkatrészeket használtam! :yes: Ott pedig forrósodott a kicsike rendesen. Valószínűleg valami táp gondja volt, sajnos nem tudom, akkor mi lehetett a gond, most prímán megy. Viszont a zener diódákon kerek 1V-tal mérek kevesebbet, mint a kapcsolási rajzon ajánlott érték.
Másik kérdés. Van itthon egy ferrit magom, régebbi kapcsolóüzemű tápban volt. A szélessége 55mm így talán E55-ös magnak felelne meg. Elkészítettem a litze huzalokat is. A 20 menetes primer két rétegben került fel, 10-10 menettel, viszont a szekunderi 6 menetnek már nem maradt hely. Viszont van itthon egy böszme ferrit toroidom. Azt felhasználhatnám a főtrafó pozíciójába? A légrés miatt kérdezem!
Sziasztok
Ezzel a hegesztővel kapcsolatban: Bővebben: Link Írtam az Úriembernek aki építette a gépet és egy nap múlva válaszolt is. A válasz az volt szívesen ideadja a PIC-be tervezett programját, ha kell. Amíg addig jutottam az olvasásban hogy szívesen ideadja, nem is volt gond, de mikor megláttam a bankszámlaszámot és az összeget égnek állta a
És, mekkora a légrés? Van adatlapja, vagy nem tudsz róla semmit? A Maci 1-be nem kell légrés. Ha van benne és nem túl nagy, akkor nincs baj. Ha ez már nagyobb, akkor feleslegesen fog meleget termelni a trafó és az IGBT-k. Meg még okoz néhány,-egyébként leküzdhető - problémát.
Semmit sem adnak ingyen... olyan gépet kell tervezni, amit "házon belül" meg lehet oldani. Én azt hiszem, itt elég sokan részt vennének ebben. És az érdekesebb részeket nem kell publikussá tenni....
De ehhez nagyon komoly elhatározás kell. Tudok olyan topicot, ahol valaki egy nagyon komoly dolgot csinál és sokan segítenek neki. Lehetne itt is... ( És a végén, ha jön egy külhoni, akkor lehet neki írni egy bankszámlaszámot.... hogy én milyen rosszindulatú vagyok... )
A fet meghajtásod nem jó,módosítani kellene a Gét ellenállást valamint a lehúzó ellenállást is.Nem igaz,hogy nincs egy IRF630,730,540 feted.A táp legyen 12V és rendesen megszűrve a stabkocka előtt-után a 100n kondikkal se spórolj,az EE20 magba nem kell légrés.Az EE55 magra kevés a 20 menet 30-35kHz frekin.
Hát igen, így is el lehet képzelni.
Hűha... A gate ellenállásom most 10 ohm, a lehúzó 1,2k ohm... Ezeket találtam. Irf 630 fet elvileg van itthon, holnap majd előtúrom. A táp most megfelelő. EE20 magban nincs légrés, a főtrafó a toroid lett, menetszámokat nem néztem. 30V-ról rövidzárban 500mA körül evett...
Szia! Légrés nincs semmiben perpill, a toroidot nem szeretném befűrészelni!
Pont arról írtam korábban, hogy nem is kell... már ha trafóról beszélünk. Ha a toroidot esetleg a kimeneti fojtónak szánod, akkor lehet gyémánt koronggal vágni bele légrést. 5 perc alatt megvan.
Nem, az a főtrafó jelen pillanatban. :yes:
Csak úgy megjegyezném, hogy egy IR2110-el ki lehetne váltani a meghajtást. Annak logikailag is kompatibilis a bemenete a pic-el, és sokkal megbízhatóbb, gyorsabb, erősebb, jobb hatásfokú mint a trafós. (Ügyelni kell a megfelelő bekötésre, és nyák kialakításra!)
ui: Frekivel nyugodtan mehetnél följebb 100kHz környékére, így jelentősen spórolnál a trafó ill. a fojtó méretén.
Sajnos nem igazán tudok, mivel ha jól számoltam, akkor max belső órajel esetén csak picivel 30kHz fülé tudok menni!
Hm.
És a primér áramot tudod úgy figyelni vele, hogy párszáz ns-en belül be tudj avatkozni a vezérlő jelbe?
Megmondom őszintén, amit most összeraktam az csak egy vezérelt készülék volt, nem szabályzott. Ha minden igaz, holnap tudok vele tovább foglalkozni, akkor megcsinálom szabályzottra. Ha 8MHz-es órajelet veszek figyelembe, az 125ns egy periódus. Ennek csak többszöröse lehet, a figyelés ideje.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |