Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Szép munka. Nem szeretnék különösebben beleszólni, pláne, hogy már kész az áramkör, de kérdeznék párat. (ha lehet) Van-e valami különös oka, hogy zajzárnak nem az IC saját beépített (meg néhány külső elem) áramkörét használod, ettöl még a szkenner funkció még mehetne az RSSI ről, de akár a zajzár jelet is be lehet vonni a programmba. Szerintem kényelmesebb lenne, és nem függne a térerősségtől. A másik, hogy a bemeneti erősítőbe nem lett volna-e jobb jFET -et tenni, a kissebb zaj miatt, vagy ha már van bemeneti szint vágó esetleg tranzisztort, földelt bázisú kapcsolásban, a jobb bemeneti zaj illesztés miatt, érzékenyebb lehetne a vevő.
Szia!
A rádió alapvetően azért került megépítésre mert hosszú idő után végre sikerült értelmes programot írnom egy mikrovezérlőre. És élesben is tesztelni szerettem volna. A kapcsolásban szereplő alkatrészek (kivéve a PLL) a fiók mélyéről, valamint bontásból származnak. Tehát abból építkeztem amim volt, ez talán látszik az egész készüléken. A térerőt mindenképpen ki akartam jelezni, és így szerintem egyszerűbb volt mindent, a zajzárat is, az RSSI-ből származtatni. A külön zajzár potmétert pedig már az elején kizártam. Így is sok vacilálás után döntöttem a hangerő poti mellett. Az alapötlet egy kijelző plusz egy tekerőgomb volt a minél egyszerűbb megjelenés miatt. Persze így fel kellett áldozni a kényelmes kezelhetőséget. Rövid gombnyomás - zajzár beállítás, hosszú gombnyomás - szkennelés, újbóli hosszú gombnyomás szkennelés kézi leállítása. Ha sikerül bedobozolnom (bár ezen szoktak a projectjeim leginkább elvérezni) szeretném minél több paraméterét megmérni és közzétenni, hogy kitárgyalhassuk melyiken hol lehetne javítani. Illetve hogy ezen méréseket hogyan kell vagy lehet szakszerűen elvégezni. Bár ez lehet másik topicot kívánna. Végre már olvasnék mélyebben az RF témával foglalkozó gyakorlati hozzászólásokat a nálam tanultabbak, tapasztaltabbaktól.
Gratulálok, szép munka!
A uC által keltett zaj nekem is okozott némi gondot. Kíváncsi vagyok az eredményekre!
Üdv!
Nem hiszem, hogy kellene zajzár poti, elég a zajzárat ki - be kapcsolni, a zajzár kapcsoló állapotát figyeli a uC, és vagy engeded, vagy nem maceráltatni a mute lábat. Ha ne adj isten egyszer adót akarsz építeni mellé, akkor úgyis szükséged lesz rá. A vevő részt, de legalább a 3371 -ig mindent tedd árnyékoló dobozba, a be, ki és a lo jelek koaxon, a többi átvezető kapacitáson menjenek. Akkor lehet, hogy a pll -t nem kell külön árnyékolni.
Nem tervezek hozzá adót építeni, engedélyem sincs és motivációm se hogy beleszóljak az éterbe. Csak megfigyelő vevőnek szántam.
Ok, csak gondoltam, hogy amatőr vagy, mert a vevő meglehetősen profin néz ki, legalábbis a kapcsirajz szerint, (a kivitelezés is korrekt), amit mondtam, azok már csak "apróságok".
Azért a stabilitás, zavarérzékenység szempontjából fontos az jó árnyékolás, de azért nem annyira, mintha adó is lenne mellete. Bocs. [OFF]nekem sincs semmi motívációm, hogy beleszóljak az éterbe. eleget csináltam
Nincs miért bocsánatot kérned.
Engem csak az építés érdekel, soha nem vonzott a rádióamatőrködés. Bár lehet hogy ezért páran furának néznek. A felvetéseid pedig helyesek, és köszönöm hogy véleményt mondál a készülékről. Tökéletes vevőkészüléket még senkinek sem sikerült építenie, nekem sem ez volt a célom. Ezért is tettem fel, hogy esetleg más talán jobban látja min lehetne még javítani. Vagy ha valaki szintén építésbe kezd, ötletet meríthessen belőle. Az előerősítőn valóban lehetne még csiszolni, bár én leginkább a KF erősítővel nem vagyok kibékülve. A következő egy "low cost" vevő lesz ehhez képest. És lehet hogy megcélzom vele a 134-141MHz-et. Érdekesnek találom ezt a meteorológiai műholdas dolgot.
Miért, mi a gondod a KF erősítővel? Annak jónak kellene lennie, az igazán profi készülékekben is ez (vagy társai) van. szerintem mindent tud, ami csak elvárható tőle.
Csak egy baja van hogy nagy bemenő jeleknél torzít,
ebben a beállításban ahogy a rajzon van. Kénytelen leszek használni rajta az AGC-t. Már minden egyebet kizártam, a kristályszűrőt is kivettem hátha az a ludas vagy az illesztése nem tökéletes.De a torzítás megmaradt. -60dBm bemenő szint felett jelentkezik a dolog, ha az erősítését visszább veszem akkor megjavul. A bemeneten lévő diódák meg jóval ez felett nyitnak. A maximális erősítésre pedig szükség van -100dBm alatt. Tehát marad az AGC.
Én ezt használom 2m-sávra megfigyelővevőnek,és kvarcos adó 50mW.behangolásához.
Ezt lidl-ben vettem érzékeny nagyon bevált,Cd2003 smd Ic-vel megy.
Szevasz! Gratula a rádióhoz, főleg a szoftverhez! Milyen nagy jeleknél jelentkezik a torzítás? Ne dBm-et mondj, hanem hogy milyen antennánál hány W, milyen távolságból vezérli túl?
Szia Medve !
Köszönöm! Jókat kérdezel Van akinek rádiója meg antennája van, és van akinek meg műszerei. Én az utóbbiakhoz tartozom. Na jó van egy szűk csoport akinek mindene van A -60dBm közvetlenül az antenna csatlakozóján 1nW alias 224uV. Az pedig hogy milyen az antenna meg milyen messze van meg mennyi és milyen magas hegy van közte, valamint a terjedés és hogy hány éves a kapitány, ezek inkább misztikus sem mint SI mértékegységek. Bocs de ezt nem lehetett kihagyni. A legnagyobb gond az MC1350 nagy erősítése, több mint 60dB. Ez -60dBm bemenőnél, plussz az előerősítő, több mint 0dBm kimenő teljesítményt jelentene. Ez pedig nem egy adó végfokozat. Ezért vagyok kénytelen szabályozni az erősítését.
Prsze, hogy torzít. Ezt jól benéztem, nem néztem utánna az MC1350 nek. ez az erősítés túl sok ide, csoda hogy nem gerjedt be.
A bemeneti dióda határoló csak akkor fog működésbe lépni, ha a bemenőszint meghaladja a + 3,5, - 4 dBm -et. Nézzük a szinteket. A KF IC bemenetére -100 dBm jelet adva 26 dB jel/zaj viszonyt produkál, elég lenne 12 dBsinad, ami kb 20 db jel/zaj súlyozatlanul. Tehát visszafelé számolva: antenna bemenet -110 dBm bemeneti illesztő: - 1.5 db = -111.5 dBm előerősítő: + 20 dB = - 91.5 dBm sávszűrő: - 4.5 dB = - 96 dBm keverő: - 6 dB = -102 dBm elválasztó fokozat: + 50 dB = - 52 dBm kristály szűrő: - 6 dB = - 58 dBm -100 dBm helyett. Ebből is látszik, hogy 42 db erősítés tartalék van, ami nagyon sok. Elegedő lenne, kb 20 dB fadigtartalékkal számolva, az elválasztó erősítő 20 dB körüli erősítése. Persze, ha nem akarod áttervezni az áramkört, akkor szükségmegoldásként jöhet az AGC, akár fixre beállítva szükséges erősítést. Az érzékenység a -110 dBm -el számolva így is 0.7, - 0.8 uV, ami ebben a sávban elég jó. olyan szépen megformáztam, ez meg összetúrta, hiába béna vagyok
Vagyis a leendő antennád talpán 224uV lesz majd??
(Misztikus mértékegységeimmel csupán a vevő gyarkorlatban használt helyzetére próbáltam meg következtetni)
Üdv!
Nem azt mondta, csak annyit, hogyha 224 uV -nál nagyobb bemenőszint van a vevő bemenetén, akkor torzít. Egyébként, ha eltekintünk az adó és vevő antenna közvetlen csatolásától (<0.1 lambda), akkor az antenna talpán ennél nagyobb szintek nem is igen szoktak előfordulni. A vevő gyakorlatban használt "helyzetét" elegendő pontossággal meg lehet határozni némi számolással, a hány watt, milyen messze, mértékegységek helyett célszerűbb a be-, és kimenőszint, térerősség, antennanyereség, kábel. szakasz csillapítás, az abszolút, és relatív szintek dB (dBm) ben történö meghatározása, mert ha így számolsz, akkor az egész számolás összeadássá degradálódik. >
Akár lehet is ha a közelben használnak 2m-es adót.
Ehhez talán elég lehet ha a szomszéd utcában valaki egy 4W-os kézi rádióval forgalmaz. Bár ilyesmiről nincs tapasztalatom. Ha valakinek van akkor legyenszives írja le hogy ez kb minek felel meg.A hosszú távú tervekben szerepel egy 2-3m magas póznára szerelt yagi. És nem akarom hogy ilyenkor csak valami torz hangot adjon ki a rádió. Közben már Pucuka meg is válaszolta
Üdv mindenkinek!
Kedvem támadt egy 2m-es sávra építeni egy vevőt. MC3362-re gondoltam SAA1057-es PLL szintézerrel. Mindkettő akadna is itthon. Az lenne a kérdésem hogy már valaki által megépített MC3362-SAA1057-es 137-145Mhz-es műholdkép vevőt átalakítom 144-148Mhz-re, akkor az amatörsávot venni tudnám vele gond nélkül? Az átalakítás alatt azt értem hogy a szintézert vezérlő PIC-et átprogramozom 144-148Mhz közé, és ha kell akkor az MC3362-nél is variálok. Itt konkrétan bemenő részére volnék kíváncsi hogy ott kellene módosítani, vagy egy sima teleszkopantennával jó lenne-e így. (kapcsirajz mellékelve) Köszönöm előre is. A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2012
Az RF előerősítő jó lesz így, legfeljebb az induktivitásokon kell minimálisan változtatni. Valószínűleg az is elég lesz, ha kicsit szétnyitod a tekercseket, vagy egyszerűen hangolómagos tekercseket használsz, ott könnyen és finoman tudod állítani utólag is az induktivitást.
Teleszkóp antenna helyett egyébként csak jobb lenne valami más. De nyilván azzal is működni fog. Kérdés milyen élet van feléd a sávban? |
Bejelentkezés
Hirdetés |