Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vevő a 144 Mhz-es sávra
 
Témaindító: ipacslaci, idő: Nov 5, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 3
(#) wlaci válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Szia!

Ajálom figyelmedbe:ezt Szerintem egyszerű és pontos vevőnek néz ki. A tuner Magyarországon biztos beszerezhető, valami nagyon olcsón láttam, a többi alkatrészről nem tudok nyilatkozni.
(#) Kera_Will válasza wlaci hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Ezzel csak az a baj hogy tul nagy a lépésköze.
PLL-es TV tunerek legkisebb hangolási lépésköze 50-100 Khz között van.

100 kHzben akár 20 csatornát is átlép a vevő ha 5Khz-es a csatorna távolság.
10-12.5 Khz raszter esetén 8-10 csatornát is átugrik.

Csak "kerek" 50-100 Khz re végződő csatikat tudsz beállítani Ezen a tuneren.

De ezen az oldalon létezik több vevő leírása amik egyszerűbbek , bonyolultabbak .

TV tunerre alapozva van olyan ami képes finomabb lépésközre is. Abban 1 db szintézer van a tunerben , második meg kívűlről van 1 PLL amivel a kisebb lépésközt oldják meg. A PLLel kevernek le 455 Khz-re ~39 megárol a

egyszerűbb vevő 2dik külső PLLel


TV tunerre alapozva van olyan ami képes finomabb lépésközre is. Abban 1 db szintézer van a tunerben , második meg kívűlről van 1 DDS amivel az extrém kicsi (1Hz vagy alatti!!! ) lépésközt oldják meg. dupla keveréssel mert a tunerből 38 Mega jön ki ezt lekonvertálják még 5.5 Mhz-re és ebből 455-re.

bonyolultabb 3as keverés DDS-el is


Mindezek elég bonyolultak ahhoz hogy felejtősek legyenek a kollega részére ezen kívűl mindegyikhez PC kell a hangolásához mert soros porton küldi a szintik / DDS-k felé a kívánt paramétereket a beállítandó frekikhez.
(#) ipacslaci válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Köszike a segítséget, azért ennyire nem bonyolódok bele a problémába. Mire 1 ilyen cuccot megépítenék... úgyse menne mert freki ide - oda stb.. Egyszerűbb dologra gondoltam. Bár egy 144/CCIR sávra konvertáló dolgot lehet összerakok és az antennabemenetre kötöm hátha...
(#) tamas88 válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Üdv
Ha nem akarsz építeni vevőt,akkor lehet venni is,jó ár/érték arány mellett. Bár nem tudom hogy az alábbi készülék mennyire jó,de még mindig jobb mint ha, home made vevőt csinálsz.Remélem tudtam segíteni.
Többsávos vevő
(#) Feri007 válasza tamas88 hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Nekem egy ilyen szkennerem van:
http://produkt.conrad.de/45973183/fr-100-flugfunkscanner.htm
80 juró, odaát.
Fog ez mindent, gondolom a vasút keskenysávú FM-ben nyomja.

Ja a szintézere 5kHz lépést is tud.
(#) tamas88 válasza Feri007 hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Általában keskeny FM-t használnak beszéd kommunikációra,mivel nem fontos hogy stereo legyen az adás,inkább a lényeg hogy,nagy legyen a hatótáv,stb.
Amúgy nekem is van egy rádióm,pontosabban amatör adó-vevő.Bővebben
(#) ipacslaci válasza tamas88 hozzászólására (») Nov 6, 2007 /
 
Nagyon köszi ez úgy néz ki hogy működne.
(#) Titus hozzászólása Dec 28, 2007 /
 
HY!!!

Szeretnék egy vevőt építeni, ami TDA1083-as IC-t tartalmaz. Adatlapja szerint alkalmas AM és FM vételre is.
AM vételt szertnék hallgatni. Egyszerűbb vevőket már építettem, amik igaz, hogy műkődtek, de mostmár szeretnék jobb, stabilabb és bonyolultabbat is építeni.
Előre is köszönöm a segítséget.
Itt az adatlapja.

Tda1083.pdf
    
(#) lacika321 hozzászólása Aug 10, 2008 /
 
Sziasztok!
Láttam a SO42P-s konvertert és úgy döntöttem,hogy én is megépítem egy kis átalakítással.Mert nemrég megmentettem a kukától egy pár BRG CB-100-ast és azt akarom használni kf vevőnek. Az NBFM-et a TBA120 fogja
ellátni. Mit gondoltok erről a SO42P elég stabil lesz erre a célra forgóval hangolva?
(#) boldivi hozzászólása Aug 26, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy rádiós órába építettem egy szintézert/keverőt, melynek kimenetét az eredeti rádió 10,7MHz-es szűrő bemenetére kötöttem. (természetesen megszakítottam az eredeti KF csatlakozást.) Csak az FM üzemmódját használom.

Ami nem tetszik nekem, hogy 144-146MHz tartományban semmit nem fog(?). Legalábbis se beszéd, sem pedig adat hangját nem hallom. Az igaz, hogy vannak helyek, ahol adásra utaló jelenség van, tehát elhalkul a zaj.

137.500MHz-en tudom vele fogni a NOAA-17-et. Igaz, ezt is zajosan, de ezt betudom annak, hogy az antennája egy fél méter hosszú vezeték.

Ami még a működésére utal, a repülőgépeket is fogja 124MHz környékén például. (Alsó keverést használok a 2m-es sávhoz.)

10KHz-es lépésközt használok, viszont a 10.7MHZ-es szűrő az eredeti "szélessávú",
(#) Medve válasza lacika321 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Hello, elkezdted már? Inkább varicappal próbáld meg hangolni...
Boldivi: úgy tűnik, a 2 méteres sávban már nem érzékeny, de légy türelmes, felém (Galya, Kiskőhát) elég gyér a forgalom, inkább csak a taxit hallom....
(#) ha1drp válasza boldivi hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
A probléma ott (is) lehet, hogy az amatőrök keskeny (NBFM) , míg a műsorszórók széles sávot használnak (WBFM). Ezért fordul elő az, hogy az átalakított széles sávú vevő igen kis hangerőt szolgáltat.
(#) boldivi válasza ha1drp hozzászólására (») Szept 7, 2008 /
 
Sziasztok!

Építettem TBA120S IC-vel NBFM KF-et. Sokáig semmi, aztán a vevőhöz illezstettem egy 3 elemes Yagit.
Tegnap este már hallottam is valahol 144,200 környékén beszédet (szélessávú kf szűrő...). Illetve ma reggel is. Bár torz a vétel, mintha túl lenne valami vezérelve és a hang kissé mély, mintha be lenne fogva az illető orra. Kipróbáltam AM vevővel is, ott viszont magas a beszéd hangja és eléggé halk. Lehet az SSB miatt?
Még azért a végerősítőt is megvizsgálom, mert lehet csak amiatt torz vagy valamit nem jól csináltam a TBA120-nál...

Ezúton is köszönöm mindenki segítségét!
(#) villifog hozzászólása Feb 19, 2009 /
 
Sziasztok!

Engem is érdekelne rajz, vevőről vagy konverterről a
145 MHz amatőr sáv környékéről. Esetleg TBA120 vagy MC3361 felhasználásával (ezek már vannak). 30 MHz-ig van vevőm ezért érdekelne a keverő is. Még nagyon kezdő vagyok, de igyekszem. Köszönöm előre is a válaszokat.

Vili
(#) villifog válasza (») Feb 19, 2009 /
 
Szia!
Köszönöm a linket! Átnézem.
(#) gcsaba hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Üdv!

Szerintetek ez az NBFM vevő működhet?

Bővebben: Link aztán baloldalt XTAL FM Receiver


Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
(#) Ballage válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Ránézésre biztos... Főleg, ha van hozzá olyan KF szűrőd, amit ír, vagy tudd, hogy hogyan kell helyettesíteni.

De folyamatosan nem fogod tudni hangolni, csak kis frekvenciatartományban, váltani csak a kvarc cserélgetésével lehet.
(#) gcsaba válasza Ballage hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Hangolni hogy lehet? Tekercs húzogatással?
(#) Ballage válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Nem, a vételi frekit a kvarc határozza meg. Az értékét háromszorozza fel, az lesz a helyi oszci frekije, ha jól vettem ki, akkor alsó keverést használ, de szerintem elszámolta a példát, amit hozott. Tehát egy 48,3 MHz-es kvarcnál a vételi freki: 48,3*3 + 0,455 = 145.355 Mhz lesz. A kvarccal sorosan kötött kis trimmerrel lehet egész pontosan beállítani a frekit.

Ha folyamatos hangolást szeretnél, akkor egy egyszerű varikappal hangolt oszcillátor is megteszi, de pontatlan lesz, vagy PLL-t készítesz, ami pontos, csak bonyolult.

A bemenőfok előtt nincs szűrő, úgyhogy a tükörszelektivitása rossz lesz (illetve nem lesz neki olyan), bár ezen egy egyszerű hangolt kör is segíthet, csak azt majd be kell hangolni a pontos vételi frekire.
(#) gcsaba válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
[OFF]Bocsi, de egy rádióátalakítást nem gondoltam, hogy ide kéne beírni. De ok megfogadom a tanácsod.
(#) gcsaba válasza Ballage hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Értem. Köszönöm válaszod. Hát a folyamatos hangolás az jól jönne. Még ha csak kis mértékben lehetne az is jó lenne. Esetleg nincs valami ilyesmi bonyolultságú vevő kapcsolási rajza valakinek? Vagy ha a varikapos oszcillátort választanám akkor mit kellene ebből a kapcsolásból kivenni és mit kellene berakni helyette?
(#) Ktulu válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Egy kis angol tudassal, EZEN az oldalon sok hasznos dolgot lehet tanulni.
Itt van peldaul ez a PLL vezerelt, jo erzekenysegu vevo.
(mind a KF IC-t, mind pedig a PLL-t lehet masra is cserelni)
(#) Ballage válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
A legegyszerűbb, ha fogsz egy URH vevőből kitermelt forgókondit (olyan ami csak KH-ra volt, az nem biztos, hogy jó lesz, ha van URH légforgó, az a legjobb), és lecseréled az oszcillátorrészt egy sima LC-re. A forgó másik feléből meg akkor kijönne a bemeneti hangolt kör, így lenne egy kis tükörszelektivitásod is. Sőt, ugyanezt megcsinálhatod varikappal, ha nincs kéznél forgókondi, azt legalább lehet kapni.

Ehhez viszont már kelleni fog egy szignálgenerátor (vagy legalább egy GDO) meg egy frekimérő a behangoláshoz.
(#) Ballage válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Konkrétabban a BC546-os körüli részt kellene lecserélni egészen addig a pontig, ami a T1-es FET G2 (felső) kapujára megy, a 100k marad. Sima LC oszcillátort meg lehet találni a neten, esetleg ki lehet ollózni egy másik rádió kapcsolásból.
(#) Ferkógyerek válasza Ballage hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Szerintem ezen a szinten, és komoly műszerezettség hiányában ezt a bemenőkör együtthangolását az oszcillátorral inkább hanyagolni kellene. A 2m-es amatőrsáv amúgyis csak 2MHz széles. Egy sávközépre (145MHz) hangolt bemenőkör tökéletesen megfelel a tükörfrekvenciák elnyomására. Persze magasabb KF frekvenciával, mert erre a 455KHz-es első és egyben utolsó keverésre legfeljebb helikális szűrőkkel lehetne elég keskeny sávú bemenő szűrőt alkotni házilag.
(#) Ballage válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Idézet:
„Egy sávközépre (145MHz) hangolt bemenőkör tökéletesen megfelel a tükörfrekvenciák elnyomására.”


Való igaz, el is felejtettem...
(#) gcsaba hozzászólása Márc 27, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Szerintetek ez a szkenner a 144MHz környékén hallgatózik? 10db kvarcot lehet belerakni, ami benne van azok 48MHzesek. Világítani világot, de zaj nem jön belőle.

Bővebben: Link

Bővebben: Link

Bővebben: Link

Bővebben: Link
(#) Ferkógyerek válasza gcsaba hozzászólására (») Márc 27, 2009 /
 
Szia!
Ha minden igaz akkor ez a vevő nem 144MHzen működik. A második képen látható 10,245MHz-es kvarc arról árulkodik hogy a KF frekvencia 10,7MHz.
Ha ez igaz és a kvarcok a foglalatokban 48MHz körüliek, feltételezvén hogy a frekvenciájuk háromszorozva van, akkor a lokál oszcillátor jár 144MHz környékén. A vételi frekvencia pedig ez alatt vagy fölött van 10,7MHz-el.
Amúgy elég érdekes megoldás egy 4017-es ICvel váltogatni az oszcillátorban a kvarcokat.
De jó lenne egy kép a panel kvarcfoglalatokkal szembeni végéről (ahol a piros csipeszek vannak) mert abból lehetne látni a KF részt és nem csak találgatni.
Ha igaz a feltételezésem akkor ott lennie kell egy 10,7MHz-es és egy 455KHz-es szűrőnek.
(#) Ferkógyerek hozzászólása Dec 14, 2009 / 1
 
Sziasztok!
Végre elkészültem a vevőmmel.
144-146MHz-ig működik 12,5kHz-es lépésközzel.
Teljesen saját fejlesztés a program és a rádió is.
Van rajta térerőmérő, scanner funkció, programból állítható zajzár. Minden funkció, a hangerőszabályzó és a tápfeszkapcsoló kivételével, egyetlen rotary encoderrel vezérelhető.
A PIC és az LM386 egy külön nyákon lesz, mert a mikrovezérlő és főleg az LCD kijelző eléggé zavarja a rádiót. Valószínű hogy a vevő rész kap még egy lemez árnyékolást.
És végezetül néhány kép.
(#) Ferkógyerek válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 14, 2009 / 1
 
Meg persze a kapcsolási rajz.

2m vevö.png
    
Következő: »»   2 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem