Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió adó építése
 
Témaindító: Bibi, idő: Ápr 27, 2007
Lapozás: OK   15 / 15
(#) Tomi94 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2025 /
 
A javasolt két kondit kivettem. Változott is a helyzet, meg nem is: az oszcilláció magasabb frekvenciás lett, de amplitúdóban nem igazán csökkent. Így ezeket visszaraktam a próbát követően.

Odáig jutottam tegnap, hogy ha a Q4 (kimenő tranzisztor) bázis-emitterét rövidre zárom (a bázisosztó felső tagját is kivettem), azonnal megszűnik mindenféle gerjedés és tápfeszültségen látható zaj - tehát a "végfok" tűnik a problémák forrásának. Ilyen állapotban megmértem az oszcillátor jelet és a modulátor bemenő jelét is, mindkettő jónak tűnt most már. Utána visszatettem az oszcillátor csatoló kondit is, így a Q2 emitterén szépen látható az amplitúdóban modulált jel.

Szóval a kimenő fokozatig jónak tűnik a működés..
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2025
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Feb 26, 2025 /
 
Ezért nem szeretem a mindent egybe megoldásokat, mert bár egyszerűnek tűnik, a végén kiderül, hogy mégsem az.
Ebben a kapcsolásban nincs is igazi végfok, hanem a szorzó áramkör diff erősítőjének kollektorában van egy rezonáns kör ami az RF teljesítményt kicsatolja.
Igen ám, de a kollektor - bázis - föld között kapacitív feszültségosztó van, ami egyrészt erősen hasonlít egy őnálló oszcillátorra, másrész a fene se tudja milyen fázisviszonyok vannak jelen, ami egy komplett oszcillátort alkothatnak. A kollektor bázis közti visszacsatoló kapacitást a tranzisztor belső kapacitásának neutralizációja miatt szokás használni, de a 2N2222 -nél ezen a frekvencián nem hiszem, hogy értelme lenne.
Lehetne szimulálni, de ahhoz én nem értek, számolni pedig igen nagy munka lenne.
(#) Tomi94 válasza pucuka hozzászólására (») Feb 26, 2025 /
 
Ami a szimulátort illeti, én éppen mostanában ismerkedem vele.. Szóval az még egy opció, hogy megnézem, abban mit mutat (bár a megcsapolt tekercs modell létrehozása lehet, keményebb falat lesz).

Nem találtam túl sok fajta kapcsolást amúgy a témában. Vannak az olyan erősek, amiket itt az EU-ban nem is lehet használni, jóval nagyobb hatótávra tervezve, mint ami a 40 nm-es lakásban előfordulhat. Mondjuk ezeknél különálló végfokozat van.

A másik véglet a kvarcoszcillátor tápját moduláló, vagy egyetlen tranzisztorral ellátni az egész feladatot (ez aztán a mindent-egyben..) filozófia. Utóbbit próbáltam régebben, a 20-30 cm-es hatótávnál azért többet szeretnék viszont (4-5 méter már jobban hangozna). Ennek valószínű csak annyi volt az értelme anno, hogy így a hangbemenettel nem rendelkező rádiókkal is lehetett pl. lemezt hallgatni..
Következő: »»   15 / 15
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem